bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 08:35   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ata Sporlarımız Nelerdir

Ata Sporlarımız Nelerdir -Ata Sporlarımız Hakkında Bilgi


Atçılık - Binicilik

Günümüzde de olduğu gibi Ata Sporlarımız Nelerdirulusal ve Türk Tarihinin her döneminde “At Murattır” sözcüklerine bağlı kalınarak Ata Sporlarımız Nelerdir her Türk ata karşı sevgi Ata Sporlarımız Nelerdirgüven Ata Sporlarımız Nelerdir ilgi duymuş ve onu kendisinden bir parça kabul etmiş Ata Sporlarımız Nelerdir ona kutsallık tanımış Ata Sporlarımız Nelerdir saygınlık kazandırmış Ata Sporlarımız Nelerdir sanatında Ata Sporlarımız Nelerdir edebiyatında Ata Sporlarımız Nelerdirmüziğinde eşsiz bir yer vermiştir.

Nazmi Sevgen;”Türklerde at ve atçılık” adlı kitabında 1937 yılında Ankara da toplanan tarih kurultayında Avusturya lı tarih bilimcisi Hoopers atın ilk evcilleştirme hareketinin İç Asya da Türkler tarafından yapıldığını Ata Sporlarımız Nelerdir Macar tarihçisi Allfoldin de Ata Sporlarımız Nelerdirbu konudaki ilklerin Altay Türklerine ait olduğunu öne sürmüştür. Alman tarih bilimcisi Portriatz ise “Eski çağlarda at” adlı eserinde atın M.Ö.6000 dolaylarında Türkler tarafından evcilleştirildiğini iddia etmiş ve iddiası için bazı bulguları kesin kanıt göstermiştir.
Yaklaşık olarak M.Ö.4000 yılları dolaylarında Türkler tarafından bir çekim hayvanı olarak arabalara koşulan at Ata Sporlarımız Nelerdiraskeri amaçlarla savaş sınıfı oluşmasına sonuç olarak ta Asya’nın ve öteki kıtaların tarihi ve siyasal yaşamının oluşum ve değişiminde etkinlik kazanmıştır.Türkler onunla uzaklıkları enmişler Ata Sporlarımız Nelerdirderisinden giysi ve ayakkabı yapmışlar Ata Sporlarımız Nelerdirlezzetli buldukları tayının etini yemişler Ata Sporlarımız Nelerdirkısrakların sütünden mayalanma ile sağlanan “Kımız” adı verilen ve keyiflendirici içkiyi yapmışlardır.Ayrıca yele ve kuyruklarını da değerlendirmişlerdir.kemiğinden kaymak için araç Ata Sporlarımız Nelerdirkıllarından ağ Ata Sporlarımız Nelerdirgözleri güneş ışığından koruyan bir tür gözlük örmüşlerdir.
Eski Türklerde at kültürü ile ilgili çeşitli bulgular bir belge olarak Ata Sporlarımız Nelerdirbu gün çeşitli ülkelerin müzelerine değer katmaktadır.Yenisey yörelerinde eski Türkler tarafından Ata Sporlarımız Nelerdirkayalar üzerine yapılmış at resimleri ve çok eski dönemlere ait Ata Sporlarımız NelerdirTürk mezarından çıkan eşyaların üzerinde süsleme sanatı olarak at figürleri kullanıldığı görülmektedir.Eski Türk destanlarında ve efsanelerinde at baş tacı dır Ata Sporlarımız Nelerdirayrı bir yeri vardır.Oğuz destanı atla başlar.Dede Korkut ta Ata Sporlarımız NelerdirBamsı Beyrek öyküsünde atla kardeşleşmiştir.
Eski Türklerin ilkel atları yakalayabilmek için Türlü yöntemler kullandıkları Ata Sporlarımız Nelerdirkitabelerde yazılıdır.Karluk han buzullar içinden ünlü bir atı alıp çıkardığı için ad almıştır. Eski Türklerdeki ”Türk atsız Ata Sporlarımız Nelerdirkuş kanatsız” sözü çok şey anlatır.
Tüm tarihi kaynaklar Ata Sporlarımız Nelerdir atın vatanı olarak orta Asya bölgesini göstermektedir. Kırgız stepleri ile Gobi havalisinin atın vatanı olduğu konusunda görüş ve kanıt birliği vardır.Eski Türklerin “Yılkı” adını verdikleri at sürülerinin Ata Sporlarımız Nelerdir ırk ve evcilleştirilmeleri ile ilgili bilgiler çok geniştir.
Atsız Türkler sosyal yaşamda hor görülürdü Ata Sporlarımız Nelerdirfakirlik nedeni ile ata sahip olamayanlar çalmak zorunda idi. Eski Türkler sadece at çalmayı olağan saymışlardır. Zira bu bir beceri olarak kabul ediliyor ve atını çaldıran kişi için bu hareket onur kırıcı olarak değerlendiriliyordu bu nedenle kabileler arasında sık sık çatışma çıkıyordu.
Çalınan atları belirlemek amacıyla atları özel damgalama yöntemleri uygulanıyordu. Damga yerine bazı kabileler atın kulaklarına özel işaretler işlemeyi yeğlerlerdi.kabile sembolleri olarak benimsenen biçimler mezar taşlarında da görülür.
Eski Türklerde at yarışları ile eş seçiminde de kullanılıyordu.
Bu yarışlar iki türlü oluyordu birisinde atlı kızlar bir grup halinde yarışa başlıyorlar ve arkalarından atlarını grup halinde koşturan erkekler içlerinden birini yakalayıp atlarının terkilerine alıyorlardı. Daha sonra eş olarak seçtikleri bu kızlarla evleniyorlardı. Diğer türlü ise eğer kızın isteyeni çok olursa yarışa kız tek başına başlıyor Ata Sporlarımız Nelerdir daha sonra ardından atlarını koşturan erkek grubundan kim kızı yakalarsa o evlenme hakkını elde ediyordu.

Eski Türklerde görülen atla bütünleşme" Ata Sporlarımız Nelerdir Osmanlı Türklerinde de sürmüştür. At Ata Sporlarımız Nelerdir Osmanlı Ata Sporlarımız NelerdirTürklerinde onur Ata Sporlarımız Nelerdir saygı ve sevgi unsuru olarak kabul edilen bir yoldaş olmuştur. Bunlarla başarıdan başarıya koşmuşlar; üç kıta üzerinde egemenliklerini sürdürmüşlerdir.

Anadolu Selçuklularında 100 bin süvariden oluşan bir ordu bulunuyordu. Osmanlı imparatorluğunda ise Ata Sporlarımız Nelerdir 16.yüzyılda bu sayı 250 bine yaklaştı. Edirne Ata Sporlarımız Nelerdir Filike. Selánik. Amasya Ata Sporlarımız Nelerdir Yozgat Ata Sporlarımız Nelerdir Merzifon Ata Sporlarımız Nelerdir Eskişehir (çifteler çiftiği) Ata Sporlarımız Nelerdir Malatya (Sultan suyu) Ata Sporlarımız Nelerdir Veziriye Ata Sporlarımız Nelerdir Adana (Cukurova)'daki hayvan ocaklarında Ata Sporlarımız Nelerdir at yetiştiricilik düzeltilmesi için sürekli çalışmalar yapılıyordu. Ancak Ata Sporlarımız Nelerdir Osmanlı imparatorluğunun gerileme ve özellikle çöküş döneminde at yetiştiriciliği ve ırk düzenlenme çalışmaları öneminì tamamen yitirmiş Ata Sporlarımız Nelerdir sürekli savaşlar nedeniyle ülke atçılığı adeta çökmüştür.

Yaşama sevincini Ata Sporlarımız Nelerdir atıyla paylaşan Ata Sporlarımız Nelerdir onunla mutlu olan ve hattâ onunla birlikte gömülen at Ata Sporlarımız Nelerdir Türk'ün kalbinde Ata Sporlarımız Nelerdir ağıtlarında Ata Sporlarımız Nelerdiredebiyatında. türkülerinde Ata Sporlarımız Nelerdir atasözlerinde benzersiz bir yer almıştır. Osmanlıların genişleme döneminde Ata Sporlarımız Nelerdir Giritlilerin bir sözü çok yaygındı: "Adaya önce Türk'ün atı Ata Sporlarımız Nelerdir sonra kendisi ayak basacak." Gerçekten de öyle olmuştur. Aşık Paşa tarihinde Ata Sporlarımız Nelerdir Osmanlı Padişahlarından Orhan Beyin Ata Sporlarımız Nelerdir atlarını nalbanda kendisinin götürdüğü anlatılır. Bu hareket Ata Sporlarımız Nelerdir Türklerde Ata Sporlarımız Nelerdir en büyüğünden en küçüğüne kadar Ata Sporlarımız Nelerdir ata gösterilen ilgi ve sevgiyi yansıtır. öyle ki Ata Sporlarımız Nelerdir at sahiplerinden atlar için vergi alınmazdı.

Emrullah Efendi "'Memalik-i şahane"de Ata Sporlarımız Nelerdir at vergisi asla vaz'edilmediği cihetle Ata Sporlarımız Nelerdir bizde at vergisinden bahse mahal yoktur demektedir. Osmanlı Türk illerinde atlar Ata Sporlarımız Nelerdir görevlerine göre şöyle adlandırılırdı: önemli haber götüren süvarilerin bindikleri dayanıklı "Ilgar atı" Ata Sporlarımız Nelerdir posta süvarilerinin bindiği "Menzil atı" Ata Sporlarımız Nelerdir akıncı ve süvarilerin bindikleri "Cenk atı" Ata Sporlarımız Nelerdir yarışlara katılanlara "Koşu atı" Ata Sporlarımız Nelerdir süvarilerin yedeklerinde bulundurdukları "Yedek atı" Ata Sporlarımız Nelerdir yük taşıyan "Semer atı" Ata Sporlarımız Nelerdir damızlık olarak yararlanılan "Aşı atı" Ata Sporlarımız Nelerdir törenlerde komutan ve subayların bindikleri "Alay atı" Ata Sporlarımız Nelerdir arabalar koşulanlara "Araba atı" ve avlarda kullanılanlara "Av atı." Osmanlılarda Ata Sporlarımız Nelerdir eğer Ata Sporlarımız Nelerdir murassa ve sorguçlu başlıklar Ata Sporlarımız Nelerdir altın ve gümüş üzengiler Ata Sporlarımız Nelerdir gemler Ata Sporlarımız Nelerdir at koşum takımları Ata Sporlarımız Nelerdir saray arabalarının koşum takımları birer sanat eseri idi.
Sultan Abdülaziz dönemi sonrasında ülkedeki at kalitesi değerini gittikçe yitirirken Ata Sporlarımız Nelerdir tersine olarak at yarışları da daha düzenlilik kazanmıştır. Ancak Ata Sporlarımız Nelerdir ilk düzenli at yarışları l9ncu yüzyılın son yılarında belirginleşir. Sultan Abdülaziz döneminde Kağıthane'de Ata Sporlarımız Nelerdir "Kağıthane Yarışları" adı altında bir süre at yarışları düzenlenmiştir. Bunlar bir tür ilkel yarışçılık düzenlemeleri olmuştur. Zira pist gelişigüzel düzenlenmiş bir güzergah biçimindedir. Sonraki yıllarda ünlü mirasyedilerden Veli efendizade Ata Sporlarımız Nelerdir bugün Veli efendi Tesislerinin bulunduğu yerde Ata Sporlarımız Nelerdir birkaç arkadaşı ile birlikte sistemsiz olarak düz bir toprak üzerinde at yarışları yaptırdıkları görülür. Bu yarışlara ilgi duyanların sayısı 15-20 kadardı. öte yandan yine aynı yıllarda Manisa'da Bekir Ağa'nın bireysel çabalarıyla Ata Sporlarımız Nelerdir düzensiz bazı yarışlar yapılmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ata Sporlarımız Nelerdir

Ata Sporlarımız Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ata sporlarımız nelerdir, ata sporları nelerdir, ata sporlarımız nelerdir hakkında bilgi, ata sporlarımız hangileridir, ata sporlari nelerdir, ata sporlarımız nelerdir maddeler halinde, ata sporlarımız nelerdir madde halinde, osmanlının ata sporları, kültürel sporlarımız nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Diyabet Çeşitleri Nelerdir?- Diyabetin Tipleri Nelerdir? elif Sağlığımız 1 06-01-2012 09:44
Ata sporlarımız nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 03:09
Sudan Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? - Bu Hastalıkların Belirtileri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 03:49
Doğumsal Anomaliler Nelerdir? -Sebepleri Nelerdir? - Ne Yapılması Gerekir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 12:20
Londra Konferansları ve Antlaşmaları Nelerdir? Sonuçları Nelerdir? elif Tarih 0 26-02-2011 08:39

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:39 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats