bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 09:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim

Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim

Vücudumuzu Tanıyalım ÖğrenelimVücudun temel birimleri...
İnsan vücudu 50 milyara yakın Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim ancak mikroskopla görülebilecek büyüklükteki hücrelerden oluşur. Yapıları ve görevleri aynı olan hücre toplulukları dokuları Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim dokular bir araya gelip organları Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim organlar sistemleri meydana getirir.

Hücre nedir?


1665 yılında Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim Robert Hooke Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim çok basit bir mikroskopla Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim bir mantar parçasının çok sayıda ufak "bölmeler"den oluştuğunu gördü ve bunlara hücre adını verdi. Vücut bir ülkeye benzer. Hücreler yurttaş Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim beyinse hükümettir. Bir ülkenin vatandaşları gibi Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim hücrelerin yetenekleri farklı olup Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim bunlar değişik işlerde uzmanlaşır ve vücudun çalışma bütünlüğüne katkıda bulunur. Kimi hücreler Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim değerli kimyasal maddeler yapar; kimi duyusal uyartıları iletir Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kimi mikroplarla savaşır. Benzer işi yapan hücrelerin bir araya gelmesiyle dokular Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kan Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kemik Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kas Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim sinir dokusu ortaya çıkar. Dokular da birleşerek Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kalp Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim akciğer Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim beyin gibi organları oluşturur.


İskelet nedir?

İnsan vücuduna şeklini veren Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim çeşitli organlarımızı koruyan ve onlara destek olan kemik yapımız iskelet Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim 200-212 (260 kadar) kemikten oluşur. 30 kadar yassı kemik kafatasımızı meydana getirir. Göğüs kemiğinde 24 tane (12 çift) kaburga Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kalp ve akciğerleri korur. 33 tane birbirine kenetlenen kemik Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim omurgayı oluşturur. Omurgamız da Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kürek kemikleri ve leğen kemiği aracılığıyla kol-bacak kemikleriyle eklemleşir. Bu kemiklerin tümü Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim hızlı ve karmaşık hareketlerimize olanak sağlayan kaslara Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim güçlü bir destektir.

Eklem nedir?
Kemikler arası bağlantı Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim eklemler aracılıyla gerçekleşir. Kafatasımızda kemikler zikzak girinti çıkıntılarla birbirlerine kilitlenmişlerdir. Bu tür eklemlere "oynamaz eklemler" denir. Diğer bölgelerde eklemlerin çoğu hareketlidir. Omuz ve kalçadaki top şekli eklemle Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim dirsek ve dizdeki hareket kolaylığı sağlayan eklemler Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim "oynar eklemler"dir. Haraketli eklemlerin tümünde Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kemiklerin eklem uçları Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kıkırdak adını alan yumuşak yastıklarla kaplıdır. Kıkırdak tabaka ve eklem sıvısı Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim haraketlerimizi kolaylaştırır ve kemiklerimizin aşınmasını önler.

Gözlerimizin çalışması...
Her bir gözün ağtabakasında Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim çubuk ve koni adını alan 120 milyon kadar görme hücresi vardır. Çubuklar alaca karanlıkta görmeye yarayıp Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim ancak gri tonları fark eder. Koniler Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim renkli görmemize yarar. Herbir ağtabakada Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim çok sayıda ışığı görme hücresi vardır. Bu hücrelerde bulunan özel kimyasal maddeler Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim ışık etkisiyle Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim geçici olarak değişime uğrar. Bu olaysa Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim sinirlerde elektrik iletileri başlatır. Uyanıklık esnasında Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim beyne gözlerden Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim saniyede milyonlarca ileti gelir. Beyin Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim bunları inceleyip Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim iki gözden gelen görüntüleri karşılaştırır ve iki ayrı ters görüntüyü tek ve net bir düz görünüme dönüştürür.


Ses nedir?
Çan ya da ses telleri gibi titreşen bir nesnenin başlattığı titreşimler dizisine Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim ses denir. Bu titreşimler hava Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim su ve katı maddelerde ilerleyebilir. Bir treni gözünüzün önüne getirin. Biri Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim en son vagonu kuvvetle iterse Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim bu bir öndekine Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim o da karşısındakine çarpar ve bu çarpmalar Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim öne doğru kuvveti azalarak ilerler. Bir ses dalgası havadan geçerken Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim ufak hava moleküllerinde de buna benzer bir olay görülür. İşittiğimiz birbirini yüksek bir hızla izleyen çok sayıda ses dalgalarıdır.

Ses tellerimiz ne işe yarar?
Ses telleri Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim gırtlaktaki iki ince gergin zardır. Bunlar titreştikçe aralarındaki açıklık süratle daralıp genişler. Bu açıklığın genişliğine göre sesin yüksekliği ayarlanır. Dar olduğunda ince sesler Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim genişlediğinde ise kalın sesler çıkartılır.


Kulaklarımız nasıl duyar?
Dış kulak tarafından Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kulak zarı çok çabuk titreştirilir. Bu titreşimler orta kulağın üç küçük kemiği olan Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim çekiç Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim örs ve üzengi'ye; üzengiden de Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim oval pencerenin çok ince zarından iç kulağa geçer. Oval pencere Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kulak zarından çok ufak olduğundan Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim haraketleri daha küçük fakat şiddetlidir. Sonunda Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim titreşimler Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim gerçek işitme organı olan ve ses uyartılarını beyne ileten Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim salyongoza (koklea) erişir.

Dokunarak nasıl hissediyoruz?
Deride milyonlarca sinir lifi bulunur. Bunların bazısı okşamaya Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim diğerleri bastırma ya da hafif dokunmaya özelllikle duyarlıdır. Sıcak Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim soğuk Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim gıdıklanma ve ağrı gibi çok çeşitli dokunma duyuları ayırt edilebilir. Her birinin Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim ayrı sinir lifiyle iletildiği düşünülmektedir. Dokunma Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim genellikle hızlı iletici Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim ağrıysa yavaş iletici liflerce taşınır. Zararlı bir nesnenin önce dokunma Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim az sonra ağrı duyusunu uyarmasının nedeni budur.

Başlıca tad ve koku organları nelerdir?
Koku lobu (beyin)
Yumuşak damak
Omurilik
Burun boşluğu
Sert damak
Dil
Dişler


Nasıl koku alırız?
Kimyasal buharlar Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim koku hücresi kılları üstündeki sıvıda erir. Hücre Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim bu maddeye duyarlıysa Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim sinirlerde ileti başlar.


Beynimiz nasıl çalışır?

Bilimadamları Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim son yüzyılda çok sayıda araştırma yapmış olmasına rağmen beynimizin tam olarak nasıl çalıştığını çezememişlerdir. Beyin milyonlarca sinir hücresiyle Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim glia hücresi adını alan destek hücrelerden oluşur. Sinir hücrelerinin Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim bilgileri getirici ve götürücü uzantıları vardır. Tek bir hücrenin Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim 200 diğer hücreyle bağlantısı olabilir. Birçok hücrenin Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim vücudumuzun uzak bölgelerine varan çok uzun lifleri bulunur.

Atardamar ne işe yarar?
Atardamar Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kanı kalbumuzdin organlarımıza kan taşıan damardır.

Böbreğimizin ana görevi nedir?
Böbreğimiz Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kandan idrarı çıkartmaya yarar.

Diafragma nedir?

Göğüs ve karın boşlukları arasında bulunan Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim solunumda önemli rolü olan geniş bir kastır.

DNA nedir?
DNA genlerin esas yapısı olan Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim bir kimyasal maddedir.

Doku nedir?
Bir organı oluşturan benzer cinsten hücreler topluluğuna doku denir.

Enzim nedir?

Enzim Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim sindirim gibi vücuttaki kimyasal değişiklikleri kimyasal bir maddedir.

Hormon nedir?
Hormon Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim vücudun bir bölgesinde bir bezce yapılan Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim dolaşımla gidip Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim diğer vücut bölgelerinin çalışmasını etkileyen bir kimyasal habercidir.

Hücre bölünmesi nedir?
Bir hücrenin iki ufak hücreye bölünerek üremesidir.

Kalbimiz nasıl çalışır?

Kalp Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kanı vücutta dolaştıran kas pompadır. Dakikada Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim ortalama 70 kez atar. Her atımda Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim kalbin iki tarafından üçte bir bardak kadar kan atılır. Tek bir dolaşım yarım dakika kadar sürer. Kalbin sol tarafı Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim akciğerlerden gelen oksijeni zengin kanla buluşturur; sağıysa kirli kanı temizler.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim

Vücudumuzu Tanıyalım Öğrenelim konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: vücudumuzu tanıyalım, organlarımızı öğrenelim, vücudumuzu tanıyalım resimli, viçudun ters çalışmasına ne neden olur, kemiklerimizi tanıyalım, kemiklerimizi öğrenelim, kas ve kemik geniş resimli görüntü, vucudumuzu taniyalim resimli, vucuduogrenelim, resimli vücudumuzu tanıyalım, iskeleti tanıyalım ögrenelim, vucudumuz üzerinde organlarımızı öğrenelim, kemiklerimizi oğrenelim, vucutumuzu tanıyalım, tam olarak vucudumuzun oganlarini taniyalim,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çocuklarımız İçin Öğrenelim daywest Bebek Hastalıkları 0 30-12-2012 09:44
Evinizin değerini öğrenelim! nimlahza Komik Resimler 1 08-12-2010 02:58
Vucudumuzu ve Cildimizi SIKI Tutalim... mormavi Vücut Bakımı 0 05-09-2009 06:34
Guyana'yı Tanıyalım CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 05-06-2008 12:12
Gürcistan'ı Tanıyalım CooLKadin Dünyadan Tatil Yerleri ve Oteller 0 04-06-2008 06:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:14 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats