bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 04:11   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır

Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır-Kabarık üstü tüylü benler-Zararlı kıllı benler

Tıpta “Nevüs” Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır halk arasında “Ben” adı ile anılan deri oluşumları Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır çok farklı görünümde ve yapıda olabilmekle beraber Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır genellikle kastedilen; yuvarlak veya oval deriden hafif kabarık 3-5 mm büyüklükte Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır siyah-kahverengi sertçe yapılardır. Bunlar; pigment üretici hücreye çok benzeyen özel hücrelerin deri içinde bir alanda yuvalanması sonucu gelişirler. Doğuştan itibaren var olabilecekleri gibi çoğu çocukluk döneminde Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır bir kısmı da sonraki bir zamanda ortaya çıkarlar. Benler 2 nedenle tıbbi açıdan önem taşırlar;

1.Bazı ben tiplerinin zamanla malignleşme (kötü huylu bir şekle dönme) riskine sahip olması Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır

2.Pigment üretici hücrelerden gelişen “Melanom” adındaki malign oluşumunun iyi huylu bir ben olarak algılanıp tedavisiz bırakılması.

Bu nedenle risk taşıyan benlerin özelliklerinin ve bir bende rastlanabilecek hangi değişimlerin önemli olduğunun bilinmesi gerekir;
0.5-1 cm’den büyük olması
Sınırın girintili çıkıntılı asimetrik olması
Rengin alacalı olması (yer yer siyah Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kırmızı Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kahverengi Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır beyaz)
Ayak tabanı Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır el ayası ve parmak uçlarında yer alması
Sayılan bu özellikleri taşıyan benlerin ailede de olması
Geçmişte zaman zaman yanık yapacak şekilde yoğun güneşlenmelerin olması

Var olan bir benin;

Neden yokken kanaması
Üzerinde ülser gelişmesi
Rengin hızla koyulaşması
Rengin etrafa yayılması (veya etrafta beyazlanma olması)
Kaşınma Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır acıma gibi belirtilerin olması

Günümüzde malign melanom için en etkin tedavi Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır olabildiğince erken teşhis edilip cerrahi olarak etraflıca çıkarılmasıdır. Başlangıçta ve sonra zaman zaman yayılma olasılığına karşı gerekli incelemeler yapılır. Bir bene cerrahi girişim uygulandığında malignleşebileceği veya yayılabileceği inanışı YANLIŞ ve maalesef yaygın bir inanıştır. Ben veya bene benzeyen oluşumlarla ilgili herhangi bir kuşkuda sağlık kuruluşuna başvurmak en doğru davranış olacaktır.

Benler Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Genel Bakış
Et benleri Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır cildinizde melanosit denen ve genellikle zararsız olan pigmentli hücreler topluluğudur. Tek başına ya da gruplar halinde ortaya çıkabilirler. Benlere nevi Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır tek bir bene de nevüs denir. Benlerin çoğu gövdede bulunur Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır ancak Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır yüz Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kol ve bacaklarda da sıkça bulunabilir. Benler Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kafa derisi Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır tırnağınızın altı Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır koltuk altlarınız ve genital organlarınızın etrafı gibi görülmesi zor olan yerlerde de bulunabilir.
İnsanların çoğu Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır sahip olduğunuz sayının yaşam boyunca değişiyor olmasına rağmen Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır 10 – 40 et benine sahiptir. Yeni et benleri yetişkinliğin ortalarına doğru ortaya çıkabilir ve t benleri yaklaşık olarak 50 yıl sürdüğünden Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır bazıları siz yaşlandıkça ortadan kaybolur.
Et benlerinin büyük çoğunluğu zararsızdır fakat nadir durumlarda et benleri kanseröz hale gelebilir. Et benlerini ve diğer pigmentli lekeleri izlemek cilt kanserinin teşhisinde önemli bir adımdır özellikle malign melanomun. Tüm melanomların önceden mevcut olan et benlerinden gelişmemelerine rağmen Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır pek çoğu bir et beninin veya cildinizdeki koyu renkli bir lekenin içinde veya kenarında başlarlar.

Belirtiler ve Semptomlar
Tipik bir benin basit Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kahverengi bir leke olmasına rağmen Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır benlerin çoğu çeşitli renklerde Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır şekillerde ve büyüklüklerde bulunmaktadır. Et renginde Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kırmızımsı kahverengi Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır ortadan koyu kahverengiye doğru veya mavi renkli; ovalden yuvarlağa kadar değişen şekilli ve bir topluiğne başı kadar küçük veya bütün bir organı kaplayacak kadar büyük olabilirler. Çapı 8 inçten fazla olan benler ve doğumda mevcut olanlar özel bir problemdir. En öldürücü cilt kanseri formu olan malign melanom riskini önlemek için çıkarılmalarına ihtiyaç olabilir.
Bir benin yüzeyi pürüzsüz veya kırışıklı Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır yassı veya kabartılı olabilir. Bir ben bazen yassı ve kahverengi olarak ortaya çıkıp sonra hafifçe kabartılı ve daha açık renkli hale gelebilir. Bazıları küçük bir sap oluşturacak kadar kabartılı hale gelebilirler ve sonunda yavaş yavaş yok olabilirler. Diğerleri basitçe ortadan kaybolur.
Benlerin çoğunun 20 yaş itibariyle gelişmesine rağmen Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır orta yaşlara kadar görülmeye devam edebilirler. Yaşamınızda benlerin değişime daha uygun oldukları belli bazı zamanlar vardır; örneğin ergenlik ve hamilelikte ve doğum kontrol haplarının kullanımı sırasındaki hormonal değişikliklerden dolayı daha koyu renkli Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır daha açık renkli ve daha çok olmaları muhtemeldir.

Risk Faktörleri
Benlerin birkaç tipinde kansere dönüşme riski daha fazladır. Bunların arasında bulunanlar şunlardır:
Doğumda mevcut olan büyük benler. Doğumda mevcut olan büyük benler Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır konjenital nevi veya konjenital dev kıllı nevi diye adlandırılır. Bu benler Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır cilt kanserinin ölümcül bir şekli olan malign (habis) melanom riskinizi arttırabilir. Genellikle Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır bir yetişkinin avuç içi boyunda olan benler daha fazla riske sahiptir. Doğumda mevcut olan Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır yetişkin birinin avuç içi boyunda olan ya da daha büyük olan benlerinizi doktorunuzun muayene ettirin.
Ailelerin bireylerinde yaygın olan benler. Altı milimetre kadar olup ortalamadan daha büyük ve şekilleri düzensiz benler Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır atipik (displastik) benler olarak bilinmektedir. Bu benlerin kalıtsal olması mümkündür. Koyu kahverengi Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır göbeklerinin etrafında daha açık renkli ve düzensiz kenarlı olduğu için Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır çoğu zaman kızartılmış yumurta gibi tarif edilmektedir. Genel olarak kırmızı ya da bronz gibi görülebilirler. Displazik benleriniz varsa Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır malign melanom gelişme riskiniz daha yüksektir.
Çok sayıda benler. Kalem ucu silgisinden daha büyük boyutlarda çok sayıda beniniz varsa Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır melanom gelişme riskiniz daha fazladır.

Doktora Başvurma Zamanı
Yirmi yaşından sonra erişkinlik çağında yeni bir ben ortaya çıkarsa Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır doktorunuza görünün. Aşağıdaki bulgu ve belirtiler tıbbi bir soruna işaret eder:
Ağrılı ise
Kaşıntı veya yanma varsa
Sızıntı veya kanama varsa
İltihaplı ise
Pullu veya kabuklu ise
Aniden farklı boyut Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır şekil Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır renk veya yükseklikte değişiklik gösteriyorsa

Eğer herhangi bir ben sizi endişelendiriyorsa Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır doktorunuza görünün veya bir cilt hatalıkları uzmanına sevk edilmeyi isteyin.

Tarama ve Tanı
Cilt muayenenizi yapmayı da Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır önleyici tıbbi bakımınızın bir parçası olarak seçebilirsiniz. Size uygun olan bir program için doktorunuzla görüşün. Genel prensip Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır 20 ile 39 yaşlar arasında olanlarda her 3 yılda bir ve 40 yaş ve daha üstünde olanlarda her yıl yapmaktır.
Doktorunuz Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kafa deriniz Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır avuç içleriniz Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır ayak tabanlarınız ve butlarınızın arası da dahil olmak üzere Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır cildinizi tepeden tırnağa kadar inceleyecektir. Eğer doktorunuz bir benin Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kanserli olduğundan kuşkulanırsa Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır doku örneği alabilir (biyopsi) ve mikroskobik tetkike gönderebilir.

Kişisel Bakım
Periyodik olarak benlerinizi kontrol etmeye ek olarak Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kendinizi kanseröz değişikliklerden korumak için koruyucu önlemler de alabilirsiniz:
Güneşin dik olduğu zamanlardan kaçının. En iyisi güneşe fazla maruz kalmaktan kaçınmaktır fakat eğer dışarıda olmanız gerekiyorsa Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır ultraviyole ışığının en yoğun olduğu 10 ve 14 saatleri arasında güneşte kalmaktan kaçının.
Güneş kremi kullanın. Dışarıya çıkmadan yirmi ila 30 dakika önce en azından 15 güneşten koruma faktörüne (SPF) sahip olan bir güneş kremi kullanın. Özellikle eğer yüzüyorsanız veya hareketli aktivitelerde bulunuyorsanız her iki saatte bir tekrar uygulayın. Bazı güneş kremleri ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB) olmak üzere her iki ultraviyole ışını tipini bloke eden maddelere sahiptir. Etiketinde avobenzon Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır titanyum dioksit veya transparan veya mikro-dağılmış çinko oksit içerdiği listelenmiş olan güneş kremlerini seçin. Ve bir güneş kreminin güneşten korunma programının sadece bir parçası olduğunu aklınızda tutun.
Örtünün. Geniş kenarlı şapkalar Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır uzun kollar ve diğer koruyucu kıyafetler de hasar veren UV ışınlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir. Özellikle UV radyasyonu bloke etmek için muamele görmüş olan kumaşlardan yapılmış kıyafetleri giymeyi de dikkate almak isteyebilirsiniz.

Eğer görünümü çirkin olan bir beniniz varsa Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır sivilce ve benleri kapatmak için özel kapatıcı makyaj malzemeleri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Eğer beninizden bir kıl çıkıyorsa Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır cilt yüzeyinden bunu kesmek mümkündür. Dermatologlar benlerden kılı kalıcı olarak uzaklaştırabilir. Eğer sakalınızda bir ben varsa Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır sürekli tıraş olurken tahrişe neden olabileceğinden Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır doktorunuzdan alınmasını isteyebilirsiniz. Travma ve sürtünmeye müsait olan Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır vücudunuzun diğer bölümlerindeki benlerin çıkarılmasını isteyebilirsiniz.
Bir beni keser ya da tahriş ederseniz Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır bu bölgeyi temiz tuttuğunuzdan emin olun. Eğer beniniz iyileşmiyorsa doktorunuza görünün.

Herkeste 40 veya üzerinde ben görülebilir. Bir çok kişi benleri koyu renkli lekeler olarak düşünür Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır fakat benler farklı şekillerde görünebilirler. Bir zamanlar kadınların yanaklarında ben bulunması oldukça revaçtaydı Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır hatta bazı kadınlar yüzlerine yapay olarak ben yaptırırlardı. Yıllarca benler güzellik belirtisi sayıldılar.

Bununla beraber benler sadece güzellik belirteci değildirler. Benler deride büyüyerek belirginleşebilir Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır üzerlerinde kıl bulundurabilir ve bazen de tehlikeli olabilirler. Benler derinin herhangi bir yerinde tek veya grup halinde bulunabilirler. Genellikle kahve renklidirler ve boyutları ve şekilleri değişebilir. Bu kahverengi renk melanosit adlı hücrelerden üretilen melanin pigmentinden (kahve renkli boya maddesi) kaynaklanır. Birçok ben yaşamın ilk 20 yılında ortaya çıkar Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır fakat bazen yaşamın ilerleyen aşamalarında da oluşabilir. Güneşe maruz kalmak benlerin sayısını arttırır. Her ben kendine ait bir büyüme şekli gösterir. İlk başta benler düzdür ve renkleri ten rengi Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır pembe Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kahve ve siyahtır ve çillere benzerler. Zamanla bu benler büyür ve üzerlerinde kıllar gelişir. Yıllar geçtikçe bu benler yavaşça değişir Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır daha kabarık ve daha açık renge döner. Bazıları ise hiç değişmeden kalır. Bazı benler ise yavaşça kaybolur. Diğerleri ise deriden oldukça kabarık hal alıp küçük bir sap ile deriye bağlanıp kolaylıkla kopabilirler. Bu basit bir benin tipik bir yaşam döngüsüdür. Bu döngü ortalama 50 yılda tamamlandığından değişiklikler oldukça yavaş gelişirler. Benler güneşe maruz kaldıklarında koyulaşırlar.

Ergenlik döneminde Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır hamilelikte ve doğum kontrol hapı alanlarda daha koyulaşır ve büyürler ve bazen de yenileri gelişebilir. Son çalışmalar bazı tip benlerin kansere dönme riskinin diğerlerine göre daha fazla olduğunu göstermiştir. Bazı benler Malign Melanom denen deri kanserine dönüşebilirler. Güneş yanıkları melanom riskini arttırır. Yüzden fazla sayıda beni olan kişilerin melanoma yakalanma şansı daha yüksektir. Doğumda yüz kişiden birinde ben bulunur. Bu benlere konjenital nevüs (doğuştan olan ben) denir. Doğuştan olan benlerde melanom gelişim riski sonradan ortaya çıkan benlere göre daha yüksektir. Doğuştan olan bir ben yirmi santimetreden büyükse Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır melanom (oldukça kötü huylu bir cilt kanseri) gelişimi açısından daha fazla riske sahiptir. Displastik veya atipik ben olarak bilinen benler genellikle 6 mm den (kurşun kalemin çapı) daha büyük ve düzensiz şekillidirler. Bu benler olağan dışı görünümde olabilirler. Ortaları koyu kahve veya açık Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır bazen kırmızımsı Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır hatta bazen çevrelerinde siyah noktacıklar olabilir. Bu tip benler genellikle aileseldir. Displastik beni olan hastalar normal kişilere göre daha fazla melanom geliştirme riskine sahiptirler. Bu hastalar malign melanom gelişiminin belirteci olabilecek bulguları saptamak açısından düzenli olarak dermatoloji muayenesi olmalıdırlar. Bu kişiler kendi kendilerini muayene etme yöntemini öğrenerek Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır benlerinin rengi Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır şekli ve boyutundaki değişiklikleri veya yeni ben gelişimini takip etmelidirler. Bu kişiler benlerini güneşten koruyucu krenler veya uygun kıyafetler ile güneşten korumalıdırlar. Malign melanomun bulgularını erken tanımak önemlidir. Benleri kontrol ederken şu kurallar akılda tutulmalıdır: ASİMETRİ Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır Benin bir yanı diğer yanına benzemiyorsa SINIR Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır benin sınırları düzensiz Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır bulanık veya pürüzlü ise RENK Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır benin tamamında birden fazla renk (açık kahve Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır koyu kahve Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır siyah Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kırmızı Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır beyaz veya mavi) var ise.. ÇAP Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır benin çapı bir kurşun kalem çapından (6 mm) fazla ise muhakkak bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Bir çok kişinin genellikle sıradan düz benleri vardır. Ama hatırlanmalıdır ki bir çok ben bu şekilde değildir. Bazen deri renginde veya pembe Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır açık kahveden koyu kahveye kadar değişen renkte ve hatta mavi siyah olabilir. Bazı benler oval bazıları yuvarlak ve bazen hafifçe düzensiz olabilirler. Düz veya kabarık Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır küçük veya büyük Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kıllı ve kılsız Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır benekli ve hatta renkli olabilirler. Eğer bir benin görünümü şüphe uyandırıyorsa Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır aniden bir değişiklik gelişmişse Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır muhakkak bir dermatoloji uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Derimize dikkatlice baktığımızda ben dışında kahve renkli lekeler görebiliriz. Çiller bu lekelerine en sık görülenidir. Benlerden farklı olarak çiller bezelye boyutundan büyük olarak nadiren görülürler. Güneş çillerin daha belirginleşmesine neden olur Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kışın ise tamamı ile kaybolabilirler. Benler vücudun herhangi bir yerinde görülebilirken Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır çiller genellikle yüz boyun ve sırtın üst bölümü gibi güneş gören yerlerde bulunurlar. Sarışın ve kızıl saçlılarda daha sık görülürler. Orta yaştaki kişilerin derisinde ben dışı bazı kahve renkli lekeler de görülebilir. Bu lekeler kahve renkli üzerleri siğile benzer şekilde pürtüklü şekilde yüz ve gövdede görülürler. Orta yaşın üzerindeki kişilerde ben dışında koyu renkli alanlar oluşabilir.

Kahve renkli siğil benzeri lekeler yüz ve gövdede görülürler. Bu zararsız lekeler seboreik keratoz adını alırlar. Aktinik lentigin denen çok sayıda küçük gri kahve renkli lekeler el sırtlarında Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kollarda ve yüzde görülebilir. Bu lekelere karaciğer hastalığı ve yaşla ilişkisi olmadığı halde Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır karaciğer lekeleri veya yaşlılık lekeleri olarak bilinir. Bu lekeler daha ziyade güneş lekeleridir. Hem aktinik lentiginler hem de seboreik keratoz Dermatoloji Uzmanları tarafından kolaylıkla tanınırlar ve de kanser değildirler. Benlerin tedavisi bir çok ben ve deri lekeleri iyi huyludur Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kanser değildir. Bu tip lekeler hiçbir zaman hayatı tehdit etmezler. Fakat bu lekelerin boyutu Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır rengi veya şeklindeki herhangi bir değişiklik olması Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kanaması Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır ağrıması veya 20 yaştan sonra aniden ortaya çıkması bu lekelerin risk taşıdığını gösterir. Ara sıra benlerde kansere dönüşüm olabilir. Bundan dolayı benlerde normalin dışında bir değişim var ise muhakkak tıbbi yardım alınmalıdır. Dermatoloji Uzmanları deriye temas ettirilen bir mikroskop vasıtasıyla benlerin kanser riski taşıyıp taşımadığını saptayabilirler. Dermatoloji uzmanları benin bir bölümünü veya tamamını cerrahi olarak çıkartıp mikroskopta incelemeye yollayabilirler. Bu basit ve zararsız bir işlemdir. Eğer benin bir bölümü alınmış ve kanser olduğu saptanmış ise benin tamamı ve benin etrafındaki deriden bir miktarı yeniden cerrahi olarak çıkartılır. Bir ben travmaya maruz kalabilecek bir yerde Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır kıyafetlerin rahatsız edebileceği bir yerde ise veya kozmetik açıdan rahatsız edici olduğunda kişi tarafından çıkartılması istenebilir. En sık kullanılan yöntem bu bölgenin uyuşturulmasından sonra benin çıkarılması ve dikiş atılmasıdır. Benlerin çıkartılması işlemi çok kısa sürede yapılabilir. Bazen benler çıkarıldıktan sonra tekrar edebilirler. Yapılan çıkartma işleminden sonra ben yeniden ortaya çıkarsa doktorunuza tekrar muayene olmanız gerekir. Bir çok kişi benin üzerine tıraş yapmanın zararlı olup olmadığını bilmek ister. Medikal çalışmalar göstermiştir ki bir çok kişi tahrişe neden olması nedeniyle benlerini çıkartmak istemektedirler. Bazı benlerin üzerinde kıllar bulunabilir ve bu durum kişileri rahatsız edebilir. Bu benler deri yüzeyine yakın alanda kesilebilir veya iğneli epilasyon ile yok edilebilir. Bazen de hastanın isteği üzerine ben tamamı ile çıkartılabilir. Bir çok ben herhangi bir probleme yol açmaz. Fakat bazen rahatsız edici olabilir veya değişiklik gösterebilir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır

Kahverengi Kabarık ve Üzeri Kıllı Benler Zararlımıdır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: benin üstünde kıl çıkması, kabarik am resimleri, kıllı benler, bende kıl çıkması, doğuştan olan benler zararlımı, tüylü benler, kabarık am resimleri, kıllı ben, benin üzerinde kıl çıkması, ben üzerinde kıl çıkması, benlerin üzerindeki kılları almak zararlımı, kahverengi kabarık benler, killi ben, benin içinde kıl çıkması, benin içinden kıl çıkması,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Benler Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 28-04-2011 02:47
Dünyanın el kıllı kızı nimlahza Guinness Dünya Rekorları 0 24-04-2011 02:37
Ekmek Üzeri Soğanlı Biftek Tarifi - Ekmek Üzeri Soğanlı Biftek Yapılışı gizem Et Yemekleri 0 22-10-2009 12:26
yüzdeki benler esme LakLak Bölümü 25 13-09-2009 03:12
Sıra dısı benler mormavi Sağlığımız 0 19-06-2009 09:47

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:00 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.