bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-02-2013, 09:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz

Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz

Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz


Sevme ve sevilmeyi yaşam biçimi haline getirme çabası.
Değişimi ve gelişmeyi korkusuzca benimseme gücü.
Korkuyu mantıklı bir düşünce sisteminden geçirerek olumlu yaklaşımla karşılayabilme. Olaylara karşı en kötü senaryolardan etkilenmeden risk alabilme yeteneğinin geliştirilmesi.

Olaylara karşı duygusal tepki yanında Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz yaşama neşe katan davranış belirtilerinin olması. Gerçeklerle bağlantıyı koparmadan yaşam mücadelesi.

Toplumsal bir yaranın tedavisi için çaba gösterme yaklaşımını sergileme.
Kendi hatasını ve başkasının hatasını söyleyebilme sorumluluğu ve kendini tanıma bilinci. Kendini ifade edebilme özgürlüğünü kullanma özgürlüğünün yansıtılması.
Kendisi gibi başka bireylerin de yaşamsal ihtiyaçlarının olduğunu ölçü alan adalet bilinci. Günümüzde toplumsal bir kesit aldığımızda Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz sağlıksız toplumun dibe vurmuş belirtileriyle karşılaşmamız kaçınılmaz görünüyor.

Karademir ailesinin dört çocuğundan biri olan “Ümmü bebek” açlıktan evinde ölmüş. Aynı gün bir ilimizde köyde yapılan düğünde Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz ikiyüz koyun kesilerek misafirlere ikram edilmiş.

Aynı günün gecesinde bir sahne sanatçısının ayaklarına altınlar saçılabilmiş. Toplumun kaderine yön verecek yasaları çıkaranlar Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz “İçimize sinmedi” sözünü kullanabilmişler.
Bireyler arası politik mücadeleler Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz halkın bir kesimini temsil edenlerin bazında “Karanlık” nitelemesiyle yansıtılabilmiş.

Bunlara benzer akıl ve bilim dışı yaklaşımların listesini sıralamak ve uzatmak mümkün. Bir asıra yakın zaman dilimi içerisinde Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz Osmanlı’nın gerileme döneminin komplikasyonlarını konuşmaktan üç jenerasyonun yenilenme eksikliğine sebep olan yanlışlar Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz günümüzde yine eskileri tartışmakla canlı tutulmaya çalışılmaktadır.
Bu millet bunu hak etmiyor.

Milletin hak ettiği Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz demokrasinin gelişme sürecinde önündeki engeller kaldırılarak sağlıklı toplum düzeyine ulaşmaktır.Sağlıklı Birey

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi / Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.” zamanın bütün zenginliklerine ve Osmanlı İmparatorluğunun tahtına sahip olan Kanuni Sultan Süleyman; sağlığın elde edilen tüm nimet ve zenginliklerden daha üstün olduğu çok anlamlı bir biçimde bu şiirle dile getirmiştir. Gerçekten de Sağlık mutlu bir hayatın parçasıdır.

Hastalık ve sağlık kavramları kültürlere bağlıdır. Bir yörede Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz toplumun çoğunda bağırsak paraziti varsa Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz bu durum hastalıktan sayılmayabilir. sigara içen biri kişi Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz öksürüğünü sigaraya bağlayıp gerçek nedeninin bir başka şey olabileceğini dahi düşünmeyebilir. Çocuğu ishal olan bir anne Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz tüm çocuklar ishal oluyor düşüncesiyle bu durumu hastalıktan saymayabilir. Bir sakatlık olarak bilinen ve kundak yapılan çocuklarda çok görülen doğuştan kalça eklemi çıkığı Navajo yerlilerinde çok yaygın olduğundan hastalık olarak kabul edilmez.

Eskiler bazı köylerde belli bir yaştan sonra trahoma bağlı körlüklerin kaçınılmaz bir durum olduğuna inanıldığını Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz ancak devletin etkin trahom mücadelesi ile körlüğün kaçınılmaz bir olay olmadığını anladıklarını belirtirler. Ayrıca pek çok kişi hasta veya yakınması olmadığı zaman kendisini sağlıklı kabul eder.

Hastalık ve sağlık kavramları kültüre bağlı olmasına rağmen Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz insan her yerde insandır ve bu nedenle sağlığının bir evrensel tanımı olmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü sağlığı şöyle tanımlanmaktadır:”Sağlık Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz yalnızca hasta veya sakat olmamak değil bedenen Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz ruhen ve sosyal yönlerden tam bir iyilik halidir.”Bu tanım artık bütün dünya ülkelerinde kabul edilen bir tanımdır. O halde Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz kişinin tam sağlıklı olabilmesi için bedenen hasta veya sakat olmaması yetmemektedir. Bu kişinin aynı zamanda ruhen de dengeli olması Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz sosyal yönden tam bir iyilik hali içinde olması gerekmektedir. İnsanı diğer canlılardan ayıran özelliklerden biri de sosyal bir varlık oluşudur. Yaşamımızın her anında çevremize ki kişilerle ve olaylarla ilgili ve kaşıklıklı bir etkileşim içinde bulunuruz. Bu olayların sağlığımızı etkilediği bir gerçektir. Öyle ki Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz toplum hayatının etkileri sonucu oluşan bazı hastalıklar için sosyal hastalıklar deyimi kullanılmaktadır.

Verem hastalığı bunlardan biridir. Bu hastalığın Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz toplumun ekonomik olarak düşük düzeydeki Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz yoksul Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz çok çocuklu Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz eğitimsiz ve bozuk bir çevrede yaşayan ailelerde daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Bir başka deyişle yoksulluk Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz eğitimsizlik gibi sosyal olgular Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz verem hastalığının temelinde yatan olaylardır. Aynı şekilde yetersiz beslenmede Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz gelişme geriliğinde Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz bulaşıcı hastalıklara yakalanmada Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz kazaların oluşmasında Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz hatta doğuştan sakatlıkların ortaya çıkmasında sosyal ve kültürel faktörlerin payı vardır. Özetle sağlık sosyal bir olaydır. Aynı zamanda. Bu nedenle Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz sağlık olaylarından ve sağlıklı olmak için yapılması gereken çabalardan söz ederken; sağlığı etkileyen biyolojik ve fiziksel nedenlerin yanı sıra sosyal olayların da göz önünde bulundurmak zorundayız. İnsanı anlayabilmek Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz hastalık ve sağlığını değerlendirebilmek için onu çevresi ile bir bütün olarak kavrayabilmek ve insanla çevresi arasındaki etkileşimi anlamak gerekir. İnsanın çevresini incelemeyi kolaylaştırmak için Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz çevresel etmenleri; biyolojik Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz fizik ve sosyal çevre olmak üzere üçe ayırabiliriz. Bu etmenler ve insan sürekli bir etkileşim halindedir. Etkileşim; yalnız insan ve çevresel etkenler arasında değil aynı zamanda bu etkenler arasında da vardır. Bu etkileşme ağı içinde insanı bir bütün olarak görmek gerekir. Bunu bir saatin çeşitli parçalarını ve nasıl işlediğini bilmek Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz onu bir sakat olarak görmemizi engellemediği gibi insan ve çevresindeki etmenleri ayrı ayrı görüp bilmemiz Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz bütünü düşünmemiz ve görmemizi engellemediği gibi insan ve çevre- sindeki etmenleri ayrı ayrı görüp bilmemiz Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz bütünü düşünmemiz ve görmemize engel olmamalıdır.

İlkçağlarda hastalıkların; kötü ruhlar Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz cinler ve periler veya niyetlerin bakışlarından(nazar) meydana geldiğine inanılırdı. Bilimsel gelişmenin emekleme döneminde olan insanlar; karşılaştıkları sağlık sorunlarını Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz sihir Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz muska Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz mavi boncuk Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz büyü gibi araç ve uygulamalarla çözmeye çalışıyorlardı. Salgınlar gibi toplumsal felaketlerde tapınaklara doluşur Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz ayin yapılıyor Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz büyücülere koşuyorlardı. Ne yazık ki günümüzde de bu gibi ilkel yaklaşımların kalıntıları Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz eğitim düzeyi düşük kişiler arasında sürüp gidebilmektedir.

Daha sonra bazı temel besin Maddelerinin eksikliğinin önemli sağlık sorunlarına yol açtığı anlaşıldı. Daha önce lanetlenmiş gemilerde çıktığı sanılan skorbüt hastalığının Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz sadece kuru ve konserve veya salamura yiyecek yenilmesinden kaynaklandığı anlaşıldı. Skorbütün C vitamini eksikliğinden meydana gelen bir hastalık olduğu ortaya çıktıktan sonra sorunlar daha kolay çözümlendi. Bunu mikropların bulunuşu izlendi. Birçok hastalığın sebebi mikroplardı. Daha sonra mikropların neden olduğu hastalıkların büyük çoğundan bağışıkla ma ile korunabilmenin mümkün olduğu ortaya çıktı. Sanayileşme; çevre kirliliği Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz Hava kirliliği ve kimyasal atık sorununu birlikte getirdi. Artık çevre olayları daha geniş anlamda bir sağlık sorunu yaratıyordu. Sorunların çözümü için insanı çevresi ile bir bütün olarak ele almak gerekliydi.

Günümüzde en önemli hastalıkların nadir veya tedavisi güç hastalıklar değil Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz bir toplumda en çok görülen Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz en çok sakat bırakan ve en çok öldüren hastalıklar olduğu anlaşılmıştır. Kişi ve toplumların sağlık düzeyini Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz sosyal ve ekonomik nedenler belirler; bunlar fizik Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz biyolojik ve diğer çevre faktörleri değil Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz küçük toplumsal birim olan aileden başlayarak bütün toplumun sorunudur.

Sağlıkla ilgili harcamalar bir masraf değil Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz insan gücü yatırımıdır. Hastalanan ve ölen kişiler toplum için kayıptır. Toplumların en önemli zenginliği sağlıklı ve iyi yetişmiş insan gücüdür. Sağlık harcamaları bir yatırımdır. Çünkü üretim ve katkı gücü yüksek bir insan gücü yaratmayı amaçlar.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz

Sağlıklı Birey Kavramından Ne Anlıyorsunuz konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sağlıklı birey nedir, sağlıklı insan kavramından ne anlıyoruz, sağlıklı olmak sözünden ne anlıyorsunuz, sağlıklı toplum kavramından ne anlıyorsunuz, saglıkli insan kavramindan ne anlıyoruz, saglikli insan kelimesinden ne anliyorsunuz, sağlıklı birey ve sağlıklı toplum kavramından ne anlıyorsunuz, sağlıklı birey kavramı nedir, sosyal devlet kavramindan ne anlıyorsunuz ne anliyorsunuz, saglikli insab kavramindan ne anliyoruz, saglikli bireysaglikli toplum nedir, sağlık bir hayattan neler anlıyorsunuz, özel hayatın kavramlarından ne anlıyorsunuz, sağlıklı birey ve sağlıklı toplum kavramlarından ne anlıyorsunuz,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Birey ile Vatandaş Arasındaki Fark elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 04:23
Bir hücreden ergin bir birey olana kadar geçen zaman Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 04-12-2012 04:46
Çalışmanın Birey Ve Toplum ile İlişkisi elif Eğitim ve Öğretim 0 27-09-2012 08:49
Birey nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 02:32
Kalbinizi sevin; sağlıklı yaşayın, sağlıklı yaşlanın daywest Sağlığımız 0 30-04-2011 09:06

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:09 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.