Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Dünyada Kaç Çeşit Köpek Türü Vardır (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/111632-dunyada-kac-cesit-kopek-turu-vardir.html)

elif 11-02-2013 04:08

Dünyada Kaç Çeşit Köpek Türü Vardır
 
Dünyada Kaç Çeşit Köpek Türü Vardır


İnsanın köpeği evcilleştirmesihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg avcılıkta ona duyduğu ihtiyaçtan kaynaklandı. Köpeğin avcılık yeteneğihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg süratihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg işitme ve mükemmel koku duyusuhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg insanı diğer hayvanlardan koruyacak kadar gözü pek olması ve sadakat duygusuhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg av asistanlığından da Ötehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg onu insanın en iyi dostu yaptı. Hatta köpeği insanın evcilleştirmediğihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu özelliklerinden dolayı köpeğin insana yaklaşarakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg birlikte yaşamayı kendi seçtiği de iddia ediliyor.

Canlıların aynı cinsten olması için dış görünüşün benzerliği yeterli değildir. Nesillerini devam ettirecek yavruları yapabilen canlılar aynı cinsten sayılabilirler. Koca bir Dane ile minik bir Terrier çiftleşebilirlerse çocukları olur. Neye benzeyeceği bilinmez ama doğan yavru da ilerde başka ırk bir köpekle birleşirse sonunda ortayahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg nesildeki her bireyden bir özellik almışhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg çok değişik görünümde bir köpek çıkar.

Köpeklerin hem şekil hem de boyut olarak birbirlerinden bu kadar farklı olmalarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg her zaman insanların ilgisini çekmiştir. Uluslararası Köpek Koruma Dernekleri Federasyonu bugün değişik 328 köpek ırkı bulunduğunu resmen kabul ediyor.

Kökenleri ne olursa olsun kedi kediyehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg at atahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg güvercin güvercine benzer. Köpeklerdeki bu farklılığın nedeni tek bir şekilde izah ediliyor. Bazı canlılarda genetik değişkenliğin diğerlerine göre daha fazla olması. İnsan genetik değişkenliği en çok olan canlı. İkinci sırada da köpek var. Kedi bu tabloda en altlarda yer alıyor.

İnsanlar genellikle kendi benzerleri ile birleştiklerinden ortaya çok değişik görünümler çıkmıyor. Köpeklerin dış görünüş olarak çok farklı olmalarının esas nedeni ise yine insan. Yani insanların öyle istemeleri. Tarih içinde farklı toplumlar kendi ihtiyaçlarına yönelik olarakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bilinçli şekildehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg köpekleri birleştirerekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg avhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bekçilikhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg korumahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg süs gibi değişik özellikleri olan ırklar elde etmişlerdir.

Tarih boyunca araştırmacıların da ilgisini çeken bu konuda Darwin. farklı görünümdeki köpeklerin farklı hayvanlardan geliştiğini düşünmüş. Konrad Lorenz ise Huskie ve Alman çoban köpeklerinin kurttanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg terrier ve tazıların ise çakaldan üremiş olabileceklerini savunmuş. Sonuçta ortaya çıkmıştır ki görünümü ne olursa olsun köpeğin tek bir atası vardır. Asya Kurdu.

Aslında köpeklerin bu zengin özelliklerinin hepsi ataları olan kurtta görülmez. Kurtlarda bu özelliklerin bir kısmının genetik olarak baskın olmadığı ancak zamanla bulunulan çevreye ve istenilen göreve göre köpeklerde ortaya çıktığı sanılıyor.

Köpeklerde iki saf ırkın birleşmesindehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yakın akraba evliliklerinde olduğu gibihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sakat doğma olayı daha çok görülür. Kırma köpekler hatta sokak köpekleri daha sağlıklıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg akıllı ve sempatiktirler


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:03 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.