bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2013, 02:22   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır

Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır


3.1 Kişisel Amaçlı Kullanım
3.2 Haberleşmede Bilgisayarların Kullanımı
3.3 Araştırma ve Mühendislik Alanlarında Bilgisayar Kullanımı
3.4 Bilgisayarların Eğitim’de Kullanımı
3.5 Eğlence Amaçlı Bilgisayar Kullanımı

3.1 Kişisel Amaçlı Kullanım
Özellikle PC’lerin 1980’li yılların başlarında ortaya çıkmasından sonra bilgisayarlar yoğun olarak evlerde de kullanılmaya başlandı. Evlerde kullanılan bilgisayarlar çeşitli alanlarda hizmet vermektedirler. Bu değişik uygulamalar çeşitli yazılımlar sayesinde mümkündür. Bu uygulamara örnekler aşağıda verilmiştir:

3.1.1 Word Processing (Kelime işlem yazılımları)
Bu çeşit yazılımlar kullanılarak her türlü rapor Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır yazı ve benzeri dökümanlar oluşturmak mümkündür. Örneğin yukarıdaki şekilde en çok kullanılan yazılımlardan MS WORD 2000 uygulama yazılımının çalışma alanı görülmektedir. Böyle bir program kullanarak klavye ya da sesle girişi mümkün kılan donanım ve yazıl sayesinde girilen yazılar istenilen formata getirilir. BU gibi yazılımların çok kullanışlı özellileri vardır. Mesela Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır büyük bir rapordaki herhangi bir kelime aranabilir ya da istenilen başka bir kelime ile değiştirelebilir. Buan benzer daha bir sürü özellik ile hızlı ve verimli bir şekilde raporlar ve benzeri dökümanlar yaratmak çok kolaydır.

3.1.2 Desktop Publishing (Masaüstü Yayıncılık)
Daha önceki bölmde bahsedilen yazılımlar kullanarak oluşturan dökümanlar bazı zamanlr yetersiz kalabilir. Çok haha komplike sayfa düzenleri olan dergi Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır broşür Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır kitap ve benzeri profosyenel amaşlı dökümanların hazırlanmasında masaüstü yayıncılık (Desktop Publishing) yazılımları kullanılır BU yazılımlar sayesinde direk olarak matbaada baskıya hazır negatifler üretmek mümkündür.

3.1.3 Spreadsheet (Hesaplama ağırlıklı yazılımlar)
Sütun ve satırlardan oluşan bilgiler ile yapılan hesaplamalarda ‘Spread sheet’ yazılımları kullanılır. Bir öğretmenin sınıfındaki öğrencilerinin ortalama notlarını hesaplanması Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır iş yerlerindeki gelirler ve giderlerle ilgili hesaplamalar ve benzeri matematiksel işlemler bu yazılımlar kullanılarak çok kolay şekilde yapılabilir. Bu yazılımlardan en yoğun olarak kullanılanı MS EXCEL 2000’dir.

3.1.3 Veritabanı yazılımları
Bu yazılımlar bir önceki bölümde anlatılan yazılımlara çok benzerler ancak bunlar kullanımı çok daha kolay olan ve bilgiler üzerinde değişiklik yapmanın çok daha kolay olduğu ve daha büyük uygulamalarda kullanılırlar. Örneğin bir üniveristediki öğrenci kayıtları bir veri tabanını oluşturur ve bu verileri görüp değişiklikler yapmak mümkündür.

3.1.4 Sunuş Yazılımları
Daha önceleri tepegöz yardımı ile yapılan sunuşlar artık bilgisayar yardımı ile çok daha renkli ve profosyenel olarak hazırlanabilmektedir. Bilgisayara bağlanan bir veri projekörü ile sunuşlar çok etkileyici olarak yapılabilmektedir. Bu sunuşlar bilgisayarda özel yazılımlar yardımı ile hazırlanır. Bu yazılımlara örnek olarak MS POWERPOINT 2000 yazılımı düşünülebilir.

3.1.5 Kişisel Haberleşme Yazılımları
Bu tür yazılımlar kullanarak Fax Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır Email ve benzeri mesajlar gönderilip alınabilir. Oldukça sıkça kullanılan MS OUTLOOK EXPRESS uygulama yazılımı bu tür yazılımlara bir örnektir..

3.2 Haberleşmede Bilgisayarların Kullanımı
Email ve benzeri mesaj göndermenin yanında bilgisayarlar kullanılarak görüntülü haberleşme de mümkündür. Telefon hatlarının hızına bağlı olarak verimliliği değişen bu uygulamalar özellikle son yıllarda yoğun şekilde kullanılmaya başlanmıştır (Video Conferencing). Görüntülü konuşmalarda iki taraftaki bilgisayarda da kamera Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır mikrofon ve hoparlörler bulunur.

3.3 Araştırma ve Mühendislik Alanlarında Bilgisayar Kullanımı
Genelde Mühendüsler ve Bilm adamları bilgisayarları deney ve tasarım aşamalarında kullanırlar. Özellikle değişik alanlardaki tasarımlarda CAD (Computer Aided Design) (Bilgisayar Destekli Tasarım) sistemleri kullanılır. Örneğin AutoCAD 2000 yazılımı kullanılarak Mimarlar mimari çizim Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır makine mühendisleri 3 boyutlu mekanik tasarımlar ve elektrik mühendisleri de benzeri tasarımları gerçekleştirebilir.

3.4 Bilgisayarların Eğitim’de Kullanımı
Eğitimin her alanında bilgasayarlar yoğun olarak kullanılmaktadır. CD-Rom kaynaklar ve internet aracılığı ile eğitimde bilgi devrimi yaşanmaktadır. Bilgisayar tabanlı eğitim ve online sınıflar öğretmenleri tamamen safdışı bırakmayacak ama geleneksel öğretim metodları tamamen değiceği bir gerçektir. Örneğin bütün dünyada geçerli olan önemli sınavlar artık bu amaçlar için kurulan şehirlerdeki bilgisayarlı merkezlerde yapılmaktadır. TOEFL Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır GRE ve GMAT gibi üniveristelere giriş ve yüksek öğrenim için gerekli sınavlar artık tamamen bilgisayar ortamında yapılmaktadır. İnternet ve gelişen bilgisyararlar sayesinde dil eğitiminden nükleer fizik alanına kadar her dalda kullanıcılar kendı başlarına bilgi edinip yeteneklerini geliştirebilirler. Ayrıca Uzaktan Eğitim Programları sayesinde üniversite Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır yüksek okul ve lisans üstü diplomalar da evden takip edilecek kurslar sayesinde alınabilir.

3.5 Eğlence Amaçlı Bilgisayar Kullanımı
Kişisel bilgisayarlarda ve yazılım alanındaki gelişmeler bilgisayar oyunlarının ve benzeri eğlence uygulamalarının da gelişmesini sağladı. Aşağıda bilgisayar oyunlarına örnek olar bir araba yarış oyun yazılımı gösterilmektedir.


Bilgisayar ve internet kullanmayı niçin öğrenmeliyiz? Öncelikle bilgisayar ve internet kullanarak yaşamımıza zenginlik katabiliriz. Günlük hayatımızda bilgisayarın zengin bir kullanım alanı vardır.

Bilgi: Bilgisayar kullanarak kendi ilgi alanlarımız ve tutkularımız ile ilgili bilgilere ulaşıp Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır aynı ilgi alanları olan insanlarla tanışabiliriz. Herhangi bir sebeple devam edememiş olduğumuz öğretim yaşantımıza Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır internet üzerinden devam edebilir Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır kendimizi eksik hissettiğimiz ya da kendimizi geliştirmek istediğimiz alanlarda ilerleme sağlayabiliriz. Güncel sinema seansları Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır hava durumları Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır haber ve daha bir çok bilgiye erişip bilgilerimizi artırabiliriz.

İletişim ve Arkadaşlık: Elektronik posta aracılığı ile akrabalarımız ve arkadaşlarımızla haberleşip sosyal bağlantılarımız zenginleştirebiliriz. Onlarla sadecve metin tabanlı değil hem işitsel hemde görsel olarak iletişime geçebiliriz. Çok uzun zamandır görmediğimiz eski sınıf arkadaşlarımıza ulaşabiliriz. Bankacılık işlemlerimizi internetten takip edebilir Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır fatura ve vergilerimizi internetten ödeyebiliriz. Düzenlenen çeşitli organiyasyonlar hakkında bilgi edinilebilir Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır hatta biletlerimizi temin edebiliriz.

Meslek: Bilgisayar kullanmasını bilmek iş bulmamıza yardımcı olabilir. Bir iş sahibi olanlar için bilgisayar bilmek Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır meslek hayatında kariyerinin daha hızlı yükselmesine yardımcı olur.

Eğlence: Bilgisayarlar bize çeşitli eğlence olanakları sağlayabilirler. Bilgisayarda kendi başımıza ya da başkalarıyla internette başka insanlarla karşılıklı oyun oynayabiliriz. İnternette yer alan dergi Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır haber kanalları ve haber grupları aracılığıyla en son politika Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır spor ve magazin haberlerine ulaşabiliriz. En son çıkan müzik albümlerini dinleyebilir Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır filmleri seyredebiliriz. Dijital kamera ile çekilmiş resimleri bilgisayara kaydedip eğlenceli vakit geçirebiliriz. Bu konuda ki olanaklar saymakla bitmez.

Ticaret: İnternet üzerinden alış-veriş yapılması öğrenildiğinde internet daha ekonomik olabilir ve daha verimli olur. Satın almak istediğimiz malları araştırıp Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır müşteri yorumlarına koyup Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır fiyat karşılaştırmaları yapabiliriz. İnternette satın aldığımız ürünü Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır kapıya kadar teslim edeceklerdir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır

Bilgisayar Hangi Alanlarda ve Hangi Amaçla Kullanılır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: tepegöz hangi alanda kullanılır, bilgisayar hangi mesleklerde kullanılır, ilgi ve yeteneklerinizi hangi alanlarda kullanabilirsiniz, kamera hangi amaçla kullanılır, yazılım hangi amaçla kullanılır, tepegöz hangi alanlarda kullanılır, bilgisayarı hangi meslekler kullanır, yazılım hangi amaçla kullanılmaktadır, ilgi yetenek hangi alanda kullanabiliriz, kelime işlemci programları en fazla hangi meslek alanlarında kullanılır, ilgi ve yeteneklerimizi hangi konularda kullanabiliriz, hangi mesleklerde bilgisayar kullanılır, kelime işlemci programlarının en fazla hangi meslek alanlarında kullanılır, farabi ne alanlarda çalışmalar yapmıştır, bilgisayar hangi iş için kullanılır kullanım alanları aynı alanda kullanılan benzer ürünler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hangi amaçla aşı oluruz? Я Soru Cevap 7 06-11-2014 07:16
Farabi hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır? elif Eğitim ve Öğretim 0 18-04-2012 09:48
Farabi hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır? Kayıtsız Üye Soru Cevap 6 03-04-2012 02:33
Piri Reis hangi alanlarda neler yapmıştır ? selo Soru Cevap 5 25-03-2012 01:52
Tarihte ilk olarak seneyi 12 aya hangi uygarlık ve hangi amaçla bölmüştür? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 28-09-2011 08:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.