bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2013, 02:58   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir

Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir-Vücuttaki Mineraller

Hayvan vücudunun %96’sını Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir oksijen (%65) Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir karbon (%18) Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir hidrojen (%10) ve nitrojen (%13); %3.45’ini makro elementler ve %0 Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir55’ini iz elementler oluşturur.
Vücutta bulunan minerallerin %46’sını kalsiyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir %29’unu fosfor Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir %25’ini potasyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kükürt Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir klor ve magnezyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir %0 Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir3’ünü esansiyel iz elementler oluşturur.
Minerallerin vücut dokularındaki dağılımları üniform değildir. Bazı dokularda belirli elementler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir diğerlerinden daha yüksek yoğunluklarda bulunurlar.


1. MİNERAL MADDELER
1.1. Genel Bilgiler
Bütün canlıların beslenmesinde mineral maddelerin önemli yeri vardır. Hayvansal dokuların ve yemlerin tümü çok değişik miktarlarda ve oranlarda anorganik yada mineral maddeler içerirler.
Mineral elementler katı Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kristal şeklinde ve basit kimyasal reaksiyonlarla sentezlenmeyen yada parçalanmayan kimyasal elementlerdir. Yemlerin toplam mineral element içerikleri Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir ancak organik maddelerin yüksek sıcaklıkta yakılmalarından sonra kalan külün saptanması ile bulunur. Yemin kül içeriğinin bilinmesi Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir hayvanın mineral gereksinimlerini karşılamak yada yemin yararlı mineral içeriğini belirtmek için yeterli değildir. Çünkü Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir vücut gereksinimleri belirli anorganik elementler için spesifiktir.
Bunun yanında organik karbonun bir kısmı karbonat olarak bağlanabileceği ve yanma sırasında kükürt Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir selenyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir iyot Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir flor ve hatta sodyum ve klor gibi bazı anorganik elementler kaybolabileceği için Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kül Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir varolan anorganik elementlerin gerçek bir ölçüsü olmayabilir.
1.1.1. Minerallerin Sınıflandırılması
Mineraller Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir organizma tarafından ihtiyaç duyulan miktarlarına göre sınıflandırılırlar. Nispeten fazla miktarda ihtiyaç duyulan mineraller makro mineraller yada makro elementler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir çok az miktarda gereksinim duyulanlara ise iz mineraller yada iz elementler olarak adlandırılırlar.
Makro mineraller Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir rasyonda 100 ppm’den fazla yoğunluklarda rasyona katılır iken Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir iz elementler ise 100 ppm’den daha az yoğunluklarda rasyona dahil edilirler.
2. Makro Mineraller İz Mineraller
Fosfor (P) Arsenik (Es) Kobalt (Co)
Kalsiyum (Ca) Bakır (Cu) Krom (Cr)
Klor (CI) Bar (B) Kurşun (Pb)
Kükürt (S) Demir (Fe) Lityum (Li)
Magnezyum (Mg) Flor (F) Manganez (Mn)
Potasyum (K) İyot (I) Molibden (Mo)
Sodyum (Na) Kalay (Sn) Nikel (Ni)
Selenyum (Se)
Silisyum (Si)
Vanadyum (u)


2.1.1. Minerallerin vücutta dağılımları
Hayvan vücudunun %96’sını Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir oksijen (%65) Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir karbon (%18) Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir hidrojen (%10) ve nitrojen (%13); %3.45’ini makro elementler ve %0 Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir55’ini iz elementler oluşturur.
Vücutta bulunan minerallerin %46’sını kalsiyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir %29’unu fosfor Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir %25’ini potasyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kükürt Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir klor ve magnezyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir %0 Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir3’ünü esansiyel iz elementler oluşturur.
Minerallerin vücut dokularındaki dağılımları üniform değildir. Bazı dokularda belirli elementler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir diğerlerinden daha yüksek yoğunluklarda bulunurlar.
2.1.2. Minerallerin genel fonksiyonları
Minerallerin hayvansal organizmada birçok fonksiyonu vardır. Bunlar;
- Kemiklerin ve dişlerin yapı öğeleridirler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir
- Organik maddelerin yapılarına girerler.
- Bazı enzimlerin aktive edilmelerini sağlarlar Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir
- Kan ve dokuların asit-baz dengesini sağlarlar Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir
- Vücut özsularında ve hücrelerdeki osmotik basıncın düzenlenmesini Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir hücrelerdeki değişim Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir sekresyon ve absorbiyonu ve kolloidal durumun oluşumunu sağlarlar.
- Kalp Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kas ve sinirlerinin fonksiyonlarını düzenlerler.
Kalsiyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir magnezyum ve fosforun çok küçük; sodyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir potasyum ve klorun ise çok büyük fraksiyonları elektrolit olarak vücut öz sularında ve yumuşak dokularda bulunurlar. Kanda ve omurilikte bulunan elektrolitler asit-baz ve su dengesi ile osmotik basıncın muhafazasını sağlarlar Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir hücre zarı geçirgenliğini düzenlerler ve kaslarda sinirlerin uyarılmalarını etkilerler. Örneğin Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kalp kasını yıkayan sıvıda kalsiyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir sodyum ve potasyum arasında belirli bir denge bulunması Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kalp atışını sağlayan dinlenme ve kasılma hareketleri için esastır. Kan plazmasında kalsiyum ve magnezyum düzeyleri belirli limitlerin altına düştüğü zaman Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir sinirsel kas fonksiyonlarında bozukluklar artar.
2.2. Makro Elementler
Makro elementler; kalsiyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir fosfor Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir magnezyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir sodyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir potasyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir klor ve kükürtten oluşmaktadır.
2.2.1. Kalsiyum
Kalsiyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kayalarda kireç taşı Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir mermer ya da tebeşir formunda yaygın olarak bulunan yumuşak ve beyaz renkli bir elementtir. Sodyumdan daha sert Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir fakat alüminyum ve magnezyumdan daha yumuşaktır.
Kalsiyum hayvan vücudunda en fazla bulunan elementtir. Vücuttaki kalsiyumun %99’u kemiklerde geriye kalan kısmı ise vücut sıvılarında bulunur.
2.2.1.1. Fonksiyonları
Kalsiyumun fonksiyonları;
- Kemiklerin en önemli öğesidir.
- Kanın pıhtılaşma mekanizmasında protrombinin trombine dönüşmesi için kanda bulunması zorunludur.
- Bazı enzimatik reaksiyonlarda koenzim ya da enzim aktivatörü olarak görev yapar.
- Serum kalsiyum düzeyi düştüğü zaman sinirlerin duyarlılığı artar Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir aşırı düşüklük tetaniye neden olur ve tedavi edilmez ise ölüme götürür.
- Sodyum ve potasyum ile birlikte kalp atışını düzenler.
- Kas kontraksiyonu Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir hücre zarı geçirgenliği ve kalp kasları fonksiyonları için gereklidir.
2.2.1.2. Kalsiyum yetersizliği
Büyüme dönemindeki kanatlılarda hem kalsiyum hem de fosfor yetersizliğinde görülen başlıca semptonlar; kemik mineralizasyonunda gerileme Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kemiklerin kolayca kırılmaları Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kül ve kalsiyum içeriklerinin normalin yarısına kadar düşmesidir.
Yumurta kabuğu kalitesinin korunmasında en önemli mineral kalsiyumdur. Kalsiyum yetersizliğin yumurta tavuklarında klinik belirtileri;
1) Yumurta veriminin azalması yada durması Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir
2) Yem tüketiminin ve yemi değerlendirmenin gerilemesi Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir
3) Yumurta kabuğu kalitesinin azalması Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir
4) Yumurta içi kalitesinde düşüş (kan lekeleri ve yumurta sarısında benekler) Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir
5) Döl verimi bozukluklarıdır (çıkış gücünde azalma Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir zayıf embriyo Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir ölüm ve embriyoda deformasyon).
İskelette; kemik rezorpsiyonunda artış Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kafes yorgunluğu Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir osteoporoz Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir raşitizm Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir yumuşak gaga Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir felç Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kaslarda katılık Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir topallık Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kaburgalarda yumrular Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir eklemlerde genişleme Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir anormal duruş ve biçimsiz kemik oluşumu (sırtta kavislenme Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir uzun kemiklerde dışa doğru eğilme) gibi semptonlar ortaya çıkar.
Piliçler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir yumurtlama periyodu başında Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir yumurta kabuğu oluşturmak için yumurtalığa kalsiyum sağlama gereksinimi ile önemli bir ****bolik strese maruz kalırlar. Bu periyot süresince Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir bazı hayvanlar kemiklerden fazla miktarda kalsiyum mobilize ederler. Bu durumda kemikler o kadar fazla mineral kaybederler ki Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir hayvanlar ayakta duramayacak hale gelirler ve felç olmuş izlenimi verirler. Bunların göğüs ve kaburga kemikleri deforme olur ve tüm kemikler kolaylıkla kırılabilir. Bu durum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir genellikle kafes yorgunluğu terimi ile tanımlanır. Kafes yorgunluğuna maruz hayvanlar felçli görünümdedirler. Bunlar ayağa kalkamazlar yada ayakta duramazlar.
2.2.2. Fosfor
Fosfor doğada serbest formda bulunmaz. Yeryüzünde bulunan en yaygın fosfor kaynağı volkanik kayalardır.
Fosfor bütün yemlerde bulunur. Kemik unu Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir et-kemik unu ve balık unu gibi hayvansal kaynaklı yemler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir fazla miktarda hem kalsiyum hem de fosfor içerirler.
2.2.2.1. Fonksiyonları
Başlıca fonksiyonları;
- Kemiklerin ana öğelerindendir.
- Nükleik asitlerin ve fosfoproteinlerin öğesidir.
- Enerji yönünden zengin fosfatların ve fosfolipidlerin öğesidir.
- Kanda Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir diğer vücut sıvılarında tampon maddedir.
2.2.2.2. Fosfor yetersizliği
Kümes kanatlılarında fosfor yetersizliğinin ilk klinik işareti anoreksiya (iştahsızlık) dır. Ancak anoreksiya Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir spesifik bir fosfor yetersizliği işareti değildir. Fosfor yetersizliği Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir yumurtlayan tavuklarda ölüm oranını arttırır. Aşırı bir fosfor yetersizliğinde Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir 10-12 gün içinde iştah kaybı Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir zayıflık ve ölüm oranında artış ortaya çıkar. Daha hafif bir fosfor yetersizliği Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir raşitizme ve büyümenin durmasına neden olur. Büyüme dönemindeki hayvanlarda fosfor yetersizliğinin başlıca klinik işareti Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kalsiyum yetersizliğinde olduğu gibi Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kemik mineralizasyonunun azalması sonucu kemiklerin kolaylıkla kırılabilir hale gelmesi ve kemiklerin kül içeriğinin normalin yarısına kadar düşmesidir.
2.2.3. Magnezyum
Magnezyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir gümüş beyazlığında Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir toprak alkali bir ****ldir.
Magnezyum bütün yemlerde bol miktarda bulunur. Hayvan vücudunun yaklaşık %0 Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir05’ini Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kemik külünün ise %0 Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir5-0 Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir7’sini magnezyum oluşturur. Hayvan vücudundaki magnezyumun %60-70’i kemiklerde geriye kalan kısmı yumuşak dokularda yer alır.
2.2.3.1. Fonksiyonları
Magnezyumun Fonksiyonları;
- Kemiklerin öğelerindendir Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir
- Enzim öğesi ve enzim aktivatörüdür Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir
- Sinirsel kas sisteminde görev yapar Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir
- Isı regülasyonunda etkilidir.
2.2.3.2. Magnezyum yetersizliği
Olağan rasyonlar yedirilen kümes kanatlılarında magnezyum yetersizliği ender görülür. Civcivlere magnezyumca yetersiz saf rasyonlar yedirildiği zaman; büyüme gerilemekte Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir uyuşukluk Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kasılmalar ve sonunda ölüm görülmektedir. Magnezyum yetersizliğine maruz civcivler güçlükle nefes alırlar Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir soluma sıklaşır Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir tüylenme geriler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kaslar güçsüzleşir Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir yürüme dengesizleşir ve ölüm izler.
Yumurtlayan tavukların rasyonlarında magnezyum yetersizliği yumurta veriminde hızlı bir düşüşe Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kanda magnezyum düzeyinin azalmasına ve kemiklerden önemli miktarda magnezyum çekilmesine neden olur.
2.2.4. Sodyum ve klor (tuz)
Tuzun insan ve hayvan besinlerinin vazgeçilmez bir parçası olduğu eskiden beri bilinmektedir. Tuz Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir hem sodyum hem klor içerir ve bu iki elementin başlıca kaynağıdır.
Sodyum doğada serbest formda bulunmaz Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir doğrudan doğruya halojenlerle (büyük ölçüde klorla) ve fosforla birleşmiş formda bulunur.
Klor Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir halojen ailesinden Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir sarı-yeşil renkte boğucu kokulu bir gazdır.
Klor Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir sodyumdan farklı olarak Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir hem hücre içinde hem hücre dışında yüksek yoğunluklarda bulunur. Vücutta bulunan klorun Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir aşağı yukarı %85’i hücre arası sıvılarda yer alır. Geriye kalan klorun büyük bir kısmı kırmızı kan küreciklerinde ve bağırsaklarında bulunur. Deride Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kaslarda Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir sinirlerde Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kanda oldukça fazla miktarda klor vardır.
2.2.4.1. Fonksiyonları
- Sodyum ve klor Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir potasyum ile birlikte osmotik basıncı korur ve asit-baz dengesini düzenler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir
- Sodyum ve klor Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir besin maddelerinin hücrelere geçişlerini ve artık ürünlerin çıkışlarını kontrol ederler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir
- Kandaki katyonların %90’ını sodyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir anyonların ise üçte ikisini klor oluşturur.
- Sodyum ve klor Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir suyu organizmaya dağıtarak organizmanın normal sıvı volümünü düzenler.
- Sodyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir sinir uyarımlarının iletilmesinde Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kas ve kalp kontraksiyonlarının muhafazasında baş rolü oynar.
- Sodyum Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kemiklerin bileşimine girer.
2.2.4.2. Yetersizlikleri
Sodyum yetersizliğine maruz kümes kanatlılarında; büyüme geriler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kemikler yumuşar Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kornea keratinize olur Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir adrenaller aşırı büyür Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir yemi değerlendirme yeteneği geriler ve plazma sıvı volümü azalır. Büyüme dönemindeki kanatlılarda sodyum yetersizliği; birkaç hafta içinde Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir büyümede gerileme Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir yemi değerlendirme etkinliğinde azalma Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir su tüketiminde artma Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir protein ve enerji ****bolizmalarında bozulma ile ortaya çıkar. Tuz bakımından yetersiz rasyonlar yedirilen tavuklar ağırlık kaybederler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir ve kannibalizme eğilimli olurlar. Bunların yumurta verimleri ve yumurta ağırlıkları azalır.
Tavuklarda ve hindilerde Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir klorca fakir rasyonlar yedirerek deneysel olarak geliştirilen klor yetersizliğinde; büyümede ileri derecede gerileme Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir ölüm oranında artış Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir vücuttan su kaybı ve kanın klor içeriğinde azalma görülmüştür.
2.2.5. Potasyum
Potasyumun insan ve hayvanlar için besinsel önemi eskiden beri bilinmektedir. Potasyum ilk kez Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir 1807 yılında Sir Humprey Davey tarafından izole edilmiştir. Ancak Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir bitkiler alemindeki önemi 1840 Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir hayvansal dokulardaki önemi ise 1883 yılında anlaşılmıştır. O zamandan bu yana Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir potasyumun fizyolojik önemi üzerinde ayrıntılı çalışmalar yapılmaktadır.
2.2.5.1. Fonksiyonları
Potasyumun Fonksiyonları;
- Potasyum dokularda ve kan hücrelerinde bulunan başlıca bazdır ve asit-baz dengesinin düzenlenmesinde önemli rol oynar.
- Kanda hemaglobinle birlikte oksijen ve karbondioksitin taşınmasını sağlar Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir
- Sinir uyarımlarının kas liflerine iletilmelerini ve kasların kotraksiyonlarını Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir özellikle kalp kaslarının ritmik çalışmalarını sağlar.
- Birçok enzim sistemini kofaktör olarak etkiler. Hücre içi sıvıların osmotik basınçlarının yaklaşık %50’sini sağlar.
2.2.5.2. Potasyum yetersizliği
Potasyum düzeyi düşük deneme rasyonu yedirilen tavuklarda potasyum yetersizliği işareti olarak; tüm kaslarda ve ayaklarda zayıflık Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir kalp yetersizliği Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir bağırsak hareketlerinde gerileme ve solunum kaslarında zayıflık görülmüştür.
Büyümede gerileme ve ölüm oranında artış Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir civcivlerde potasyum yetersizliğinin başlıca işaretleridir. Bu işaretler yem tüketimindeki azalma ve protein ****bolizmasının bozulmasının bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.
Potasyumca yetersiz rasyon tüketen civcivler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir 50 günlükken ölebilirler. Ölümden önce tetanik felçlerle bu durumda kaslar gevşeyemezler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir zayıflık Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir ayakları kullanma kaybı Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir fazla miktarda su atımı Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir böbreklerde lezyonlar görülür.
Potasyum yetersizliği bazı tür streslerde de ileri gelebilir. Stres süresince Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir aldosteron hormonun etkisi ile idrar üzerinden potasyum atımı artar. Sıcak stresine maruz broylelere ek potasyum verilmesinin ağırlık kazancını arttırdığı bildirilmiştir.
2.2.6. Kükürt
Kükürt Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir doğada yaygın olarak bulunan mineral elementlerden biridir. Kükürt içeren amino asitlerin eksikliği Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir hayvan besleme alanında dünyada yaygın bir sorundur.
2.2.6.1. Fonksiyonları
Kükürt Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir bütün vücut hücrelerinde esansiyel olarak bulunan kükürt içeren birçok bileşiğin oluşumu için gereklidir. Kükürt içeren bileşikler organizmada önemli fonksiyonlara sahiptirler. Bunların ilk sırada gelenleri proteinlerin bileşimlerine giren metionin Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir sistin ve sistein amino asitleridir. Karaciğer enzimleri metioninden sistin ve sistein amino asitlerini oluşturabilirler Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir fakat metionin tüm hayvanlar tarafından gereksinilir.
2.2.6.2. Kükürt yetersizliği
Kükürt yetersizliğinin dıştan görünen işaretleri Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir iştah azlığı Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir canlı ağırlık artışının gerilemesi Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir uyuşukluk Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir zayıflık ve ölümdür.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir

Vücuttaki Minerallerin Görevleri Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: minerallerin görevleri, hidrojenin vücuttaki görevi, minerallerin vucuda düşen görevleri, minerallerin vücuttaki görevleri, hidrojenin görevleri, su ve minerallerin görevleri nedir, vücuttaki mineraller ve elektrolitlerin görevleri, minerallerin görevleri nelerdir, elementlerin vücudumuzdaki görevleri, hidrojenin görevi, karbonun vücuttaki görevi nedir, iz elementlerin görevleri, lityum mineralinin görevleri, karbonun vücuttaki görevi, kalayın vücuttaki görevi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Magnezyum Mineralinin Vücuttaki Görevleri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 05-02-2013 02:59
Yağların Vücuttaki Görevleri elif Eğitim ve Öğretim 0 04-02-2013 04:49
Minerallerin vücudumuzdaki görevleri nelerdir? Я Soru Cevap 0 22-11-2012 06:00
Suyun vücuttaki görevleri nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 04-05-2012 04:21
Akciğerlerin vücuttaki görevleri nedir ? daywest Sağlığımız 0 20-05-2010 12:00

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 02:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.