bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 08:40   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Devşirme Sistemi Nedir?

Devşirme Sistemi Nedir?


Devşirme Devşirme Sistemi Nedir? Osmanlı İmparatorluğu'nun ele geçirdiği Hıristiyan topraklardan -özellikle Balkanlar'daki- genç ve yetenekli çocukların toplanması Devşirme Sistemi Nedir? bu çocukların sıkı bir eğitimden geçirilerek üstün bir asker veya bürokrat oluşturulması sistemidir. Bu sistem ile yetiştirilip bürokrat olan devşirmeler arasında Sokullu Mehmet Paşa ve Yunus Paşa gibi sadrazamlığa dahi yükselebilenler oluyordu.

Devşirilen her çocuğun doğum tarihi Devşirme Sistemi Nedir? köyü Devşirme Sistemi Nedir? kazası Devşirme Sistemi Nedir? sancağı Devşirme Sistemi Nedir? baba ve ana adının yanı sıra eşgali de bir deftere yazılır Devşirme Sistemi Nedir? bu defterlere eşgal defterleri denirdi. Daha sonra yanına verileceği Türk ailesinin reisi olan sipahisinin ismi de bu deftere yazılırdı. Bu defter iki nüsha tutulur ve biri devşirme memurunda Devşirme Sistemi Nedir? diğeri de çocukları sevk eden memurda bulunurdu. Günümüze kadar bu eşgal defterlerinden üç adet bulunmuş. Bu defterlerdeki bilgilerin incelenmesiyle Devşirme Sistemi Nedir? kural olarak 8-18 yaş arası gençlerin alınmakta olduğu görülmüş Devşirme Sistemi Nedir? ancak 6 yaşında alınanları da görülmüştür. Üç defterdeki devşirmelerin yaş ortalaması ise 15.3 çıkmıştır.

Osmanlılar Devşirme Sistemi Nedir? genç ve yetenekli çocukları seçerken Devşirme Sistemi Nedir? alacakları çocuğu evdeki tek erkek çocuk olmaması şartı ile alırlardı ve yüz güzelliği de önemliydi. Eğer daha önce aynı aileden bir çocuk alındıysa Devşirme Sistemi Nedir? yıllar geçse de ikinci bir çocuk alınmaması kuralı vardı. Devşirmelerin %90 civarında çoğunluğu asker Devşirme Sistemi Nedir? %10 kadarı saray görevlisi ve bürokrat olurlardı. Ailelerin genellikle itiraz etmemelerinin nedenlerinden biri de Devşirme Sistemi Nedir? gençlerin o dönem için seçkin bir mevki elde edecek olmaları Devşirme Sistemi Nedir? düzenli maaş ve yaralanma veya yaşlılıkta emeklilik benzeri bir yardımın yapılmasıydı.

Devşirmeler Devşirme Sistemi Nedir? Orhan Gazi veya I. Murat zamanında kurulmuş olan Yeniçeri Ocağı ve Bostancı Ocağı'nın kuruluşlarından bir süre sonrasında Devşirme Sistemi Nedir? temelini oluşturmaya başlarlar. Devşirme Devşirme Sistemi Nedir? Osmanlı'da fethedilen bölgelerdeki Hıristiyan ailelerin çocuklarının 1/5 ini alarak onları yeteneklerine göre yetiştirmeye dayanırdı; eğer güçlü ve dövüşmeye yatkın iseler Yeniçeri ocağına Devşirme Sistemi Nedir? devlet işlerine yatkın iseler Saray'a alınırlardı. Osmanlı tarihindeki büyük komutanların Devşirme Sistemi Nedir? devlet adamlarının Devşirme Sistemi Nedir? vezirlerin pek çoğu devşirme sisteminden gelmekteydi. Bu ilk dönemlerde çok faydalı olmuş; devşirmeler Devşirme Sistemi Nedir? Osmanlı Ordusu'nda önemli yere sahip olmuşlardır. Ancak sistem son dönemlerde suistimal edilmiş ve bozulmuştur. Devşirme sisteminin Osmanlı imparatorluğunun çözülmesindeki etkisi bugün önemli bir tarihsel tartışma konusudur.

Devşirme sistemi kaldırıldıktan sonraki yıllarda Devşirme Sistemi Nedir? yeniçeri olabilecek olan Yunanlar Devşirme Sistemi Nedir? Bulgarlar Devşirme Sistemi Nedir? Sırplar Devşirme Sistemi Nedir? Ermeniler Devşirme Sistemi Nedir? isyanlarda Devşirme Sistemi Nedir? 93 Harbi ve Balkan Harbi'nde Osmanlıya karşı savaştılar.

Devşirme sistemi; Nepal Devşirme Sistemi Nedir? Pakistan ve Hindistan'da günümüzde de devam etmektedir. Tarihte Osmanlı'dan önce Devşirme Sistemi Nedir? Roma Devşirme Sistemi Nedir? Bizans ve birçok İslam devletindeki devşirme uygulamasında daha çok yabancı ülke halklarından gençlerin seçilmesi yaygındı. Osmanlı'daki devşirme sistemi ise kendi tebasından gençlerin toplanması üzerine kuruluydu.

İlk devşirme sistemi I. Murat zamanında yapılmıştır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Devşirme Sistemi Nedir?

Devşirme Sistemi Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: devşirme sistemi nedir, devşirme sisteminin kuralları,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Decroly Sistemi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 05:52
Dolaşım Sistemi Nedir? - Dolaşım Sistemi Hakkında elif Sağlık Soruları ve Cevapları 0 08-06-2011 06:41
Dolaşım Sistemi Nedir? - Dolaşım Sistemi Hakkında elif Sağlığımız 0 04-05-2011 01:04
Boşaltım Sistemi Nedir? - Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 10:34
Devşirme Aşkların Lalası Değilsin Dilnaz - Hayrettin TAYLAN nimlahza Şiir 0 09-02-2011 10:29

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:34 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.