bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2013, 03:07   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri

Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri


1- Boşaltım Sistemi :
Canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için dışarıdan aldıkları besin içerikleri Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri vücutta enerji üretimi için Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri yapım ve onarım için ve düzenleyici olarak kullanılır. Besin içeriklerinin hücrelerde yaşamsal faaliyetlerde kullanılması (besin maddelerinin hücrelerde parçalanması) sonucu oluşan su Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri madensel tuzlar Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri karbondioksit gazı Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri amonyak Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri üre Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri ürik asit gibi zararlı ve atık maddelerin vücut dışına atılmasına boşaltım denir. Boşaltım olayını gerçekleştiren sisteme boşaltım sistemi denir. Boşaltım olayında Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri hücrelerde oluşan zararlı atık maddeler Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri vücuda dışarıdan alınarak kana karışan zararlı maddeler ve vücudun ihtiyacından fazla alınan yararlı maddeler dışarıya atılır.
İnsanlarda boşaltım sistemini oluşturan organlar; böbrekler Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri idrar (sidik) borusu (kanalı) (üreter) Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri idrar (sidik) torbası (kesesi) ve üretradır.
İnsanlarda deri Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri akciğerler ve kalın bağırsak ta boşaltım yapan diğer organlardır. Ayrıca karaciğer de boşaltıma yardımcı organdır.
İnsanlarda boşaltım sistemi Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri solunum ve dolaşım sistemleri ile birlikte çalışır.

SORU : 1- Nefron nedir?
2- Diyaliz nedir?
3- Vücut Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri besin içeriklerini ne için kullanır? (Enerji üretimi Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri yapım Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri onarım ve düzenleyici olarak kullanır).
3- Besin içerikleri vücutta kullanıldıktan sonra ne olur? (Atık maddeler oluşur).

2- Boşaltım Sistemi Organları ve Görevleri :
İnsanlarda boşaltım sistemi; böbrekler Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri idrar (sidik) borusu (kanalı) (üreter) ve idrar (sidik) torbası (kesesi) ve üretradan oluşur.

a) Böbrekler :
Böbrekler Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri vücutta yaşamsal faaliyetler sonucu oluşan su Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri üre Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri ürik asit ve madensel tuzlardan oluşan atık maddelerin kandan süzülerek idrar şeklinde vücut dışına atılmasını sağlar. Yani insanlarda boşaltım olayını gerçekleştiren organ böbreklerdir.
Böbrekler karın boşluğunun arkasında ve bel hizasında Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri bel omurlarının (omurganın) iki yanında biri sağda biri solda olmak üzere iki tane olan ve kuru fasulyeye benzeyen (10 cm uzunluğundaki) koyu kırmızı renkli organlardır. Böbreklerin çukur olan orta kısımları birbirine dönüktür. (Böbrekler Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri eller bele konduğunda Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri belin arkasında başparmakların geldiği yerlerde bulunur).
Böbreklerin üst kısımlarında hormon salgılayan böbrek üstü bezleri bulunur. Böbreklerin etrafında kalın yağ tabakası bulunur. Bu yağ tabakası böbrekleri dış etkilere karşı korur. Böbreğin en dışında yer alan saydam Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri ince ve dayanıklı olan yapıya da böbrek zarı denir.
Böbreklerin birbirine bakan kısımları çukur olup Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri bu kısımlara göbek denir. Böbreklerin çukur olan orta kısımlarına böbrek atardamarı Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri böbrek toplardamarı ve idrar borusu bağlıdır. (Aorttan ayrılarak Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri süzülecek kanı böbreğe getiren böbrek atardamarı göbeğe girer; böbrekten kan götüren böbrek toplardamarı ve idrar kanalı göbekten çıkar).
Böbrekler Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri kabuk bölgesi Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri öz bölgesi ve havuzcuk olmak üzere üç kısımdan oluşur.

1- Kabuk Bölgesi (Korteks) :
Böbrek zarının hemen altında yer alan Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri toplu iğne başı görünümündeki kırmız renkli taneciklerden oluşan kısımdır. Kabuk bölgesine böbrek atardamarı bağlıdır. Böbrek atardamarı ile gelen kandaki su Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri üre Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri ürik asit ve madensel tuzlar gibi zararlı ve atık maddelerin süzüldüğü yerdir.
Kabuk bölgesinde Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri kandaki atık maddeleri süzen taneciklere (kısma) süzücü cisimcik veya nefron (malpighi tanecikleri) denir. Nefronlar Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri böbreğin en küçük görev birimidir. (Her böbrekte yaklaşık 1 milyon nefron vardır).
2- Öz (Medulla) Bölgesi :
Kabuk bölgesindeki nefronlar tarafından kandan süzülen su Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri üre Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri ürik asit ve madensel tuzlar gibi zararlı ve atık maddelerin yani süzüntünün yani idrarın havuzcuğa taşındığı yerdir. Atık maddeler yani idrar Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri öz bölgesindeki idrar kanalcıklarından geçerek havuzcuğa taşınırlar.
Öz bölgesine böbrek toplardamarı bağlıdır. Süzülen ve temizlenen kan Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri böbrek toplardamarı ile alınarak böbreklerden uzaklaştırılır.

3- Havuzcuk (Pelvis) Bölgesi :
Böbreğin ortasında bulunan ve kandan süzülen su Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri üre Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri ürik asit ve madensel tuzlardan oluşan idrarın böbreklerde toplandığı yerdir. Havuzcuğa Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri idrar borusu (kanalı) bağlıdır. (Sağlam bağ dokudan yapılmıştır).

b) Üreter (İdrar (Sidik) Borusu (Kanalı)) :
Böbreğin havuzcuk kısmına bağlı olan ve havuzcukta toplanan idrarı Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri idrar torbasına (kesesine) taşıyan 22 – 25 cm uzunluğundaki borudur.

c) İdrar (Sidik) Torbası (Kesesi) (Mesane) :
Üreter (idrar borusu) ile böbreklerden gelen idrarın vücutta toplandığı yerdir. İdrar torbası kuvvetli kaslardan yapılmıştır ve gerektiğinde genişleyerek idrarı bir süre depolar. İdrar torbasında depolanan idrar Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri buraya bağlı olan idrar yolundan (üretradan) ile vücut dışına atılır.

3- Boşaltım Yapan Diğer Organlar :
İnsanlarda akciğerler Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri deri ve karaciğer boşaltım yapan diğer organlardır.

a) Akciğerler :
Hücrelerde solunum olayı sonucu oluşan karbondioksit gazını ve su buharını Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri soluk verme yoluyla vücut dışına atarak boşaltım yapar.

b) Deri :
Vücutta fazla olan su ve madensel tuzları terleme yoluyla vücut dışına atarak boşaltım yapar. Ayrıca terleme yoluyla (dışarı atılan su molekülleri Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri ısı moleküllerini taşır) vücudun ısı dengesi sağlanmış olur.

c) Karaciğer :
Hücrelerde solunum olayında bazı besinler (proteinler) parçalandığında amonyak denilen ve çok zehirli olan bir sıvı oluşur. Karaciğer Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri çok zehirli olan amonyağı Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri daha az zehirli olan üre ve ürik aside çevirerek boşaltıma yardımcı olur.
Karaciğer Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri yaşlanmış alyuvarlar hücrelerini parçalar ve oluşan atıklarını safra sıvısı ile bağırsaklara göndererek boşaltım yapar.

d) Kalın Bağırsak :
Kalın bağırsak Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri ince bağırsaktan kana geçemeyen besinler ile su Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri madensel tuzlar (mineraller) Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri besin atıkları ile safra sıvısının bir süre depolanmasını ve sindirim sisteminin son bölümü olan anüse iletilip anüsten de dışkı yoluyla vücut dışına atılmasını sağlar.

NOT : 1- Atık maddeleri vücuttan uzaklaştıran organlar;
• Böbrekler
• Akciğerler
• Deri
• Kalın bağırsak
• Karaciğer (Boşaltım yapmaz).

SORU : 1- Vücudumuzdaki atık maddeleri uzaklaştıran organlar hangileridir?


4- İnsanda Boşaltım Olayının Gerçekleşmesi :
Hücrelerde yaşamsal faaliyetler sonucu oluşan su Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri madensel tuzlar Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri karbondioksit gazı ve amonyak kana verilir ve toplardamarlar ile kalbe getirilir.
Kalbe gelen kirli kan önce akciğer atardamarı ile akciğerler gönderilir ve içindeki karbondioksit gazı solunum sisteminden soluk verme yoluyla vücut dışına atılır. Temizlenen kan akciğer toplardamarı ile kalbe geri gelir. Kalbe gelen kan aort atardamarı ile vücuda pompalanır. Vücuda pompalanan kan Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri karaciğere gelir ve kandaki amonyak Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri üre ve ürik aside çevrilir. Kan daha sonra böbrek atardamarı ile böbreklere gelir. (Böbrek atardamarı Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri aorttan ayrılan damarlardan biridir.)
Böbreklere gelen kirli kandaki su Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri üre Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri ürik asit ve madensel tuzlar Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri kabuk bölgesindeki nefronlar tarafından süzülür. Süzülen ve temizlenen kan Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri böbrek toplardamarı ile böbreklerden uzaklaştırılır. (Böbreğe gelen kan oksijen yönünden Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri böbrek toplardamarı ile böbreklerden giden kan karbondioksit yönünden zengindir. Böbrek toplardamarı Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri alt ana toplardamara bağlanır).
Kabuk bölgesindeki nefronlar tarafından süzülen su Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri üre Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri ürik asit ve madensel tuzlardan oluşan süzüntü yani idrar Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri öz bölgesindeki idrar kanalcıklarından geçerek havuzcukta toplanır. Havuzcuktaki idrar Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri idrar borusu ile idrar torbasına taşınır ve idrar torbasından da idrar yoluyla vücut dışına atılır.
(Süzüntüdeki suyun büyük bir bölümü Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri glikoz ve diğer besin maddeleri öz bölgesindeki toplama kanalcıkları tarafından emilerek tekrar kana geçer. Bu olaya geri emilim denir. Böylece yararlı maddelerin vücut dışına atılması engellenmiş olur. Süzüntüdeki su ve besinler emildikten sonra havuzcukta kalan sıvıya idrar denir).


SORU : 1- Böbrek yetmezliği hastaların günlük yaşantısını nasıl etkiler?
2- Diyaliz cihazı Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri böbrek yetmezliği hastalarının tedavisinde nasıl kullanılır? (Böbreklerin görevini yerine getirir ve kandaki idrarı süzer).
3- Böbrek nakli Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri böbrek hastalarının hayatı açısından nasıl bir öneme sahiptir? (Böbrek yetmezliği hastalığının kesin tedavisi olduğu için diyaliz makinesine bağlanmaya ihtiyaç duymazlar).
4- Böbrek yetmezliği hastaları için teknolojik gelişmelere bağlı olarak başka hangi tedavi yöntemleri vardır?
5- Ülkemizde böbrek nakli ihtiyacı karşılanabiliyor mu?
6- Hastalara böbrek nakli nasıl yapılır?
7- Boşaltım sistemi ile ilgili hastalıklarda hangi teknolojik gelişmeler kullanılır?


5- Boşaltım Sisteminde (Böbreklerde) Görülen Hastalıklar :
Boşaltım sisteminde; böbrek iltihabı Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri böbrek taşı Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri böbrek yetmezliği Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri idrar torbası ve idrar yolu iltihabı Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri nefrit Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri üremi Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri albümin Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri sistit Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri şeker hastalığı ve yüksek tansiyona bağlı olan böbrek rahatsızlıkları görülür.

a) Böbrek İltihapları :
Böbreğin öz bölgesinde veya havuzcuğunda görülür. İdrar tutamama Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri bel ağrısı Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri halsizlik Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri üşüme Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri ateşlenme gibi belirtileri vardır.

b) Böbrek Taşları :
İdrardaki madensel tuzların (kalsiyum tuzları Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri D vitamini ve azotlu bileşiklerin) Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri idrar kanalcıklarında veya havuzcukta veya idrar borusunda birikmesi ile oluşur. Erkeklerde daha fazla ortaya çıkar. Sancı ve idrarda kan görülmesi gibi belirtileri vardır. (Taş oluşumunun önlenmesi için günde yeterince su içilmeli Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır.)
Böbrek taşlarının tedavi yöntemlerinden biri taş kırmadır. Bunun için yüksek enerjili (ultrasonik) ses dalgaları kullanılır ve ses dalgaları cilde ve böbreklere zarar vermeden taşları kırabilir. Kırılan taşlar idrarla dışarı atılır. Büyük ve kırılamayan taşlar ise ameliyatla alınabilir.

c) Böbrek Yetmezliği :
Böbreklerin tamamen veya kısmen (%80) görevini yerine getirememesi hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyan insanların kanındaki su Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri üre Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri ürik asit ve madensel tuzları temizlenmesi için DİYALİZ makinesine bağlanması veya böbrek naklini yapılması gerekir.
Diyaliz makinesi Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri idrarla atılamayan su Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri üre Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri ürik asit ve madensel tuzların kandan süzülerek kanın temizlenmesini sağlar. Bu yöntem Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri kalıcı tedavi sağlamaz. Kalıcı tedavi için böbrek naklinin yapılması gerekir.
Organ nakli Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri canlı bir kişinin bir böbreğini (sağlıklı bir kişi tek böbrekle de yaşayabilir ) ya da yeni ölmüş ama organları hala canlı birinin böbreğini alarak yapılabilir.

d) Nefrit :
Nefronların iltihaplanması hastalığıdır. Yüz Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri göz ve ayak bileklerinde şişme gibi belirtileri vardır. Bulaşıcı hastalıklar sonucu oluşur.

e) Üremi :
Böbrek yetmezliği sonucu idrarla atılması gereken zararlı ve atık maddelerin atılamayıp kanda (vücutta) birikmesi sonucu ortaya çıkan hastalıktır.

f) Albümin :
Nefronların görevini yapamaması sonucu Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri proteinli maddelerin idrara geçmesidir.

g) Sistit :
Üreme organları veya kan yoluyla gelen mikropların Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri idrar yollarında oluşturduğu yanmadır.

SORU : 1- Boşaltım sisteminin sağlığının korunması için neler yapılmalıdır?
2- Hastalanıldığında niçin idrar tahlili istenir?6- Boşaltım Sisteminin Sağlığı ve Korunması :

1- Yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. (Böbreklerin rahat çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır. Alınan sıvı miktarı sıcak ve kuru havalarda arttırılmalıdır. Günlük en az 2 litre su alınmalıdır.)
2- İdrar uzun süre tutulmamalıdır. (Böbrek taşları oluşabilir).
3- Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır. (Böbrek sağlığı için).
4- Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir.
5- Düzenli banyo yapılmalıdır. (Derideki gözeneklerin açılması için).
6- İçilen su ve yenilen besinler temiz olmalıdır.
7- Böbrek iltihabı rahatsızlıklarında tedavi yarıda kesilmemeli ve ilaçlar zamanında alınmalıdır.
8- Diş çürükleri ve boğaz iltihabı hemen tedavi ettirilmelidir. (Çürük veya iltihaba yol açan mikroorganizmalar Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri kalıcı böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.)
9- Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.

NOT : 1- Boşaltım sistemi Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri solunum ve dolaşım sistemleri ile birlikte çalışır.
2- İdrarda safra sıvısı olduğu için idrar sarı renklidir.
3- Kandan süzülen idrarda glikoz (şeker) varsa bu kişi şeker hastasıdır.
4- Bel soğukluğu ve AİDS Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri cinsel yolla veya kan yoluyla bulaşan bulaşıcı hastalıklardır ve bu hastalıklar böbreklerin çalışmasını engellerler.
5- Böbreklerin en küçük görev birimi nefronlardır. Nefronlar Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri süzme ve geri emilme yoluyla çalışırlar.
6- • Her böbrekte yaklaşık 1 milyon tane nefron bulunur.
• Vücutta her 1 dakikada kanın 1 litresi böbreklerden geçer. Günde ortalama 500 litre kan böbrekler tarafından süzülür.
• Böbrekler her 10 – 20 dakikada bir vücuttaki kanın tamamının süzülmesini sağlar. Bu işlem günde 100 – 150 kez tekrarlanır.
• Böbreklerde süzülen kanın %98–99’u geri emilerek böbreklerden uzaklaştırılır.
• Günde ortalama 1 Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri5 – 2 litre idrar oluşur. (Hayat boyu yaklaşık 45.000 litre).
• İdrar kesesi Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri yetişkin insanlarda 600–700 mlt kadar Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri çocuklarda ise 500 mlt kadar idrar tutabilir. Çocuklarda idrar kesesinin ¼ ü dolunca çocuk idrar yapma ihtiyacı duyar.
7- Kalın bağırsak Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri boşaltım sistemi organı değildir Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri sindirim sistemi organıdır.
8- Böbrek atardamarı → Oksijeni bol Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri taşıdığı kanda zehirli atıklar fazla.
Böbrek toplardamarı → Karbondioksiti bol Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri taşıdığı kan zararlı maddelerden arındırılmış.
9- Bir nefronun yapısı üç kısımdan oluşur:
1- Glomerül : Kılcal damarların oluşturduğu yumaktır.
2- Bowman Kapsülü : Kılcal damar yumağının ( glomerül’ün )
çevresini saran zarsı yapıdır.
3- Boşaltım Kanalcıkları : Bowman kapsülünün devamıdır.
Kanalcıklar kıvrımlı olup Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri yer yer ‘U’ görünümü alırlar.(U kısım kabuk bölgesinde değildir Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri öz bölgesine sarkmıştır.) Boşaltım kanalcıkları Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri böbreğin ortasına açılan toplama kanallarına uzanırlar.
10- Öz bölgesinde taban kısmı kabuk bölgesine Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri tepe kısmı havuzcuğa bakan Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri piramit şeklinde yapılar vardır. Bunlara malpighi piramitleri denir. Bu piramitler idrar toplama kanallarından oluşur. Ayrıca boşaltım kanalcıklarının U kısmı da öz bölgesindedir.
Öz bölgesi süzülen sıvıdaki faydalı maddelerin geri emildiği yerdir.
11- İdrarın oluşması ve vücuttan atılması :
• Kan Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri böbrek atardamarları yoluyla böbreklere gelir ve nefronlarda süzülür.
• Kan içindeki yararlı maddeler Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri süzülme sırasında nefronlarda emilir (geri emilim) ve tekrar kana geçer.
• Süzülerek temizlenen bu kan Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri böbrek toplardamarı ile böbreklerden çıkar.
• Süzülmeden sonra kalan tuzun ve suyun fazlası ile üre idrarı oluşturur.
• Oluşan idrar Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri üreterde ve idrar kesesinde toplanır.
• İdrar üretra ile vücuttan dışarı atılır.
12- Boşaltım sistemi hastalıklarını inceleyen bilim dalına nefroloji denir.1- Ülkemizde böbrek nakli ihtiyacı karşılanabiliyor mu?
Ülkemizde yaklaşık 30 bin kronik böbrek yetmezliği hastası Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri haftanın üç günü diyaliz cihazına bağlı olarak “böbrek nakli olabilmek umuduyla’ hayatını sürdürmeye çalışmaktadır. Ancak bu hastaların yılda sadece 600’ü bu imkânı elde edebiliyor. Ülkemizde bugüne kadar toplam 4800 böbrek nakli yapılmıştır. Yeterli sayıda organ bağışı yapılmadığından böbrek nakli ihtiyacı karşılanamamaktadır.

2- Hastalar böbrek nakli nasıl yapılıyor?
Yaşayan bir insanın böbreklerinden birinin nakil ihtiyacı olan bir başkasına ameliyatla nakledilmesi şeklinde yapılır. Ayrıca beyin ölümü geçekleşmiş bağışçının böbreğinin alınarak ihtiyacı olan bir kişiye verilmesi yoluyla da gerçekleşir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri

Boşaltım Sistemi Organları Nelerdir ve Görevleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: boşaltım sistemine yardımcı olan organlar ve görevleri, boşaltım sistemine yardımcı organlar ve görevleri nelerdir, boşaltım sistemine yardımcı organların görevleri, boşaltıma yardımcı organlar ve görevleri kısaca, boşaltıma yardımcı organların görevleri, boşaltım sistemimizi oluşturan yapı ve organlar görevleri, boşaltım sistemi yardımcı organlar ve görevleri, boşaltım sistemi yapı ve organları nelerdirvegörevleri, bobrek toplardamarinin gorevi bakimliyiz, boşaltıma yardımcı yapılar ve görevleri, boşaltıma yardımcı yapı ve organlar nelerdir kısacık, boşaltım sistemine yardımcı organlar nelerdir, böbreğin boşaltımda görevi bakimliyizcom, boşaltım sistemini oluşturan yapı ve organların görevleri, deri akciğer ve karaciğerin boşaltımdaki görevi nedir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Boşaltım sistemi rahatsızlıkları nelerdir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 12-10-2015 11:11
Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir? elif Soru Cevap 0 10-02-2013 03:54
Sindirim sistemi organları nelerdir? Я Soru Cevap 1 22-11-2012 05:48
Boşaltım Sistemi Nedir? - Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir? elif Sağlığımız 0 12-03-2011 10:34
Boşaltım sistemi ve özellikleri nelerdir? elif Sağlığımız 0 25-02-2011 02:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 06:31 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats