bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2013, 02:09   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur?

Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur?ÇİÇEKLİ BİTKİLERDE MEYVE VE TOHUM
Döllenmeden sonra bitki Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? embriyonun ve besin deposunun bulunduğu bir yapı oluşturmaya başlar. Tohum taslağı denen ve tohumu oluşturacak olan bu yapı Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? yumurtalık içinde meyve ile birlikte gelişir. Bitkinin tohumu olgunlaşır.

EMBRİYO + ÇENEK (BESİ DOKU) = TOHUM


Bitki türüne göre tohumlar birçok farklılıklar gösterir. Ancak Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? tüm tohumlarda üç yapı bulunur. Bunlar;
1- Tohum Kabuğu: Tohumu sarar Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? dış etkilerden korur. Çimlenme sırasında suyla şişerek patlar.
2- Embriyo: Zigotun bölünüp çoğalmasıyla oluşur. Bitkinin küçük bir taslağıdır. Kök Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? gövde Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? yaprak taslaklarını içerir.
3- Çenek (Besi Doku): Embriyoya bağlı besin deposudur. Çimlenme sırasında embriyonun beslenmesini sağlar. Fasulye Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? nohut gibi bitkilerde besi doku yoktur. Embriyo besinini çenek yaprak içinden alır.
Döllenmiş tohum taslağı (embriyo) tohumu oluştururken Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? başta yumurtalık olmak üzere çiçeğin diğer kısımları gelişerek meyveyi oluşturur. O halde tohum ve tohumu çevreleyen kısımların hepsine meyve denir.
• Meyvenin temel görevi tohumu korumak ve tohumun taşınıp dağılmasına yardımcı olmaktır.
Gerçek Meyve: Yalnız yumurtalığın gelişmesiyle oluşan meyvedir. Ör: Portakal Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? limon Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? kavun Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? böğürtlen.
Yalancı Meyve: yumurtalıkla beraber çiçeğin diğer organlarının da gelişmesiyle oluşan meyvedir.
Ör: elma Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? armut Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? incir. Bunlarda etli ve tatlı kısımlar çiçek tablasından oluşmuştur.

Besin ve su biriktirerek etlenen meyvelere etli meyveler denir. Erik Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? kayısı Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? kiraz Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? domates Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? üzüm gibi.
Bazı bitkilerde meyve etlenmez. Bunlara kuru meyve denir. Fındık Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? ayçiçeği Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? haşhaş Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? kestane Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? bakla Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? fasulye gibi.

TOHUMUN ÇEVREYE YAYILMASININ ÖNEMİ

Bitkiler toprağa bağlı canlılardır. Bir toprak parçasında aşırı bitki olması Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? bitkinin topraktan alacağı su ve mineral miktarını azaltır. Ayrıca bitkilerin bir yerde aşırı çoğalması birbirlerini gölgelemeleri demektir. Bu da fotosentez yapmak için gerekli olan güneş ışığını kapatmaları anlamına gelir. Bu nedenle bitkiler neslini sürdürebilmek için yayılmak zorundadır.
Bitkiler birçok yolla tohumlarını uzağa gönderirler. Öncelikle tozlaşmada bol miktarda çiçek tozu (polen) yaparlar. Ayrıca bol miktarda tohum yaparak da yayılma olasılıklarını artırırlar.Tohumların yayılmasında hayvanlar için besleyici ve lezzetli meyveler büyük rol oynar. Bu sayede tohumların bir kısmı hayvan tarafından çevreye dağıtılır Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? bir kısmı da yenir. Tohumların bir bölümü dayanıklı kabukları sayesinde Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? hayvanların sindirim siteminden zarar görmeden geçer ve dışkıyla atılır. Böylece yeni yetişecek bitki Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? çok uzaklara taşınıp Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? gübre katmanıyla beraber toprağa düşmüş olur.
Bazı bitkilerde tohumun şekli ve yapısı dağılımı sağlar. Dikenli Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? paraşütlü Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? kanatlı Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? tüycüklü Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? suda yüzen tohumlar gibi.
Ayrıca insanlar da tohumların yayılmasında çok önemli etkendir.

MEYVE VE TOHUMDAN NASIL YARARLANIYORUZ?
Bitkiler meyve ve tohumlarını üremek için oluştururlar. Bazı bitkiler meyvelerinde şeker Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? vitamin ve mineral biriktirir. Birçoğu da tohumlarında protein Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? karbonhidrat Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? yağ Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? vitamin ve mineraller içeren besinler depolamıştır. içeren besinler depolamıştır.
İnsanlar ve hayvanlar için Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? meyve ve tohumlar sevilen besin maddeleridir.
Bazı bitkilerden sebze olarak da yararlanırız. Bunlar domates Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? biber Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? kabak Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? patates Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? turp gibi bitkilerdir. Bunların yaralandığımız kısımları meyve Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? yaprak Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? yumru gövde Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? çiçek Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? kök gibi organlarıdır. Sebze sözcüğü genelde Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? pişirerek yediğimiz Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? tatlı olmayan bitkisel yiyeceklerin adıdır. Sebze diye adlandırdığımız domates Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? biber Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? patlıcan Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? kabak da aslında birer meyvedir.
Bitkilerden besin olmalarının dışında Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? başka amaçlar için de yararlanırız. Teknolojik gelişmeler Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? bitkilerden elde ettiğimiz ürünleri artırmıştır. Ayrıca yararlanılan bitki çeşitleri de giderek artmaktadır. Eskiden çöp olarak adlandırılan madde artıkları Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? şimdi ham madde olarak adlandırılıyor.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur?

Tohum Ve Meyve Bir Çiçeğin Hangi Kısımları Üzerinde Nasıl Oluşur? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: cicekte hangi kısmında tohum olusur, meyve çiçeğin hangi kısmında oluşur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Tohum Nedir Tohum Çeşitleri Nelerdir elif Soru Cevap 1 22-03-2016 03:38
Çiçeğin Kısımları Ve Görevleri elif Soru Cevap 1 04-05-2014 08:11
Reform Hareketleri Özellikle Hangi Mezhep Üzerinde Etkili Olmuştur elif Eğitim ve Öğretim 0 07-02-2013 02:59
tohum ve meyveyi bitkinin hangi kısmı oluşturur? ykhh Soru Cevap 5 17-10-2012 05:19
Bitkide Çiçeğin Tozlaşması Nasıl Olur? elif Biyoloji 0 05-02-2011 01:09

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:32 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.