Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/111796-solunum-sistemindeki-yapi-ve-organlar-nelerdir.html)

elif 12-02-2013 01:26

Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir?
 
Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir?


Solunum sistemindeki yapı organlar şu organlardan oluşur.

* ağız
* burun
* yutak
* gırtlak
* soluk borusu
* akciğer

Burunhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg solunum sisteminin dışarı açılan kısmıdır. Burun içindeki kıllar ve nemli yüzey havanın içindeki tozların tutulmasını sağlar. Ayrıca burun içindeki nemli yüzey ve burun içinin kıvrımlı oluşu soğuk havalardahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg havanın ısınarak akciğerlere gitmesini sağlar. Burnun en uç kısmındaki koklama sinir uçları havadaki küçük parçacıklar tarafından uyarılarak koku alma faaliyetini yapar.

Yutakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yutak ağız ve burun boşluğunuhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg soluk ve yemek borusuna birleştiren kısımdır.

Soluk borusuhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yutak ile akciğer arasında kalan 10-12cm uzunluğundaki borudur. Soluk borusunun başlangıç bölümü gırtlaktır. Gırtlakta ses telleri vardır. Ayrıca küçük dil yutkunurken soluk borusunu kapatır. Soluk borusunun iç yüzeyi nemli ve tüylerle kaplıdır. Bunlar soluk borusuna kaçan toz vb. maddeleri yakalayarak öksürük ve balgamla dışarı atar. Soluk borusunun alt kısmı bronş adı verilen iki kola ayrılır. Bronşlardan biri sağhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg diğeri sol akciğere bağlanır. Soluk borusu üst üste dizilmiş kıkırdak halkalardan oluşmuştur.

Akciğerlerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg göğüs kafesi içinde yer alır ve akciğerler solunumun en önemli organlarından biridir. Akciğerler Plevra adı verilen sağlam bir zarla çevrilir. Akciğerleri darbehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg basınç gibi dış etkenlerden korur. Akciğerler sağ ve sol olmak üzere iki parçadır. Ayrıca her bir parça lob denilen bölümlere ayrılmıştır. Sağ akciğer üçhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sol akciğer ise iki lobdan oluşur. Bronşlar akciğerlere girdikten sonra daha ince dallara ayrılır. Bu ince dallara bronşçuk denir. Bronşçuklar üzüm salkımı şeklinde hava keseleri ile sonlanır. Bu hava keselerine alveol denir. Alveoller akciğer yüzeyinin daha geniş olmasını sağlar. Bu özellik solunumu kolaylaştırır. Hava ile kan arasındaki gaz alışverişi alveollerde yapılır.

Soluduğumuz hava normalde %21 oksijenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg %78 azothttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg %1 oranında diğer gazları içermektedir. İnsan soluduğumuz havada bulunan %21 oranındaki oksijenin sadece %5-%6 sını kullanırız.
Solunumun değerlendirilmesi [değiştir]

Solunum kendiliğindenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sessizhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ağrısızhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kolaylıkla gerçekleşir. Solunum sayısı erişkinlerde 15-20 kez/dkhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg çocukta 20-30 kez/dkhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bebekte 30-40 kez/dk arasındadır.

Solunum BAK-DİNLE-HİSSET yöntemiyle saptanır.

Bu soruların yanıtları olumsuzsa ya da ağza - burna ayna veya cam tutulduğunda buharlaşma olmuyorsa solunum yok demektir. Solunum durduğunda dokular oksijenlenemeyeceği için dudaklar ve tırnaklar siyanotiktir (morarmıştır).

Oksijen yokluğunda görülebilecek sorunlar şunlardır.

* 0 -1. dakikada kardiyak hassasiyet (aritmi vb.)
* 1 -4. beyinde hasara eğilim
* 4 -6. beyin hasarı başlar
* 6 -10. beyin hasarı artar
* 10 + geri dönüşsüz beyin hasarı

Suni Solunum

Bir kazazedenin yanına varıldığında ilk önce ABC kontrol edilerek sürekliliği sağlanmalıdır.

1. A (Airway) : Soluk yolunun açıklığının saptanması ve sürekliliğinin sağlanmasıdır.
2. B (Breathing): Solunumun varlığının saptanması ve sürekliliğinin sağlanmasıdır.
3. C (Circulation): Dolaşımın (nabzın varlığının) saptanması ve sürekliliğinin sağlanmasıdır.

A (Airway)

Bu basamakta solunum yolunun açıklığının saptanması ve sürdürülmesi yapılır. Bilinçsiz ya da yerde yatan bir kişiye rastlandığındahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg öncelikle kişi omuzlarından hafifçe sarsılarak "iyi misiniz ?" sorusu sorulmalıdır. Yanıt alınamıyorsahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hemen baş-çene yöntemiyle baş geriye yatırılır.


B (Breathing)

Soluk yolunun açıklığı sağlandıktan sonrahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bak-dinle-hisset ile 10 saniye (geçmeyecek şekilde) solunum değerlendirilir. Kişinin solunumu yoksahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hemen suni solunuma başlanılmalıdır. Öncehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg her biri bir saniye sürecek şekildehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg iki kurtarıcı soluk verilir. Her soluk verildiğinde göğüs kafesinin yükselişi; soluğun ardından isehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg soluk veren başını kaldırırhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg solunumun geri çıkışını ve bu arada göğüs kafesinin inişini izler. Verilecek soluk miktarıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg göğüs kafesini yükseltecek kadar olmalıdır. Çok fazla ve güçlü soluk vermenin yararlı olmadığı tespit edilmiştir. O nedenlehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bir saniye sürecek şekilde aldığınız nefesi (balon üfler gibi) verilmelidir.
C (Circulation)

Nabza bakılmadan hemen göğse bası ve suni solunum şeklinde TYD uygulanır (2005 kurallarından önce nabza bakılırken sağlık personeli dışındaki kişilerin bakması artık önerilmiyor).


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:07 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.