bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 08:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart El Kol Uyuşması Neden Olur

El Kol Uyuşması Neden Olur


Uyuşma hiç de hoş olmayan bir duygu durumdur. Uyuşukluk da aynı hissi verir
Çoğumuzun başına gelmiştir. Tepeden tırnağa kadar El Kol Uyuşması Neden Olur vücudumuzun tüm bölgeleri ile ilgili olabilir En hafif şeklinden El Kol Uyuşması Neden Olur "Eyvah! Felç mi oluyorum yoksa?" dedirtebilecek düzeyde panik yaratanına kadar.
Çok değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Oldukça ciddi bir kan hastalığının ya da beyin hastalıklarının işaretçisi de olabilir.
Bu yüzden uyuşmalarda El Kol Uyuşması Neden Olur doğru teşhis ile doğru tedavi büyük bir önem taşır. Öyle hafife alınıp da geçiştirilecek basit bir olay olarak algılanmaması gerekir.
El El Kol Uyuşması Neden Olur kol uyuşmaları başlıca kan hastalıklarından El Kol Uyuşması Neden Olur romatizma hastalıklarından El Kol Uyuşması Neden Olur beyin ve sinir sistemi hastalıklarından El Kol Uyuşması Neden Olur boyun omurları ve kaslarıyla ilgili bir dizi rahatsızlıklardan ileri gelebilir.
Bu arada sürekli kullanılan bir takım ağrı kesici ilaçlar El Kol Uyuşması Neden Olur sinir yatıştırıcı ilaçlar ve bulantı giderici olarak kullanılan bazı ilaçlar da söz konusu yakınmalara neden olabilir.

Nasıl yaklaşmalı?

Öncelikle ayrıntılı bir öykü elde edilmelidir!
Uyuşma ne zaman başladı? Ne kadar zamandan beri devam ediyor? Beden pozisyonları ile ilgisi nedir?. Bu amaçla ya da herhangi bir hastalık nedeniyle kullanılan ilaç ya da ilaçlar nelerdir El Kol Uyuşması Neden Olur ne kadar zamandan beri kullanılmaktadırlar?
Bu öykü oluşturtma seansı El Kol Uyuşması Neden Olur yukarıdaki benzeri sorularla ne kadar zenginleştirilir ve ne kadar uzun tutulursa tanıya da o kadar yaklaşılmış olur.

Sistematik muayene

Diyalog El Kol Uyuşması Neden Olur gerçeğin düşünce aracı ile ifadesidir.
Ortak çabayla yaratılması gereken öyküye gereken önem verilmezse sorun; "ön yargılı yanlış" yada "yargısız tesadüf" arasında sarkaç misali sallanır durur. Geriye de bir dizi "vah!...vah!"lardan öte bir şey kalmaz.
O halde "ısrarla anlatmak El Kol Uyuşması Neden Olur sabırla dinlemek" ilk ilke olmalıdır.
Sonra tam ve sistemik bir muayeneden geçmek gerekir.
Bu; kilo El Kol Uyuşması Neden Olur boy El Kol Uyuşması Neden Olur tansiyon El Kol Uyuşması Neden Olur nabız ile başlayıp tepeden tırnağa tüm organlarımızı içine alan bir muayene demektir. Bu muayene sonucu gereken laboratuar analizleri ve radyolojik tetkikler yapılarak kesin teşhis konmaya çalışılır.
Tıbbi literatürde parestezi olarak da tanımlanan el-kol uyuşmalarının sistemik hastalıklar bazında en sık görülen şekli şeker hastalığıdır. Şeker hastalığında karıncalaşma El Kol Uyuşması Neden Olur iğneleşme gibi duygular giderek ileri derecede yanma duyguları olarak da yoğunluk kazanabilir. Daha ileri şeklinde hissizlik ortaya çıkar ki bu El Kol Uyuşması Neden Olur en tehlikeli olan şekline işaret eder. Hissizlik El Kol Uyuşması Neden Olur farkına varılmadığı için ciddi yanıklar ya da yaralanmalara zemin hazırlar. Burada kan şekerinin kontrolü büyük bir önem taşımaktadır.
Şekerle birlikte kan yağlarının denetimi de elbette yakınmaların giderilmesinde aynı derecede önem taşımaktadır.
Son zamanlarda geliştirilen gabapentin grubu ilaçlarla El Kol Uyuşması Neden Olur şeker hastalığı ve MS'e bağlı bu tür rahatsızlıkların etkili bir şekilde hafifletildikleri gözlenmektedir.

Anemi varsa

Yalnızca kan şekerinin değil El Kol Uyuşması Neden Olur birlikte kan yağları ve basıncının da aşırı yükseldiği Metabolik Sendrom durumlarında tüm vücudu dolaşan ve aralıklı olarak ortaya çıkan uyuşma yakınmaları dile gelebilir.
Sistem hastalıkları içinde herhangi bir nedenle oluşmuş anemi (kansızlık) durumlarında da El Kol Uyuşması Neden Olur el ve ayaklarımızın parmak uçlarında karıncalanma ve uyuşma duyguları gelişebilir.
Tedavi ile eksiklerin tamamlanması ve kan değerlerinin yükseltilmesi ile anemiye bağlı uyuşmalar da geriler ve kaybolur.

El parmaklarında

Beyin ve beyin sapı hastalıklarında El Kol Uyuşması Neden Olur el ve ayaklarda uyuşma ile başlayıp felce kadar uzanabilen arazlar ortaya çıkabilir. Beyinde yer kaplayan oluşumlar olarak adlandırdığımız tümör El Kol Uyuşması Neden Olur kist ve anevrizma ile beyin dokularında tahribata neden olan MS El Kol Uyuşması Neden Olur uyuşmalara neden olabilecek başlıca hastalıklardır.
Tıbbi terminolojide Servical Diskopati diye adlandırılan rahatsızlık ön kol ve el parmaklarında uyuşmaya neden olan rahatsızlıkların en sık görülenlerindendir.
Bu deyimle boyun omurlarına bağlı artroz(kireçlenme) El Kol Uyuşması Neden Olur boyun omurları fıtığı yada doğuştan boyun omurlarına ait anormallikler dile getirilmektedir.
Temel sorun El Kol Uyuşması Neden Olur omurlar arasında amortisör gibi vazife gören ve disk adı verilen yumuşak dokunun dejenere olarak komşu sinirleri baskı altına almasıdır.
Bu rahatsızlığın belimizdeki karşılığı da lomber diskopati olarak tanımlanır. En sık siyatik sinirin etkilenmesi sonucu El Kol Uyuşması Neden Olur bacakta uyuşma ve kasılma şeklinde yakınmalar ortaya çıkar.

Metabolik Sendrom nedir?
Bir kişide aşağıdaki 5 sorundan 3 ya da daha fazlası var ise El Kol Uyuşması Neden Olur o kişide Metabolik Sendrom'dan söz edilir.
1- Erkeklerde bel çevresi 102 cm'den El Kol Uyuşması Neden Olur kadınlarda 88'cm den büyük olursa
2- HDL kolesterol 40 mg' dan küçük olursa
3- LDL kolesterol 130 mg' dan büyük olursa.
4- Tansiyon 140-90 mm Hg' den büyük olursa
5- Açlık kan şekeri 110 mg' dan yüksek olursa.

MS nedir?
Multiple Skleroz olarak bilinir. Merkezi sinir sistemi olarak tanımladığımız beyin ve omurilik hastalığıdır. Bu hastalıkta sinirlerimizin muhafaza edildiği sinir kılıfları dejenere olmuştur. Kılıflarını yitiren sinirlerin etkili olduğu bölgelerde de duyu ve hareket kusurları ortaya çıkmaktadır. Nedeni bilinmemektedir. Genç El Kol Uyuşması Neden Olur aktif ve entelektüel kişilerde daha sık görüldüğü gözlenmektedir.

Dr Tuncay Filiz
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


El Kol Uyuşması Neden Olur

El Kol Uyuşması Neden Olur konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kol uyuşması, el kol uyuşması, el kol uyuşması neden olur, el ve kol uyuşması, kol uyuşması neden olur, kol uyusmasi, kollarda uyuşma, el ve kol uyuşması neden olur, el ve kollarda uyuşma, kol uyuşması nedenleri, el kol uyusmasi, el ve kol uyuşmasının nedenleri, el kol uyuşmasının nedenleri, kol ve parmak uyuşması nedenleri, kollarda uyuşma neden olur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Küf neden olur? Я Soru Cevap 0 31-01-2013 05:53
Zatürre Neden Olur elif Sağlığımız 0 23-01-2012 05:11
Parmaklarda Yanma Neden Olur? - Parmaklarda Karıncalanma Neden Olur? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 08:21
Bayılma Neden Olur? - İnsan Neden Bayılır? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 10:53
Dil İltihabi Neden Olur? elif Sağlığımız 0 13-03-2011 10:46

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.