bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 12-02-2013, 09:54   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider

Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider


Eskimolar çocuklarını Avrupa dillerinde eğitim veren okullara göndermekle birlikte Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider kimliklerinin korumak için kendi dillerinin kullanılmasında ısrarlıdırlar. Gelenek ve göreneklerinin korunması Eskimolar için önemlidir. Bu nedenle erkek çocuklara Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider bugün de avcılıkta konaklama yeri olarak kullanılan eski Eskimo evleri gibi barınakların nasıl yapıldığı Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider avlanacak hayvanların ne gibi alışkanlıkları olduğu öğretilir. Kızlar ise hayvan postlarından giysi dikmeyi ve güzel dokumalar yapmayı öğrenirler.

Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider

Kuzey Kutup Bölgesi Yerlileri Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider Amerika’da Eskimolar ve Aleutlar Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider Avrupa ve Asya’da Laponlar ve Doğu Yaklar’ dır. Bunlar avcı ve toplayıcı olarak Taş Çağı’ndakine benzeyen göçebe bir yasam sürerler. Buradaki yaşama koşullarına en iyi uyum sağlamış olan Eskimolar Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider aynı zamanda en kuzeye kadar yayılmış olan halktır. Uygar ülkelerin kutup bölgelerine el atmaları Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider özellikle Spitzbergen’ deki uranyum Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider titanyum ve kömür Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider Alaska’daki petrol ve doğal gaz kaynaklarını işletmek istemeleri Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider doğaya bağlı olarak yaşayan Eskimolar’ ın yaşam olanaklarını sınırlamıştır. ABD ve Rusya da Kuzey Kutbu’nu işgal etmiş Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider yoğun bir sivil ve askeri üsler ağı ile kaplamışlardır. Amerikan atom denizaltısı “Nautilus” ilk kez 1958’de Kuzey Kutbu’nu örten 2-15 m kalınlığındaki buz katmanının altından geçerek bir uçtan ötekine 3.000 km yol almıştır. Kutupların paylaşılmasında her ülkeye Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider kendi sınırlarının en dış iki noktasından Kuzey Kutup noktasına çizilen iki doğru arasında kalan parçasının verilmesi ilkesi uygulanır.

ESKİMOLAR

Kanada Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider Sibirya Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider Grönland Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider Alaska gibi Kuzey Kutup Bölgesi’ne yakın kesimlerde yaşayan insanlara verilen addır. Bazı Amerika Yerlileri Eskimo sözcüğünü “yabancı” anlamında da kullanır. Bugün yeryüzünde Grönland’da 40 bin Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider Kuzey Kanada’da 23500 Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider Alaska’da 35 bin ve SSCB’de 1500 olmak üzere 100 bin dolayında Eskimo yaşamaktadır.Geleneksel Eskimo Toplumu

Eskimoların ataları Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider bundan 10-15 bin yıl kadar önce Sibirya ile Alaska’nın birleşik olduğu dönemde Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider Asya’dan Kuzey Amerika’ya göç etmişlerdi. Eskimolar binlerce yıl boyunca Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider hiçbir bitkinin yetişmediği soğuk bölgelerde balıkçılık Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider avcılık ve toplayıcılıkla geçindiler. Rengeyiği Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider fok Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider balina ve balık avlamak için oradan oraya dolaşmak zorundaydılar. Avlarını zıpkın Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider mızrak ve okla yakalarlardı. Eskimoların kendilerine özgü ilginç avlama yöntemleri vardı. Örneğin Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider buz altında yüzen fokların soluk almak için bir hava deliğine gereksinmesi olduğunu bilirlerdi. Fokun soluğuyla ısıtarak buz tabakasında açtığı deliği bulan avcı deliğin kenarında bekler ve hava almak için deliğin altına gelen foku mızrağını saplayarak öldürürdü. Yazları ağ ve zıpkınlarla avlanan Eskimolar Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider kışın deniz donduğunda buzda delikler açıp oltalarını suya sarkıtırlardı.
Eskimolar avladıkları hayvanın etini kurutarak ya da dondurarak saklar ve çoğunlukla çiğ olarak yerlerdi. Derisinden giysi ve çadır; kas kirişlerinden dikiş ipliği; kemiklerinden iğne ve zıpkın kancası yapar; yağını da aydınlanma ve ısınmada kullanırlardı. Giysileri fok derisinden olur Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider hava durumuna göre kürkün ya içini ya dışını kullanırlardı. Oyarak biçimlendirdikleri küçük heykelcikler ve takılar yaparlardı.
Katı kar bloklarından kubbe biçiminde olan Eskimo evlerinin duvarları derilerle kaplanır; evlere Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider rüzgârı kesmek için yapılan Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider dönemeçli bir koridordan girilirdi. Irmak ağızlarında ya da sıcak su akıntılarından etkilenen yerlerde ise deri çadırlarda ya da ahşap kulübelerde yaşarlardı.
Kuzey Kutbu’nda ağaç Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider yakılamayacak kadar değerli olduğundan Eskimolar balina ve fok gibi hayvanların yağını yakacak olarak kullanırlardı. Uzun kış gecelerinde eskiden yağ kandilleri Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider sonraları gezginlerin getirdiği gaz lambalarını kullandılar.
Eskimolar karada Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider köpeklerin çektiği kızaklarla yolculuk ederler; denizde ise hayvan derisinden yapılmış Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider kanoya benzeyen kayıklar kullanırlardı. Batı Grönland’da ve öteki yerleşim bölgelerinde Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider balina avlamada ve taşıyıcılıkta daha geniş kayıklardan yararlanırlardı. Eskimolar yaşamlarını sürdürmek için Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider bulundukları bölgenin sert iklimine uyum sağlamakta çok başarılı olmuşlardır.

Günümüz Eskimo Toplumu

Son yüzyılda Eskimoların yaşamında oldukça önemli değişiklikler oldu. Eskimoların yerleşim bölgelerine gelen Avrupalı tüccarlar ve misyonerler gelenek ve göreneklerini de birlikte getirdiler. Eskimolar avladıkları hayvanların postlarını Avrupalıların getirdiği yeni ürünlerle takasa etmeye Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider tüfek ve tahta kayıklar kullanmaya başladılar. Eskimolar arasında Hıristiyanlık dinini yaymaya çalışan misyonerler Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider Eskimo dilini yazıya dökerek özel bir alfabe geliştirdiler. Bu alfabe bugün Kanada’daki Eskimo gazetelerinde kullanılmaktadır. Kanada’nın kuzeyinde yaşayan Eskimoları Kanada yönetimi yerleşik bir yaşama özendirmeye çalışmıştır.
Avrupalıların etkisiyle gelenek ve göreneklerinin çoğunu yitiren Eskimoların bir bölümü bugün çağdaş mobilya ve gereçlerle donattıkları prefabrik evlerde yaşıyor Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider köpeklerin çektiği kızaklar yerine kar otosu Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider motorlu kızak ve motorlu kayaklar kullanıyorlar. Yalnızca yemek için avlanıyor Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider hayvan postları yerine hazır giysiler giyiyorlar. Bütün bunları satın almak için paraya gereksinim duyan Eskimolar Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider eskisi gibi avcılık Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider balıkçılık yapacak yerde artık petrol rafinerilerinde ve madenlerde işçi olarak çalışıyorlar.
Eskimoların Kimlik Arayışı

Bununla birlikte Grönland ve Labrador’da yaşayan Eskimolar arasında morina Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider fok ve mors avcılığı hâlâ sürüyor. Kuzey Alaska’da yaşayan Eskimolar 54 tonluk balinaları avlamakla ünlüler. Günümüzde Avrupalıların getirdiği yeni yaşam biçimine ve kentlere uyum sağlamakta güçlük çeken Eskimolar arasında içki bağımlılarının sayısının gittikçe attığı gözleniyor. Avrupalılarla kurulan ilişkiler Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider kızamık ve grip gibi bulaşıcı ve ölümcül hastalıkları da beraberinde getirdi. Tüm olumsuzluklara karşın Eskimolar gelenek ve göreneklerini korumaya çalışıyorlar. Danimarka'’a bağlı birada olan Grönland’da yaşayanlar ise kendi parlementolarını kurarak içişlerinde özerk olmayı başarmışlardır.
Avrupa dillerinden çok faklı olan Eskimo dili Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider birçok yerel lehçeyi içerir. Bu nedenle başka başka yerlerde oturan Eskimolar birbirlerini anlamakta güçlük çekerler. Ne var ki Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider Avrupalılarla olan ilişkiler Eskimo diline Avrupa dillerinden birçok yeni sözcüğün girmesine yol açmıştır. Bugün kullandığımız anorak gibi sözcükler ise Eskimo dilinden batıya geçmiştir. Eskimolar çocuklarını Avrupa dillerinde eğitim veren okullara göndermekle birlikte Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider kimliklerinin korumak için kendi dillerinin kullanılmasında ısrarlıdırlar. Gelenek ve göreneklerinin korunması Eskimolar için önemlidir. Bu nedenle erkek çocuklara Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider bugün de avcılıkta konaklama yeri olarak kullanılan eski Eskimo evleri gibi barınakların nasıl yapıldığı Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider avlanacak hayvanların ne gibi alışkanlıkları olduğu öğretilir. Kızlar ise hayvan postlarından giysi dikmeyi ve güzel dokumalar yapmayı öğrenirler.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider

Eskimo Çocukları Okula Nasıl Gider konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: eskimo çocuğu okula, eskimo çocuk, eskimoların yaşamı, eskimo cocugun yasami, eskimolar okulanasıl gider, kuzey kutbunda yasayan insanlar okula nasil gidiyorlar, eskimo cocuk kiyafetleri, eskimo cocuklari egitim, eskimolar yaşamı nasıldır, eskimolar da okullar mı, eskimo çocukları okula nasıl gider, eski mo çocukları, eskimo çocukları nasıl yaşam sürerler, eskimo cocuklari nasil yasardi, cocuklar okula nasıl gider,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ütü İzi Nasıl Gider ? `»HicЯet GeLini«´ Faydalı Bilgiler, Püf Noktalar 0 06-11-2011 02:46
Yazın çocukları nasıl giydirmeli? daywest Çocuk Sağlığı ve Eğitimi 0 17-08-2010 01:45
Sigara Dumanına Maruz Kalmak Çocukları Nasıl Etkiler? daywest Bebek Bakımı 0 01-03-2010 12:31
Köpek Cinsleri - Amerikan Eskimo Bkmlyz Sevimli Dostlarımız Köpekler 0 25-09-2008 12:20
Karpuzlu eskimo Bakimliyiz Yemek Tarifleri 0 17-03-2008 09:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats