bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-02-2013, 01:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir?

Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir?


Solunum sistemindeki yapı organlar şu organlardan oluşur.

* ağız
* burun
* yutak
* gırtlak
* soluk borusu
* akciğer

Burun Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? solunum sisteminin dışarı açılan kısmıdır. Burun içindeki kıllar ve nemli yüzey havanın içindeki tozların tutulmasını sağlar. Ayrıca burun içindeki nemli yüzey ve burun içinin kıvrımlı oluşu soğuk havalarda Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? havanın ısınarak akciğerlere gitmesini sağlar. Burnun en uç kısmındaki koklama sinir uçları havadaki küçük parçacıklar tarafından uyarılarak koku alma faaliyetini yapar.

Yutak Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? yutak ağız ve burun boşluğunu Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? soluk ve yemek borusuna birleştiren kısımdır.

Soluk borusu Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? yutak ile akciğer arasında kalan 10-12cm uzunluğundaki borudur. Soluk borusunun başlangıç bölümü gırtlaktır. Gırtlakta ses telleri vardır. Ayrıca küçük dil yutkunurken soluk borusunu kapatır. Soluk borusunun iç yüzeyi nemli ve tüylerle kaplıdır. Bunlar soluk borusuna kaçan toz vb. maddeleri yakalayarak öksürük ve balgamla dışarı atar. Soluk borusunun alt kısmı bronş adı verilen iki kola ayrılır. Bronşlardan biri sağ Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? diğeri sol akciğere bağlanır. Soluk borusu üst üste dizilmiş kıkırdak halkalardan oluşmuştur.

Akciğerler Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? göğüs kafesi içinde yer alır ve akciğerler solunumun en önemli organlarından biridir. Akciğerler Plevra adı verilen sağlam bir zarla çevrilir. Akciğerleri darbe Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? basınç gibi dış etkenlerden korur. Akciğerler sağ ve sol olmak üzere iki parçadır. Ayrıca her bir parça lob denilen bölümlere ayrılmıştır. Sağ akciğer üç Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? sol akciğer ise iki lobdan oluşur. Bronşlar akciğerlere girdikten sonra daha ince dallara ayrılır. Bu ince dallara bronşçuk denir. Bronşçuklar üzüm salkımı şeklinde hava keseleri ile sonlanır. Bu hava keselerine alveol denir. Alveoller akciğer yüzeyinin daha geniş olmasını sağlar. Bu özellik solunumu kolaylaştırır. Hava ile kan arasındaki gaz alışverişi alveollerde yapılır.

Soluduğumuz hava normalde %21 oksijen Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? %78 azot Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? %1 oranında diğer gazları içermektedir. İnsan soluduğumuz havada bulunan %21 oranındaki oksijenin sadece %5-%6 sını kullanırız.
Solunumun değerlendirilmesi [değiştir]

Solunum kendiliğinden Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? sessiz Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? ağrısız Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? kolaylıkla gerçekleşir. Solunum sayısı erişkinlerde 15-20 kez/dk Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? çocukta 20-30 kez/dk Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? bebekte 30-40 kez/dk arasındadır.

Solunum BAK-DİNLE-HİSSET yöntemiyle saptanır.

Bu soruların yanıtları olumsuzsa ya da ağza - burna ayna veya cam tutulduğunda buharlaşma olmuyorsa solunum yok demektir. Solunum durduğunda dokular oksijenlenemeyeceği için dudaklar ve tırnaklar siyanotiktir (morarmıştır).

Oksijen yokluğunda görülebilecek sorunlar şunlardır.

* 0 -1. dakikada kardiyak hassasiyet (aritmi vb.)
* 1 -4. beyinde hasara eğilim
* 4 -6. beyin hasarı başlar
* 6 -10. beyin hasarı artar
* 10 + geri dönüşsüz beyin hasarı

Suni Solunum

Bir kazazedenin yanına varıldığında ilk önce ABC kontrol edilerek sürekliliği sağlanmalıdır.

1. A (Airway) : Soluk yolunun açıklığının saptanması ve sürekliliğinin sağlanmasıdır.
2. B (Breathing): Solunumun varlığının saptanması ve sürekliliğinin sağlanmasıdır.
3. C (Circulation): Dolaşımın (nabzın varlığının) saptanması ve sürekliliğinin sağlanmasıdır.

A (Airway)

Bu basamakta solunum yolunun açıklığının saptanması ve sürdürülmesi yapılır. Bilinçsiz ya da yerde yatan bir kişiye rastlandığında Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? öncelikle kişi omuzlarından hafifçe sarsılarak "iyi misiniz ?" sorusu sorulmalıdır. Yanıt alınamıyorsa Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? hemen baş-çene yöntemiyle baş geriye yatırılır.


B (Breathing)

Soluk yolunun açıklığı sağlandıktan sonra Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? bak-dinle-hisset ile 10 saniye (geçmeyecek şekilde) solunum değerlendirilir. Kişinin solunumu yoksa Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? hemen suni solunuma başlanılmalıdır. Önce Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? her biri bir saniye sürecek şekilde Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? iki kurtarıcı soluk verilir. Her soluk verildiğinde göğüs kafesinin yükselişi; soluğun ardından ise Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? soluk veren başını kaldırır Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? solunumun geri çıkışını ve bu arada göğüs kafesinin inişini izler. Verilecek soluk miktarı Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? göğüs kafesini yükseltecek kadar olmalıdır. Çok fazla ve güçlü soluk vermenin yararlı olmadığı tespit edilmiştir. O nedenle Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? bir saniye sürecek şekilde aldığınız nefesi (balon üfler gibi) verilmelidir.
C (Circulation)

Nabza bakılmadan hemen göğse bası ve suni solunum şeklinde TYD uygulanır (2005 kurallarından önce nabza bakılırken sağlık personeli dışındaki kişilerin bakması artık önerilmiyor).
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir?

Solunum Sistemindeki Yapı ve Organlar Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Vücudumuzdaki Organlar ve Görevleri Nelerdir? gizem Soru Cevap 0 13-08-2012 09:58
Solunum sistemini oluşturan yapı elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 09:40
Karın Boşluğunda Bulunan Organlar Nelerdir? elif Biyoloji 0 16-06-2011 11:18
Solunum Yetmezliğinin ve Solunum Durmasının Nedenleri Nelerdir? elif Sağlığımız 0 23-04-2011 05:23
Solunum sistemindeki anormal hareketler daywest Sağlığımız 0 21-04-2010 12:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:12 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.