bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 08:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dil Konulu Makale Örneği

Dil Konulu Makale Örneği


DİLİN ÖNEMİ
İzninizle Dil Konulu Makale Örneği “Dil” üzerine birkaç cümle sarfetmek isterim. Çünkü “dilimiz geleceğimizdir” Dil Konulu Makale Örneği olmazsa olmazlarımızdan ve Edebiyatımızın temel taşlarından biridir.
Dil Dil Konulu Makale Örneği hiç şüphesiz Dil Konulu Makale Örneği milletimizin tarih sahnesinde var olması geleceğimiz acısından bugün önemli meselelerimiz arasında yer almaktadır. Konunun önemini ifade etme bakımından Dil Konulu Makale Örneği mevzuyla ilgili bir şeyler söyleyebilmemiz ve yazabilmemiz için Dil Konulu Makale Örneği aslında dilin mahiyetinin ne olduğuna Dil Konulu Makale Örneği neleri kapsadığına Dil Konulu Makale Örneği tarihi süzgeçten geçip günümüze kadar nasıl geldiğine Dil Konulu Makale Örneği istikbalimiz açısından onun olmazsa olmazımız olup olmadığına bakmamız ve buna göre değerlendirmemiz gerekmektedir.
Dil Dil Konulu Makale Örneği varlığın kendi var oluşunu ifade etmesi açısından olmazsa olmaz unsurlarından biridir. Her ne kadar o Dil Konulu Makale Örneği seslerin Dil Konulu Makale Örneği hecelerin Dil Konulu Makale Örneği kelimelerin ve cümle gruplarının anlamlı ve ahenkli bir şekilde bir araya geldiği bir semboller bütünü olsa da Dil Konulu Makale Örneği onu milletlerin varlığı Dil Konulu Makale Örneği devamlılığı ve geleceği açısından değerlendirdiğimizde dil; bir milletin kendisini Dil Konulu Makale Örneği yaşayışını Dil Konulu Makale Örneği kültürünü Dil Konulu Makale Örneği inancını Dil Konulu Makale Örneği devlet anlayışını Dil Konulu Makale Örneği tarih şuurunu Dil Konulu Makale Örneği geleneklerini Dil Konulu Makale Örneği göreneklerini Dil Konulu Makale Örneği eğitimini Dil Konulu Makale Örneği teknolojisini Dil Konulu Makale Örneği mimarisini Dil Konulu Makale Örneği musikisini Dil Konulu Makale Örneği yeme-içme şeklini Dil Konulu Makale Örneği giyimini Dil Konulu Makale Örneği mutfak kültürünü Dil Konulu Makale Örneği yatmasını Dil Konulu Makale Örneği kalkmasını; başka bir ifadeyle folklorunu; iç ve dış dünyasını söz ve yazıyı kullanarak ifade ettiği Dil Konulu Makale Örneği asla vazgeçilmesi mümkün olmayan şah damarı niteliğinde bir unsurdur.
Ünlü düşünür Wittgenstein: “Dilimin sınırları dünyamın sınırlarıdır.” İfadesindeki gerçekle Dil Konulu Makale Örneği dilin sadece düşünceyi aktaran kuru bir ifade unsuru olmadığını Dil Konulu Makale Örneği aynı zamanda dilin Dil Konulu Makale Örneği kişinin dünyayı algılama biçimi olduğunu ifade etmektedir. Bu açıdan dil Dil Konulu Makale Örneği düşünce şeklimizle de yakından ilgilidir.
Yüksek düşünen insan Dil Konulu Makale Örneği şüphesi yüksek şeylerden bahseder ve bunu ince bir üslupla ve ahenkli bir şekilde Dil Konulu Makale Örneği dili de vasıta kılarak gerçekleştirir.
Bugün toplumumuzda hemen her alanda ifade şekillerimiz adeta arabeskleşmiş ve karmaşık bir yapı içine girmiştir. Bu nedenle kendimizi ifade etme biçimimiz de değişmiştir. Bu durum düşüncede Dil Konulu Makale Örneği aşklarımızı ifade etmede Dil Konulu Makale Örneği şiirlerimizde Dil Konulu Makale Örneği edebiyatta Dil Konulu Makale Örneği mimari ve güzel sanatlarda yozlaşmaya kadar giderek kendini göstermektedir. Oysa ki bir millet Dil Konulu Makale Örneği kendi düşüncelerini Dil Konulu Makale Örneği hayat biçimini hiçbir şeyin tesiri altında kalmaksızın ifade edebileceği kadarı ile hürdür. Bu manada hürriyetin sınırı da Dil Konulu Makale Örneği toplumun ve onu oluşturan kişilerin inanmış oldukları değerler bütünüyle yakından alakalıdır. Dile bu açıdan baktığımızda Dil Konulu Makale Örneği dil; bir değerler bütünün yazıyla veya sözle Dil Konulu Makale Örneği işaretlerle Dil Konulu Makale Örneği sembollerle ifade edilme şekli olarak karşımıza çıkar.
Dil Dil Konulu Makale Örneği bir millet için çok şey ifade eder. Çünkü o doğrudan doğruya milleti ifade etmektedir. Millet ise Dil Konulu Makale Örneği Yavuz Bülent BAKİLER’in ifadesiyle Dil Konulu Makale Örneği “edebiyatı olan bir topluluktur.” Ona göre edebiyatın temel malzemesi dildir. Dil olmazsa edebiyatımız olmaz. Yine dünya çapında bir sanatkar olan Kırgız yazar Cengiz AYTMATOV’un da ifadesiyle Dil Konulu Makale Örneği “millet edebiyatından tanınır.” Edebiyat ise varlığını dile borçludur Dil Konulu Makale Örneği millet de edebiyatıyla vardır. Edebiyat da bizi var eden unsurları Dil Konulu Makale Örneği birtakım değerleri tümüyle birden içeren bir özellik taşımaktadır. O geçmişten günümüze bir köprü kuran vasıtadır.
Biz dili her yönüyle işleyen edebiyat sayesinde Dede Korkut’u Dil Konulu Makale Örneği Ahmet Yesevi’yi Dil Konulu Makale Örneği Yunus’u Dil Konulu Makale Örneği Mevlana’yı Dil Konulu Makale Örneği Pir Sultan Abdal’ı Dil Konulu Makale Örneği Karacaoğlan’ı Dil Konulu Makale Örneği Baki’yi Dil Konulu Makale Örneği Süleyman Çelebi’yi Dil Konulu Makale Örneği Mehmet Akif’i Dil Konulu Makale Örneği Koca Sinan’ı Dil Konulu Makale Örneği Dede Efendi’yi Dil Konulu Makale Örneği Itrı’yi… ve tarihin ötesindeki nice şahsiyetleri; aynı zamanda yine edebiyat sayesinde geçmişten günümüze aktarılan kahramanlık şiirlerini Dil Konulu Makale Örneği destanları Dil Konulu Makale Örneği gazelleri Dil Konulu Makale Örneği tarihi hikayeleri ve bunlar gibi pek çok şeyi öğreniyoruz.
Dil meselemiz Dil Konulu Makale Örneği dünya üzerindeki varlığımızı Dil Konulu Makale Örneği millet olan vasfımızı devam ettirebilmemiz ve diğer milletler yanındaki medeniyet yarışında bizde varız diyebilmemiz açısından hayati derecede önem arz eden bir unsur durumundadır.
Bugün bizim toplumuz Dil Konulu Makale Örneği ne yazık ki gereği kadar üretemeyen bir toplum durumuna düşmüştür. Halbuki toplumun ayakta kalabilmesi Dil Konulu Makale Örneği elde ettiği başarılara bağlıdır. Başarıları elde etmenin yolu ise düşünceden geçmektedir. Zihni alanımızın üretken olması Dil Konulu Makale Örneği felsefede Dil Konulu Makale Örneği bilimde ve sanatta günümüz itibariyle yeteri derecede başarı sağlayamamış olmamız Dil Konulu Makale Örneği toplumumuzun geleceği açısından varlığımızı devam ettirme şansımızı menfi yönde etkilemektedir. Kişi Dil Konulu Makale Örneği düşüncelerini ancak kelimeler vasıtasıyla bir başka kişiye aktarır. Düşündüğü içinde dili kullanır. Düşünme geleneğinin etkinliğini yitirmeyen toplumların dili daha gelişmiştir; kavram yapısı daha sistematiktir. Bunun sonucu olarak da bu toplumlarda bilim Dil Konulu Makale Örneği sanat ve felsefe gibi insani faaliyetler daha gelişmiştir. Böylesi toplumların kültürel mirasları ve birikimleri daha fazladır.
Dilin gücünü belirleyen şey felsefi düşüncenin ve ilmi üretkenliğin gücüdür. Bu alanlarda üretken olamayan Dil Konulu Makale Örneği tembel olan bir toplum Dil Konulu Makale Örneği ihtiyaçlarını başka toplumların ürettiklerini tüketerek karşılamak zorunda kalır. Üretmeden tüketmek siyasi ve iktidasi alanda olduğu gibi dil alanında da bir büzülmeye Dil Konulu Makale Örneği giderek yok olmaya götürür Dil Konulu Makale Örneği bu da milletler için felakettir.
Bugün konuştuğumuz dilin geçmişe nazaran söz dağarcığı da o kadar fakirleşti ki Dil Konulu Makale Örneği adeta dumura uğradı. Küçüldü ve büzüldü. Bunun neticesinde düşüncelerimiz Dil Konulu Makale Örneği gönüllerimiz Dil Konulu Makale Örneği hayallerimiz Dil Konulu Makale Örneği beyinlerimiz Dil Konulu Makale Örneği fikir dünyamız ve kapasitemiz de küçüldü. Toplum olarak adeta zirveden dibe vurduk. Böyle giderse bir kabile dili kadar kelime kadrosuyla konuşacak Dil Konulu Makale Örneği konuşamadığımız şekilde yazacak Dil Konulu Makale Örneği yazdığımız şekilde düşünecek Dil Konulu Makale Örneği düşünemediğimiz şekilde yabancılaşacağız. Bu durum farkında olmasak da kendi kendimizi reddetmeye kadar gidecek. İşte bu Dil Konulu Makale Örneği millet olmayı reddetmektir.
Küreselleşen dünyada milli kültürümüz Dil Konulu Makale Örneği örfümüz Dil Konulu Makale Örneği adetimiz Dil Konulu Makale Örneği giyim şeklimiz Dil Konulu Makale Örneği değer yargılarımız gün geçtikçe yozlaşmaktadır. Kitle iletişim araçları ve kültürel yozlaşmayı tetikleyen odaklar tarafından milliği benliğimiz erozyona uğratılmış Dil Konulu Makale Örneği bunun sonucunda kültürel farklılaşma hız kazanmıştır. Bu durum kültüre çok kötü yansımıştır. Oysa dil meselesi ihmale gelmez. Dil ki milletin kalbidir. O kalpteki her kriz Dil Konulu Makale Örneği millet bünyesini ölüme yaklaştırır. Bunun için büyüklük iddiasındaki bütün milletler Dil Konulu Makale Örneği halkıyla Dil Konulu Makale Örneği devletiyle Dil Konulu Makale Örneği dillerini koruma ve onu zenginleştirme yolunda şuur sahibidirler. Şayet dilimiz Dil Konulu Makale Örneği insanlarımızın birbirlerini anlayamayacağı hale gelirse bunun neticesi olarak insanımız birbirlerine yabancılaşacak Dil Konulu Makale Örneği bu da asla istemediğimiz Dil Konulu Makale Örneği zikretmeden dahi kaçındığımız sonuçlar doğurabilecektir.
Dolayısıyla güzel dilimizin doğru bir şekilde yaşanması ve yaşatılması Dil Konulu Makale Örneği tarihimizin ve kimliğimizin yaşamasıdır. Bunun da garantisi Türkiye’nin dünyadaki itibarının ve haysiyetinin yeniden kazanılmasına bağlıdır.
Dilimize “deryada bir damla” misali katkıda bulunabilirsem kendimi mutlu sayabileceğim.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dil Konulu Makale Örneği

Dil Konulu Makale Örneği konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: makale örnekleri, ünlü yazarlardan makale örnekleri, önemli yazarlardan makale örnekleri, makale örneği, ünlü makale örneği, tanınmış makale örnekleri, ünlü yazarlardan makale örneği, unlu yazarlarımızdan makelr ornegı, yazarlardan makale örnekleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Makale Nedir -Makale Nasıl Yazılır? elif Soru Cevap 0 11-02-2013 02:04
Dil konulu makale Я Soru Cevap 0 20-02-2012 09:43
Bayrak konulu kompozisyon örneği elif Türkçe ve Edebiyat 0 18-12-2011 03:49
Cumhuriyet konulu komposizyon örneği elif Türkçe ve Edebiyat 0 17-12-2011 04:18
Makale Nedir?-Makale Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 24-06-2009 04:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:30 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.