bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-02-2013, 01:20   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir?

İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir?

Niçin İbadet Ediyoruz?
Bizi yoktan var eden ve yaşatan Allah'tır. Yüce Allah; Vücudumuzu İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? gören gözler İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? işiten kulaklar ve konuşan dil gibi mükemmel organlarla donattı. Diğer canlılardan farklı olarak bize akıl verdi ve varlıklar arasında seçkin bir duruma yükseltti. Bunlardan başka İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? yaşayabilmemiz için teneffüs ettiğimiz havadan İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? içtiğimiz suya kadar sayısız nimetler verdi.
Ayrıca bizi yalnız bırakmadı İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? Peygamberler ve kitaplar göndererek dünyada ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösterdi. Bütün bu iyiliklere karşılık Allah bizden kendisini tanımamızı ve ona ibadet etmemizi istemektedir. Şöyle bir düşünelim: Çok iyiliğini gördüğümüz bir büyüğümüze karşı saygı gösterir iyiliklerine teşekkür ederiz. Bize bir görev verse seve seve yaparız değil mi?
Öyle ise İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? bizi yoktan var eden ve sayılamayacak kadar nimetler veren Yüce Allah'a karşı teşekkür etmek ve emrettiği ibadetleri seve seve yapmak gerekmez mi?
Elbette gerekir.
Yaradılışımızın gayesi Allah'ı tanımak ve ona ibadet etmektir. İbadet görevlerini yaptığımız takdirde hem Allah'ın verdiği nimetlere karşı teşekkür borcunu yerine getirmiş oluruz İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? hem de O'nun sevgisini kazanırız. Eğer biz Allah'a karşı ibadet vazifelerini yerine getirir İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? O'nun sevgisini kazanırsak İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? Allah İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? bize dünyadaki nimetlerinden çok daha fazlasını ahirette verecek ve bizi cennette sonsuz mutluluğa kavuşturacaktır.

İbadetin Faydaları
Bedenimizin gerekli gıdalara ihtiyacı olduğu gibi rûhumuzun da gıdaya ihtiyacı vardır. Rûhun gıdası iman ve ibadetlerdir. İbadet İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? rûhumuzu yükseltir İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? bizi kötülüklerden sakındırır İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? ahlâkımızı olgunlaştırır İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? en değerli varlığımız olan imanımızı korur. Hayatta insanın çeşitli sıkıntılarla karşılaşıp ümitsizliğe ve bunalıma düştüğü zamanlar olur. Böyle durumlarda insan ibadetle bunalımdan kurtulur. Çünkü insan ibadet sayesinde Allah'a yaklaşır. O'nun rahmetine sığınır ve huzura kavuşur. İbadetlerin İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? rûhumuza olduğu gibi bedenimize de birçok faydası vardır.
Namaz kılan insan abdest almak zorundadır. Abdest almak İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? günde birkaç defa temizlenmek demektir. Temizliğin ise sağlığımız için ne kadar yararlı olduğunu hepimiz biliriz.
Namaz kılarken yapılan belirli hareketlerin İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? oruçta sindirim sistemi ile bazı organların dinlenmesinin vücut sağlığına önemli faydalar sağladığı bir gerçektir. Zekât ibadetinin sosyal yardımlaşma yönünden topluma kazandırdığı birçok yararları vardır

İman İle İbadet Arasındaki İlişki

Bir müslüman İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? dinin hükümlerini inkâr etmedikçe ve kalbinde iman bulunduğu sürece ibadet yapmasa bile dinden çıkmaz İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? kafir olmaz İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? yine müslümandır. Ancak İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? Allah'ın emri olan ibadet görevlerini yerine getirmediği için günah işlemiş ve cezayı hak etmiş olur.
İbadetler İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? imanın olgunlaşmasını ve güçlenmesini sağlar. Ahirette cezadan kurtulmamıza ve cennet nimetlerine kavuşmamıza vesile olur. Sade bir imanla yetinip ibadetleri terketmek imanın zayıflamasına ve giderek iman nurunun sönmesine sebep olur.
İbadet yapılmadığı takdirde İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? iman ışığı açıkta yanan lamba gibi korumasız kalır. Günün birinde sönebilir. İmanın yok olması İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? müslümanın cennetin anahtarını kaybetmesi demektir. Bu sebeple ibadetlerin İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? imanımızın korunmasında ve cennette sonsuz hayata kavuşmamızda çok önemli yeri vardır.

İbadet Nedir?
İbadet İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? “Allah’a karşı kulluk vazifelerini yerine getirmek İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? Allah’ın emirlerine boyun eğmek” demektir.
İlâhî Ferman olan Kur’anda şöyle buyrulur:
“Ey insanlar İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet ediniz ki İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? takva mertebesine nâil olasınız.” (Bakara Sûresi İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? 21)

İnsan İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? ibadeti niçin yapar ve bu ibadet ona ne kazandırır? Bu iki Sorunun cevabı bu âyette şöyle veriliyor:
“Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet ediniz.”

Âyetteki İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? ‘sizi ve sizden öncekileri yaratan’ ibaresi Rabbin sıfatıdır. Bu sıfatı bir an için düşünmediğimizde İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? âyet-i kerime İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? “Rabbinize ibadet ediniz.” şeklinde karşımıza çıkar. Demek ki ibadetin sebebi İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? Rabbimizin bizi terbiye etmiş olmasıdır. Rabbe İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? ibadet edilir.
Bu kutsi vazifeyi idrak edebilelim diye Allah İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? vicdanımıza bazı işaretler koymuş. Babamıza itaat etmeyi vicdanî bir görev sayıyoruz. Niçin? Babamız olduğu için. Annemize isyandan sakınıyoruz. Niçin? Annemiz olduğu için.
İşte âyet-i kerime bizim vicdanımıza hitap ediyor ve “Rabbinize ibadet edin.” diye emrediyor. Çünkü sizi O terbiye etmiştir. Babanızın yediği gıdayı beyaz kan hâline O getirmiş İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? sizi ana rahminde bir nutfe olarak rahim duvarına O yapıştırmış ve oradaki dokuz aylık terbiyenizi safha safha hep O icra etmiştir. Şimdi ise bir başka rahimdesiniz: Kâinat... Burada da sizi terbiye eden İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? besleyen İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? büyüten İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? yedirip içiren ancak Odur.
Allah’ın bir ismi “Rab”dir ve her şeyi O terbiye etmiştir. İnsan ise abddir İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? kuldur; her şeyiyle Allah’ın terbiyesinden geçmiştir. Aklımızı anlamaya İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? kalbimizi sevmeye İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? hafızamı ezberlemeye İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? elimizi tutmaya İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? ayaklarımızı yürümeye İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? ciğerimizi solunuma İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? midemizi sindirime İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? aklımızı anlamaya elverişli tarzda terbiye eden Allah’tır. Öyle ise biz Rabbimizin bu rakamlara sığmaz terbiye tecellilerine karşı edebimizi takınmak mecburiyetindeyiz.
Nefsimize takılan ve etrafımızı çepeçevre kuşatan bu kadar ihsana karşı Ona gereği gibi şükredememenin mahcubiyetini ruhumuzun tâ derinliklerinde hissederek seve seve ibadet etmeliyiz.
İşte Rabbine karşı şükür borcunu böylesine hisseden İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? idrak eden insan Kur’an’ın “Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet edin.” İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? “Namazı ikame edin.” İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? “Ramazan ayında oruç tutun.” gibi emirlerini dinleyince aradığını bulmanın huzuruna erer.
İbadet için İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? “Abd ile mâbud arasında en yüksek ve lâtif nispet ancak ibadettir.” (İşârât-ül İ’caz) buyruluyor. Yâni İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? insan ibadet sayesinde İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? “Ben Allah’ın kuluyum İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? Onun mahlûkuyum İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? bu dünyada Onun misafiriyim ve öldükten sonra da İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? inşallah İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? Onun saadet yurdu olan Cennete gideceğim.” diyebiliyor. Bu ise insan ruhu için en büyük bir zevk kaynağıdır.
Günlük hayatında bütün işlerini kul olmanın şuuruyla hep helâl dairesinde geçiren insan İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? belli vakitlerde Rabbinin huzurunda el bağlıyor. Ona İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? yine Onun emrettiği biçimde ibadetini takdim ediyor.
Âcizliğini İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? fakirliğini ve zilletini tam hisseden bir insanın kalbi Rabbine karşı derin bir mahcubiyetle dolar. Bu iç burukluğuna “inkisar” deniliyor. Ve İmam-ı Rabbani Hazretleri “İbadet İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? tezellül ve inkisardan ibarettir.” buyurarak bu hâli ibadetin temeli İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? esası sayıyor.
“Niçin ibadet ediyoruz?” sorusu İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? beraberinde iki soruyu birlikte getiriyor. Daha doğrusu İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? bu sorunun içinde iki ayrı soru saklı:
– İbadet etmemizin sebebi İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? illeti nedir?
– İbadet etmemizin hikmeti İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? faydası nedir?

Bazıları bu soruyu sadece ikinci mânâyı kastederek sorarlar. Birinci ve en önemli noktayı unuturlar. Bunun neticesi olarak hikmet sahasında kendilerince birtakım faydalar sıralar ve bu faydaların başka yollarla da elde edilebileceğini ileri sürerek İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? ibadeti reddedici bir tavra girerler.
İllet İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? ibadet yapmamızı gerekli kılan ana sebeptir. Hikmet ise yaptığımız ibadetten hâsıl olan faydadır.
Dünya işlerinden bir misal: Anadolu’dan İstanbul’a gelen bir tüccarın bu seyahatinin illeti “ticaret”tir. Hikmeti ise daha çok zengin olmak ve dünya nimetlerinden daha fazla istifade etmek. Buna göre söz konusu şahsa İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? “İstanbul’a niçin gidiyorsun?” desek İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? “zengin olmaya” diye cevap vermez. Bu İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? hikmete ait bir cevaptır ve yerinde değildir. Sorumuzun cevabı “ticaret yapmaya” şeklinde gelmelidir. Böyle bir cevap illete aittir ve isabetlidir.
O halde İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? “Niçin ibadet ediyorsun?” şeklindeki bir sorunun cevabı da “Rabbim emrettiği için” şeklinde olacaktır. Bu emri tutmanın gerek dünyada İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? gerek âhirette pek çok da faydası vardır. Ama ibadet bu faydalar için yapılmaz; bunlar meselenin hikmet yönüdür.
Abdin işi ibadettir; emir dinlemek İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? yasaklardan sakınmaktır. Kula kulluk yaraşır. İbadetini bu şuurla yapan bir kuluna Rabbinin yapacağı ihsanlar İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? ikramlar ve Cennette vereceği dereceler ibadetin hikmet yönüdür.
İslâm’ın her emri ve yasağı bu hakikatten haber veriyor. Bunlardan sadece birkaç misâl verelim:
Meselâ oruç tutmanın tıp yönünden birçok faydaları var. Bütün bu faydalar orucun hikmet yönüdür. “Oruç niçin tutulur?” sorusunun cevabı İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? sanıldığı gibi bu faydalar değildir. Oruç İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? Allah’ın bir emri olduğu için tutulur. Bu ibadetin belli bir ayı vardır: Ramazan. Ramazan dışında on ay nafile oruç tutsak da Ramazan’da tutmasak bu ibadeti yerine getirmiş olmayız. Eğer mesele sadece orucun hikmet yönü İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? yâni faydaları olsa bu ikinci halde fayda on katına çıkmıştır İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? ama farz olan oruç hâlâ tutulmamıştır.
Yine orucun belli bir başlama ve bitiş vakti vardır. Orucumuza imsakten hemen sonra başlayıp İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? iftarımızı yatsıdan birkaç saat sonra yapsak orucumuz makbul olmaz. Daha fazla bir süre aç kalmışızdır İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? ama oruç tutmamışızdır. Hikmet fazlasıyla tamam olsa bile İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? illet kaybolduğundan ibadetimiz makbul sayılmaz.
Oruç İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? tıbbî faydaları için tutulmadığı gibi İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? içki içmek de tıbbî zararları için haram değildir. “Niçin içki içmiyorsun?” sorusunun cevabı İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? “Allah yasakladığı için.” şeklinde verilecektir. Ve ancak bu takdirde içki içmemek ibadet olur İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? takva olur ve insanı Rabbine yaklaştırır. İçki içmemekte esas olan İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? bedeni ve aklı korumak değil İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? bir İlâhî yasaktan kaçınmaktır. İllet budur; diğerleri ise içki içmemenin hikmetleridir İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? faydalarıdır.
Bilirsiniz İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? kendi kendine ölen yahut darbe ile öldürülen bir koyunun etini yemek haramdır. Bu noktada birtakım tıbbî veya biyolojik izahlar getirilebilir. Bütün bunlar İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? meselenin hikmet yönüdür. Bunlar sayılıp dökülürken şu husus unutulur: “Pekâlâ İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? Allah’tan başkasının ismiyle kesilen bir hayvanı yemek niçin haramdır?”
Bu soruya ne cevap verilecektir? Kesilmekse kesilmiş İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? kan akmaksa akmıştır. Demek ki işin esası İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? hayvan kesmenin tıbbî faydaları değildir. Esas olan İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? insanın kulluk şuurundan ayrılmaması İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? Allah namına hareket etmesidir. Keserken Onun ismiyle kesmesi İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? yiyip içerken Onun ismiyle başlaması İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? giyinip kuşanırken de yine Onun kulu olduğunu unutmamasıdır.
Sözün özü: Rahman ve Rahîm Rabbimizin bütün emirlerinde bizim için nice faydalar vardır. Ama İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? biz ibadetimizi bu faydalar için değil İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? Onun emrini gözeterek ve rızasını umarak yaparız.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir?

İbadet Nedir? İslam'da İbadet ve İbadet Etmenin Önemi Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ibadet etmetmenin onemi dini hikaye, islamda ibadetin önemi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Diş Sağlığının Önemi Nedir? elif Ağız, Diş Sağlığı ve Diş Bakımı 1 22-02-2017 09:20
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 05:12
Fitrenin önemi nedir? Kimler verir, ölçüsü nedir? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 05:13
İbadet Artarsa Rızık da Artar nurküllü Dini Hikayeler 0 15-09-2010 11:25
Orhan Gencebay - Beklemek İbadet Gitmek Ölümdür Şarkı Sözü Jülyet Yerli Şarkı Sözleri 0 04-06-2010 11:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:44 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.