bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-02-2013, 09:48   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri

Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri - Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri Nelerdir ?1- Bitkilerin Sınıflandırılması :
Bitkiler Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri üreme organı olan çiçeğinin ve tohumunun bulunup bulunmamasına göre çiçekli bitkiler ve çiçeksiz bitkiler olarak iki grupta incelenir.
Üreme organı denilen çiçeği ve tohumu bulunan bitkilere çiçekli bitkiler denir.
Üreme organı denilen çiçeği ve tohumu bulunmayan bitkilere çiçeksiz bitkiler denir.
Çiçekli bitkiler; kök Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri gövde Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri yaprak Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri çiçek olmak üzere 4 kısımdan oluşur.

BİTKİLER

Çiçekli Bitkiler Çiçeksiz Bitkiler

Açık Tohumlular Kapalı tohumlular Damarlı Çiçeksiz Damarlı Çiçeksiz
Bitkiler Bitkiler
Tek Çift (Eğrelti Otu) (Karayosunu)
Çenekliler Çenekliler
(Mısır Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri Buğday) (Fasulye Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri Nohut)

2- Çiçek ve Kısımları :
Çiçekli bitkilerin üreme organı olan Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri renkli Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri güzel kokulu ve görünüşlü organa çiçek denir. (Ters lale = ağlayan gelin Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri gül Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri çiğdem Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri zambak Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri gelincik Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri menekşe). Bütün çiçekler farklı renk Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri şekil ve kokuda olmalarına rağmen çiçeklerin temel kısımları birbirlerine benzer.
Çiçekte; çiçek sapı Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri çiçek tablası Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri çanak yaprak Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri taç yaprak Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri erkek organ ve dişi organ gibi kısımlar bulunur.
Tam bir çiçek Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri çanak yaprak Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri taç yaprak Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri erkek organ Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri dişi organ olmak üzere dört kısımdan oluşur.
Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri

Çiçek Sapı :
Çiçeği dala ya da gövdeye bağlayan ve su ile besin maddelerinin taşınmasını sağlayan kısımdır. Çiçek sapında odun ve soymuk boruları bulunur.

Çiçek Tablası :
Çiçeğin diğer kısımlarını üzerinde taşıyan yapıdır.

a) Çiçeğin Kısımları :
Tam bir çiçek çanak yaprak Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri taç yaprak Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri erkek organ ve dişi organ olmak üzere dört kısımdan oluşur.

Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri


1- Çanak Yaprak :
Çiçeğin en dış kısmında bulunan yeşil renkli yapraklardır. Çanak yapraklar Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri (çiçek tomurcuk halinde iken) çiçeğin diğer kısımlarını dış etkilere karşı korur ve fotosentez yaparak besin üretir. (Çiçeklerde genelde çanak yapraklar 5 tanedir).

2- Taç Yaprak :
Çiçeğin renkli Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri güzel kokulu ve görünüşlü olan kısmıdır. Taç yaprakların dip kısımlarında bal özü sıvısı (salgısı) salgılanır. Bal özü salgısı güzel kokulu olduğu için ve de taç yapraklar renkli ve güzel görünüşlü olduğu için böceklerin ilgisini çekerler ve tozlaşmaya yardımcı olurlar.

3- Erkek Organ :
Taç yaprakların arasında Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri dişi organın etrafına dizilmiş halde olan çok sayıdaki organdır. Erkek organ sapçık (ipçik) ve başçık olarak iki kısımdan oluşur.
Sapçıklar Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri başçıkları tutar Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri başçıkları çiçeğe bağlar ve her sapçıkta bir başçık bulunur.
Başçıkta polen keseleri bulunur. Polen keselerinin içinde polenler yani çiçek tozları Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri çiçek tozlarının yani polenlerin içinde de erkek üreme hücreleri olan sperm hücreleri bulunur. Polenler olgunlaşınca polen keseleri çatlar ve polenler etrafa yayılırlar.
(Polen keselerinde bulunan polen-üreme- ana hücreleri mayoz bölünme geçirerek polenleri oluşturur).

4- Dişi Organ :
Çiçeğin ortasında bulunan Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri vazoya benzeyen ve genelde bir tane olan organdır. Dişi organ; dişicik tepesi Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri dişicik borusu ve yumurtalık olarak üç kısımdan oluşur.

a) Dişicik Tepesi :
Dişi organın en uç kısmıdır. Dişicik tepesi yapışkan ve nemli bir sıvı salgılar. Bu sıvı çiçek tozlarını yani polenler tutarak polenlerin burada çimlenmesini sağlar.
b) Dişicik Borusu :
Dişicik tepesini yumurtalığa bağlayan borudur. Dişicik tepesinde çimlenen polenleri yumurtalığa taşır.
c) Yumurtalık (Ovaryum) :
Dişi organın en alt kısmındaki şişkinleşmiş bölümdür. Yumurtalıkta tohum taslağı bulunur. Tohum taslağının içinde dişi üreme hücreleri olan yumurta hücreleri vardır.

Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri


3- Çiçek Çeşitleri :
Çiçekler Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri erkek organ ve dişi organın bulunup bulunmamasına göre iki çeşittir.

a) Tam Çiçek (Bir Evcikli Çiçek=Erselik Çiçek) :
Bir çiçekte erkek organ ve dişi organ ile birlikte taç ve çanak yapraklar da bulunuyorsa böyle çiçeklere tam çiçek denir.

Örnek : Gül Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri papatya Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri elma Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri bezelye Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri kestane Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri fındık.

b) Eksik Çiçek (İki Evcikli Çiçek) :
Bir çiçekte erkek ve dişi organdan sadece bir tanesi bulunuyorsa böyle çiçeklere eksik çiçek denir.
• Çiçekte sadece erkek organ varsa bu çiçeğe erkek çiçek (taş fırın) denir.
• Çiçekte sadece dişi organ varsa bu çiçeğe dişi çiçek (light) denir.

4- Çiçekli Bitkilerde Tozlaşma ve Döllenme :
Bitkilerde tohum ve meyvenin oluşabilmesi için tozlaşma ve döllenme olmak üzere iki olayın gerçekleşmesi gerekir.

a) Tozlaşma :
Erkek organın başçığındaki polenlerin (çiçek tozlarının) dişi organın dişicik tepesine taşınmasına tozlaşma denir. Tozlaşma su Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri rüzgar Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri kuşlar Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri böcekler Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri insanlar sayesinde gerçekleşir. (Bataklık ve su bitkilerinde su sayesinde gerçekleşir).
Tozlaşma olayı aynı tür bitkiler arasında gerçekleşir. Dişi organın dişicik tepesi Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri farklı bitki türlerinin polenlerinin yumurtalığa girmesini önler. (Laleden lale oluşmasının sebebi budur).

b) Döllenme :
Tozlaşma ile dişicik tepesine gelen polenler Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri dişicik tepesi tarafından salgılanan yapışkan sıvı ile tutulur ve polenler burada çimlenirler. Çimlenen polenler yani çiçek tozları çatlar ve erkek üreme hücreleri yani sperm hücreleri açığa çıkar. Açığa çıkan erkek üreme hücreleri (nin çekirdekleri) (nden biri yumurtalığa doğru hareket ederek polen tüpünü oluşturur) dişicik borusundan geçerek yumurtalıktaki tohum taslağına gelir.
Yumurtalıkta dişi üreme hücresi olan yumurta hücrelerinin çekirdeği ile erkek üreme hücresi olan sperm hücrelerinin çekirdeğinin birleşmesine döllenme denir. Döllenme sonucu oluşan döllenmiş yumurta hücresine zigot denir.
Zigot Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri bitkinin en küçük yani tek hücreli halidir. Oluşan zigot gelişerek (sürekli mitoz bölünme geçirerek) embriyo denilen bitkinin (canlının) ilk taslağını Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri modelini oluşturur. (Embriyo bitkinin kök Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri gövde Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri yaprak gibi kısımlarının taslağını Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri modelini bulundurur ve bu yapıların oluşmasını sağlar).
Döllenme sonucu tohum taslağı gelişerek tohumu Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri tohumun içinde bulunduğu yumurtalık ta gelişerek meyveyi oluşturur.

Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 04-05-2014, 08:11   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Lütfen güzel lalenin kısımlarını ve görevlerini yazınız :) :) :) <3


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri

Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çiçeğin kısımları ve görevleri, çiçeğin görevleri nelerdir, çiçeğin yapısı ve görevleri, çiçeğin kısımlarının görevleri, çiçekli bitkilerin kısımları ve görevleri, çiçeğin görevi nedir, çiçeğin kısımları ve görevleri uzun olsun, çiçeğin kısımları ve görevleri nelerdir, çiçeğin görevleri, çiçeğin görevi, çiçeğin kısımları nelerdir, çiçeğin kısımları ve bu kısımların görevleri, çiçeğin görevi yapısı ve kısımları, çiçeğin görevleri nedir, cicegin üremesini saglayan kisimlar nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hücrenin Kısımları ve Görevleri elif Biyoloji 12 26-09-2016 05:33
Çiçeğin yapısı ve görevleri nelerdir? elif Biyoloji 5 04-03-2015 12:06
Çiçeğin Bölümleri ve Görevleri Nelerdir? elif Biyoloji 0 16-06-2011 11:47
Kök Nedir - Kökün Kısımları ve Görevleri Nelerdir? elif Biyoloji 0 16-06-2011 11:19
İmanın kısımları elif Dini Bilgiler 0 16-07-2008 02:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:01 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats