bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 11-02-2013, 09:20   #1 (permalink)
Я
Avatar Yok
 
Standart Kekemelik nedir? Nasıl tedavi edilir?

Tekrarlamalar özellikle çocuklarda normalde 4-5 yaşına kadar görülebilmektedir. Bu masum tekrarlarla kekemeliğin birbirinden ayırt edilmesi gerekmektedir. Çocuklardaki bu normal akıcılık kusurunun kekemelik haline gelmesinde çevrenin baskı ve beklentileri öte yandan ailenin dikkatinin çocuğun konuşması üzerine yoğunlaşması rol alabilmektedir.

Kekemeliği artıran durumlar nelerdir?

Kaygıyı artırabilen çeşitli durumlarda örneğin önemli bir şey söylemek isterken bir isim söylerken önemli bir şahıs ile konuşulduğunda geniş bir dinleyici kitlesine konuşulduğunda ya da zaman yetersizliğinde kişi acele ile tamamlanmaya çalışıldığında kekemelik davranışı pekişebilmektedir. Kekemelik sıklıkla genetik bir yatkınlıkla ortaya çıkar. Erkeklerde daha sıktır. Genellikle baba tarafında çocukluk öyküsünde ya da halen devam eden konuşmada takılmalar ya da kekelemeliğe sık rastlanır. Halk arasında çeşitli korku durumlarının kekemeliğe sebep olduğuna dair yaygın bir inanç vardır. Ancak ifade edilen korku durumları aslında hemen her çocuğun zaman zaman karşılaşabildiği durumlar olmaktadır. Yine de bu korku durumları olası yatkınlığı olan bireylerde kekemeliğin başlamasını ya da şiddetlenmesini tetikleyebilir.

Kekemelik tedavisinde ne yapılır?

Kekemeliğin tedavisinde öncelikle “kekemelik” ya da “konuşmada takılma” davranışının şiddeti yaşı süresi pekiştirici etkenler vs. değerlendirilmelidir. Beraberinde çeşitli kaygı bozukluklarının varlığı bu davranışa bağlı olarak zaman içerisinde gelişebilen işlevsellikte bozulma (ör arkadaşlardan uzaklaşma sınıfta söz almama ve özgüvende düşüş vb.) araştırılmalıdır. Konuşmanın tedavisine ek olarak bu duruma eşlik edebilen bu tür psikiyatrik bulgu ve bozuklukların da tedavide ele alınması gerekli olmaktadır. Kaygıyı azaltmaya yönelik çeşitli ilaç tedavileri kullanılabilir. Özellikle nefes egzersizleri harf ve kelimelerin doğru telaffuzu üzerine odaklanan konuşma terapileri uygulanabilir.

Kekemeliği olan çocuğa sahip ebeveynlere ne tür önerilerde bulunulabilir?

Bazı çocuklarda görülen irkilme tutulma tekrar veya uzatma şeklindeki hafif konuşma özürlerini kekemelik ve çocuğunuzu da kekeme olarak nitelemeyiniz. Çünkü siz ona kekeme derseniz oda kendini kekeme olarak görmeye başlar. Oysaki öyle nitelenmezse çocuk kendiliğinden bu devreyi tehlikesizce atlatabilir.

Çocuğun konuşması üzerine aşırı titizlik göstermeyiniz.

Çocuk konuşurken sakince dinleyiniz. Bir şey söylemek istediğinde acele etmeden söyleyebileceği kadar zaman veriniz. Konuşmasını kesmeyiniz. Tutulduğunda yardım etmeyiniz.

Çocuğa hiçbir zaman "dur..acele etme..yeniden başla.. önce bir derin nefes al" gibi uyarılarda bulunmayınız. Bütün bunlar onun dikkatini konuşmasında toplayacağından zararlıdır.

Çocuk konuşurken onun dudak hareketlerine değil gözlerine bakınız.

Katı disiplinden sakınınız. Alay ve acı şakaları disiplin aracı olarak kullanmayınız.

Çocuğun yanında kusurları hakkında konuşmayınız.

İleri kekemelik hallerinde çocuğun en az şaşırdığı ve rahatça konuşabildiği durum ve şartları saptayarak bu durum ve şartlarda onu konuşturunuz.

Yanlış konuştuğunda ya da tutulduğunda cezalandırma ile korkutmayınız ve cezalandırmayınız.

Yorgun ve heyecanlı olduğu zamanlarda konuşmaya zorlamayınız.

Yavaş konuştuğunda hızlı konuşmaya zorlayan istekte bulunmayınız.

Çocuğunuzu problemin farkında ise onu bu yönden açıklığa kavuşturmak için uygun zamanlarda "konuşurken bazı tekrarlar irkilmeler tutulmalar yaptığı fakat bunların önemli olmadığını bunlardan kurtulmasının mümkün olduğunu zaten herkeste buna benzer durumların görüldüğünü" söyleyebilirsiniz.

Çocuğun kendine karşı iyi olumlu tavır geliştirmesine yardım ediniz. Kendini kekemeliğinden dolayı değersiz gören çocuğunuz bu engeli kolay aşamaz. Çocuğun sahip olduğu iyi özellikler ortaya çıkarılmalı teşvik edilmelidir.

kaynak: Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu -- Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kekemelik nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kekemelik nedir? Nasıl tedavi edilir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kekemelik nasıl tedavi edilir? Bkmlyz Alternatif Tıp 2 25-09-2013 09:15
İmpetigo nedir? Nasıl tedavi edilir? daywest Sağlığımız 1 08-06-2011 01:53
Vurgun Nedir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 04:10
Aritmi Nedir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 14-03-2011 12:57
Kandidiyaz Nedir? - Nasıl Tedavi Edilir? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 09:45

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:26 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.