Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Bira Neden Kopürür (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/111629-bira-neden-kopurur.html)

elif 11-02-2013 04:06

Bira Neden Kopürür
 
Bira Neden Kopürür


Bira yapımının başlangıcı neredeyse tahıl tarımı kadar eskidir. İlk kez 8000 yıl kadar önce Akdeniz'in doğu kıyısında yaşayanlar tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Hatta bağcılık ve şarapçılığın yaygınlaşmasından önce Akdeniz kıyılarında biracılığın bilindiği tarih kaynaklarından anlaşılmaktadır.
Günümüzde nasıl rakı Türklerinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg şarap Fransızlarınhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg votka Rusların milli içkisi haline gelmişsehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bira da başta Almanya olmak üzere kuzey-batı Avrupa'nın milli içkisi olarak kabul edilebilir. Almanya'da kişi başına yıllık bira tüketimi Türkiye'nin 20 katıdır.
Bütün dünyada hemen hemen aynı telaffuz edilen bira adı da Flemenkce 'bier'den gelmedir. Alkol ve rakı kelimelerinin kökenleri ise Arapçadır. Alkolhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 'el-kühül' (veya el-küül) maddenin ruhu anlamında bildiğimiz kül kelimesindenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg rakı ise terhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg damla (damıtmada çıkan buğu) anlamındaki arak (araki) kelimesinden dilimize geçmiştir.
Sadece birayı açınca değil sodahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kolahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg köpüklü şarap gibi içeceklerin de kapaklarını açınca önce bir fısırtı sesi duyarızhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sonra şişenin dibinden yukarı doğru yükselen kabarcıkları görürüz. Birada bu olay biraz uzun ve bardağa konulunca da devam eder ve bardağın üzerinde bir köpük tabakası oluşur.
Karbondioksit kabarcığı önce bardağın iç yüzündeki mikroskobik çatlakların içinde oluşur. Her bir kabarcık yaşamına gözle görülmeyen karbondioksit salkımı halinde başlarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bira içinden yeni karbondioksit molekülleri yutarak büyür. Kritik boyuta ulaşınca geliştiği noktadan ayrılarak sıvının içine katılır.
Kabarcıklar yükselirlerken içlerine daha fazla karbondioksit alarak büyümeye devam ederler. Yarıçapları milimetrenin üçte birini geçene kadar küresel olan şekilleri daha büyüyünce elipsoidal olur. Biranın içinde erimiş halde bulunan karbondioksitin basıncı kapak açılınca daha da arttığından karbondioksit rahatça kabarcıkların içme girmeye devam eder. Kabarcıklar da bardağın tepesine yaklaştıkça hızlanırlar.
Kabarcıkların bu oluşumu kolalı içecekler ve sodada da aynı ama onlar bardağa konuldukları zaman bardağın üzerinde kalın bir köpük tabakası oluşmaz. Birada köpük oluşmasının nedeni karışımında bulunan proteinler ve katkı maddeleridir.
Diğer içeceklerde hava kabarcıkları yüzeye geldiklerinde havaya karışarak yok olurlarken birada üretimde kullanılan şerbetçiotunun içinde bulunan az miktardaki reçine köpük zarlarının direncini arttırırhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg arpanın büyük moleküllerinde bulunan proteinler kabarcıkların etrafında bir duvar oluştururlar.
Böylece biradaki kabarcıklar sağlamlıklarından dolayı hemen havaya karışmazlarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bardağın tepesine birikerek köpük tabakasını oluştururlar. Bira bardağa ne kadar hızlı dökülürse havayla temas ve havaya karışma olayı da o kadar az olur ve daha kalın bir köpük tabakası meydana gelir.
bira niye köpürürhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg biranın icindeki bakteriler köpürürhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bira nıye köpürür http://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpgbira nie köpürürhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg birada köpükhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bakteriler ve birahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bira niye kopururhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg biranın içindeki bakteriler


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:08 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.