bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 03:53   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Binaların Daha Sağlam Oması İçin Hangi Çokgenler Kullanılır?‎

Binaların Daha Sağlam Oması İçin Hangi Çokgenler Kullanılır?‎BETON VE BETONARME KALIPLARI

BETON VE BETONARME KALIPLARI


TANIMI VE YAPILIŞLARI
Beton ve betonarme elemanların yapılabilmesi için plastik veya sulu kıvamdaki betona istenilen şekli almaşım sağlamak üzere kalıp Ayarlanır Tapılarda beton ve betonarmenin kullanılmasını tercih ettiren faktörlerden biri betona başlangıçta belirlenen şeklin kolaylıkla verilmelidir Ahşap ve metalden yapılan kalıplar dökülen beton prizini yaptıktan sonra kalıp dökülür.

TANIMI


Beton ve betonarme yapı elemanlarının inşasında yerine dökülen betonun projedeki biçimde durmasını sağlamak için kullanılan yüzey kaplamam ile bu kaplamanın bağlanması ve desteklenmesi için kullanılan parçalardan meydana getirilen sisteme kalıp denir. Betonarme kalıplan projesine uygun olarak gerektiğinde çelik çubukların yerine konulup bağlanmasını sağlamak karılmış betona istenilen şekli vermek prizini yapıncaya kadar ağırlığım taşımak ve yanlara basıncını önlemek üzere geçici olarak yapılır.

Kagir yığma veya betonarme karkas yapılarda lento kiriş döşeme ve merdivenlerin betonları döküldüğünde beton prizini tam olarak yapıncaya kadar ağırlığını kalıplar taşır. Betonarme temel kolon duvar w hatıllarda yan basınçları karşılar. Bir kalıp sistemini meydana getiren kısımlar fonksiyonlarına göre kaplama ve iskele olmak üzere iki kısma ayrılır.
  • Kalıp Kaplaması: Beton veya betonarme yapı elemanına istenilen seklin verilmesini sağlayan doğal veya yapık tahta veya metal levhalarla yapılan kalıp yüzeyidir.
  • Kalıp İskelesi: Yeni dökülen betonun kalıp kaplamasına yapağı basınç ve yükleri taşıyan kısımdır. Kalıp iskelesi ahşap kama dikme kiriş çapraz kuşaklardan ve ayarlı boru dikmelerle yapılır.Kalıplar yapılırken aşağıdaki genel kurallara uyulması gerekir.
1. Kalıpların sonradan söküleceği göz önünde bulundurularak taşıdığı betonarme elemanı sarsmadan kolay sökülebilecek şekilde yapılmalıdır.
2. Kalıp içine dökülecek betonun basınç ve ağırlığını taşıyabilecek sağlamlıkta üzerinde çelikler bağlanırken ve beton dökülürken sarsılmayacak biçim değiştirmeyecek şekilde olmalıdır.
3. Kalıp kaplaması için 25-3-4-6 cm kalınlığında 6-20 cm genişliğinde tahta ve kalaslar kullanılır. Betonarme elemanın sıvanacaksa rendesiz tahtalarla kaplama yapılır ve tahtalar arasında 1-3 mm aralık bırakılır. Beton dökülmeden önce kalıp ıslatılır. Betonarme elemanın yüzeyi sıvanmayacak ise yüzeyin düzgün olması için rendeli tahtalar aralık çakılır gerekirse yağlanır veya ıslatılır. Kıvrım olan yerlerde kontrplak kaplanır. Kaplama için metal levhalar temiz ve yağlanmış olarak kullanılır.
4. Kalıp tahtaları 40-60 cm aralıklarla konulan ızgara kirişlerine ‘başlıklara klapalara ve kuşaklara sonradan kolay sökülebilecek şekilde çakılır
5. Kiriş lento ve döşeme kalıplarında ızgara kirişleri 100-150 cm aralıklarla konulan esas kirişler üzerine oturtulur ve yanlardan çivilenir.
6. Kirişlerin akına dikmeler 100-150 cm aralıklarla konur. Ahşap dikmeler daire veya kare kesitli olarak alınır. Ayarlı boru dikmeler birbiri içine girebilen 1-11/2 ve 2 inçlik İki parça halinde yapılır. Alt ve Üst uçlarına başlık levhası kaynatılan borular iç içe konularak istenilen yükseklik sağlanır ve yanlardaki deliklerden en az iki pim konur.
7. Kalıp yüksekliğinin kolaylıkla ayarlanması ve sökülmesi için dikmelerin altına ahşap çift kâma kum torbası veya krikolar konur. Dikmelerin oturtulduğu zeminin durumuna göre gerektiğinde altlarına ahşap yastık yerleştirilir.

8. Dikmelerin dik durmasını ve flabaj zorlamasını önlemek üzere çaprazlar çakılır. Çaprazların eğik olarak çakılmaları kalıp için gerekli ise de aynı zamanda iskele vazifesini gördürmek için dikmelerin orta yüksekliğinde yatay olarak çakılır.
9. Dikmelerin eklenmesi gerektiğinde ek yeri dikme yüksekliğinin üçte birinin üstünde veya altında alınır ve üzerine gelecek yükü taşıyarak sağlamlıkta eklenir.
10. Hazırlanan kalıp aynı veya değişik yapılarda çok defa kullanılabilecek ağırlık ve alan bakımından küçük ise müteharrik olarak yapılır. Geniş yüzeylerde özellikle çıplak beton yüzey elde edilmesi istenilen yerlerde panolar halinde yapılır ve her defasında temizlenip yağlanarak kullanılır.
11. Beton dökülüp prizini tam olarak yaptıktan sonra kalıp sökülür. Kalıp sökme süresi hava koğuşlarına betonarme elemanın uzunluk ve hacmine göre değişir. Normal olarak kiriş yanlan 3 gün açıklığı ar olan döşeme kalıplar 8 gün ve açıklığı fazla olan kiriş ve döşeme kalıpları 21 gün bekletilir.
12. Sökülen ahşap kalıp malzemesi temizlenir kullanma yerlerine veya boyutlarına göre istif edilir. Metal malzemelerden dikmeler ve çaprazlar temizlenir kaplama olarak kullanılan levhalar temizlendikten sonra yağlanarak veya boyanarak paslanması önlenir.
Kalıp kaplamasının iç yüzeyi beton ve betonarme yapı elem anının dış yüzeyini şekillendirecek biçimde yapılır. Kalıplar şekillendirdikleri elemanlara göre harpuşta denizlik hatıl lento Kolon kiriş döşeme temel duvar merdiven kalıpları gibi isimlendirilir re elemanın dış yüzey ölçüleri kalıbın iç yüzey ölçüleri olarak alınır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Binaların Daha Sağlam Oması İçin Hangi Çokgenler Kullanılır?‎

Binaların Daha Sağlam Oması İçin Hangi Çokgenler Kullanılır?‎ konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çokgenlerin kullanıldığı yerler, binaların daha sağlam olması için hangi çokgen kullanılır, çokgenlerin kullanıldığı alanlar, hangi alanlarda cokgenler kullanilir, çokgen yapılarda köşe, binalardaki çokgen modelleri, en sağlam çokgenler, binaların sağlam olması için hangi çokgen kullanılır, binalarda çokgenlerin kullanımı, en cok agirligi hangi cokgen tasir, hangi cokgen daha saglamdir, binalarda kulllanilan cokgen isimleri, wwwcokgenlerin kullanildigi yerler, çokgenler en çok hangi alanlarda kullanılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur hakkında Kompozisyon elif Türkçe ve Edebiyat 1 22-10-2014 08:08
Cebir Hangi Bilimlerde Kullanılır? Я Soru Cevap 0 12-03-2012 05:32
Kontakt Lensler Hangi Amaçlarla Kullanılır? elif Göz Hastalıkları 0 23-04-2011 05:21
Daha Sağlıklı Daha Güzel El İçin... daywest El & Ayak Bakımı & Tırnak Bakımı 1 03-05-2009 03:23
Mehmet Sağlam Biyografi-Mehmet Sağlam Kimdir? elif Türkiye'den Biyografiler 0 28-06-2008 01:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:37 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.