bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 08:44   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri)

Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri)Fizik ; madde Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) enerji ve bunların arasındaki ilişkileri inceler. Bu incelemeler ve sonuç çıkarmalar Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) gözlem ve deneylere dayanır. Gözlem ve deneylerin temel aracı ölçme dir.

Ölçme ; ölçülenin şiddet ( Ne kadar ? ) ve birimini ( Neye ait? ) belirlemektedir.

Ölçmenin hatasız yapılması ölçme aletinin özelliklerine bağlıdır. Ölçme aletinin sıfır hataya yaklaşması Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) duyarlılığın iyi ( ölçek aralıklarının küçük ) olması ile mümkündür.

Fiziksel bir olayda ölçülebilen her şeye fiziksel büyüklük denir.

Fiziksel büyüklükler SKALER ve VEKTÖREL olarak ikiye ayrılır.

Not : Arkadaşınıza bir olay anlatıyorsunuz Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) anlatma işiniz bitti ancak arkadaşınız size nereden nereye Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) nereden geçti Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) ne tarafa gitti diye sorular soruyorsa bu büyüklük vektöreldir.

Önümüzden hızla araba geçti. Dediğinizde ne tarafa doğru diye soru geliyorsa Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) sözünü ettiğiniz hız vektörel bir büyüklüktür. Yani bir de yönünü söylemeniz gerekir.

Bakkaldan bir kilo şeker istediğinizde Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) bakkal size nereden nereye Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) sağdan mı Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) soldan mı diye soru sormayacaktır. Burada kilogram yani kütle Skalerdir diyoruz. Çünkü yön gerektirmiyor.

Yukarıdaki örnekleri dikkatinizden kaçırmadan aşağıdaki açıklamaları okuyun.

Skaler Büyüklükler :

Büyüklük ve birimi ile tanımlanan fiziksel niceliklere skaler büyüklük denir.

Skaler Büyüklük Sembolü Büyüklüğü Birimi

Kütle m 10 Kilogram

Hacim V 100 Litre

Zaman t 60 Saniye

Sıcaklık T 35 CelciusSkaler büyüklükler aritmetik işlem kurallarına uyar. ( Toplama Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) çıkarma Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) çarpma Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) bölme )

Dikkat ederseniz bu değerleri kullanırken yön belirtmeniz gerekmez.

Vektörel Büyüklükler :

Büyüklük Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) birim Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) doğrultu ve yönleri ile tanımlanan fiziksel niceliklere vektörel büyüklük denir.Vektörel Büyüklük Sembolü Yönü Büyüklüğü Birimi

Hız Kuzey 20 metre/saniye

Kuvvet + x 10 Newton

Yer Değiştirme Düşey-yukarı 50 metreVektörel büyüklüklerle yapılacak işlemler aritmetik kurallara uymaz. Bunların işlemlerinde geometrik kurallar geçerlidir. ( Üçgen Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) dörtgen ya da çokgenlerde kenar uzunluğu hesaplama )

VEKTÖRLER

Vektörel Büyüklüklerin Gösterilmesi:

Vektörler Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) yönlü büyüklük olduğundan oklarla gösterilir.:

F : Oksuz tanımlanan vektör sembolü vektörün yalnız sayı değerini gösterir. ( Bir sayı Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) değeri ne olursa olsun Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) tek bir noktaya karşılık gelir. ) Bu nedenle F = 10 YAZAMAZSINIZ.

A : Vektörün başlangıç noktasıdır.

B : Vektörün bitiş noktasıdır.

I AB I : Vektörün büyüklüğü Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) okun uzunluğu ile doğru orantılıdır.d : Vektörün doğrultusunu gösterir.

Doğrultu ve yön faklı iki kavramdır: Bir vektörün yönü Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) doğrultusuna göre daha belirgin bir tanımlamadır. Vektörün tanımlanması için her ikisi de gereklidir. Doğrultuları farklı olan vektörlerin Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) yönleri de farklıdır.

Doğrultuları aynı olan vektörlerin yönleri aynı olabileceği gibi ters de olabilir.

Vektörlerin Özellikleri:

Eşit vektörler: Yön Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) doğrultu Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) büyüklük ve birimleri aynı olan vektörlere eşit vektörler denir.Vektörler eşit kalmak koşulu ile taşınabilir. Vektörün yönünü ve büyüklüğünü değiştirmeden istediğiniz noktaya taşıyabilirsiniz. Bu vektörün demir bir ok olduğunu düşünün. Demir bir oku nereye götürürseniz götürün boyu değişmeyecektir. Ancak yönünü de değiştirmemeniz gerekiyor.Vektörü A dan B ye taşımış olduk. Yönü ve büyüklüğünü değiştirmedik.

Yanlış taşıma Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) işlemlerin sonucunun hatalı bulunması demektir.

Zıt vektörler : Büyüklük ve doğrultuları aynı Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) yönleri ters olan vektörlere zıt vektörler denir.

a ve c vektörel karşılaştırıldıklarında eşit değildir.

a ≠ c

Fakat c nin tersi a ya eşittir.

a = - c

a ve c vektörlerinin büyüklükleri karşılaştırıldığında eşittirler.

a = c

" - " işareti ile çarpılan vektör tersine eşit olur.

Vektörel bir büyüklük skaler bir büyüklükle çarpılırsa sonuç farklı bir VEKTÖR olur.

V . t = x x ≠ V

Yer değiştirme vektörü x; hız vektörü V ile skaler büyüklük olan hareket t nin çarpımına eşittir.

Aşağıdaki şekilde a vektörünün skaler büyüklüklerle çarpımının sonucunu göreceksiniz.


Vektörlerde Toplama :

Vektörel büyüklüklerin geometrik kurallara göre toplanıp çıkarılacağını belirtmiştik.

Vektörlerin toplanmasında Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) problemine göre farklı metodlar kullanılabilir.

Uç Uca Ekleme Metodu İle Toplama :

Toplanacak vektörlerin herhangi birinden başlanarak Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) bir sonraki bir öncekinin bitiş noktasına taşınır. İlk vektörün başlangıç noktasından son vektörün bitiş noktasına doğru çizilen vektör Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) toplam vektördür.Vektörleri yönlerini ve büyüklüklerini değiştirmeden istediğimiz yere taşıyabiliyorduk.

vektörünün bitim noktasına vektörünün başlangıcını Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) vektörün bitim noktasına vektörünün başlangıcını getirdik. Elimizde vektör olsaydı bunları da bu yöntemle bir birine ekleyecektik. Bu örnekte olmadı ancak vektörleri eklerken bir birlerinin üzerinden de geçebilirler.

İkinci şekle biraz dikkatli bakarsanız Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) bir başlangıç noktası ile bir bitim noktasının açıkta kaldığını göreceksiniz. Bu iki noktayı birleştireceğiz. Birleştirdiğimiz vektörün başlangıcı açıktaki başlangıç noktasına Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) bitim noktası da açıkta kalan bitim noktasına gelecek. Bulduğumuz bu vektöre BİLEŞKE VEKTÖR diyeceğiz.

Bileşke vektör bulunurken bileşenlerin taşınma sırası önemli değildir. Toplarken de bu sıra önemli değildir.

Dikkat edeceğimiz en önemli nokta vektörlerin yönünü ve büyüklüğünü taşırken değiştirmemeniz olacaktır.

Dik Bileşenler Metodu İle Toplama :

Bir vektörü meydana getiren birbirine dik iki vektöre Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) o vektörün dik bileşenleri denir.

Bu bileşenler genelde yatay ( X Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) ) ve düşey ( Y Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) ) bileşen olarak da adlandırılır.

Bileşenler Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) matematiksel olarak Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) bir vektörün bitiş noktasının başlangıç noktasına göre yatay ve düşey eksende tanımıdır. Bu eksenlerdeki '' + '' ya da '' - '' işaretleri vektörün yönünü tanımlar.

Birden fazla vektörün toplama işlemi Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) dik bileşenlerinin yardımıyla da gerçekleştirilebilir.

Yataydaki bileşenlerin toplamı yatay bileşke ( ) Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) düşeydekilerin toplamı da düşey bileşke ( ) dir.Bir vektörün Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) dik bileşenleri ile arasında açısal ilişkiler vardır. Bu ilişkiler önemlidir. Vektör ve bileşenleri dik üçgen oluştururlar. Bu üçgendeki kenar açı ilişkileri kullanılarak vektör ve bileşenleri arasındaki büyüklük bağıntıları trigonometri yardımıyla bulunabilir.

Bir dik üçgende kenar açı bağıntıları aşağıdaki gibidir.

Vektör ve bileşenleri arasındaki büyüklük ilişkisi

X² + Y² = R² olarak da ifade edilir. Bunu Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) vektörün büyüklüğünü bulurken kullanacağız.

Vektörlerde Çıkarma İşlemi :

Vektörde çıkartma; çıkartılacak büyüklüğün tersini diğer büyüklükle toplama işlemidir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri)

Vektörel ve Skaler Büyüklüklerin Tablosu (Sembolleri) konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: skaler ve vektörel büyüklükler tablosu, skaler ve vektörel büyüklükler tablo, çarpım tablosu vektörel, vektörel çarpım tablosu, skaler ve vektörel büyüklüklerin tablosu, skaler ve vektörel büyüklük tablosu, skaler ve vektorel buyukluklerın tablosu, skaler ve vektörel büyüklükler sembolleri ve birimleri, vektörel büyüklükler sembolleri, skaler ve vektörel büyüklükleri sembolleri ve birimleri, skaler buyukluk ve vektörel buyuklugun tablosu, vektörel büyüklüklerin sembolleri, skaler büyüklük tablosu, skaler büyüklükler ve vektörel büyüklükler tablosu, vektörel büyüklük tablosu,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Matematik Sembolleri ve Anlamları gizem Soru Cevap 3 30-04-2015 11:09
Eski Uygarlıkların kullandığı sayı sembolleri nimlahza Tarih 76 04-04-2015 01:57
arap uygarlığı sayı ve sembolleri nelerdir? Kayıtsız Üye Soru Cevap 10 02-05-2012 08:22
Elementlerin Sembolleri Tablosu elif Kimya 0 15-12-2011 05:19
Fotoğrafları Vektörel Yapma SÜKÛT Grafik ve Photoshop 0 31-10-2010 12:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.