bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 08:29   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu?

Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu?


Golgi aygıtı (ayrıca Golgi cisimciği veya Golgi kompleksi) çoğu ökaryotik hücrede bulunan bir organeldir. 1897′de Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? Golgi aygıtı isminin kaynağı olan Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? İtalyan tabip Camillo Golgi tarafından keşfedilmiştir. Oldukça büyük boyutundan dolayı Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? golgi aygıtı keşfedilip ayrıntılarıyla incelenen ilk organellerden biridir. Bu aygıt ilk defa 1897 yılında İtalyan tabip Camillo Golgi tarafından sinir sistemi üzerinde yapılan bir inceleme sonucu keşfedilmiştir.Bu organeli kendi mikroskobunda ilk keşfinde yapıyı dahili ağsı aygıt (İtalyanca: apparato reticolare interno) olarak adlandırdı. Bu yapının adı Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? keşfinden 1 yıl sonra Camillo Golgi’nin soyadıyla yeniden adlandırıldı. Ancak bazıları ilk başlarda keşiften şüphe duydu Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? bu yapının aslında sadece Golgi’nin gözlem tekniğinden kaynaklanan bir optik yanılsama olduğu iddia edildi. 20. yüzyılda modern mikroskopların gelişmesiyle keşif doğrulandı.

Golgi Cisimciği : Çok sayıda Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? birbirine paralel endoplazmik retikulumun borucuğu hücre çekir*değine yakın bir bölgede bir golgi aygiti 300x231 Golgi Aygıtı Nedir Görevleri Nelerdir ?araya gelerek Golgi cismini kurarlar. Bu organcık birçok noktada endopîazmik retikulum ile bağlantılar kurmuştur. Hücreler çeşitli maddeler üretirler. Bu maddele*rin bazıları hücrenin kendisi tarafından kullanı*lırken Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? bazıları da diğer hücre ve dokuların kullanımı için hücre dışına atılır. Hücre tarafından üretilen bu maddeler Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? endoplazmik retikulum yoluyla Golgi cismine taşınır. Golgi cismi de kendisine getirilen bu maddeleri ince bir zarla sarıp Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? hücre sitoplazmasma salıverir. Golgi cismi tarafından hazırlanan bu paketlere “vezikül” adı verilir. Veziküllerin içindeki madde Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? hücrenin cinsine göre değişir. Örneğin sindirim kanalının iç yüzünü örten ve sindirim olayı ile ilgili bir hücrenin veziküllerinden alınan besinleri sindirmeye yarayan ve o hücre tarafından üretilen bir enzim bulunur.

Eğer Golgi cismi bu enzimi bir zarla çevirmeseydi Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? enzim hücre içinde serbest kalacak ve kendisini Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? üreten hücreyi sindirecekti. Böylece hücre kendi kendisi*ni öldürmüş olacaktı. Burada doğa mantığının ilginç bir örneği ile karşılaşıyoruz. Bu mantığı kavramadıkça “rastlantılar” kavramından ister istemez uzaklaşıyor ve kuşku duyuyoruz. Diğer bir hücrenin veziküllerindeyse hormon ya da kasların kasılmasını sağlayan bir madde bulunabilir. Veziküller Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? belirli koşullarda içlerin*deki maddeyi hücrenin dışına boşaltırlar Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? bazen de vezikül tümüyle hücre dışına atılır.

Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu?

Golgi aygıtı Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? zarımsı tüp ve keseciklerin biraraya gelmesiyle meydana gelir. Genellikle çekirdeğe yakındır. Bilhassa aktif salgı yapan bez hücrelerinde göze çarpar. Asıl görevinin hücrenin salgıladığı proteinleri depolamak olduğuna inanılmaktadır. Paketleme ve salgı görevi yapar. Salgı bezlerinin hücrelerinde sayıları daha fazladır. Örnegin; ter bezlerinden ter Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? bunlar gibi örnekler. Golgi aygıtı büyük çalışmalar sonucu bulunmuştur. Açığa çıkan enerji burada ATP şekline çevrilir. Enerji üretir oksijenli solunum yapar. Enerji üretmekte kullanılır.hücre dışında salgı yapmak.Organel adını 1906′da Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü alan İtalyan hücre bilimci Camillo Golgi’den alır. Yapı olarak düz endoplâzmik retikuluma benzer. Daha çok salgı yapan hücrelerde gözlenir. İpek böceğinin salgı bezlerindeki hücrelerde çok gelişmiştir. Lipoproteinlerin ve karbon hidratların sentezlenmesinde Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? proteinlerin paketlenmesinde görev alır.

Golgi Aygıtının Yapısı
Ortası düz-üst üste yığılmış ve uçları şişkin- zar kabarcıklarından oluşmuş bir zar sistemidir.
Olgun sperm ve eritrositler hariç tüm ökaryot hücrelerin sitoplazmasında bulunan bir tip hücre organelidir. Hücrenin salgı ürünlerinin oluşturulduğu organeldir.

Golgi Aygıtı Görevleri
1-Çeşitli maddelerin oluşum merkezidir
2-Hücrede Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? membran paketciklerinin oluşumu ve salgılanmasında rol oynar.
3-Endoplazmik redikulumla entegreli çalışır.
4-Protenleri hürede kullanılmak üzere değiştirir.

Örnek cümle: Bitki ve hayvan hücrelerinde bulunan bir organeldir.
Granülsüz endoplazmik retikuluma benzer Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? yani üzerinde ribozom yoktur. Golgi aygıtı Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? salgı yapan
hücrelerde ve sinir hücrelerinde iyi gelişmiştir. Alyuvar Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu?sperm ve bakteri gibi hücrelerde bulunmaz. Golgi aygıtı lizozomların zarını oluşturur.


Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu?

Maddelerin hücre dışına taşınmasını sağlar. Endolazmik retikulumdan oluşan kesecikler topluluğudur. Üst üste dizilmiş yassı keselerden oluşur.. Golgi aygıtı Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? lipoprotein Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu?glikoprotein Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? mukus ve bitkilerde
selüloz gibi maddelerin üretilip Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? salgılanmasını sağlar. Hücre zarı yapımında zar fabrikası gibi çalışır. Gerektiği zaman yağları depolar. Uzun zaman pek önemli bir organel olmadığı gerekçesiyle dikkate alınmayan golgi aygıtı; son zamanlarda hücre zarının özgüllüğünü saptamada önemli görev alması nedeniyle dikkatleri üzerine çekmiştir.
Golgi aygıtının bozulması Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? salgıların azalmasına neden olur. Örneğin Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu?tükürük bezinden salgılanan tükürüğün azalmasında golgi aygıtı etkilidir. Tükürüğün azalması ağzın kurumasına neden olur.

Bu konu anlatımında golgi aygıtı nedir Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? golgi aygıtının görevi Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? golgi cisimciği Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? golgi cisimciği nedir Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? golgi Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? golgi aygıtının yapısı Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? golgi aygıtı hakkında bilgi Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? golgi aygıtı hangi hücrelerde bulunur Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? golgi aygıtı özet Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? golgi aygıtı araştır Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? golgi aygıtı resim Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? golgi aygıtı ile ilgili bilgileri vermeye çalıştık. Soru ve sorunlarınızı konu altındaki yorum kısmından dile getirebilirsiniz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu?

Ispanağın Yaprak Hücresinde Golgi Cisimciği Bulunur mu? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ıspanağın yaprak hücresinde golgi aygıtı bulunur mu, golgi cisimciği, ispanak yapragi golgi cisincigi, golgi cisimleri ve adları, ıspanağın organelleri, ıspanagın yaprak hücresi, ıspanağın yapısında neler bulunur, golgi cisimci resim, golgi cisimciği nedir, ispanagin gorevleri, golgı cısımcıgının yapısında ne var, golgi cisimciği ggörevi, ispanak hucresinin sekli, ispanagin yaprak hucresinde golgi cisimcigi bulunur mu, ıspanakta golgi aygıtı var mı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Alt Küme Nasıl Bulunur? Я Soru Cevap 18 08-02-2017 08:46
hayvan hücresinde bulunup bitki hücresinde bulunmayan organeller nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 2 02-11-2016 11:28
Golgi aygıtının görevleri nelerdir? Я Biyoloji 0 05-02-2012 11:53
B Vitamini Nelerde Bulunur? Я Sağlığımız 0 26-11-2011 04:58

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats