bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 04:28   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup

Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup

Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup


ANKARA

1920’ler ve Ötesinden
Beriye

“... o sıralar elektrik gelmişti; o Kandil Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup oturdukları Hacı Bayram Mahallesi’ndeki caminin minaresinde lambalar yanıyordu. Yıl 1928’di ve çocuk gözleri ilk kez elektrikle tanışmıştı..”

** ** **
Okuyacaklarınız Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup
Cumhuriyet’in kurulduğu yıllar
ve hemen sonrasındaki Ankara’yla ilgili
“her şey” değildir ama

“en başı”nı yaşamıştan Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup
bizzat “tanık” olmuştan
bir “Türk İstikbalinin Evladı”ndan:
Avukat Halil Hulusi Makaracı’dan;

yani “birinci ağız”dan Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup
yani “son anlatabilen”den Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup
yani “son eli öpülebilen”den derlediğim
geleceğin Ankaralılarına aktarılması gereken
“pek çok şey”dir...

düş hekimi yalçın ergir
eylül 2004 - Ankara
** ** **


BABASI ZİYA (MAKARACI) EFENDİ’NİN ANLATTIKLARI:

ANKARA SEMALARINDA İKİ YUNAN UÇAĞI & TEMENNAH

1921 – Ankara;
bir yıl önce Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup 23 Nisan 1920’de toz - toprak içindeki Taşhan Meydanı’nda ilk meclis kurulmuştu. Meydan adını 1888’de Vali Abidin Paşa’nın zamanında yapılmış olan Taş Han’dan alıyordu. Önce Hakimiyeti Milliye Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup 1930’lardan sonra da Ulus adını alacak meydanın şu anda Ulus Çarşısı olan köşesinden Ankara Kalesi yönüne doğru Karaoğlan Çarşısı yer almaktaydı.

Ziya Efendi’nin çarşıda bir aktar dükkanı vardı. Yunan ordusu Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Eskişehir Ovası’ndan Ankara’ya doğru Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Sivrihisar Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Polatlı üzerinden de Haymana köylerine yaklaşmaktaydı. Top sesleri Ankara’dan bile işitilmekteydi Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup bu yüzden Ankara halkı büyük bir heyecan içerisindeydi.

Güneşli bir gün Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup batıdaki Sincan tarafından iki tane uçak (tayyare) geldiği görüldü. Alüminyum ve bezden tek kanatlı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup halkın pırpır dediği uçaklar önce istasyona Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup sonra da Meclis’in üzerinden Hakimiyeti Milliye Meydanı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Taş Han Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Zencirli (Zincirli) Cami ve Vilayet Binası’na gelmişlerdi. Karaoğlan Çarşısı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Tahtakale (eski Hal’in bulunduğu alan) Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Balıkpazarı (Çıkrıkçılar Yokuşu) Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup At Pazarı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Samanpazarı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Hacı Bayram Mahallesi ve diğer yerlerde bulunan bütün esnaf ve ahali iş yerlerinden Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup evlerinden çıkmış Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup pilot mahallinin üstü açık Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup önü mikalı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup mitralyözlü bu iki Yunan uçağını izliyorlardı.

Şehrin korunması için tayyare dafi topları (uçaksavar ) mevcut değildi. Şehre en yakın Kalaba Köyü’nün üzerindeki platoda Harbiye Binası’nın etrafındaki siperlerde birkaç obüsün mevzilendirilmesi dışında Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup düşman casusları uzaktan top gibi görüp Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup şehir müdafaa ediliyor sansın diye boyanmış soba boruları ve saclardan kalkanlar dikilmişti.

Daha sonra uçaklar iki tur atarak istasyona yönelmişti. Bir alçak turdan sonra pilotlar üstü açık pilot mahallinden beraberinde getirdikleri bombaları elleriyle Mustafa Kemal’in ve Erkanıharp’lerinin bulunduğu Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Kurtuluş Savaşı harekat planlarının yapıldığı (şimdi müze olan) Direksiyon Binası’na atmışlar Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup ancak bombalar binaya isabet etmeyip istasyondaki vagonların üzerine düşmüştü. Vagonlar yanarken Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup iki uçak Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup arkalarında kara bir duman Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup tekrar Karaoğlan Çarşısı ve Hacı Bayram Mahallesi üzerine gelmişlerdi. Kendilerine ateş açılamayacağını anladıkları için çok alçaktan uçan pilotların meşin başlıkları Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup gözlerindeki lastikli gözlükler Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup sırtlarındaki meşin ceket gayet net görülebiliyordu. Pilotlar aşadakilere defalarca el sallayarak selam vermişler ve şehre ilk geldikleri yöndeki Akköprü (Ankara Çayı) üzerinden gözden kaybolmuşlardı.

Bu olay Ankaralılarca “Temennah” (eli başa götürerek verilen selam) olarak adlandırılmıştı.

** ** **
Ziya Efendi Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup bir gün Ankaralıların “Pank-i Osmani” dedikleri “Bank-i Osmani” binasında Kurtuluş Savaşı için Sovyetler Birliği’nden Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup İnebolu - Kastamonu - Çankırı - Kalecik üzerinden yardım olarak gönderilmiş altınların sayılıp Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup el terazileriyle okka – dirhem hesabı tartılmasına tanık olmuştu. Bank-i Osmani Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup şimdiki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin yanından Kale Kapısı’na doğru çıkan tarihi Bedesten’in olduğu Gözcü Sokak yokuşundaki taş binadaydı.

Kurtuluş Savaşı sırasında Kuvayı Milliye’nin silahları Mavzer (Mauser) Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Filinta ve Karabina’ydı. Kuvayı Milliye’nin halktan toplanan paralarla peşin olarak Amerika Birleşik Devletleri’nden silah ve beş milyon mermi satın alma talebini A.B.D. reddetmişti.

Ziya Efendi’nin eşi Hatice Hanım Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Milli Mücadele yıllarında uzun mekikli Singer dikiş makinası ile Hacı Bayram Mahallesi’ndeki evlerinde Kuvayı Milliye’ye yüzlerce uçkurlu asker donu Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup kaput bezinden göynek (gömlek) dikmiş bir Ankaralıydı. Hatice Hanım Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup hayatı boyunca mahalle ebesinden başka ne bir sağlıkçı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup ne de bir tıp doktoru görmüştü.

** ** **

29 Teşrinievvel (Ekim) 1923;
Türkiye Cumhuriyeti Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Hacı Bayram Mahallesi’nde Ahi Zafer Sokağı’ndaki avlulu Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup asmalı evlerinden çıkıp azıcık aşağıya yürüdükleri yerde Taş Han’ın karşısındaki binada kuruluyordu.

Bu küçük Anadolu şehri henüz on altı gün önce Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Gazi Mustafa Kemal’in isteği doğrultusunda İsmet (İnönü) Paşa’nın verdiği kanun teklifinin (bir milletvekilinin itirazına karşılık) kabul edilmesiyle Makarrı İdare Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup yani başkent olmuştu.

Bolu Mebusu İsmet (Eken) Bey’in başkan olduğu oturumda kürsü konuşması yapan Abdurrahman Şeref Bey:
- Çocuk doğmuştur Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup doğan çocuğun adı da “Cumhuriyet”tir diyordu.

Artık “Hakimiyet Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup bilâkaydüşart (kayıtsız ve şartsız) milletin”di.

Kısa bir süre öncesine kadar Mehmetçik'lerin cepheye gitmek üzere aşağıdaki istasyon binasına yürürken:

"Ankara'nın taşına bak
Gözlerimin yaşına bak
Ankara'nın dardır yolu
Yunan almış sağı-solu
Gelsin Kemal Paşa Kolu
Korku nedir içimizde bilinmez
Kanlı yazı alnımızda silinmez
Biz var iken Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Ankara'ya girilmez."

diye marş söyleyerek önünden geçtikleri binada 20:30’da Cumhuriyet ilan edilmiş; hemen akabinde Gazi Mustafa Kemal 159 mebusun 158’inin oyuyla Cumhurbaşkanı seçilmiş Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup tek oyu da kendisi İsmet Paşa’ya vermişti.

O gece Kale’den yüz bir pare top atılmış Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup kapılarında kilit olmayan Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup sadece kapı “çıtlak”larını halkalara takıp meclis önüne gelmiş Ankaralılar coşkuyla birbirlerine sarılmışlardı. Daha sonra af ilan edildi. Zaten pek hırsızlık olmadığından hapishaneler boş sayılırdı. O zamanlar “Kadınlar Hapishanesi” Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Zencirli Cami’nin arkasında Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup yıkılıp yerine pembe Mahzeni Evrak binası yapılan yerdeydi.

O yoksulluktaki bu onurlu ilana Amerikalılar Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup İngilizler gelmemiş Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Lenin’in Sovyetler Birliği ise daveti reddetmemişti.

İngilizler Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Fransızlar Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup İtalyanlar Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup başkentin İstanbul olmasında ısrarlıydılar ve büyükelçi göndermeye yanaşmıyorlardı. Ancak Gazi’nin kararlı tutumu neticesinde 1927 Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup1928’lere gelindiğinde dirençleri kırılmış Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup büyükelçileri Ankara’ya göndermek zorunda kalmışlardı.

... ve HALİL MAKARACI’NIN ANLATTIKLARI:

HEYKEL

1927 – Ankara;küçücük bir Cumhuriyet çocuğunun Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup tamamı Ankara’da geçen yaşam çizgisinde ilk “kendi” anıları – bir başka yüzyılda heyecanla anlatacakları oluşmaya başlamıştı.

Artık Arnavut kaldırımı döşenmiş olan Hakimiyeti Milliye Meydanı’nda annesinin elini tutmuş Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Taş Han ve Karaoğlan Çarşısı arasında kocaman bir heykelin inşaatını izliyordu.

Küçük Halil ilgiyle taşların sürüklenerek yerlerine taşınışını izlerken Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup az ötedeki Meclis binasında Cumhuriyet Halk Fırkası 2. kongresinde Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Genel Başkan Gazi Mustafa Kemal 15 - 22 Ekim 1927 tarihleri arasındaki toplam 36 saat 31 dakika süren büyük nutkunu veriyor ve Türk Cumhuriyeti’ni Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup İstiklali’ni gençliğe emanet ediyordu.

1 Kasım 1927’de Gazi ikinci defa Cumhurbaşkanı seçiliyordu.

24 Kasım 1927 Perşembe günü Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Hükümet Caddesi’nde basılan Yeni Gün Gazetesi’nin sahibi Muğla Mebusu Yunus Nadi (Abalıoğlu) Bey’in de girişimleriyle Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Heinrich Krippel’ın yaptığı – Gazi’nin “Sakarya” isimli aygırın üzerinde yer aldığı - Zafer Abidesi coşkulu bir törenle açılıyordu. Ortalık ana baba günüydü; heykel hazineden para alınmadan Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup halktan toplanan paralar Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup yüzüklerle yapılmıştı. O sıralarda Ankara’nın nüfusu 75000’di.Gazi Mustafa Kemal Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup heykelin yönünün batıya dönük Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup meclis binalarına bakacak şekilde olmasını istemişti.

Ve bu abide o kadar etkilemişti ki küçük Halil’i Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup bir ömür boyu heykelin detaylarını incelemiş Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup birikimlerini bambaşka bir yüzyılda Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup heykelin dibinde iki gözü iki çeşme Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup bana ve oradaki meraklılara anlatmıştı:

Taş Han ile Karaoğlan Çarşısı arasındaki atlı heykelin çevresinde iki Mehmetçik Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup bir de top mermisi taşıyan (Kuvayı Milliye deyimiyle) “Kara Fatma” var. Mehmetçik'lerden Taş Han tarafındaki elini güneşe siper etmiş Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Polatlı tarafindan gelebilecek düşmanı kolluyor

O kadar keskin ki gözleri elli metreden ateş böceğini görebilir. Ayağında sekiz delikten bağlı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup ökçesi nalçalı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup altı kabaralı Bursa postalı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup tozluk yerine sekiz defa sarılmış “dolak” Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup elinde 7.9 mm’lik Mavzer (Mauser) Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup üzerinde kışlık kaput var.


Yani 9-11 Ocak 1921’deki 1. İnönü ve onu takip eden 23 Mart-1 Nisan 1921’deki 2. İnönü savaşlarındaki kıyafeti. Mavzerin ucuna kasatura (süngü) takılmış Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup çünkü göğüs göğüse çarpışma çok yakın. Başında Alman ordusuyla yapılan alışverişten 1. Dünya Savaşı’ndan kalma miğfer Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup göğsünde ise el bombası var.

Kara Fatma Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup kağnının artık gidemediği yerden itibaren top mermisini kendisi taşımaya başlamış. Ayağında şaplı çarık (süt danası Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup koç ya da keçi derisinden yapılan “gön”) Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup örme çorap Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup altında Kocatepe’nin kayaları var. Şalvarı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup belinde kuşağı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup başında yemeni Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup üzerinde göynek. Kolları sıvalı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup yakasının dört düğmesi kapalı – altı düğmesi açık – çünkü tepesinde Ağustos sıcağı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup omuzunda Büyük Taarruz’a yetişmesi gereken bir ağır sahra obüs mermisi var.Öteki Mehmetçik ise kıtlık şartlarından dolayı zayıf ama Mehmet Akif’in dizelerindeki;
Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma sakın!
Siper et gövdeni Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup dursun bu hayasızca akın...
der gibi göğsünü açmış Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup eliyle Namazgah Tepesi’ndekileri çağırır gibi.

Namazgah Tepesi şimdiki Numune Hastanesi ve Etnoğrafya Müzesi’nin bulunduğu yerde Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup sığır kuyruğu Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup deve dikeni Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup ebegümeci Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup madımak bitkileriyle örtülü bir kırsaldı. Savaşa giderken askerler Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup bayramlarda Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup güneşli cumalarda ahali topluca namaz kılar; bazen de yağmur duaları yapılırdı.

Sakarya’nın ağzında gem değil Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup kantarma var. At hırslı; burun deliklerinden Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup kulaklarının istikametinden ve ağzındaki kantarmayı terazilemesinden belli - Gazi’den komut bekliyor. Ancak bir kantarma dizginleyebilir böyle komut bekleyen kuvvetli aygırı. Atta “alabacak” var; yani ön iki ayakta tırnaktan dize Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup arka tek ayakta ise tırnaktan dirseğe kadar olan kısım beyaz. Bir de alnın şakı denen alanda buruna kadar beyazlık var; yani at “aynalı” Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup ya da “akıtmalı”.

Mustafa Kemal’in ayağında ise Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Canonica’nın Zafer Meydanı’na yaptığı Mareşal üniformalı heykelinden farklı olarak “kapaklı getir” değil Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup çizme var.
** ** **

Açılışa Gazi’de gelmişti. Yanında sefirler Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup açılışı ve Gazi’yi görmeye gelmiş halk vardı. Heykelin Taş Han’a bakan yüzünde top mermisi taşıyan kağnılı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup dedeli Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup neneli Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup kucağındaki bebesiyle analı rölyefe bakarak sormuştu:

- Bu çocuk neden çıplak Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup o üşümez mi?

Bebeğin çulunu Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup kundağını Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup yağıştan ve havanın rutubetinden etkilenmesin diye arkadaki kağnının içindeki top mermilerinin kapsüllerinin üzerine örtmüşlerdi – zaten bir yavru için en sıcak yer de anasının kucağıydı.

Gazi’nin gözleri dolmuştu. Daha sonra 1932’de Recep Peker’in Himaye-i Etfal (Çocuk Esirgeme) Kurumu’na bağlı olarak Keçiören Bağları’nın Kızlarpınarı ve Keçiören Köy Gazinosu’nun bulunduğu çevrede açtığı kreşe Ana Kucağı adı verilecekti.

Heykelin Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Darülmuallimin Binası cephesinde Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup yani Anadolu’ya erkek öğretmen yetiştiren Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup birinci meclis zamanında Ankara dışından gelen mebusların konakladığı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı olarak kullanılan ve her nedense Kasım 1947’de bir gece tamamen yanan mektep binası tarafında iki rölyef vardı. Belinde Browning tabancasıyla Gazi’nin 1 Eylül 1922’de İsmet Paşa’lı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Fevzi Paşa’lı komutanlara “ilk hedef” Akdeniz’i işaretleyen ve 9 Eylül 1922’de işgalcilerin yakıp yıktıkları İzmir’de denize dökülüşlerinin rölyefleri.

Kurtuluş Savaşı’mızın ilk şehidi Hasan Tahsin’dir. İkinci ama ilk asker şehidi ise Hasan Tahsin’in şehit edildiği 15 Mayıs 1919 günü rıhtımda “Zito (Yaşa) Venizelos” diye bağırtılamadığı için defalarca süngülenerek şehit edilen Miralay (Albay) Süleyman Fethi’dir. İşte rölyefteki denize dökülme yeri Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Miralay Süleyman Fethi’nin şehit edildiği rıhtımdır.

Krippel’in yaptığı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup bu abide Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup uzun ve detaylı bir araştırmanın ürünüdür. Samani renkteki taşları Marmara Adası’ndan önce gemilerle Haydarpaşa’ya Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup sonra da vagonlarla Ankara’ya getirilmiştir. Bulunduğu yerde yapılan heykelin tüm yazıları harf devrimi ( 1 Kasım 1928) henüz yapılmamış olduğundan eski Türkçe Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup yani Arap harfleriyle kazınmıştır.

Heykel açıldıktan sonra Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup belli aralıklarla Ankara İtfaiye Teşkilatı’nın önden kurmalı Fiat marka arazözleriyle getirilen sularla baştan aşağıya yıkanır Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup çamaşır sodası ve arap sabunlu doğal süngerlerle kuşların pisliklerinden Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup tozdan temizlenirdi. Ankaralılar heykelin çevresine ne bir izmarit Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup ne de bir yemiş kabuğu atarlardı. Ulus Meydanı da yazın Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup günde iki defa arazözlerle sulanırdı.

Meydandaki Greenwich’e göre ayarlı İş Bankası’nın kumbara şeklindeki Longines saati dakika başı tık – tık diye hep bir ileriye atlayacak ve yirmi dokuz sene sonra Halil Bey Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup bu sefer annesinin elini tutmuş bir çocuk olarak değil Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup eli tutulmuş bir avukat baba olarak yine Zafer Abidesi’nin taşlarının taşınmasına tanık olacaktı. Abide 1956 yılında Nallıhan’lı avukat arkadaşı eski Ankara Belediye Başkanı (içişleri bakanlığı da yapmıştır) Orhan Eren zamanında Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Ulus Meydanı düzenlenirken ve şimdiki Ulus İşhanı yapılırken Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup on metre kadar Kızılay yönüne doğru taşınacaktı. Bu taşınmada heykel aslına sadık kalınmayarak Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup biraz daha yükseltilmişti.

OKUL

O sıralar elektrik gelmişti; o kandil Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup oturdukları Hacı Bayram Mahallesi’ndeki caminin minaresinde lambalar yanıyordu. Yıl 1928’di ve çocuk gözleri ilk kez elektrikle tanışmıştı. Aslında Ankara’ya ilk elektrik 1925’te üretilmişti. Havagazının gelmesine daha bir sene vardı. Evlerine elektrik daha da sonra geldi.

17 Mayıs 1928’de ikinci Meclis’in karşısında Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup mimarı değişince projesi bulunamadığı için yapılması unutulan giriş merdivenleri de tamamlanmış Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Ankara Palas açılmıştı. 19 Mayıs 1928’de Afgan Kralı Emanullah Han ve refikası Kraliçe Süreyya Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Ankara Palas’ın ilk konukları oldular. Ankara Palas’ın yüz on kaloriferli odası Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup her birinde de Ericsson marka geyik boynuzuna benzeyen telefonlar vardı.

1 Kasım 1928’de Harf Devrimi yapılmış Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Latin harflerine geçilmişti. Yediden yetmişe herkes yeni harfleri sökmeye çalışırken 1929’da küçük Halil’i ilkokula göndermeye karar vermişlerdi. Ancak henüz beş yaşında olduğu için okullar onu kabul etmiyordu. Samanpazarı - Denizciler Caddesi ve 2. Anafartalar Caddesi arasında kalan üçgende Ankara’nın Musevi vatandaşlarının ağırlıklı olarak oturdukları Musevi Mahallesi vardı. Halil’i bu mahallede Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Sinagog’un bulunduğu daracık Birlik Sokak’ın devamındaki Esen Sokak’ta Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup babasının ahbabı maarifci Hüseyin Avni (Çubukgil) Bey’in “Hususi Bizim Mektep”ine gönderdiler. Kayıt için fotoğraf çektirmeleri gerekiyordu. Kendini körüklü fotoğraf makinasının karşısında bulmuştu; civciv çıkacak – kuş çıkacak derken siyah örtünün altına saklanmış fotoğrafçı elinde bir tabaka fotoğrafla çıktı. Alaminut yani seyyar fotoğrafçı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup makasla altı küçük fotoğrafı birbirinden ayırdı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Halil’in mendilinin her bir katına kuruması için yerleştirdi – gerektiğinde bir daha yapılabilmesi için arabını da (negatifi) verdi

ve okul yolu tutuldu.

Beş yaşındaki bir çocuk her sabah kendi başına Hacı Bayram’daki evinden çıkıyor Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup yürüye yürüye Anafartalar Caddesi’nin sonundan sağa - aşağıya inerek Sakalar Mahallesi’ndeki okuluna gidiyor Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Latin harfli eğitimini alıyordu.

Bırakın bir okul servisini Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup kimsede kol saati bile yoktu. Zil elle sallanarak çalınca okuldan çıkar Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup yürüyerek evine dönerdi.

Okul öğretmeni Bedia Hanım’ın ödevlerindeki başarısından dolayı kendisine verdiği cicili bicili kartları yetmiş beş sene sonra - 2004 yılında Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup hala çantasında taşıyordu.

Denizciler (Bahriyeliler) Caddesi Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup adını ilk hükümet zamanında o caddeye taşınan Denizcilik Müsteşarlığı’ndan dolayı almıştı. Yıllar içerisinde Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Musevi Mahallesi’nde Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup belki biraz 1942’deki Varlık Vergisi Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup belki de İstanbul’da 1955’te yaşanan 6-7 Eylül olayları nedeniyle göçler olacak – kalan son Musevi vatandaş yaşlı Sarah’ın 1994’te Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Sinagog görevlisinin de 2004 Ağustos’unda ölmesiyle hiç Musevi vatandaş kalmayacaktı.

Denizciler Caddesi’nde Marmara Hamamı’nın çapraz karşısında İstiklal İlk Mektebi Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup şimdiki Posta Caddesi’nde ise etrafı borularla çevrili İnkilap İlkokulu vardı. Daha sonra adı Devrim İlkokulu olarak değiştirilien bu okul 1950’li yılların ikinci yarısında yıkılarak yerine “yürüyen merdivenli” Modern Çarşı yapılacak Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup yıkılmış bir okul üzerine kurulan bu çarşı da 24 Aralık 2003’te tamamen yanacaktı.


Yeni Cumhuriyet’in yeni başkentine akın akın memurlar geliyordu. Bu yüzden had safhada konut ihtiyacı vardı. Derken babası birinci sınıfın sonunda Hacı Bayram’daki evi Beypazarlı terzi Cemal’e sattı ve Etlik Bağları’na taşındılar.

Artık ilkokula Etlik’te gitmeye başlamıştı. 23 Aralık 1930’da gericiler Menemen’de ayaklanarak ihtiyat zabiti (yedek subay) öğretmen Kubilay’ı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup bekçi Hasan ve Şevki Efendi’leri şehit etmişlerdi. Bir sene önce Menemen Savcısı olan eniştesi Emin Halim (Ergun) Bey’i ziyarete gitmişlerdi. Gerçi eniştesi artık Ankara’da avukatlığa başlamıştı ama Menemen artık bildiği bir yer olduğundan “Menemen’de bir öğretmeni kestiler”i duyduğunda çok etkilenmiş Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup çok sorular sormuştu kendi kendine; o infiali hiç unutamayacaktı.


Ulus’tan Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Keçiören’e Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Etlik Bağları’na şasi ve motoru ithal edilen Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup karöseri ağaçtan Bursa’da yapılan gri renkte Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup beş Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup altı ya da sekiz kişilik “Kaptıkaçtı”lar yolcu taşımaktaydı.

Bir de İmalat-ı Harbiye’nin (Makina Kimya Endüstrisi) çalıştırdığı on iki Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup on dört kişilik üstü açık sarı Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup altı yeşil Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup yüksek iki basamakla çıkılan Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup motoru önden kurmalı olarak çalıştırılan Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup yolcuları tamamen dolduktan sonra kalkan Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup halkın EMAYEN dediği Almanya’dan getirilmiş M.A.N. otobüsler vardı. Sovyetler Birliği’nden buğday karşılığı yüz adet alınan ve bilet ücretleri Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup tam: 15 kuruş Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup öğrenci: 7 Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup5 kuruş olan ZIS marka otobüsler daha sonraları Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup 1935’te gelecekti.

Zis marka otobüslerin karoserlerinin üzerine “Uray Otobüsleri” diye yazılmıştı. Uray: Belediye demekti. “Uray” halk tarafından hiç tutulmamış Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup kullanılmadığı için zamanla unutulup gitmişti.

Uray gibi halk tarafından benimsenmeyip unutulan başka sözcükler de vardı:
Kamutay: Meclis
İlbay: Vali
İlçebay: Kaymakam

Zis’lerin arkasında Emayen’lerde olmayan yolcu indirme - bindirme kapısı vardı. Sibirya’nın eksi kırk derece soğunda bile tıkır tıkır işlediği söylenirdi. Otobüslerin garajı da Sıhhiye’de Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup bugünkü Abdi İpekçi Parkı’nın olduğu yerdi. Bu garaj 1946’da tamamen yanmıştı.

Yollarda Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Körük (tek atlı) Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Fayton (çift atlı) Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup iki kişilik Landon (Kupa) at arabalarının dışında Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup halkın aynen “Dodge” Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Ford ve “Şevrole” diye okuduğu Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup lastik “ebüüüve” (fosford) kornalı araçlar vardı. Şehir içinde korna çalmak yasaktı.

İkinci Meclis Binası’nın önünde Gazi’nin Lincoln arabası beklerdi. Az sayıdaki taksinin numarası (plakası) başında daha 06 olmadan sadece T ile başlıyor Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup hususi araçlarınki ise H ile başlıyordu. Ulus Meydanı’nda hep park etmiş iki hususi araç görülürdü. Bir tanesi Vehbi Koç Apartmanı’nın önündeki tel tekerlekli bir Ford Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup öteki de İş Bankası Genel Müdürü’nün otomobiliydi. Hacı Bayram’da babasının arkadaşı (ıspanağın oğlu) Dr. Hüseyin Ertuğrul’un tenteli Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup tel tekerlekli 1927 model Ford’u Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup Etlik yıllarından da Bursa Mebusu Muhittin Baha (Pars) Bey’in tel tekerlekli Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup tek kapılı otomobili zihninde yer etmişti.

Benzin satışı 1928’den itibaren İş Bankası ve Meydan Palas’ın yanında Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup kollu tulumba ile çekilen iki galonluk cam şişelerle vasıtalara satılırdı. Asfalt 1933 yılına kadar sadece Baş Vekalet önünde (eski Maliye Bakanlığı) Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup o da binanın uzunluğu kadar vardı.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup

Gelecekteki Nesillere Yazılmış Bir Mektup konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gelecekteki nesillere mesajlar, gelecekteki nesillere mektup,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürk hakkında yazılmış kitaplar Bkmlyz Hayatı, Anıları ve Eserleri 8 10-11-2014 11:38
Mektup Nedir ve Mektup Türleri elif Türkçe ve Edebiyat 0 05-02-2011 03:33
Oyun Oynamayan Çocuğun Gelecekteki Yaşamı daywest Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 17-08-2010 01:27
Gelecekteki Audi ' yi Görmeye Hazırmısınız? Mahperver Teknoloji 14 31-01-2010 05:22
Mektup Nedir?-Mektup Türleri elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:07

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.