bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 08:46   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ellerde Uyuşma ve Nedenleri

Ellerde Uyuşma ve Nedenleri
Uyuşma hiç de hoş olmayan bir duygu durumdur. Uyuşukluk da aynı hissi verir
Çoğumuzun başına gelmiştir. Tepeden tırnağa kadar Ellerde Uyuşma ve Nedenleri vücudumuzun tüm bölgeleri ile ilgili olabilir En hafif şeklinden Ellerde Uyuşma ve Nedenleri "Eyvah! Felç mi oluyorum yoksa?" dedirtebilecek düzeyde panik yaratanına kadar.
Çok değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Oldukça ciddi bir kan hastalığının ya da beyin hastalıklarının işaretçisi de olabilir.
Bu yüzden uyuşmalarda Ellerde Uyuşma ve Nedenleri doğru teşhis ile doğru tedavi büyük bir önem taşır. Öyle hafife alınıp da geçiştirilecek basit bir olay olarak algılanmaması gerekir.
El Ellerde Uyuşma ve Nedenleri kol uyuşmaları başlıca kan hastalıklarından Ellerde Uyuşma ve Nedenleri romatizma hastalıklarından Ellerde Uyuşma ve Nedenleri beyin ve sinir sistemi hastalıklarından Ellerde Uyuşma ve Nedenleri boyun omurları ve kaslarıyla ilgili bir dizi rahatsızlıklardan ileri gelebilir.
Bu arada sürekli kullanılan bir takım ağrı kesici ilaçlar Ellerde Uyuşma ve Nedenleri sinir yatıştırıcı ilaçlar ve bulantı giderici olarak kullanılan bazı ilaçlar da söz konusu yakınmalara neden olabilir.

Nasıl yaklaşmalı?

Öncelikle ayrıntılı bir öykü elde edilmelidir!
Uyuşma ne zaman başladı? Ne kadar zamandan beri devam ediyor? Beden pozisyonları ile ilgisi nedir?. Bu amaçla ya da herhangi bir hastalık nedeniyle kullanılan ilaç ya da ilaçlar nelerdir Ellerde Uyuşma ve Nedenleri ne kadar zamandan beri kullanılmaktadırlar?
Bu öykü oluşturtma seansı Ellerde Uyuşma ve Nedenleri yukarıdaki benzeri sorularla ne kadar zenginleştirilir ve ne kadar uzun tutulursa tanıya da o kadar yaklaşılmış olur.

Sistematik muayene

Diyalog Ellerde Uyuşma ve Nedenleri gerçeğin düşünce aracı ile ifadesidir.
Ortak çabayla yaratılması gereken öyküye gereken önem verilmezse sorun; "ön yargılı yanlış" yada "yargısız tesadüf" arasında sarkaç misali sallanır durur. Geriye de bir dizi "vah!...vah!"lardan öte bir şey kalmaz.
O halde "ısrarla anlatmak Ellerde Uyuşma ve Nedenleri sabırla dinlemek" ilk ilke olmalıdır.
Sonra tam ve sistemik bir muayeneden geçmek gerekir.
Bu; kilo Ellerde Uyuşma ve Nedenleri boy Ellerde Uyuşma ve Nedenleri tansiyon Ellerde Uyuşma ve Nedenleri nabız ile başlayıp tepeden tırnağa tüm organlarımızı içine alan bir muayene demektir. Bu muayene sonucu gereken laboratuar analizleri ve radyolojik tetkikler yapılarak kesin teşhis konmaya çalışılır.
Tıbbi literatürde parestezi olarak da tanımlanan el-kol uyuşmalarının sistemik hastalıklar bazında en sık görülen şekli şeker hastalığıdır. Şeker hastalığında karıncalaşma Ellerde Uyuşma ve Nedenleri iğneleşme gibi duygular giderek ileri derecede yanma duyguları olarak da yoğunluk kazanabilir. Daha ileri şeklinde hissizlik ortaya çıkar ki bu Ellerde Uyuşma ve Nedenleri en tehlikeli olan şekline işaret eder. Hissizlik Ellerde Uyuşma ve Nedenleri farkına varılmadığı için ciddi yanıklar ya da yaralanmalara zemin hazırlar. Burada kan şekerinin kontrolü büyük bir önem taşımaktadır.
Şekerle birlikte kan yağlarının denetimi de elbette yakınmaların giderilmesinde aynı derecede önem taşımaktadır.
Son zamanlarda geliştirilen gabapentin grubu ilaçlarla Ellerde Uyuşma ve Nedenleri şeker hastalığı ve MS'e bağlı bu tür rahatsızlıkların etkili bir şekilde hafifletildikleri gözlenmektedir.

Anemi varsa

Yalnızca kan şekerinin değil Ellerde Uyuşma ve Nedenleri birlikte kan yağları ve basıncının da aşırı yükseldiği Metabolik Sendrom durumlarında tüm vücudu dolaşan ve aralıklı olarak ortaya çıkan uyuşma yakınmaları dile gelebilir.
Sistem hastalıkları içinde herhangi bir nedenle oluşmuş anemi (kansızlık) durumlarında da Ellerde Uyuşma ve Nedenleri el ve ayaklarımızın parmak uçlarında karıncalanma ve uyuşma duyguları gelişebilir.
Tedavi ile eksiklerin tamamlanması ve kan değerlerinin yükseltilmesi ile anemiye bağlı uyuşmalar da geriler ve kaybolur.

El parmaklarında

Beyin ve beyin sapı hastalıklarında Ellerde Uyuşma ve Nedenleri el ve ayaklarda uyuşma ile başlayıp felce kadar uzanabilen arazlar ortaya çıkabilir. Beyinde yer kaplayan oluşumlar olarak adlandırdığımız tümör Ellerde Uyuşma ve Nedenleri kist ve anevrizma ile beyin dokularında tahribata neden olan MS Ellerde Uyuşma ve Nedenleri uyuşmalara neden olabilecek başlıca hastalıklardır.
Tıbbi terminolojide Servical Diskopati diye adlandırılan rahatsızlık ön kol ve el parmaklarında uyuşmaya neden olan rahatsızlıkların en sık görülenlerindendir.
Bu deyimle boyun omurlarına bağlı artroz(kireçlenme) Ellerde Uyuşma ve Nedenleri boyun omurları fıtığı yada doğuştan boyun omurlarına ait anormallikler dile getirilmektedir.
Temel sorun Ellerde Uyuşma ve Nedenleri omurlar arasında amortisör gibi vazife gören ve disk adı verilen yumuşak dokunun dejenere olarak komşu sinirleri baskı altına almasıdır.
Bu rahatsızlığın belimizdeki karşılığı da lomber diskopati olarak tanımlanır. En sık siyatik sinirin etkilenmesi sonucu Ellerde Uyuşma ve Nedenleri bacakta uyuşma ve kasılma şeklinde yakınmalar ortaya çıkar.

Metabolik Sendrom nedir?
Bir kişide aşağıdaki 5 sorundan 3 ya da daha fazlası var ise Ellerde Uyuşma ve Nedenleri o kişide Metabolik Sendrom'dan söz edilir.
1- Erkeklerde bel çevresi 102 cm'den Ellerde Uyuşma ve Nedenleri kadınlarda 88'cm den büyük olursa
2- HDL kolesterol 40 mg' dan küçük olursa
3- LDL kolesterol 130 mg' dan büyük olursa.
4- Tansiyon 140-90 mm Hg' den büyük olursa
5- Açlık kan şekeri 110 mg' dan yüksek olursa.

MS nedir?
Multiple Skleroz olarak bilinir. Merkezi sinir sistemi olarak tanımladığımız beyin ve omurilik hastalığıdır. Bu hastalıkta sinirlerimizin muhafaza edildiği sinir kılıfları dejenere olmuştur. Kılıflarını yitiren sinirlerin etkili olduğu bölgelerde de duyu ve hareket kusurları ortaya çıkmaktadır. Nedeni bilinmemektedir. Genç Ellerde Uyuşma ve Nedenleri aktif ve entelektüel kişilerde daha sık görüldüğü gözlenmektedir.

Dr Tuncay Filiz
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ellerde Uyuşma ve Nedenleri

Ellerde Uyuşma ve Nedenleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Dilimde Uyuşma ve Beyazlık Var, Sebebi Ne Olabilir? daywest Sağlık Soruları ve Cevapları 0 22-05-2011 09:46
Ellerde Uzun Süreli Ağrı Romatizma Habercisi mi? elif Sağlığımız 0 01-05-2011 06:01
Ellerde Uyuşma Ve Karıncalanma Nedenleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 15-03-2011 01:52
Suna Dumankaya’dan ellerde ki yaşlılık ve lekeler için özel kür elif Güzellik Önerileri 0 02-03-2011 12:49
Uyuşma hali, karıncalanma ve keçeleşme daywest Sağlığımız 0 23-04-2010 12:32

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:48 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.