bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2013, 03:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Biyolojik Çalışmaların Hayatımızdaki Önemi Ve Çalışma Alanları

Biyolojik Çalışmaların Hayatımızdaki Önemi Ve Çalışma Alanları


İnsan soyu bugünkü teknolojik ve bilimsel olgunluğa erişinceye kadar geçen sürede kendi yaşamını iyileştirmek için pek çok araştırma ve çalışmalar yapmıştır. Çünkü dünyada zekasını kullanarak somut işler yapma yeteneğine sahip tek canlı insandır.

Dünden bugüne insanoğlu bitki ve hayvanları ıslah etmiş. Daha iyi meyve daha çok süt yumurta ve et elde etmek için onların kuşaklarını kültürel yöntemler kullanmak suretiyle iyileştirmeye çalışmış ve büyük ölçüde de başarılı olmuştur.

Bir rastlantı sonucu bulunan kimera (aşı tekniği) ile iyi meyve veren bitkiden alınan bir kromozomun yada bir parçanın ayrı bitkiye aktarımı sayesinde daha verimli türler elde edilmiştir. İlk defa Mısır ve Meksika’da yapılan yapay tozlaşma ve hayvan çaprazlamaları gen teknolojisinin ilk aşaması olup günümüzde yeni teknikler sayesinde halâ güncelliğini korumakta biyoteknoloji ve gen mühendisliğinin önemi daha da artmaktadır.

Önceleri birkaç araştırmayla başlayan biyoteknoloji şimdi yavaş yavaş bir sektör haline gelmektedir. Birçok tıbbi bitki ve hayvanın üretim çeşitli antibiyotik aşı interferon pestisidlerin üretimi insandaki zararlı genlerin ayıklanması pek çok alanda biyoteknolojik yöntemlerden yani biyoteknolojiden yararlanılmaktadır.

Önceleri kalıtsal materyalin rastgele değişimlerinin arasında amaca uygun olanlar deneme yanılma yoluyla seçiliyordu. Ancak 1950’li ve daha sonraki yıllarda DNA ve işlevi aydınlanınca biyoteknolojik uygulamalar plânlanmış ve bir amaca yönelik olarak yapılmaya başlanmıştır. 1980’li yıllarda kalıtsal dizilimin üzerinde ayrıntılı inceleme yapmak DNA’daki baz sırasının bir kısmını değiştirmek bir kısım bazları çıkarmak yada DNA’ya yeni bir baz dizilişleri eklemek olanağı yeni geliştirilen teknikler sayesinde mümkün olmuştur.

DNA’daki baz dizilimi sırasının yapısının ve yerlerinin bilinmesi yani DNA’daki genlerin nerede olduğunu saptanması insan oğluna ne yarar sağlar?

Bu sırasının bilinmesiyle insanda çeşitli kalıtsal hastalıklara neden olan bir takım genler bu sayede DNA’dan çıkarılır ve yeni neslin daha sağlıklı olması sağlanabilir. Doğum öncesi yada sonrası oluşabilecek başka hastalıklara neden olan genler zararsız hale getirilebilir. Söz gelimi zeka üzerine etki eden genler iyileştirilebilirse Einstein gibi gelişmiş zekaya sahip bilim adamlarının ortaya çıkışı sağlanabilir. Bitkilerde ve hayvanlardaki bazların dizilişinin anlaşılması ve genlerin saptanmasıyla da daha verimli ırklar elde edebiliriz. Bunlar daha sonrada ticari olarak yetiştirilerek gerek aile gerekse ülke ekonomisine katkılar sağlayabilir. Normalde 100 kg. elma veren bir elma ağacından iyileştirmeyle 500 kg. elma alındığını bir tavıktan haftada 25 yumurta alındığını bir süt ineğinden günde 100 kg. süt alındığını çok güçlü atların yetiştirildiğini hatta daha da ileriye giderek insanların angarya işlerini gören ve günümüzdekine göre daha ileri zekalı maymunların yetiştirdiğini tarlalara zarar veren böceklerin genleriyle oynanarak onların zararsız hale getirildiğini düşünün. Ancak şimdiye kadar bahsettiklerimiz hep iyimser düşüncelerdir. Bilim adamları bu genlerle inceleme yaparlarken mutant canlılar meydana gelebilir. Söz gelişi daha uzun boylu insanlar daha saldırgan daha savaşçı olan ve sadece belirli emirlere uyan mutant insanlar meydana gelebilir. Bu çalışmaların kötü niyetli kişilerce kötü maksatlara alet edilmesi dünyada kaosa neden olabilir. Dev fareler daha da zararlı ve büyük böcekler başka başka çeşitli zararlı kalıtsal hastalıklarda görülebilir. Bunların bazıları çoğu kez filmlere konu olmuştur. faka bu tip olaylarda olasıdır.

Yukarıda bahsedilen bu olayların tümüyle biyoteknolojik ve genetik mühendisliği ilgilenmektedir. Böylece biyolojik yapının yada bir işleyişin geniş çaptaki sanayi üretiminde kullanılması ve bunlardan yarar sağlanması girişimleri biyoteknoloji bilimini ortaya çıkarmıştır. Gelecekte temel hak ve özgürlüklerden tüm toplumsal ilişkilere kadar her dalda biyoteknolojiden yararlanmak mümkün olacaktır. Bu bilime yetersince önem vermeyen ülkeler kısa zamanda çağın gerisinde kalacaklardır.
O halde biyoteknoloji tanım olarak mikroorganizmaların hücrelerin ve doku kültürlerinin ve bunların çeşitli kısımlarının teknik uygulama potansiyelinden yararlanmak amacıyla biyokimya mikrobiyoloji ve mühendislik bilimlerinin birleşik bir uygulamasıdır. Biyoteknoloji diziplinli bir çalışmadır. Biyoteknolojinin özellikleri aşağıdaki gibi şematize edilebilir.

Büyoteknoloji ve genetik mühendisliği çoğu kez aynı anlamda kullanılmasına karşın; genetik mühendisliği genetik materyaldeki çeşitlendirmeleri ve değişiklikleri ifade ederken biyoteknoloji biyolojik bir sistemin yada yapının endüstriyel boyutta kullanılması yoluyla üretim anlamına gelir. Bir başka anlatımla biyoteknoloji genetik mühendisliği yöntemlerini araç olarak kullanan bir teknolojidir.


Biyolojinin Çalışma Alanları ve Diğer Bilimlerle İlişkisi

Biyoloji o kadar büyük bir araştırma sahası haline gelmiştir ki genellikle bir dal olarak değil de birbirine geçmiş birçok alt dal olarak görülür. Bu madde dört ana grubu incelemektedir.
İlk grup; hücre gen vb. temel yapı taşlarını inceleyen dallardan oluşmaktadır.
İkincisi; doku organ ve vücut düzeyindeki yapıları inceleyen dallardan oluşmaktadır.
Üçüncüsü organizmalar ve onların geçmişlerini incelerken sonuncusu da onların etkileşimlerini inceler.
Bu sınırların gruplamaların ve açıklamaların sadece biyolojik araştırmanın basitleştirilmiş bir betimlemesi olduğu unutulmamalıdır. Gerçekte bu dallar arasındaki sınırlar belirli değildir ve birçok dal birbirinin yöntemlerini kullanırlar. Mesela evrimsel biyoloji DNA zincirlerini belirlemede moleküler biyolojiden fazlaca etkilenir. Başka bir örnek vermek gerekirse fizyoloji organ sistemlerinin görevlerini açıklarken hücre biyolojisinden oldukça yararlanır. Bunun dışında etiyoloji ve karşılaştırmalı psikoloji hayvan davranışlarının incelenmesi ve düşünsel özelliklerini incelemesiyle biyolojinin sınırlarını genişletirler. Nitekim evrimsel psikoloji psikolojinin de bir bioloji dalını savunmaktadır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Biyolojik Çalışmaların Hayatımızdaki Önemi Ve Çalışma Alanları

Biyolojik Çalışmaların Hayatımızdaki Önemi Ve Çalışma Alanları konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: biyolojinin hayatımızdaki önemi nedir, biyoteknolojik çalışmaların hayatımızdaki önemi made halinde yazılışı, biyoteknik çalışmaların hayatımızdaki önemi kısa bilgi, biyolojinin hayatımızda kullanım alanları, biyoteknolojik çalışmaların önemi, biyoteknolojik çalışmaların hayatımızdaki önemi, biyoteknoloji çalışmaların hayatımıza önemi nedir, biyoteknolojinin çalışma alanları, biyoteknolojik çalişmalarin hayatimizdaki önemi ve çalişma alanlari, biyoteknoloji çalışmaların hayatımızdaki önemi nedir, biyoteknolojinin çalışmalarının hayatımızdaki önemi, biyoteknik çalışmaların hayatımızdaki önemi, biyoteknolojik calismalarin hayatimizdaki onemi, biyolojik çalışmaların hayatımızdaki önemi, biyoteknolojik çalışmaların kısaca hayatımızdaki önemi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yalıtkan Maddelerin Günlük Hayatımızdaki Kullanım Alanları Nelerdir? Я Soru Cevap 20 01-05-2017 12:43
Genleşmenin Günlük Hayatımızdaki Kullanım Alanları Я Soru Cevap 2 18-02-2016 05:08
Matematik Öğrenmenin Hayatımızdaki Önemi elif Soru Cevap 0 11-02-2013 03:24
Elementlerin Hayatımızdaki Önemi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 05:55
Fen ve Teknolojinin Hayatımızdaki Önemi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 04:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:03 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.