bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-02-2013, 01:23   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı

Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı- Atatürk Ve Gençlik

Atatürk Ve Gençlik İle İlgili YazıATATÜRK’ÜN TÜRK GENÇLİĞİNE GÜVENİ:

Atatürkçü görüş gençliğe önemli bir yer verir. Denebilir ki Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı tarihte hiçbir lider Atatürk kadar milletinin gençliğine güvenmemiş Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı O’nun kadar gençliğe değer vermemiş Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı O’nun kadar gençlik ile bütünleşmemiştir. Atatürkçülük ile gençliğe güvenme ve gençliğe değer verme Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı birbirinden ayrılamaz.

A. MİLLİ MÜCADELEDEN ÖNCE:

Daha milli mücadeleye başlamadan önce Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Birinci Dünya Savaşının felaketli sonuçlar doğurduğu günlerde Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Atatürk için Türk gençliği başlıca umut kaynağı idi. Atatürk’ün Türk gençliği ile ilgili görüşmelerini açıklayan en eski belge Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı 1918 de kendi el yazısı ile yazdığı şu satırlardır.

“Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz.

Bende bu imanı yaşatan kuvvet Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı yalnız aziz memleket ve milletim hakkımdaki sonsuz sevgim değil Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bugünün karanlıkları Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı ahlaksızlıkları Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir. “

Gerçekten 1918 karanlıklar yılıdır. Bu karanlıklar içinde Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Atatürk için Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı ışık kaynağı Türk gençliğidir. 1918 inançların eridiği bir yıldır. Bu inançsızlık ortamında Atatürk için tükenmez inanç kaynağı Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı yüreğini kaplayan millet sevgisi ve Türk gençliğine duyduğu güvendir.

Ahlak bunalımı doğuran bir felaket ortamında Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı “sırf vatan ve hakikat aşkıyla” kurtuluş yolu arayan Türk gençliğine vermektedir.

B. MİLLİ MÜCADELE YILLARINDA:


Sivas Kongresi günlerinde Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı başlıca İstanbul gazetelerinin başyazarları Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı hatta daha sonra Bağımsızlık Savaşında çok büyük hizmetler yapacak önemli kişiler “manda tezi”ni savunurlarken kongreye yüksek öğrenimdeki arkadaşları adına katılan bir Askeri Tıp öğrencisi Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı manda önerilerine şiddetle karşı çıkar. Mustafa Kemal Paşa arkadaşlarıyla çalıştığı bir sırada Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bu genç Tıp öğrencisi ateş ve heyecan kesilmiş bir halde Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı kendisini Sivas’a yollayan Tıbbiyelilerin “Bağımsızlık davasını başarmak yolundaki çalışmaya katılmak üzere gönderdiklerini; mandayı kabul edemeyeceğini; kabul edecek olanlar varsa Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bunları kim olursa olsun Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı ret ve takbih edeceklerini” söyler; “Farz-ı muhal (gerçekleşmesi imkansız bir varsayım ) olarak Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı manda fikrini Mustafa Kemal kabul edecek olsa Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı onu da reddedeceklerini” haykırır.

Mustafa Kemal son derece duygulanmıştır. Heyecan dolu bir sesle:

“Arkadaşlar Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı gençliğe bakın Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk milli bünyesindeki asil kanın ifadesine dikkat edin “der. Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk gencinin damarlarındaki “asil kan” sözünü yıllar sonra Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Büyük Nutku’nun sonunda tekrar kullanacaktır.

Genç Tıp öğrencisine hitaben “Evlat Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı müsterih ol Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum” dedikten sonra Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı “Azınlıkta kalsak da mandayı kabul etmeyeceğiz. Parolamız tek’tir ve değişmez; Ya İstiklal Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı ya Ölüm!...” güvencesini verir. Askeri Tıbbiyeli üniforması ile kongre’ye katılmış olan bu genci alnından öper ve şöyle der;

“Vatanın bütün ümidi ve geleceği size Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır”.

Yine 1919 da Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Kurtuluş Savaşı’nın başlarında Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir” diyen de Atatürk’ tür.

Aslınde Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Mustafa Kemal ve Kurtuluş Savaşının ön saftaki lider kadrosu da genç sayılırlar.

Samsun’a çıktığında Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Mustafa Kemal Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı eriştiği rütbelere ve taşıdığı büyük sorumluluğa göre Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı yaşça gençti Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı sadece 38 yaşındaydı. Her şeyden önce Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı kafa yapısı ve heyecanı ile gençti. Ömrü boyunca ve eserleriyle daima genç kalmayı da bilecekti.

Atatürk’ün Amasya’daki fikir arkadaşları (Rauf Orbay Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Refet Bele) Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Bağımsızlık Savaşına ilk günden destek olan komutanlar (Kazım Karabekir Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Ali Fuat CEBESOY) Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı hep 37-38 yaşlarında genç insanlardı. İlerde Batı Cephesi Komutanlığı ve Lozan Başdelegeliği görevlerini yapacak olan İsmet İnönü Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı onlardan da gençti. Meydan savaşlarında büyük birliklerin başında olan komutanlar kırk yaşına gelmemişlerdi. Milli Mücadele’yi destekleyen sivil aydınlarında pek çoğu gençti. İstanbul basınında Milli Mücadele yanlısı çıkan Ruşen Eşref (Ünaydın) Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Fatih Rıfkı (Atay) Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Yakup Kadri (Karaosmanoğlu) Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Yahya Kemal (Beyatlı) Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı gibi vatansever kalem sahiplerinin çoğu 25-30 yaşlarında gençlerdi.

Türk Kurtuluş Savaşını izleyen yabancıların ilk dikkatini çeken noktalardan biri Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Milli Kuvvetlerin komutanlarının ve TBBM Hükümetini milletlerarası görüşmelerde temsil edenlerin çok genç Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı fakat olgun oluşu idi.

Bu “Altın kuşak “ Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı istibdat devrini yaşamış Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı İkinci Meşrutiyeti ve onu izleyen çeşitli çalkantıları görmüş Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Balkan Savaşı felaketini yaşayarak bundan gerekli dersleri çıkarmış bir kuşaktı; Birinci Dünya Savaşının ateş çemberinden de geçmişler Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı memleket acısıyla yürekleri yanmış Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı genç yaşta büyük tecrübeler edinmişler Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı pişip olgunlaşmışlardı.

Kurtuluş savaşına başlarken Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk gençliğini saran bağımsızlık aşkını ve milliyetçilik duygusunu iyi değerlendirmişti. Hayatı boyunca de genç değerleri desteklemekten geri kalmadı. Yetenekli gençlere değer vermenin başarı için şart olduğuna inandı. “Çocuklarımız Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı gençlerimiz” Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı “yükselen yeni nesil” Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı “Yeni Türkiye’nin genç evlatları” gibi sevgi dolu sözlerle hitap ettiği ve andığı Türk gençleri Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı ondan daima büyük ilgi ve yakınlık gördüler. Bu gençler Bağımsızlık Savaşı’nda gerçekten parlak bir sınav vermişlerdi.

Düşmanın en tehlikeli saldırısının Ankara yönünde geliştiği Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Sakarya Savaşı’ndan hemen önceki günlerde Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Ankara’da toplanan Milli Eğitim Kongresi’ne Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk gençlerinin nasıl yetiştirilmeleri gerektiğini anlatıyor ve şöyle diyordu;

Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiç bir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim”

C. BÜYÜK ZAFERDEN SONRA:

Kurtuluş Savaşı öncesinde ve savaş yıllarında olduğu gibi Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Büyük Zafer’den sonra da Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Atatürk’ün Türk gençliğine beslediği güvenin sayısız kanıtlarına rastlıyoruz. “Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak “diyen Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı daha Cumhuriyetin bile ilan edilmediği günlerde Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Adana Türk Ocağı’nda gençlere şöyle hitap ediyordu:

“... Sizin gibi gençlere malik oldukça Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bu vatan ve milletin Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı şimdiye kadar elde etmeyi başardığı zaferlerin üstüne çok daha büyük zaferler koyabileceğine şüphe etmiyorum. ”

Tarsus’ta Gençlik Yurdu’nda yaptığı konuşmada da aynı güveni dile getiriyordu. Konya’da yine gençlere sesleniyor Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı memleketin geçirdiği güç günleri ve yoğun olaylardan çıkan acı derslerin Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk gençlerine yaşlılar kadar tecrübe kazandırdığını; gençlerin bu tecrübelerden de yararlanarak memlekete azim ve inançla hizmet edeceklerini belirtiyordu.

Bu konuşmalarının hepsinden daha anlamlı olan şudur: Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı verdiği iki büyük nutkun (Söylevin) her ikisinin de Türk gençliğine seslenerek bitirmiştir.

Bunlardan birincisi 30 Ağustos 1924'te büyük zaferin 2. yıldönümünde Dumlupınar’da Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin kazanıldığı alanda yaptığı tarihi konuşmadır. Bir hitabet şaheseri olan bu özlü konuşmada Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Atatürk zaferle sonuçlanan Bağımsızlık Savaşı’nı anlatır; mutlaka kazanılması gereken yeni savaşın Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı uygarlık savaşının önemini belirtir. Konuşmasını şu sözlerle tamamlar.

“Son sözlerimi özellikle memleketimizin gençliğine yöneltmek istiyorum.”

“Gençler!”

“Cesaretinizi arttıran ve sürdüren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfanla insanlık meziyetinin Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı vatan sevgisinin Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız.”

“Ey yükselen yeni nesil!... Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk. Onu yücelterek yaşatacak olan sizsiniz”.

İkincisi Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı 1927 ‘de verdiği ve altı gün süren Büyük Nutuk’tur. Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı milletine hesap verme niteliğini de taşıyan bu konuşmasında Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Kurtuluş Savaşı destanını Askeri ve Siyası bütün yönlerini belgelerle tahlil eder. İmparatorluğun nasıl çöktüğünü ve genç Türkiye Cumhuriyeti’nin nasıl doğduğunu anlatır. Türk İnkılâbının amaçlarını açıklar. Nutkun sonunda şöyle der:

“Bu konuşmamla milli hayatı sona ermiş sanılan büyük bir milletin bağımsızlığını nasıl kazandığını ve bilim ve tekniğin en son esaslarına dayalı Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı milli ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım.

Bugün ulaşmış olduğumuz sonuç Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı yüzyıllardan beri çekilen milli felaketlerden alınan derslerin ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların belidir.

Bu sonucu Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk gençliğine emanet ediyorum.

Bu sözlerin ardından Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı her Türk gencinin çok iyi bildiği “Gençliğe Hitabe” gelir:

“Ey Türk Gençliği!... Birinci vazifen Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk bağımsızlığını Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar korumak ve savunmaktır.

“... Muhtaç olduğun kudret Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı damarlarındaki asil kanda mevcuttur!...”

Prof. Âfet İnan‘ın Nutkun bu bölümü ile ilgili bir anısı var: uzun süren belge toplama ve yazma çalışmaları sona erince Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Atatürk arkadaşlarına “şimdi beni dinleyin” diyerek Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı “Gençliği Hitabe”yi çok duygulu bir şekilde okur. Bitirir. Bakışları Ankara ovasının derinliklerine dalar. Gözlerinden Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk gençliğine olan güven ve sevginin ifadesi olan birkaç damla yaş süzülür.

Büyük Nutkun başında Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Samsun’a çıktığı günlerdeki durumu özetlemiş Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı o günlerin karanlık tablosunu çizmiştir. Büyük Nutkun sonunda Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk gençlerine seslenirken anlattığı “durum ve şartlar”(“ahval ve şerait”) Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı adeta girişte çizdiği bu karanlık tabloyu hatırlatır. 1918’in karanlık tablosu nasıl Türk gençliğinden alınan güçle aydınlığa dönüştürülmüşse Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bu aydınlığın sürekli olmasını sağlayacak ve milleti daha aydınlık yarınlara ulaştıracak olan da gençlerdir.

Atatürk’ün gözünde Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk gençliği milletin dinamik kesimidir; “geleceğidir”; “taze güç’tür; “asil kan”dır; milletin “özsuyu”“hayat kaynağı”dır. Gençlik idealisttir; çıkar ardında değildir. Daima iyiyi Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı güzeli Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı doğruyu arar. Hakkın Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı doğrunun yanında yer alır. Yorgunluk nedir bilmez. Bezginliğe kendini kaptırmaz. Açık düşünceli Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı açık sözlü dürüst ve yapıcıdır.

Atatürk’e göre Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı gençlik çağı Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı olumsuz ve verimsiz taşkınlık çağı değildir. Yılmayan bir azimle Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı coşkuyla Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı dinamizmle milletin daha güzel yarınlara kavuşması için çalışma çağıdır.

2. GENÇLİĞİN YETİŞTİRİLMESİ VE GÖREVİ


Türk Milleti Atatürk’ün gösterdiği yüce hedefe doğru bir hayli yol almış Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı nice büyük engelleri aşmıştır. Bugünün 50 milyonluk Türkiye’si Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı 1920’lerin 10-12 milyonluk Türkiye’sinden çok ileridir. Fakat Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı henüz onun idealindeki ve hepimizin özlemindeki Türkiye’ye ulaşmış değiliz.

Bu ideale ulaşmak için Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Cumhuriyetini Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bu Cumhuriyetin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk İnkılâbını ve cumhuriyetin temel niteliklerini iç ve dış tehlikelere karşı korumaya kararlı; “fikren Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı ilmen Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı fennen kuvvetli”; “erdemli” Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı “yüksek karakterli” Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı “bilimden güç alan “; “fikir eğitimiyle olduğu gibi beden eğitimiyle de yeteneklerini geliştirmiş”; “güzel sanatları seven”; “yorulmak bilmez derecede çalışkan” bir gençlik yetiştirmek devletin görevleri arasındadır.

Kendini en iyi şekilde yetiştirmek için Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı her imkandan yararlanarak Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı var gücüyle çalışmak da Türk gencinin görevidir.

Türk genci Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı “göreceği öğrenimin sınırını ne olursa olsun her şeyden önce “ Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı ilk önce ve her milletinin bütünlüğüne Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bağımsızlığına Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı benliğine Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı yönelen tehlikeleri göğüslemek gereğini öğrenmiş olmalıdır. Türk milletinin şan Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı şeref ve büyüklüklerle dolu tarihinden güç almalıdır. Tarih bilinci ile uyanmış Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı milli bilinçle bilenmiş olmalıdır. “Bir millet büyükse Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı kendini tanımakla daha büyük olur” diyen Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk gencinin Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı milletinin geçmişiyle öğünmesini; ancak geleceğe güvenle bakabilmek için Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bugün bütün gücüyle çalışmak zorunda olduğunu da bilmesini ister.

“Çalışma görevi” ve “gençlerin çalışkan olmaları” Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Atatürk’ün üzerinde en çok durduğu konulardan biridir. Atatürk’e göre:

“Çalışmaksızın Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı fikri gelişme ve ahlaki olgunlaşma da mümkün değildir”.

“Tembellik Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bütün kötülüklerin anasıdır”. Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı çalışma konusunda şunları yazmıştır.

“Çalışmaktan Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bir cezadan Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bir sıkıntıdan Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bir kötülükten kaçar gibi kaçınmak Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı çok kötü ve tedbirsizce bir harekettir... Çalışmak Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı ilk sıkıntılara ve isteksizliklere üstün gelindikten sonra Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı en şiddetli bir zevktir. Çalışmayı ceza saymak Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı onun güzelliğini ve iyiliklerini tanımamak Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı tabiata karşı haksızlık olur.

İnsan Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı çalıştığı işi Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı eli altında veya kafasının içindeki eserini Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı büyümekte ve yükselmekte gördüğü zaman ne büyük zevk duyar... Bu zevk; bütün zahmetleri Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı saban arkasında dökülen terleri Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı sanatkarın Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı düşünürün bazen pek acılı olan yorgunluklarını derhal unutturur”.

1923'te geleceğe ait düşüncelerini Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı basın temsilcilerine açıklarken “çalışma” çalışkanlık” konusunda şöyle diyordu:

“Milli hedef belli olmuştur. Ona ulaşacak yolları bulmak zor değildir. Önemli olan Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı çetin olan Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı o yollar üzerinde çalışmaktır.

Denebilir ki Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı hiç bir şeye muhtaç değiliz; yalnız bir şeye çok ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak.”

Ona göre kalkınma Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı çalışkan milletlerin Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı “mutluluk yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır”. Türk genci sadece “toplumdan ne isteyebilir” diye düşünmeli. “Türk milletine ne verebilirim Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı nasıl yararlı olabilirim” diye de düşünmelidir. Her istek beraberinde bir yükümlülük getirir.

Bugün millet olarak elimizde ne kadar imkan varsa Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bunlar atalarımızın çalışmalarının ürünüdür. Gelecek kuşaklara ancak çalışmak suretiyle Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı daha ileri Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı daha güçlü bir ülke bırakabiliriz.

Atatürk’ün yetişme döneminin etkili şairlerinden Tevfik Fikret Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı “Ferda” şiirinde gençliğe görevlerini hatırlatıyor ve kendilerine emanet edilen vatana sahip çıkmazlarsa Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı geleceğe karşı sorumlu olacaklarını belirtiyordu:

“Gençler bütün ümmid-i vatan şimdi sizdedir;

Her şey sizin Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı vatan da sizin Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı her şeref sizin.

... ... ... ...

Her şey vediadır sana Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı ey genç unutma ki;

Senden de bir hesap arar ati-i müşteki”

Tevfik Fikret Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı milletin tarihteki şanının mahvolmayacağını Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı çünkü gençliğin damarlarındaki kanın Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı yakın tarihi kahramanlık sayfalarıyla dolduran “dünkü kan” olduğunu belirtiyor; gençliği çağın bilimini Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı teknolojisini fethetmeğe çağırıyordu:

“Uğraş Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı didin Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı düşün Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı ara Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bul Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı koş Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı atıl Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bağır;

Durmak zamanı geçti Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı çalışmak zamanıdır”.

Ziya Gökalp da aynı çağrıyı tekrarlıyordu:

“Yenildik Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı sebebi geride kalmak Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı

İntikam: düşmanın ilmini almak”

Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı çalışmanın önemine değinirken şu gerçeği de belirtir: Herkesin gücü Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı yaratılışı Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı yeteneği bir değildir. Ama herkes görevini yapar Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı herkes çalışkan olursa Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı refaha kavuşmuş Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı mutlu Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı güçlü bir toplum doğar. İlerde de memleketimize karşı saldırgan emeller besleyecek olanlar çıkacaktır. Bunların umutlarını kıracak şekilde Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı yalnız askerlik yönünden değil Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı siyaset Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı yönetim ve ekonomi yönlerinden de güçlü olmalıyız:

“Allah’ın Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı milletimize yaratılıştan verdiği yetenekleri en üst derecede geliştirmek; memleketimize bağışladığı bütün kuvvet ve servet kaynaklarından en iyi biçimde yararlanarak güçsüzlük sebeplerini ortadan kaldırmak için Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bundan böyle Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı hiçbir fırsatı ve zamanı boşa harcamayarak Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı çalışmağa mecburuz”

Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı hayatının sonuna kadar Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk gençlerine çalışkanlık öğüdü vermekten Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı “çalışkan olma görevi’ni hatırlatmaktan geri kalmamıştır:

“Türkiye Cumhuriyetinin Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı özellikle bugünkü gençliğe ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk’ten çok geriydi. Manada Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı fikirde Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı tarihte bu böyleydi. Eğer bugün Batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı ey Türk çocuğu Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı o kabahat da senin değil Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı çok zekisin!... Bu belli. Fakat zekanı unut!... Daima çalışkan ol!... .

Geleceğin Türkiye’sini kuracak olanlara yol gösterici bir tarih belgesi olan Onuncu Yıl Söylevi’nde Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı aynı konuyu işlemiştir. “Geçen zamana oranla Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı daha çok çalışacağız. Daha az zamanda daha büyük işler başaracağız”.

Atatürk Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türk gençliğinin Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türk İnkılabı’na daima sahip çıkacağından emindi. Kendisine uzun yaşamaya çalışmasını Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı aksi halde eserinin yıkılabileceğini söyleyenlere cevabı şu olmuştu:

“Unutmayınız ki Mustafa Kemaller yirmi yaşındadır”.

Yaşamının sonuna kadar ruhundaki gençliği ve Atatürkçü coşkusunu hiç yitirmeyen şair Behçet Kemal Çağlar Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bir şiirinde:

“İstediğin hasada bu yurtta rençberiz biz

Senin Mustafa Kemal dediğin gençleriz biz” diyordu. Bir başka şiirinde de “Her genç Türk’te bir kere bir Atatürk dirilir” diyen şair sadece ilk ve son beyitlerini buraya alabileceğimiz bir şiirinde Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı geleceğin daha güçlü Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı daha ileri Türkiye’sini kuracak olan genç Atatürkçülere şöyle sesleniyordu:

“Öyle sırtüstü yatıp dinlenecek gün değil Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı

Daha yapacağımız çok işler var Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı çocuklar!. .

... ... ... ... ...

Sizi bir bir tanıyıp alnınızdan öpmeye

Mustafa Kemal yolda Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı hey bahtiyar çocuklar!... ”

Atatürk yaptıklarıyla biten insan değildir. Her kuşakta yeniden başlayan insandır o. “Fani vücudu toprak olduktan sonra” da Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı yeni kuşakları etkileyen; eserleriyle dipdiri ayakta duran; tehlikeler Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bunalımlar karşısında milletine kurtuluş yollarını göstermeye devam eden; düşünceleriyle karanlıkları aydınlatan insandır.

Konuya başlarken Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı tarihte hiçbir önderin Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Atatürk kadar Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı milletinin gençliğine güvenmediğini belirtmiştik. Türk gençliği Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı Atatürk’ün ışıklı yolunda var gücüyle çalışarak Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı O’nun ilkelerine ve eserine sahip çıkarak Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı bu güvene layık olduğunu gösterecektir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı

Atatürk Ve Gençlik İle İlgili Yazı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: atatürk ve gençlik ile ilgili kompozisyon, atatürk ve gençlik konulu kompozisyon, atatürk ve gençlik kompozisyon, atatürk ve gençlik konulu metin, atatürk ve gençlikle ilgili kompozisyon, gençlik ile ilgiliyazı, atatürk ve gençlik konulu komposizyon, ataturk ve genclik kompozisyon, atatürk ve genclik ile ilgili yazilar, ataturk ve genclik konulu kompozisyon, ataturk ve genclik temali kompozisyon, genclikle ilgili yazilar, ataturk ve genclik ile ilgili guzel kisa kompozisyon, ataturk ve genclik ilgili kompozisyon, atatürk ve türk gençliği kompozisyon,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Temiz Çevre ile İlgili Yazı elif Soru Cevap 16 12-04-2017 09:22
Hoşgörü ile İlgili Yazı gizem Soru Cevap 3 25-03-2014 02:50
Çevre Kirliliği İle İlgili Yazı elif Soru Cevap 0 10-02-2013 11:51
Kurtuluş Savaşı İle İlgili Yazı Örneği elif Eğitim ve Öğretim 0 05-02-2013 03:35
Trafik Haftasıyla İlgili Yazı elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:19 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats