Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   İbadetle İlgili Kavramlar Nelerdir? (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/111737-ibadetle-ilgili-kavramlar-nelerdir.html)

elif 11-02-2013 09:21

İbadetle İlgili Kavramlar Nelerdir?
 
İbadetle İlgili Kavramlar Nelerdir? İbadetle İlgili Kavramlara Örnekler

İslam dinine göre mükellefhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yani ibadetleri yerine getirmekle yükümlü olan kişilerin özellikleri şunlardır:
1. Müslüman olmak: Dini İslam olmak.
2. Akıl sahibi olmak: Akıl sağlığıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yaptığını bilmeyecek kadar bozuk olmamak.
3. Ergenlik çağına gelmiş bulunmak: Çocukluk çağını bitirmiş olup delikanlılık ve genç kızlık çağına girmiş olmak.
Bu üç özelliğe sahip olan kişiler ibadetleri yerine getirmekle mükellefhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yani sorumludur.
Dini sorumlulukların kendi aralarında dereceleri vardır. Bunlar da üç kısımda incelenir.
Farz: Kesinlikle yapılması gereken ibadetlerdir. Örnek: Namaz kılmakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg oruç tutmak. Bu ibadetler yapılmadığı takdirde kişi sorumlu olur. Bir ibadetin farz olması demekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg onun Yüce Allah tarafından açık ve net olarak emredilmiş olduğunu gösterir.
Vacip: Mutlaka yapılması gereken ibadetler olmakla birlikte farz kadar kuvvetli olmayan ibadetlerdir. Örnek: Kurban kesmekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bayram namazı kılmak. Bir ibadetin vacip olması demekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg onun Allah tarafından emredilmiş olduğunu gösterir ancak bu emirler farz kadar açık ve net değildir.
Sünnet: Farz ve vacip ibadetlerin dışında Peygamberimizin genelde sürekli olarak yaptığı ve bize de yapmayı önerdiği ibadetlere sünnet denir. Örnek: Yemekten önce elleri yıkamakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg diş temizliğine dikkat etmek gibi. (Anlatım: Dr. Ali Kuzudişli)


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:56 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.