bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-02-2013, 02:47   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur?

Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur?


Alm. Geburtshilfe (f) Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? Fr. Profession de sagefemme Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? İng. Midwifery. Ebe olma hâli; ebenin mesleği. Yetkisi Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? gebeliğin teşhis ve gözetimiyle ve normal doğumları yaptırmakla sınırlı tıbbî meslek sâhibi kadın. Türkiye’de ebelik ile ilgili bilgiler Anadolu Selçukluları hâkimiyeti devrine kadar ulaşır. Selçuklulara âit Kayseri’deki tıp medreselerine bağlı dârüşşifâlarda Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? görevli hekimlerin yazdıkları cerrahlık kitaplarında Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? doğumun güç oluşu sırasında alınacak tedbirler anlatılmıştır. İstanbul’da Tıphâne (1826) adıyla kurulan okulda doğum bilimi de öğretiliyordu.

Tıp biliminin gelişmesine paralel olarak ebelik öğrenimi de gelişti. Mekteb-i Tıbbiye-i Şâhânede (1843) teorik olarak ebelik dersleri verildi. Türkiye’de ilk doğum kliniği Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? Demirkapı’da “Serîriyât-ı Vilâdiye” adıyla açıldı (1892).

1909’da Almanya’da ihtisâsını yapan Dr. Kenan Tevfik Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? Serîriyât-ı Nisâiye kliniğinin Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? önce laboratuvar şefliğine Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? sonra müderrisliğine getirildi. Böylelikle ebelik ve kadın hastalıkları bilimi öğreniminin temeli atılmış oldu.

Cumhûriyet devrinde kurulan İstanbul Ebe Okulunda ilkokuldan sonra iki yıllık bir öğrenimle ebe yetiştirilmeye başlandı. 1938’den sonra da köy ebesi yetiştirilme yolunda çalışmalar yapıldı. Günümüzde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinin bir bölümünde ebe-hemşireler yetiştirilmektedir.

Köy ebesi okulları: İlkokulu bitirenlerin alındığı köy ebesi okullarında öğretim süresi üç yıldır. Bu okulları bitirenler Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? 6 yıl köylerde görev yaptıktan sonra doğum kliniklerinde altı aylık bir kurs görüp Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? şehir ebesi olabilmektedirler. Ayrıca ebe okullarına girerek de şehir ebesi olabilirler.

Ebe okulları: Ankara Doğumevi Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? Sağlık Koleji ile İstanbul Zeynep-Kâmil Sağlık Kolejinde birer ebelik bölümü vardır. 15-25 yaşları arasında ortaokulu bitiren kızların imtihanla alındıkları ebe okullarında Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? öğrenim süresi dört yıldır. Bu okulları bitirenler özel doğum kliniklerinde Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? ana ve çocuk sağlık merkez ve şubelerinde çalışabilirler.

Ebe hemşire okulları: Ortaokulu bitirenler Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? ebe hemşire okullarında dört yıllık bir öğrenimden sonra devlet hastânelerinde hemşirelik Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? ameliyat hemşireliği Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? laborantlık Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? doğum hemşireliği yapabilirler. Sağlık merkezleri ebelerine nezâret edebilirler.

Ayrıca ebe kelimesi “nine” veya “büyük anne” mânâsında Anadolu’nun çeşitli yerlerinde kulanılmaktadır. Buradan ebe kelimesinin doğum vs. gibi işlerde yaşlı ve tecrübeli kadın mânâsında kullanılarak zamanla mânâ değişikliğine uğradığını söylemek gerekir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur?

Ebe Kime Denir? Ebe Neye Denir? Ebe Kimdir? Ebe Nasıl Olunur? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ebe kime denir, ebe neye denir, ebe kim oluyor, ebe kimdir, ebe kimlere denir, ilk ebe kimdir, ebe kim, ebe nedir kime denir, ebe kıme denır, kimler ebe olabilir, ebe diye neye denir, ebe neye nedir, ebe kim olur, ebe kimdir kime denir, ankara da ebe kime denir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Potansiyel Enerji Neye Denir? elif Soru Cevap 0 10-02-2013 03:57
Potansiyel enerji neye denir? Я Soru Cevap 0 05-12-2012 05:22
Saf madde neye denir? gizem Soru Cevap 0 27-02-2012 01:27
Şehit Kime Denir? elif Dini Bilgiler 0 15-07-2008 06:06
şehit kime denir gizem Dini Bilgiler 0 07-07-2008 11:28

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 08:07 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats