bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2013, 01:48   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir

Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir

Karaman'ın Kültürel Özellikleri NelerdirYüzölçümü: 9.237 km²
Nüfus: 217.536 (1990)
İl Trafik No: 70

Karaman Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir İç Anadolu Bölgesi'nin güneyinde Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Konya-İçel-Antalya illeri arasında bulunan önemli bir ticaret Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir kültür ve sanat merkezidir. M.Ö.8000'lerden itibaren iskan edilen Karaman ve yöresi Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir yeraltı şehirleri Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir mağaraları Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir inanç merkezleri gibi turistik çekiciliklerinin yanı sıra yaylaları ve doğal güzellikleri Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir zengin el sanatları örnekleri ile de ziyaretçileri büyülemektedir.

İLÇELER:

Karaman (merkez) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Ayrancı Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Ermenek Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Kâzımkarabekir.
Ayrancı: Ayrancı Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir tarihte Hititlerin sınırları içinde Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir daha sonra da Asurlular Krallığının toprakları arasında bulunmuştur. Toroslara kadar uzanan vadi üzerinde 12 köprü bulunmaktadır. Yapı tarzları Osmanlı mimarisinin izlerini taşımaktadır.
Başyayla: İlçe Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Orta Torosların eteklerinde bir vadi içerisinde kurulmuş yeşil ve şirin bir beldemizdir. İlçede el değmemiş tarihi ve turistik değerler Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir önemli yayla ve mesire yerleri mevcuttur. Bunların en önemlileri Tozmugar ve Dibekli yaylalarıdır. Tozmugar'daki mağarada sarkıt ve dikitler mevcut olup Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir mağaraya ayrı bir güzellik katmaktadır.

Ermenek: Ermenek tarihte ilk yerleşimin görüldüğü yerlerden birisidir. Meraspolis Mağarası Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir ikizin Hitit kabartması Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Lahit ve Heykeller Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Görmel Köprüsü Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Ermenek Kalesi Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Mennan Kalesi Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Tol Medresesi ve Zeyve Pazarı ile Ermenek turizm açısından zengin ilçelerden  birisidir.
Kazımkarabekir: Konya ile Karaman arasında bir geçit yeri olan Kâzımkarabekir tarihi araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre Hititlere kadar uzanan çağlar boyu çeşitli medeniyetlere beşiklik etmiştir. Romalılar tarafından bir üs olarak kullanılmıştır.

Sarıveliler: Turcalar ve Küçükkarapınar köylerinin birleşmesiyle 1967 yılında kasaba olmuş Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir 1989 yılında da ilçe olmuştur. İlçenin Romalılar devrinde kurulmuş olabileceği tahmin edilmektedir. İlçe Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir yeşillikler arasında serpiştirilmiş evleri ve genişçe bir saha üzerinde yayılmış durumda olup Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir görünüş itibariyle güzel ilçedir. Balı Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir kirazı Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir cevizi meşhurdur. Otlak ve meralarıyla tanınmış Barçın yaylası bu ilçededir.Hayvancılığa bağlı olarak Kilimcilik ve halıcılık da yapılmaktadır.

NASIL GİDİLİR?


Karayolu: Terminal kent merkezine yaklaşık 3 km. uzaklıktadır. Terminale belediye otobüsleri Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir dolmuş ve özel taksiler çalışmaktadır.
Otogar Tel:: (+90-338) 213 24 65
Demiryolu: Tren garı kent merkezine. 1 km. uzaklıktadır.
İstasyon Tel: (+90-338) 213 33 60
Havayolu: İl'de Havaalanı yoktur.

GEZİLECEK YERLER

Müzeler

Karaman Müzesi

Karaman Müzesi Karaman ve çevresindeki tarihi buluntuların sergilendiği müze Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir 1980 yılında şimdiki binasına taşınmıştır. Şehrin merkezinde Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Hatuniye medresesinin arkasındadır. Müze iki katlıdır.
Adres: Hatuniye Med. Arkası - Karaman
Tel: (338) 213 15 36

Örenyerleri


Canhasan - Merkez - Alçatıköyü
Karadağ Binbir Kilisesi - Merkez -
Madenşehir / Üçkuyu Köyü

Kaleler

Karaman Kalesi: Selçuklular tarafından 12.yüzyılda inşa edilen Karaman Kalesi iç içe surdan ibarettir. Bunlardan dış kaleden çok az belirti vardır. (Eski hapishane civarı) Bu gün görkemli olarak iç kale ayakta durmaktadır. Karaman Kalesi ülkemizin en gösterişli ve ayakta kalabilen kalelerindendir.
Ermenek Kalesi: Kale sığınak Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir mesken ve zindan olarak kullanılmıştır. Kalede tabii mağaralar da bulunmaktadır. Karamanoğullarının ilk kalesidir. Ermenek'in kuzeyini baştan başa kaplayan büyük kayanın orta kısmında yer alır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinin Ermenek ile ilgili bölümünde kaleyi anlatırken; "Göklere ser çekmiş kırmızı bir dağın ortasında Tanrı kudretiyle yapılmış bir kaledir. İbrete şayan Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir seyredilmesi Vahip bir Kale'dir. Mutlaka görülmeli ve seyredilmelidir. Ben karada ve denizde 18 padişahlık yer gezdim böyle bir kale görmedim." demektedir.
Mennan Kalesi: Ermenek'tedir. Mennan sığınılacak yer manasına gelir. Kale dik bir dağın üzerinde yalçın kayalarla inşa edilmiştir. Karamanoğulları bu kaleyi bir hileyle Osmanlı Gedik Ahmet Paşa'ya kaptırmasından sonra Pir Ahmet Beyin kendini intihar ettiği kale bu kaledir.
İlisıra Kalesi: Karaman'ın Yollarbaşı kasabasında Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir İmirme denen yerdedir. Eski Bizans devrine aittir. Kale kalıntılar şeklindedir. LYSTRA KALESİ olarak da bilinir. Civarında Bizanslılara ait bir kilise vardır.
Divle Kalesi: Karaman'ın Ayrancı ilçesinin Divle (Üç harman) köyündedir. Bir apartmanı andıran kale Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir çok katlı olup Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir yerleşim mağaralar içerisinde ve toplu mesken halindedir. Selçuklular Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Karamanoğulları ve Osmanlılar zamanında daima faal olarak bulunmuştur.
Gaferiyet Kalesi: Kazımkarabekir ilçemizdedir. Gaferiyat eskiden bir kale ile çevrili iken Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir insanların kale duvarlarını yapı taşı olarak kullanmaları sonucu kale yok olup gitmiştir. Bugün yalnız bir giriş kapısı kalmıştır. Kapının kemerini 21 zıvanalı taş tutmaktadır.

Camiler ve Kiliseler

Aktekke Cami (Mader-i Mevlana Cami): İl merkezinde Karamanoğlu devrinde Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir tamamen kesme taş kullanılarak yapılmış Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir büyük tek kubbeli ve yüksek minareli camidir. Caminin içinde sol tarafta ayrılmış bölümde de Hz. Mevlana'nın annesi Mümine Hatun Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir torunlarına ve diğer yakınlarına ait sandukalar bulunmaktadır.
Yunus Emre Camii: İl merkezindeki Karamanoğlu devri eserlerinden olup merkezi kubbeli bir yapıdır. Cami içerisinde ünlü Türk düşünürü Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Mutasavvıf Yunus Emre'nin kabri yer aldığı belirtilmektedir.
Binbir Kilise (Maden Şehri-Değle): Karaman'ın kuzeyinde Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir şehre 50 km. uzaklıkta Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Karadağ eteklerindedir. Karadağ ve çevresinde çok sayıda kilise kalıntısı bulunduğundan yöredeki kiliselere topluca Binbir Kilise denilmiştir.
Derbe: Karaman'a 23 km. uzaklıktaki Ekinözü köyündedir. Derbe Kilisesinin Dünyada inşa edilen ilk kiliselerden birisi olduğu söylenmektedir. Bu kilise Efes'teki Meryemana Kilisesinden 13 yıl önce Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir M.S. 41 yılında yapılmıştır. Derbe Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Hıristiyanların kutsal kitabı İncil'in 3 yerinde geçmektedir. Hıristiyanlar Derbe'yi ziyaret ederek dini inançlarına göre hacı olmaktadırlar.

Köprüler


Görmel Köprüsü: Karamanoğullarının bıraktığı en güzel eserlerdendir. Ermenek ilçemizdedir. İki büyük kemer üzerine inşa edilmiştir. Boyu 27 Metre Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir eni 4.70 metre. Karamanoğlu Mahmut Bey'in oğlu Halil Bey tarafından yaptırılmıştır.
Karaman Köprüsü: Ayrancı ilçemiz de olup Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Karamanoğlu eserlerindendir.
Selavat Köprüsü: Karaman'ın Göçer köyünün Göksu civarındaki bahçelerinin yanında ve Göksu nehri üzerinde Karamanoğlu devrinde yapılmıştır. Boyu 15 metre Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir eni 3 metre olup Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir yüksekliği 12 metre civarındadır. İki sütun üzerine taştan yapılmıştır.
Ak Köprü: Yeşildere kasabasında Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir ibrala deresi üzerindedir. Karamanoğlu devrine aittir.
Alahan: Karaman'ın 40 km güneyindedir. 12. yüzyılda Selçuklular tarafından yaptırılmış büyük bir sultan hanıdır.

Mağaralar


Hışlayık Mağarası
Yeri: Karaman Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Ayrancı İlçesi
Özellikleri: Mağaraya 26 m.lik dikey bir bacadan iniş yapılarak yeraltı nehrine ulaşılmaktadır. Mağara bir süre yüzey akışında bulunduktan sonra sifon yaparak kaybolmaktadır. Hala devam eden mağara bir çok sifon geçilmektedir.

Manazan Mağarası
Yeri: Karaman’ın Taşkale kasabası sınırları içerisindedir.
Özellikleri: Yeryüzünde mevcut ilk manastırdan biridir. Kayalara oyulmuş birçok tüneli Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir galerileri ve yüzlerce odaları bulunan ilginç bir yerdir. Üç katlıdır. Manazan mağarasında bir kattan diğerine çıkış benzeri görülmeyen merdivenleri tırmanmak suretiyle yapılır. Ülkemizde bir başka benzeri yoktur.

Meraspolis (Meraspulla) Mağarası
Yeri: Ermenek ilçesindedir.
Özellikleri: İki giriş kapısı vardır. Ermenek kalesinin altındadır. Mağarada bulunan yeraltı nehri şehrin ve civar kasabaların içme suyunu karşılamaktadır. Ayrıca uzun süre Ermenek’in ve bağlı köylerin elektrik ihtiyacını karşılamış olan hidroelektrik santralini çalıştıran suda da mağaradan çıkmıştır. Dünyanın üç büyük mağarasından biri olduğu yabancı uzmanlarca tespit edilmiştir.

Yaylalar

İldeki yaylalar Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir genellikle ilkbaharda köylülerin hayvanlarını otlatmak amacıyla kullanılır. Suyu Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir temiz havası Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir yeşilliği Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir hayvanları otlatmaya elverişli olması ve Akdeniz'e bir geçiş bölgesi olması nedeniyle günübirlik olarak yerli ve yabancı turistlerin özellikle Ermenek bölgesindeki yaylaları trekking ve yeme içme ve doğal suyu ile etkin yöreler olduklarından piknik amacı ile de tercih edilmektedir.


Kuş Gözlem AlanıEreğli Sazlığı
İl: Konya Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Karaman
İlçeler: Ereğli Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Karapınar Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Ayrancı
Yüzölçümü: 37000
Rakım: 998 m
Koruma: kısmen
Başlıca Özellikleri: tatlısu bataklığı Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir step
Kuş Türleri: Küçük karabatak (600 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir ak pelikan (23 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir tepeli pelikan (düzensiz olarak ürer) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir alaca balıkçıl (30 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir erguvani balıkçıl (50 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir çeltikçi (50 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir kaşıkçı (20 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir flamingo (300 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir boz ördek (20 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir yaz ördeği (5 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Macar ördeği (500 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir paspaş patka (10 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir dikkuyruk (50 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir küçük kerkenez (20 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir kılıçgaga (75 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir bataklıkkırlangıcı(50 çift) Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir büyük cılıbıt Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir mahmuzlu kızkuşu (20 çift) ve küçük sumru (60 çift) önemli sayılarda ürer.

COĞRAFYA

İç Anadolu bölgesinin güneyinde yer alır. Kuzeyinde Konya Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir güneyde Mersin doğuda Ereğli Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Silifke Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir batıda Antalya ile komşudur. Deniz seviyesinden yüksekliği 1033 metredir. Karaman genelde ova görünümündedir. Son yıllarda yapılan gölet ve sulama kanalları ile tarıma daha bir canlılık getirmiştir. Ovada tahıl türleri ve sanayi bitkileri yetiştirilir.
Yazları sıcak ve kurak Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir kışları soğuk ve yağışlı geçer. Yıllık yağış ortalaması 350 mm. dir.

TARİHÇE

Karaman kentinin ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber yapılan arkeolojik kazılar neticesinde Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir önemli bir yerleşim bölgesi Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir ticaret ve kültür merkezi olduğuna dair belgeler bulunmuştur. Karaman ve çevresinin M.Ö.8000 yıllarında yerleşik iskana sahip olduğu ortaya konulmuştur. İl; Hititler zamanında bir askeri ve ticaret merkezi olmuş daha sonra Firigya ve Lidya’lıların egemenliğine geçmiş Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir M.Ö.322 de Yunan Kralı Perdikkos ve Filippos’un işgaline ve talanına uğramıştır. Karamanoğulları Anadolu Selçuklu Devletinin zayıflamasından ve yıkılmasından sonra bağımsızlıklarını ilan edip Karamanoğlu Devletini kurmuşlardır. Karamanoğulları devletinin başkenti olan Larende Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Cumhuriyetin ilanından sonra Konya iline bağlı olarak Karaman adını almıştır.

NE YENİR?

Arabaşı Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Toyga Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir paça Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir aşlık gibi çorba çeşitleri Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir cibe Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdirbatırık Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir yaprak ve köy dolmaları Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir keşkek ve bulamaç yörenin geleneksel yemekleri arasında sayılabilir. Kaynakwh:
Karaman'dan Yemek Tarifleri:

Arabaşı Çorbası

Malzemeler:
Hindi veya tavuk
Tereyağ
Un
Acı kuru biber (süs biberi).

Hazırlanışı: Arabaşı çorba ve hamuru olmak üzere iki bölümdür.

Çorbası: Büyükçe bir tavada tereyağı eritilir ve içine un koyarak rengi kahverengiye gelene kadar kavrulur. Diğer tarafta içinde kaynamış hindi veya tavuk suyu bulunan tencereye karıştırılarak dökülür. Acı süs biberi ilave edilir. Haşlanmış hindi veya tavuk eti ilave edilir ve özleşinceye kadar kaynatılır.

Hamuru: Bir kapta ılık suya un bulanır. Daha sonra su bulamaç Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir tencerede kaynayan suya yavaş yavaş dökülerek karıştırılır ve bir müddet pişirilir. Belli kıvama geldikten sonra tepsi veya sinilere ince olarak dökülür. Tahta kaşık ile alınan hamur tasa konan arabaşı çorbasına batırılarak hamur çorba suyu ile çiğnenmeden yutulur. Mide ve barsak tembelliğine çok iyi gelir. Kış aylarında sıkça yapılır.

Ciba Dolması

Malzemeler:
Pirinç veya bulgur
Kıyma veya ciğer
Maydanoz
Yeşil biber
Kuş üzümü
Temiz koyun barsağı veya karnı
Baharat Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir yağ Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir domates Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir salça.

Hazırlanışı: Yağ eritilir Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir soğan ve çok ince doğranmış biber yağda kavrulur Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir kıyma veya ciğer ilave edilerek karıştırılır. Maydanoz Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir salça Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir domates Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir kuş üzümü ve baharat ilave edilir. Daha önce temizlenerek hazırlanmış olan barsak veya karına doldurularak dikilir. Ateşte 60 dakika pişirilir. Sarımsaklı yoğurt ilave edilerek yenilir.

NE ALINIR?

Ağaç oyma işçiliği Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir marangozluk Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir mobilyacılık oldukça yaygındır. Ayrıca Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir bayanlar arasında nakış ve oya işçiliği de çok yaygındır. Dolayısıyla Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir halı (Taşkale Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Şirvan Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Koraş halısı) ve el sanatı ürünleri alınabilir.

YAPMADAN DÖNME


Binbir Kiliseyi Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Aktekke Camini Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Yunus Emre Camini ve Karaman Kalesini görmeden.
Karaman Müzesini gezmeden Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir
Zeyve Pazarı'nda alışveriş yapmadan Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir
...Dönmeyin.


Karaman ili Tarihçesi


Karaman kentinin ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber yapılan arkeolojik kazılar neticesinde Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir önemli bir yerleşim bölgesi Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir ticaret ve kültür merkezi olduğuna dair belgeler bulunmuştur.

Karaman ve çevresinin M.Ö.8000 yıllarında yerleşik iskana sahip olduğu ortaya konulmuştur. İl; Hititler zamanında bir askeri ve ticaret merkezi olmuş daha sonra Firigya ve Lidya’lıların egemenliğine geçmiş Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir M.Ö.322 de Yunan Kralı Perdikkos ve Filippos’un işgaline ve talanına uğramıştır.

Karamanoğulları Anadolu Selçuklu Devletinin zayıflamasından ve yıkılmasından sonra bağımsızlıklarını ilan edip Karamanoğlu Devletini kurmuşlardır. Karamanoğulları OĞUZ’ların SALUR boyuna mensuptur. 24.Oğuz boyu şunlardır. 1.Kayı 2.Bayat 3.Alkaevli 4.Karaevli 5.Yazır 6.Döğer 7.Dondurga 8.Yaparlı 9.Avşar 10.Kızık 11.Beğdili 12.Karkın 13.Bayındır 14.Biçene 15.Çavuldur 16.Çepni 17.Salur l8.Eymür l9.Alayuntlu 20.Üreğir 21.Iğdiz 22.Büğdüz 23.Yuva 24.Kınık. Bu 24 boy 6 ata da birleşir. 1.Günhan 2.Ayhan 3.Yıldızhan 4.Gökhan 5.Dağhan 6.Denizhan. Şehir Klasik dönemlerde LARENDE Olarak bilinir. Larende Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir 1256 da Karamanoğulları devletinin başkenti olmuştur. Larende Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Cumhuriyet Döneminde KARAMAN adını almıştır.

Karamanoğlu Mehmet bey Konya civarında Moğollarla yaptığı savaşı kazanarak Konya’yı moğal işgalinden kurtarmış ve Karamanoğlu Devletinin başkenti yapmıştır. O tarihlerde Anadolu Selçuklularının resmi dili Arapça Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir edebiyat dili Farsça idi. Yönetenlerle yönetilenler arasında dil konusunda büyük farklılıklar meydana gelmişti. Dil farkı büyük reaksiyonlar doğurdu. Hacı Bektaş Veli Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Tapduk Emre Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Yunus Emre Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Aşık Paşa Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Sarı Saltuk ve Karamanoğlu Mehmet Bey başta olmak üzere daha birçok kültür tarihinin büyük simaları Türk kültür ve medeniyetinin tahrip edilmekte ve yok edilmekte olduğunu görerek Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir siyasi ve kültürel taarruza geçmişlerdir. Karamanoğlu Mehmet Bey Türk Milliyetçilik tarihine altın harflerle yazılması gereken 13 Mayıs 1277 yılında yayınladığı bir fermanla Türkçe’nin zaferini sağlamıştır. Bu fermanla “Bu günden sonra hiç kimse sarayda Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir divanda Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya” diyerek Türkçe’den başka konuşulan ve yazılan dilleri yasaklamıştır.
Bugün Karaman halkının civar yerleşim bölgelerine nazaran daha düzgün bir lisan kullanmasını bu fermanda aramak lazımdır.

Karamanoğulları devletinin sınırları Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir en güçlü olduğu zamanlarda Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Karaman Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Konya Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Sivas Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Kayseri Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Niğde Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Adana Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Antakya Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Silifke Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Anamur Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Mut Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Gülnar Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Alanya Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Gazipaşa Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Antalya Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Isparta Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Beyşehir’e kadar uzanıyordu.

Karamanlılar kuvvetli düşmanlarının karşısında sarp yerlere bilhassa Toros dağlarına çekilerek korunurlar ve tehlike geçince tekrar İçel ve Larende (Karaman) tarafına geçerlerdi. Geçitler vasıtasıyla Konya’ya ulaşan ticaret kervan yollarını kontrol eden Karamanlılar Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Ceneviz Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Kıbrıs ve Malta tacirlerinden aldıkları vergiler ile mühim bir gelir temin ediyorlardı. Lamos Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Silifke Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Anamur Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir Manavgat gibi kendilerine ait limanlardan tahsil ettikleri gümrük resmi önemli gelirlerdendi. Karamanoğullarının Alaaddin Bey’den itibaren hedeflerinin gümüş sikkeleri görülmektedir.

Hıristiyan alemi tarafından kutsal sayılan ve antik şehir olarak bilinen DERBE kenti Avrupalı hıristiyan turistlerin dikkat ve ilgisini çekiyor. (Derbe Karaman’a bağlı Aşıran köyü yakınlarında yer alır) Hıristiyanların Hz. İsa Peygamber’den sonra kendilerine dini lider olarak bildikleri MICHAEL Derbe’de yatmaktadır. Burayı ve MICHAEL’in kabrini ziyaret edenler Hıristiyan inancına göre kendilerinin hacı oldukları edinilen bilgiler arasındadır. Karaman 15 Haziran 1989 tarihinde Türkiye’nin 70. Vilayeti olmuştur.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir

Karaman'ın Kültürel Özellikleri Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: karaman ın kültürel özellikleri, karamanın kültürel özellikleri, karamanın özellikleri, karamanin ozellikleri, karaman kulturu, karaman ın folklorik özellikleri, karaman ili beseri ozellikleri, karamanin ermenek ilcesinin kulturel ozellikleri, karaman ın tarihi ve kültürel değerleri, karaman ın önemli özellikleri, karaman ın kültürel değerleri, karamani özellikleri, karaman ilinin özellikleri, karaman kendine özgü özellikleri, karaman özellikleri kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Akdeniz Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 1 15-11-2015 07:19
Ege Bölgesinin Kültürel Özellikleri Nelerdir? gizem Ege Bölgesi 6 20-10-2014 08:18
Rumeli Yöresinin Kültürel Özellikleri Nelerdir?‎ gizem Soru Cevap 1 10-02-2014 07:42
Bursa'nın kültürel özellikleri Kayıtsız Üye Soru Cevap 3 27-11-2012 02:20
edremitin kültürel özellikleri Kayıtsız Üye Soru Cevap 0 18-05-2012 11:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:49 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats