Bakimliyiz.Com

-   Soru Cevap (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/)
Bakimliyiz.Com (http://www.bakimliyiz.com/)
-   -   En Komik Nasrettin Hoca Fıkraları (http://www.bakimliyiz.com/soru-cevap/111865-en-komik-nasrettin-hoca-fikralari.html)

elif 12-02-2013 03:02

En Komik Nasrettin Hoca Fıkraları
 
En Komik Nasrettin Hoca FıkralarıKime İtimat

Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg altını çize çize "Hiç bir dünyevi işle iştigal etmedim" diyor ya!.. Bunu duyan biri:
- “Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg demişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sen bu ailene neyle nasıl bakıyon Allah aşkına yaaav? Nereden geliyor bu değirmenin suyu?.." gibi soruları sıralamaya başlamış. Nasrettin Hoca Talak Suresi 3. ayetini okuyarak:
- “...kim Allah'a tevekkül edersehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Allah ona yeter...bir de onahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ummadığı yerden rızık verirhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ” diye cevap vermişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg fakat adam tatmin olmamış:
- “Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg amennahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg amenna da... Neyinen geçiniyoooon? diye tekrar sormuş. Nasrettin Hoca bu kez dehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Zümer süresihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 36. ayetle cevap vererek;
- “Allah kuluna kafi değil mi?” demişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg adam yine aynı densizlikle:
- “Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg amennahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg anladıkhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Allah kuluna kafi de... Sen neyinen geçiniyooon?” diye üstelemiş. Nasrettin Hoca da dayanamamış ve latife babında:
- “Şu kadar hanımhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu kadar hamamın var!..” gibilerinden olmayan şeylerini saymaya başlayınca adam:
- “Hahhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg demiş şimdi oldu işte canım!..” deyincehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Nasrettin Hoca'nın tepesi atıvermiş:
- “Allah'a itimat etmiyonhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hana hamama itimat ediyon sen! Çabukhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg tövbe et hergele!.."


Mum Ateşi

Koyu bir sohbet sırasında Nasrettin Hoca soğuk kıştan hiç rahatsız olmadığını hatta geceleri evde ısınmak için ateş bile yakmadığını söyler. Fakat kimse buna inanmaz. En sonunda iddiaya tutuşurlar. Şayet Nasrettin Hoca ateş olmadan köyün meydanında sabaha kadar beklerse ona yemek ısmarlayacaklarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yok eğer bekleyemezse Nasrettin Hoca hepsine evinde bir akşam yemeğe davet edecektir. Nasrettin Hoca sabaha kadar meydanda beklerhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sabah olunca iddiayı kazandığından bahisle yemeği isteyince birisi itiraz eder:
- "Olmaz Nasrettin Hoca efendi ben gördümhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg 300 metre ilerideki evde bir mum yanmaktaydı. Bu nedenle bahsi kaybettin." Nasrettin Hoca ne kadar direndiyse de adamlarla başa çıkamaz ve mecburen bir akşam yemeğe Nasrettin Hocanın evine cümbür cemaat doluşurlar. Nasrettin Hoca ise yemeği hazırlamak için mutfağa geçer fakat onca zaman geçmesine rağmen bir türlü yemeğin gelmediğini gören davetliler sonunda mutfağa gelince bir de ne görsünler. Nasrettin Hoca tavandan astığı kocaman bir kazanın altına koymuş bir mum ve kaynamasını beklemiyor mu! Hep bir ağızdan:
- "İlahi Nasrettin Hoca! Hiç koca kazanla yemek mum ateşiyle kaynar mı?" derler. Nasrettin Hoca hemen taşı gediğine koyar:
- "300 metreden bir adamı ısıtan mum alevi 3 santimden bir kazanı neden ısıtmasın!?"


Allah Taksimi mi? Kul Taksimi mi?

Çocuklarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg mahallede birbirlerine girmişler. Kavga döğüşhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kıyamet!... Ele geçirdikleri bir kucak cevizi bir türlü doğru dürüst bölüştüremiyorlarmış. Kavganın kızıştığı bir sırada Nasrettin Hoca da oradan geçiyormuş. Çocuklar koşarak ona başvurmuşlar:
- "Nasrettin Hoca Efendihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ne olurhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg şunları bize güzelce bölüştürüver!"
Çocuklar bir kenara çekilmişler. Nasrettin Hoca geçmiş cevizlerin başına:
- "Çocuklar demişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Allah taksimi mi istersinizhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yoksa kul taksimi mi?"
Çocukların hepsi birden:
- "Allah taksimihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Allah taksimi!" diye bağırmışlar. Bunun üzerine Nasrettin Hoca bir avuç ceviz alıp bir çocuğa vermiş. Arkasından iki cevizi bir başkasınahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg birkaç avucu ötekinehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg beş altı taneyi berikine... Bazı çocuklara da hiç vermemiş. Çocuklar Nasrettin Hoca’ya itiraza başlamışlar.
- "Bu nasıl taksim Nasrettin Hoca Efendihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg haksızlık ettin!" demişler. Nasrettin Hoca da:
- "Çocuklarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg siz benden Allah taksimi istemediniz mi?... Allah taksimi böyledir. Ohttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dilediğine azhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg dilediğine çok verirhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hiç vermediği de olurhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg herkes kısmetine boyun eğer!"


Yağmurdan Kaçıyormuş!
Bir günhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bardaktan boşanırcasına yağmur yağarkenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Nasrettin Hoca da evinin penceresinde oturarak sokağı seyrediyormuş. Bir ara dostlarından birinihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg cübbesinin eteklerini beline dolayarak koşa koşa evine giderken görmüş ve pencereyi açarak seslenmiş:
- “İnan olsun ki çok ayıp! Senin gibi aklı başındahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg olgun bir adamhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Allah’ın rahmetinden kaçar mı?...” İçinden Nasrettin Hoca’ya hak veren adamcağızhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu sefer ağır ağır yürümeye başlamış; fakat tepeden tırnağa ıslanmış olarak evine varıncahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Nasrettin Hoca’nın oyununa uğradığını anlamış. Günün birinde Nasrettin Hoca yolda yağmura tutulmuş; koşar adım evine yönelmiş. Birkaç gün önce kendisiyle alay ettiği ahbabının evi önünden geçerken adamcağız “taşı gediğine koymanın tam zamanı” diyerekhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg evin penceresinden Nasrettin Hoca’ya bağırmış:
- “Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Allah’ın rahmetinden niçin kaçıyorsunhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ayıp değil mi sana?” Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hiç istifini bozmadan koşmaya devam ederek şu cevabı vermiş:
- “Hay anlayışsızhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hay!... Ben rahmetten kaçmıyorum; tam tersine yere düşen rahmetleri çiğnememek için koşuyorum!..."


Doksan Dokuz
Bir devirde Nasrettin Hoca büyük bir para sıkıntısına düşmüş. Ne yapsın? Başlamış gece gündüz evinde yüksek sesle dua etmeye:
- “Yarabbimhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bana yüz altın ver! Doksan dokuz olursa asla kabul etmem...” Onun durmadan böyle dua ettiğini duyan zengin bir komşusu merak etmiş. Yanına doksan dokuz altın alarak görünmeden Nasrettin Hoca’nın damına çıkmış. Tam Nasrettin Hoca aynı duayı sayıklarken başlamış bacasından teker teker altınları atmaya. Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bacasından altın yağmaya başladığını görüncehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Allah’ın nihayet duasını kabul ettiğine inanarak koşmuş. Başlamış altınları toplamağa... Bir taraftan da sayarmış. Altınların sayısı doksan dokuz olunca:
- “Buna da şükür Allah’ım! Varsın doksan dokuz olsun! Diyerek altınları cebine indirmiş.” Bacanın tepesinde bu işin sonunu bekleyen zengin komşu hemen telâşlanmış. Yukarıdan seslenmiş:
- “Nasrettin Hoca! Nasrettin Hoca! Hani altınlar doksan dokuz olursa kabul etmeyecektin! Oldu mu ya!” Nasrettin Hoca pişkin bir tavırla şöyle cevap verir:
- “Doksan dokuz altını veren Allahhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg elbette birini de verir.”


İnek
Nasrettin Hoca dişten tırnaktan arttırıp kara gün için biraz para biriktirmiş. Parayı bir keseye doldurup ağzını sıkıca bağlamış. Önce bahçesinin bir köşesine gömmüş. Ama içi rahat etmemişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hırsız gömdüğü yeri bulacak endişesine kapılmış ve keseyi oradan alıp başka yere gömmüş...Orayı da beğenmemiş bu kez başka yere gömmüş. Derken bahçede neredeyse kazmadığı yer kalmamış. Nereye gömse gönlü bir türlü rahat etmiyorhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg “burasını da hırsız bulur” diyormuş. Öyle şaşkın şaşkın elinde para kesesi bahçenin ortasında düşünüp dururken gözüne köşedeki tümsek ilişmiş. “Tamamhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg demişhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg tam yerini buldum.” Para kesesini uzun bir sırığın ucuna iliştirip o tümseğe çakmış. Kendi kendinehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg “hırsız kuş değil yahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sırığın tepesindeki para kesesini alsınhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg” diyerek evine gitmiş. Nasrettin Hoca bütün bunları yaparkenhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg meğer adamın biri kendisini gözetliyormuş. Nasrettin Hoca eve girer girmez adam bahçeye atlamış. Sırığı çıkarıp ucundaki para kesesini aldıktan sonra da tepesine biraz sığır pisliği sürerek eski yerine çakmış ve çekip gitmiş. Gel zamanhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg git zaman Nasrettin Hoca’ya para gerekmiş. Bahçeye gelip bakmış ki sırığın ucundaki para kesesi yerine sığır pisliği var. Başını iki yana sallayarak kendi kendine söylenmiş:
- “Allah Allahhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg ben buraya adam çıkmaz diyordumhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg nasıl oldu da inek çıkabildi?”


Uzayan Maşa
Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bedestende dolaşırken tellâlın bir kılıç sattığını görür:
- “Bu kılıç gazidir. On altına satıyorum; bedavadırhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bedava!...” Tellâlın yanına varan Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu kılıcın bu kadar pahalı satılmasındaki kerameti sorar. Tellâl:
- “Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu kılıçhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg düşmana uzatıldığı vakit tam beş arşın uzayıverir! “ Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg içinden “yahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg öyle mi?” der ve koşa koşa eve gelerek büyük mangal maşasını alıp tekrar bedestene döner; maşayı sallaya sallaya bağırmaya başlar:
- “On altına; bedavahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bedava!”" Nasrettin Hoca’yı görenler gülüşerek:
- “Bir akça bile etmeyen adi bir ocak maşası on altın eder mi?” Derler. Nasrettin Hoca da onlara şu cevabı verir:
- “Yahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg siz adi bir kılıcı biraz önce on altına satıyordunuz!.. “
- “Ama o kılıçhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg cenkte beş arşın uzar!” Nasrettin Hoca:
- “Eee derhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu maşa da bizin hatunun bana kızıp da şöyle bir kaldırdığı zaman 50 arşınhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg belki de daha fazla uzuyor.....! “


Kaybettin
Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bir gün eşeğiyle odun getirir. Karısına:
- “Hatunhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg eşek çok yorulduhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg onu bir yemleyiverhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg” diye seslenir. Karısı da:
- “Efendihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg benim işim varhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sen yemleyiverhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg” der. Nasrettin Hoca sıcaktan iyice bunalmış vaziyette kendini minderin üzerine atar.
- "Olmaz! Hiç halim yokhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg verememhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sen ver der." Eşeğin yemini sen vereceksin ben vereceğim derken iş kızışır. Kim önce konuşursa eşeğe o yem vermek üzere bahse tutuşurlar. Az sonra kadınhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg el işini alarak komşuya gider. Aradan biraz zaman geçer. Eve bir hırsız girer. Nasrettin Hoca’yı görünce kaçacak olur. Ama Nasrettin Hoca'dan hiç ses ve tepki gelmediğini anlayınca kaçmaktan vazgeçer. Ortalıkta ne var ne yoksa koca bir çuvala doldurur. Nasrettin Hoca’nın gözleri önünde çuvalı yüklenerek evden çıkar. Karısı epey zaman sonra eve girip evin halini görür. Eşyaların yerinde yeller esmektedir. Telaşla:
- “Bu ne hal Efendi! diye çığlık atar.” Nasrettin Hoca yattığı yerden doğrularak:
- “Haydi bakalım Hatunhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bahsi kaybettin. Eşeğin yemini sen vereceksin.”


Kapalı Kapının Ardından
Nasrettin Hoca’nın karısı geceleri komşu komşu gezermiş. Buna pek canı sıkılan Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bir gecehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg karısı yine evde yokken kapıyı arkasından sürgülediği gibi yatağına yatmış. Kadıncağızhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg geç vakit eve döndüğü zaman çalmış çalmış açtıramamış kapıyı. Nasrettin Hoca’nın kızdığını anlayarakhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg yalvarıp yakarmaya başlamış:
- "Vallâhihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg billâhihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bir daha seni yalnız bırakıp bir yere gitmeyeceğim canım kocacığım! Aç kapıyı; bu saatte ben nereye gideyim?.. Kadınhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bakmış olacak gibi değilhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bağırahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bağıra: - "Barihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kendimi şu kuyuya atayım da kurtulayım!. Ve eline geçirdiği büyük bir taşıhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kapı önündeki kuyuya atarak bir kenara çekilmiş. Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bir süre yine aldırmamışhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sonra hiddeti geçerek: “Şu hatunu kuyudan kurtarayım!” deyip kapıyı açmış. Fakat tam o sırada kadınhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg evden içeri girivermiş; kapıyı kapadığı gibi Nasrettin Hoca’yı sokakta bırakıp bağırmaya başlamış:
- "Yeter artık senden çektiğimhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bana rahat yüzü göstermedin; her gece arkadaş dedinhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sohbet dedin gezip tozdun. Alacağın olsun senin!..." Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg karısının feryadı üzerine sokaklara dökülen komşulara dönmüş:
- "Komşular görenler ve bilenler Allah için söylesin!


Tavuklar Arasında Bir Horoz
Nasrettin Hoca’nın ahbapları toplanıphttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Nasrettin Hoca’ya bir oyun oynamaya karar vermişler. Her şeyi önceden hazırladıkları gibi yapmak için de anlaşmışlar. Bu sırada Nasrettin Hoca olacaklardan habersiz bir şekilde dostlarını görünce sevinmiş; “Çok şükürhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sohbet edecek birkaç dost var” deyip tesbihini sallaya sallaya yanlarına gitmiş. Dostları:
- “Nasrettin Hoca Efendihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg Nasrettin Hoca Efendihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg temizlik imandan gelir. Biz hamama gidiyoruzhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg sen de gelir misin?” dediklerinde Nasrettin Hocahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg “Tabii gelirimhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg hemen gidelim” deyip onlara katılmış. Hamamın önüne gelmişler:
- “İştehttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu civarın en güzel hamamı... Ne dersiniz Nasrettin Hoca Efendihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg girelim mi?” diye sormuşlar. Nasrettin Hoca da “Hay hay!” deyip kabul etmiş. Hamamda güzel güzel yıkandıktan sonrahttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg havadan sudan konuşurlarken biri:
- “Bir teklifim var. Hepimiz yumurtlayalım. Kim yumurtlayamazsa hamam paralarını o ödesin” demiş. Biraz sonra hepsihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg “Gıt gıt gıdaaak... Gıt gıt gıdaaak...” diye gıdaklamaya başlamışlar. Sonra da daha önce sakladıkları yumurtaları birer birer çıkarıp ortaya koymuşlar. Nasrettin Hoca bir oyuna geldiğini hemen anlamış. İçinden “şimdi gösteririm ben size” diyerek “Kukurikuuuuuuhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg kukurikuuu!” diye ötmeye başlamış. Dostları hayretler içinde:
- “Nasrettin Hoca Efendihttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg aklını mı oynattın. Neden durmadan ötüp duruyorsun?..” diye sormuşlar. Nasrettin Hoca da:
- “Be yumurtacılarhttp://www.maxihayat.net/maxiforum/i...ies/virgul.jpg bu kadar tavuğa bir de horoz lâzım değil mi?” diye cevap vermiş.


Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:56 .

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.