bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-02-2013, 02:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi

Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi


Mustafa Kemal Atatürk’ün doğa sevgisi Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi babası öldükten sonra annesi ve kardeşiyle birlikte Selanik’in otuz kilometre yakınlarında Zübeyde Hanımın ağabeyi olan Hüseyin Ağa’nın çiftliğine yerleşmeleri ile başlamıştır.
Burada Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi Atatürk çiftçilik işleri ile uğraşarak Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi yeşilliğe Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi toprağa ve doğaya ilgi duymuştur. O’nun bitki ve hayvan sevgisinin ilk belirtileri Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi bu çiftlik yaşamından kaynaklanmaktadır. Çünkü O Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi ilerki yaşamında çiftlikler kuracak Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi hayvan besleyecek ve ağaçlandırmaya büyük önem verecektir.

Atatürk’ün sınıf arkadaşlarından Ali Fuat Cebesoy Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi O’nun doğa sevgisini belirtirken bir anısını şöyle anlatır:

“Harp Akademisi’nin üçüncü sınıfına geçtiğimiz zaman Mustafa Kemal Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi Selanik’e sılaya gitmeden önce bizde misafir kaldı. O günlerin birinde Satılmış Çavuş’u da alarak Alemdağı’na uzandık. Arkadaşım samimi bir doğa aşığı idi. Ormanlık yerlerden çok hoşlanırdı. Öğleye doğru pınar başında mola verdik...Uzaklarda bir kasır vardı ve manzarası harikulade güzeldi. Adeta Mustafa Kemal’i büyüledi...Oradan ayrılırken Mustafa Kemal: ‘Fuat’ dedi Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi ‘İnsan yaşlandıktan sonra şehirlerin gürültülü hayatından uzaklaşmalı Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi böyle sakin ve ağaçlık bir yere çekilmelidir. Bak Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi şu karşıdaki köşk insanın ruhuna nasıl bir ferahlık veriyor.”

Afet İnan Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi Atatürk ve Çankaya’nın ilk Cumhurbaşkanlığı Köşkü için seçilmesini anlatırken şöyle diyor: “Atatürk’ün Çankaya’yı seçmesinde etken Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi birkaç büyük karakavak ve söğüt ağaçlarının bulunması idi. Onların rüzgarlı günlerdeki hışırtısından daima zevk duyardı.”

Atatürk doğayı çok seven bir insandı. Yeşile Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi çiçeğe Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi ağaca hayrandı. Nezihe Araz Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi Atatürk’ün ağaçlandırmaya verdiği önemle O’ndaki doğa sevgisini bir söyleşide şöyle dile getirmiştir:


Ne oldu buradaki ağaca

”“Çankaya köşkünden Meclis binasına giderken o günün Ankara’sında bir tek iğde ağacı vardır. Mustafa Kemal Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi her gün ağacın önünden geçerken arabayı yavaşlatıyor ve ağacı selamlıyor. Bir gün; ‘Bakın bu benim...’ derken Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi o ağacın yerinde olmadığını görüyor. Büyük bir telaşla otomobili durdurup iniyor. Buradaki işçilere; ‘Ne oldu buradaki ağaca’ diyor. ‘Efendim Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi yolu genişletmek için ağacı kestik’ cevabını alıyor. Arabasına dönen Mustafa Kemal ağlamaya başlıyor. Bunun başka yolu yok muydu? diye.”

Afet İnan Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi Atatürk’ün doğa ve ağaç sevgisi ile ilgili olarak şöyle diyordu:

“1919 yılında Atatürk Ankara’yı pek az ağaçlı bulmuştu. O Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi eski adı Orman Çiftliği olan yerde Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi orman yetiştirmeyi kendisine ideal edinmişti. O’nun için her ağaç yeni Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi kıymetli birer varlıktı. Bunların yetiştiğini Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi büyüdüğünü görmek Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi bir idealin tahakkuk edişindeki zevki kendisine veriyordu. Gazi Orman Çiftliği Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi insanların irade ve çalışmalarıyla Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi tabiatı güzelleştirme ve verimli kılma kuvvetinin bir örneğidir.”

Atatürk’ü yakından tanıyanların şu ortak görüşte birleştikleri görülmektedir: “Atatürk doğayı severdi. Ağaçlandırmaya önem verirdi.” Bir gün Atatürk Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi Kurmay Başkanı İsmet Bey’le Diyarbakır çöllerinde atla gidiyorlarmış. Mustafa Kemal demiş ki: “Çabuk bana yeni bir din bul. Ağaç dini. Bir din ki Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi ibadeti ağaç dikmek olsun.”

Atatürk’ün doğayı Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi ağacı sevmesinin en belirgin örneklerinden birisi de kuşkusuz Atatürk Orman Çiftliği’dir. Atatürk Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi 1925 yılında kendi aylığından ödeyerek çiftliğin bugünkü yerini satın almıştır. O yıllarda bu topraklar Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi ortasından demiryolu geçen bataklık ve boş bir araziydi. O Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi toprağa karşı zafer kazanabileceğini de kanıtlayarak çiftliği burada kurdu. Bugün Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi Ankaralılar için çiftlik bir dinlenme yeri haline gelmiş Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi Atatürk’ün önderliğinde dikilen ağaçlar büyümüş Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi gölgesinde insanlar dinlenir olmuştur. O doğadan zevk alan bir insan olarak Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi yeşilliği ve ormanı daima sevmiştir.

Falih Rıfkı Atay Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi “Atatürk çiftlik dağlarının ormanlaşması için bizzat uğraştı. Hemen her ağaçta hakkı vardır” derken; Afet İnan da Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi “Orman Çiftliği’nin her ağaçlandırma evresinde Atatürk’ün bakışı Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi görüşü Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi emeği vardır” diyor. Eski adı Orman Çiftliği olan yerde orman yetiştirmeyi amaç edinmişti. Onun için her ağaç eski ve yeni Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi kıymetli birer varlıktı.

Özlemi tüm ülkeyi ağaçlandırmaktı

Atatürk’ün ağaç ve yeşillik sevgisi Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi yalnız Ankara’ya has bir özlem değildi. “Bu vatan Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi çocuklarımız ve torunlarımız için cennet yapılmaya değer” diyen Atatürk’ün özlemi Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi tüm ülkeyi ağaçlandırmaktı Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi yeşillendirmekti.

Bir gün Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi İstanbul’un eski vali ve belediye başkanlarından Muhittin Üstündağ ve Afet İnan’la birlikte boğazda bir motor gezisinde Salacak önlerinden geçerken; “Bu güzel yerleri ağaçlarla bir kat daha güzelleştirmek için İstanbul Belediye Başkanı olmak istiyorum” derken Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi Atatürk’ün bu sözlerindeki gerçeği çözmek elbette güç değildir.

Ülkemiz toprakları üzerinde Atatürk’ün yakın ilgisi ve sevgisiyle Yalova yeşil bir cennet köşesi haline gelmiştir. Muhsin Zekai Bayer Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi Atatürk’ün Yalova’yı ağaçlandırma çabalarını şöyle anlatır:

“Yalova kaplıcalarının yeşil cennet diyarı ve çam ormanları Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi Atamızın çabaları ile meydana gelmiştir...İlk iş olarak o zamanın ünlü bahçıvanlarından Pandeli Efendi’yi Boğaz içindeki çiçek bahçesinden alarak işin başına geçirtmiştir. Onun yakın ilgileriyledir ki Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi bu gün ‘Çam Burnu’ adı verilen ormanlık alan yaratılmıştır.”

Atatürk Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi Türkiye Büyük Millet Meclisi açış konuşmalarında Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi doğal varlıklarımız olan ormanların korunması Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi dengeli ve tekniğe uygun şekilde işletilmesine yönelik konulara da yer vermiştir. 1 Mart 1922 yılında 1. Dönem 3. Yasama Yılı konuşmasında Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi ormancılığın kurallarını şöyle belirtmiştir.

“Gerek tarım Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi gerek memleketin varlık ve genel sağlığı konularında önemi kesin olan ormanlarımızı da modern önlemlerle iyi duruma getirmek Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi genişletmek ve en yüksek faydayı sağlamak da önemli kurallarımızdan biridir.”


Atatürk Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi bir ağaç dalının kesilmesine rıza göstermeyecek kadar yeşili ve ağacı seven bir varlık idi. Yalova’da yapılan bir köşkün çevresindeki meşelerin korunması için orman mühendislerine sık sık öğüt vermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi Türklerin Orta Asya’dan kuraklık ve ağaçsızlık yüzünden göç ettiklerini pek iyi bildiği için ağaca karşı sevgi ve saygı gösterilmesini teşvik etmiştir.

Atatürk son günlerinde yeşile duyduğu özlemi şöyle dile getirmiştir: “Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz. Fakat sen Türk ulusunu sonsuzluğa dek yaşatmak için verimli kalacaksın. Türk toprağı sen Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi seni seven Türk ulusunun mezarı değilsin. Türk ulusu için yaratıcılığı göster.''


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi

Atatürkün Doğa Sevgisi İle İlgili Bir Hikayesi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ankara ya özgü doğa ile ilgili masal, anne sevgisi ile ilgili hikayeler kısa, doğayı korumak ile ilgili kısa hikayeler, doğa ile ilgili hikayeler kısa, doğayla ilgili kısa hikayeler, doğayı koruma ile ilgili hikayeler, doğa ile ilgili kısa hikayeler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atatürkün Çocuklarla İlgili Kısa Anıları Nelerdir? elif Soru Cevap 26 26-10-2016 05:43
Baba Sevgisi Çocuk Hikayesi elif Çocuk Masalları 4 14-04-2015 12:26
Atatürkün Planlı Oluşu İle İlgili Anısı elif Soru Cevap 0 11-02-2013 03:34
Atatürkün Eğitime Verdiği Önem İle İlgili Söz elif Soru Cevap 0 08-12-2011 07:31

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:50 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats