bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-02-2013, 03:33   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir?

Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir?Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir?


Kurbağa Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? iki yaşamlılar (Amphibia) sınıfındaki türlerin %88'ini ve Anura takımını oluşturan hayvanlardır. Anura Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? Yunanca'daki "yokluk" ön eki olan "an-" ile yine Yunanca'da "kuyruk" anlamına gelen "oura" sözcüklerinden türetilmiş bir terimdir ve "kuyruksuz" demektir.

Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir?

"1989'dan beri rastlanılmayan ve soyunun tükendiği kabul edilen bir kurbağa türü: altın kurbağa (Bufo periglenes)."

Bilimsel sınıflandırma

  • Üst âlem: Eukaryota
  • Âlem: Animalia
  • Şube: Chordata
  • Sınıf: Amphibia
  • Takım: Anura Merrem Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? 1820

Amfibyumlar olarak bilinen ve yaşamlarını hem karada Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? hem suda geçiren soğukkanlı hayvanların en tanınmış grubu kurbağalardır. Birçoğu*nun derisi düz ve nemli Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? öbürlerinin derisi siğil denen kabartılarla örtülüdür. Uzun arka bacakları Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? kısa ve kalın gövdeleri Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? gövdeye boyun ayrımı olmaksızın bağlanan başları ve patlak gözleriyle kolayca tanınabilirler. Ama 2.600'ü aşkın türü arasında önemli davranış Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? yapı ve boyut farklılıkları göze çarpar. Kurba*ğaların çoğu sıçrayarak yer değiştirir. Genel*likle siğilli olanların arka bacakları daha kısa ve sıçramaya daha az elverişlidir. Kurbağaların çoğu böcek ve solucan gibi küçük canlılarla beslenir. Ağızları geniş Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? dille*ri ağzın ön bölümüne yapışıktır. Ağız kapalıy*ken dilin ucu geriye doğru yatar. Kurbağa kendine yeterince yaklaşan bir böceği Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? hızla fırlattığı dilinin yapışkan ucuyla yakalar ve diliyle birlikte ağzına çeker. Kurbağanın iri ve patlak gözleri ağız boşluğuna basınç yaparak avını yutmasını kolaylaştırır. Ağzına aldığı solucanı ise yutmaya elverişli biçimde tutmak için ön bacaklarını kullanır. Kurbağalar akciğerle solunum yapar Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? ama memelilerden değişik biçimde soluk alırlar. Hava Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? gırtlağın alçalmasıyla birlikte iki burun deliğinden ağza doğru emilir. Daha sonra burun delikleri kapatılır ve gırtlak yükseltile*rek havanın akciğerlere dolması sağlanır. Kurbağanın yukarı aşağı sürekli oynayan gırt*lağının hareketi dıştan bakıldığında da görüle*bilir.

Öbür amfibyumlar gibi kurbağalar da ağız*larıyla su içmezler. Bunun yerine suyu yüzer*ken ya da yağmur altında durarak derilerin*den alırlar. Uzun süre sudan uzak kalmak kurbağalar için tehlikelidir. Çünkü derilerinin nemini yitirip tümüyle kuruması bu hayvanla*rın çok geçmeden ölmesine yol açar.
Kurbağalar düşmanlarına karşı kendilerini zehir bezlerinin salgısıyla korurlar. Kurbağa sertçe tutulduğunda türüne göre değişen güç*te bir zehir salgılar. Bayağı siğilli kurbağanın (Bufo bufo) salgısı öylesine iticidir ki Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? bu kurbağayı ağzına almayı hayvanlar ancak bir kez deneyebilir. Güney Amerika'da yaşayan canlı renklerle bezeli ağaç kurbağalarının zehri ise insanı öldürebilecek ölçüde güçlü*dür. Eskiden bu zehir Amerika Yerlileri tarafından okların ucuna sürülerek kullanıl*mıştır. Kuzey ülkelerinde kurbağalar kış uykusuna yatar. Havalar soğumaya başladığında yap*raklar arasına ve su birikintilerinin dibindeki çamura gömülerek yada su kıyısındaki oyuk*lara ve kütüklerin altına girerek havalar ısınıncaya kadar yerlerinden çıkmazlar. Bu süre boyunca çok az oksijene gereksinimleri vardır. Kan dolaşımları ise son derece ya*vaşlar. Sıcak ülkelerde yaşayan kurbağalar da ken*dilerini yere gömerek yağmur mevsimini bek*lerler. Yağış başlayınca gizlendikleri yerler*den üremek üzere çıkar Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? yumurtalarını göl*cüklere ve akarsulara bırakırlar.


Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir?

"Kurbağaların dünya üzerindeki yayılım alanı (siyahla gösterilmiş)."

Kurbağaların Yaşam Çevrimi
Kurbağa yumurtaları saydam ve jöleye ben*zer bir maddeyle kaplıdır. Bu maddenin çok kaygan olması yumurta avcısı hayvanlar tara*fından yenmesini önemli ölçüde engeller. Jölemsi örtü ayrıca güneşin sıcaklığının yu*murtanın içine ulaşabilmesini de sağlar. Kur*bağa yumurtaları genellikle ya akarsu ve durgun suların yüzeyine kümeler halinde ya da uzun şeritler halinde su bitkileri arasına bırakılır. Kurbağalar yaşamları boyunca üç gelişim evresinden geçer: Yumurta evresi Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? iribaş ya da tetari evresi ve erişkin evre. İribaşlar her jöle kabarcığının içinde görülen yuvarlak kara benekten gelişirken Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? gene kabarcığın içindeki yumurta sarısıyla beslenirler. İribaşların başı doğrudan gövdesine bitişiktir. Solungaçlarıyla solunum yaparlar. Başlangıçta bacakları yok*tur ve uzun kuyruklarını kullanarak yüzerler. Ama zamanla bacaklar belirmeye Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? kuyruk kısalmaya başlar. Yok olan solungaçların yerini akciğerlerin alması ve kuyruğun da kaybolmasıyla birlikte başkalaşma sona erer. Artık küçük kurbağa iribaş evresine özgü yapılardan tümüyle arınmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir?

Kurbağaların Gelişim Evreleri Nedir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: kurbağa türleri, kurbağanın gelişim evreleri, kurbağa türleri ve isimleri, kurbağa türleri nelerdir, kurbağa evreleri, kurbağanın evreleri, kurbağanın gelişim evresi, lagide kurde, kurbağaların gelişim evreleri, kurbaganin gelisim evleri, kurbağanın değişim evreleri, kurbaganın evrelerı, kurbaga evreleri, kurbağaların gelişimi, kurbağanin evreleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kurbağaların Başkalaşım Evreleri Nelerdir? Я Biyoloji 83 15-03-2017 07:43
Gelişim Biyolojisi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 02:03
Pankreas Kanserinin Evreleri elif Kanser 0 12-03-2011 09:47
Uyku ve Evreleri daywest Sağlığımız 0 19-05-2010 11:26
Doğumun evreleri Bkmlyz Gebelik 1 29-03-2009 02:40

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 09:38 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats