bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2013, 03:48   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir

Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir


1)- 12 HAYVANLI TÜRK TAKVİMİ: Türklerin kullandığı en eski takvimdir. Güneş yılını esas alır .Bu takvimde her yıl bir hayvan adıyla anılıyordu.

2)- CELALİ TAKVİM: Büyük Selçuklular zamanında Melikşah tarafından hazırlatılan bu takvim güneş yılına göre hazırlanmıştı.

3)- HİCRİ(HİCRET) TAKVİMİ: Ay yılını esas alır. Başlangıç olarak Hz. Muhammed’in Mekkeden Medine’ye hicret ettiği 622 yılını alır. Bugün Ramazan Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir mevlidler gibi dini günlerde bu takvimi kullanmaktayız.

4)- RUMİ TAKVİM: Osmanlı devletinde resmi ve mali işlerde kullanılmak üzere 19. yüzyıl başlarından itibaren yürürlüğe giren takvimdir. Güneş Yılını esas alır.

5)- MİLADİ(MİLAT) TAKVİMİ: 1926′ dan itibaren kullandığımız takvimdir. Güneş yılını esas alır. Temeli Mısırlılar’a dayanır. İyon ve Yunanlılar kanalıyla Batıta aktarılmıştır. Romalılar Sezar zamanında JULYEN takvimi olarak düzenlemiş ve kullanmışlardır. Yeniçağda Papa XII.Gregor tarafından yeniden yapılan düzenlemelerle GREGORYAN TAKVİMİ olarak anılmıştır. Günümüzde ise Milat takvimi denilmektedir. Milat takvimi Hz. İsa’nın doğuşunu(sıfır) kronolojinin başlangıcı olarak kabul eder.

Hicri ve Miladi Takvim Arasındaki Farklar

1)- Hicri Takvim AY yılını Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Miladi Takvim GÜNEŞ yılını esas alır. Bu yüzden ikisi arasında 11 gün fark vardır.
2)- Başlangıç tarihleri farklıdır. Hicri Takvimde başlangıç tarihi Hazreti Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicret ettiği tarih olan 622 yılıdır. Miladi Takvimde ise başlangıç Hz. İsa’nın doğum tarihi 0 yılıdır.
12 Hayvanlı Türk Takvimi

12 Hayvanlı Takvimi (Çince: 地支 Dìzhī veya 十二支 Shíèrzhī; Japonca: 十二支 Jūnishi veya 干支 Eto) Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Edouard Chavannes’in “Le Cycle turc des Douze Animaux 12 Hayvanlı Türk Takvimi” Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir adlı araştırmasına göre Asya’da kullanılan 12 Hayvanlı takvim Türklere ait bir takvim sistemiydidi ve Çinliler bu takvimi Türklerden almışlardı. Chavannes bu yüzden de araştırmasının adını 12 Hayvanlı Türk Takvimi koymuştur.
Özellikleri

12 yılın 5 katı olan 60 yıllık devreleri ile Göktürkler Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Uygur Türkleri Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Tuna Bulgarları Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir İdil Bulgarları da kullanmış ve Hiung-nu’lar da Çin’in hemen kuzeyinde bulundukları için büyük ihtimalle de kullanmıştır.Göktürk Yazıtları Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Uygur kitap ve hukuk belgeleri Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Tuna Bulgarları’nın yazıtları Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Bulgar Hakanları Listesi ve Manas Destanı’ndaki bazı olaylar da bu takvimle ile tarihlendirilmiştir.

Bu takvimde her hayvan bir yılı gösterir. Örneğin; “Pars Yılı” gibi. Her yılın o hayvanın özelliklerine göre şekillendiğine inanılır. Örneğin Maymun yılında eğlence ve hilenin artacağı inanışı vardır. Çağ adı verilen (ÇAĞ: 12×5=60 yıl) şeklindeki dönemler halinde ilerler ve bu rakam ortalama insan ömrüdür. 12 Hayvanlı Türk Takvimi Mete Han’ın tahta çıkış tarihi olan M.Ö. 209’da başlar.
Tarih

Edouard Chavannes’in “Le Cycle turc des Douze Animaux 12 Hayvanlı Türk Takvimi adlı araştırmasında Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Asya’da kullanılan 12 Hayvanlı takvim Türklere ait bir takvim sistemi olduğunu ve Çinlilerin bu takvimi Türklerden aldığını düşünerek “12 Hayvanlı Türk Takvimi” adı koymuştur.


Yakutlar (Sahalar) ise 12 hayvanlı yıl takvimi kullanmakla birlikte Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir hayvanların yerine tanrıların adlarını kullanmışlardır.

1. Cöhögöy Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 2. Ayısıt Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 3. İyehsit Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 4. Ayığ 5. Buğor Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 6. Cahın 7. Suğorun Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 8. Hotoy Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 9. Bayanay Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 10. Sehen Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 11. Tanha 12. Otun
Eski Türklerde Aylar

Bir yılda 12 ay vardı. Aylar birinçay (birinci ay) Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir ikinçay (ikinci ay) Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir üçünçay (üçüncü ay) Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir dördünçay (dördüncü ay) Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir beşinçay (beşinci ay) Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir altınçay (altıncı ay) Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir yedinçay (yedinci ay) Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir sekizinçay (sekizinci ay) Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir dokuzunçay (dokuzuncu ay) Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir onunçay (onuncu ay) Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir onbirinçay (onbirinci ay) ve onikinçay (onikinci ay) diye adlandırılmıştır.
Oşlak Ay

Oşlak Ay (veya Aşlak Ay) – Özellikle Avrasya göçebe halklarının ve Türklerin şaman takviminde birinci aydır.Uluğ Kün (Ulu Gün) yani Nevruz kutlamalarıyla birlikte yani 21 Martta başlar. Bu bahar şenliği kurban ayinleri ve kutlamalar ve geleneksel eğlenceler ile gerçekleştirişliri ve günümüzde de varlığını sürdürmektedir.
Son Ay

Son Ay (Azerice “Sonay”) – Türk halk kültüründe yılın ilk yarısıdır. Özellikle Azerbaycan folklorunda güz mevsiminin son aylı gecelerine denir. Azerbaycan “ayın düşüncesi”nde (mitolojik anlayışında) Ay ve Güneş sevgilidirler. Onların sevgisi sonsuzdur. Ama onlar hiçbir zaman birbirine kavuşamazlar. Ancak gece ve gündüzün eşitlendiği bu günde bu sonsuz sevdalılar birbirlerinin yüzlerini görebilirler. Ama sonra kavuşamadan yine kaybederler. Azerbaycan köylerinde bu gecede çeşitli oyunlar oynarlar.Günler

Türklerde gün isimlerinin yabancı kökenli olmasının sebebi bazı tarihçilere göre; göçebelik sebebiyle Türklerde gün kavramının gelişmemesidir. Türk Takvimi’nde bir gün 12 bölüme ayrılır Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir her bölüme Çağ adı verilirdi. Bir çağ iki saat Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir dolayısıyla bir gün de 24 saatti. Herbir çağ ise sekiz Kehten ibaretti. Yılbaşı olarak gece-gündüz eşitliğinin yaşandığı 21 Mart Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Nevruz günü alınırdı.

Celali Takvimi

Ömer Hayyam başkanlığındaki bir kurul Güneş yılına göre Celali Takvimi’ni düzenlemiş ve Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’a sunmuştur. 1079 yılından itibaren uygulanmaya başlanmıştır. 9 Ramazan471(Miladi 15 Mart 1079) yılına rastlayan Nevruz yılbaşı ve yeni bir tarih başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Celali Takvimi sadece ekonomik işlerin düzenlenmesinde kullanılmış Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir normal hayatta Hicri Takvimkullanılmaya devam etmiştir. Babür İmparatorluğu da bir dönem Celali Takvimi’ni kullanmıştır. Selçuklu sultanı Melikşah tarafından yaptırılmıştır.
Hicri Takvim

Hicri Takvimi Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye hicretini başlangıç kabul eden ve ayın dünya çevresinde dolanımını esas alan bir takvim sistemidir. Hicri Takvim; Hicri Semsi ve Hicri Kameri Takvim olmak üzere ikiye ayrılır:

Hz. Peygamber Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Safer ayinin 27.günü Hz. Ebubekir ile birlikte Medine’ye hicret etmek üzere Mekke’den ayrılmış Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 4 gece Sevr Mağarası’nda kalmış. 1 Rebiülevvel Pazartesi günü Sevr Mağarasından Medine’ye doğru yola çıkmışlardır. 8 Rebiülevvel / 20 Eylül 622 Pazartesi günü Küba köyü’ne gelmiş. Burada Küba Mescidi’ni inşa etmiş ve 12 Rebiülevvel Cuma günü Medine’ye doğru hareket etmişlerdir.

1- Hz. Peygamberin Küba’ya geliş günü olan 20 Eylül 622 tarihini Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Hicri sene başlangıcı olarak kabul eden ve dünyanın güneş etrafındaki dolanımını esas alan Takvim sistemine Hicr-i Semsi Takvim denilmektedir.

2 -İslamiyet’ten önce Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir her önemli olay tarih başlangıcı olarak kabul edilirmiş. En son Fil Vakası da takvim başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Bu uygulamada seneler Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir her önemli olaya göre sayılarak geldiğinden birçok karışıklıklara sebep oluyordu. Hz. Ömer zamanında Hicretin 17. yılında alınan bir kararla Hicretin olduğu sene Hicri Takvimin 1. yılı ve o yılın Muharrem ayı da Hicri Kameri takvimin yılbaşısı kabul edilmek suretiyle Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir o yıl 1 Muharrem’in rastladığı 16 Temmuz 622 tarihi de Hicri Kameri Takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Biz bunu Hicri Kameri Takvim değil Hicri Takvim olarak bilmekteyiz.
Hicri Kameri Takvimde aylar; Muharrem Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Safer Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Rebiülevvel Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Rebiülahir Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Cemaziyelevvel Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Cemaziyelahir Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Recep Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Saban Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Ramazan Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Şevval Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Zilkade ve Zilhicce seklinde sıralanırlar.
Hicri takvimlerde Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir miladi takvimlerde olduğu gibi artık yıllar mevcuttur. 30 yılda yaklaşık 11 günlük bir gerileme yapmaktadır. Bu gerilemeyi düzeltmek için 30 yıllık dönemlerin 2 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 5 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 7 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 10 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 13 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 15 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 18 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 21 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 24 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 26 ve 29 yılları 355 gün Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir diğer yıllar ise 354 gündür.
Ay Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir dünya etrafında 12 defa döndüğü zaman bir Kameri sene olur ve 354.367 gün veya 354 gün 8 saat 48 dakika 34.68 saniyedir. Dünya Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir güneş etrafında 1 defa döndüğü zaman da bir Miladi sene olur ve 365.2422 gündür.
Hicri yıl miladi yıldan ( 365.2422 – 354.367 =) 10.8752 gün daha kısa olduğundan aylar bazen 29. bazen de 30 gün çekmektedir
Rumi Takvim

Osmanli Devletinde Hicri 1205 (1790) yilindan itibaren malî Isleri tanzim etmek için kullanilan takvimin adi. Osmanlilar Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir diger Islâm devletlerinde oldugu gibi bütün Isleri ni Hicri tarih esasi üzerinde yürütüyorlardi. Daha sonralari bir takim Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir malî gerekçeler sebebiyle resmî islemlerde Hicri tarihi birakarak günes esasina dayali tarihleme sIstemine geçIlmistir. Baslangiç tarihi M.S 594 tür. Mart ayi ile baslamaktadir. Hicri takvim ayin hareketlerine göre tesbit edildigi için Semsi takvime göre 1 yili Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir on bir gün önce tamamlar. Bu fark 33 senede Semsî takvime bir yillik bir fark yapar. Bunun için her otuz üç yilda Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir bir yil düsülerek Semsî sene ile mutabakat saglanmaktaydi. Düsülen bu seneye “Sivis senesi” denir. DüzeltIlmemis Julien takvimine göre ayarlanmis oldugu için Rumî Takvim ile miladi takvim arasinda 13 günlük bir fark vardir. Bu fark 1582′de Gregorien takviminde yapilan 10 günlük düzeltmenin 1900 yilinda 13 güne çikmasindan dogmaktadir. 1871 yilinda Cevdet Pasa Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir baskanliginda kurulan komisyon münasebetiyle kaleme aldigi “Takvimul-Edvar” adli eserde Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir bu takvimin Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Semsî aylar esasina göre Kamerî hesapla tesbit edIlmesinin dogurdugu mahzurlari ortaya koymaktadir. Bu takvim Osmanli Devleti’nin sonuna kadar yürürlükte kalmistir.

Rumî takvim Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 1871′de hicret esas alinarak yeniden sekillendirIlmistir. Baslangiç tarihi Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Miladi 23 Eylül 622 olarak alinmistir. Aylar Semsî olarak hesaplandigi isin Hicrî-Kamerî tarihe göre her otuz üç yilda bir yil geri kalmaktadir.
Miladi Takvim

Hz. İsa’nın doğumunu tarih başlangıcı ve dünyanın güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı yıl olarak kabul eden takvim.

Dönencel yıl müddeti 365 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 2425 gün üzerine kurulmuş olan bu takvimde Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir bir yıl uygulamada yaklaşık 365 gün 6 saat alınmak suretiyte Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir kalan 6 saatlik fark her dört yılda bir 24 saate çevrilerek bu bir günlük süre Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir normal şartlarda yirmi sekiz gün süren Şubat ayına ilâve edilmiş ve böylece her dört yılda bir Şubat ayının yirmi dokuz gün sürdüğü kabul edilmiştir. Bu tür yıllara da “fazlalık yıl” veya “artık yıl” ismi verilmiştir.

Milâdi takvimin ilk şekli olan Jülyen takvimi Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir M.Ö. 46 yılında Roma’nın kuruluşunun 708. yıldönümünde Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir İskenderiyede yaşayan astronomi bilgini Sosigenes’in tavsiyesi üzerine Roma İmparatoru Julies Cesar tarafından yapılmıştır. Julies Cesar tarafından gerçekleştirilen bu takvim reformu sırasında Roma’da günlerin sayılması konusunda düzensizlik görülmüş; buna da rahip ve papazların bazı çıkar hesapları yüzünden tarihleri istedikleri şekilde değiştirmeleri sebep olmuştur. Bu düzensizliğin giderilmesi amacıyla Julies Cesar yılbaşı gününü 1 Mart’tan 1 Ocak tarihine çevirmiş Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir yıl bir defaya mahsus olmak üzere 445 gün’e çıkarılarak düzensizlik ortadan kaldırılmıştır. Böylece M.Ö. 46 yılının 1 Ocağında Jülyen takvimi yürürlüğe girmiş olmasına rağmen uygulama çözüm getirmemiştir.
Dört yılda bir gün eklemekle takvim yine kesin bir şekilde düzeltilmiş olmuyor Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir bu hesaplamaya göre arada yine 1000 yılda 7 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir5 günlük bir fark kalıyordu. Bir yılda 0 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir007784 yıllık fark Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir başlangıçta önemsiz gibi görünüyorsa da zaman geçtikçe fazlalaşacağından Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir ban yanlışlıkların ortaya çıkmasına sebep olabilirdi. Gerçekten de Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir bu takvimin Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir1500 yıl kullanıldıktan sonra Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir güneş yılından 10 gün geri kaldığı anlaşılmıştır. Tarih Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 21 Mart olması gerekirken eldeki takvimde 11 Mart görfinmekteydi.

Papa XIII. Gregorius’un 1582 yılında Jülyen takviminde görülen düzensizliğin giderilmesi amacıyla yaptığı çalışmalar sonunda toplanan Ruhâni meclis Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir her dört yüz yılda üç artık yılın atılarak bu farkın giderilmesini sağladı. Buna göre dörtyüzün katları olan bin altıyüz Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir ikibin Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir ikibin dört yüz yılları artık yıl olarak düşünülemez. Bu da Greğorius takvimi reformunun son özelliğini meydana getirir. Yine bu takvim çerçevesinde MS. 325 yılında takvimin başlıca kurallarını belirleyen İznik Konsülü Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Güneş Çevriminin esas alınarak mevsimlerin güneş çevrimine yerleştirilmesine karar vermiştir. İznik Konsülünün toplanmasından Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 1582 yılına kadar ki fark olan 1257 yılda bu farkın on güne ulaştığı anlaşılmış Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir o günkü takvim gününe on gün eklenmiştir. Böylece Roma’da 4 Ekim 1582 Perşembe gününü doğrudan doğruya IS Ekim Cuma gününe bağlama kararı alınmıştır. Bu sayede hafta içinde günlerin sırası da değişmemiş oluyordu. İşte bu değişme ve toplantıyı (İznik Konsülü) düzenleyen Papanın ismine atfen Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir bu takvime Gregorien (milâdî) Takvimi denir.

Gregorien Takvimi Fransa’da 1582 yılında kabul edilerek Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 9 Aralık 1582′den hemen 20 Aralığa geçilmiştir. İngiltere 1752 yılının 3 Eylül günü kabul ettiği bu takvimle doğrudan 14 Eylül gününe geçmiştir.

Gregorien takviminde yılbaşının 1 Ocak tarihi olarak kabul edilmesi 1752 yılında gerçekleşti. O tarihe kadar 24 Aralık ile 1 Ocak tarihlere çiftyıl adı verilmekteydi.

On iki aydan oluşan miladi yılın aylarının isimleri ve bu ayların süreleri şöyledir: Ocak 31; Şubat 28 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 29; Mart 31; Nisan 30; Mayıs 31; Haziran 30; Temmuz 31; Ağustos 31; Eylül 30; Ekim 31; Kasım 30; Aralık 31. Ayrıca her yıl ilkbahar Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir yaz Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir sonbahar Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir kış olmak üzere dört mevsime ayrılmıştır. Yıl Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir her biri kavuşum ayının dörtte birine tekabül eden elli iki haftaya bölünmüştür.

Milâdî yılı Hicrî yıla çevirmek için önce eldeki milâdî tarihten 622sayısı çıkarılır; kalan sayı 33′e bölünür; bölüm Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir kalan sayıya eklenir: Hicri yıl = (Milâdi yıl-622) x 31 Bir hicri yılı milâdi yıla çevirmek için ise şu formül uygulanır:

Miladi yılı = Hicri yılı x 33 + 622

Her ne kadar miladi takvim Hz. İsa’nın doğum gününü 1 Ocak (başlangıç) olarak kabul ediyorsa da bunun kesin olmadığı bilinmektedir.
Türkiye’de Miladi Takvimi İlk olarak Osmanlı devletinde İttihat ve Terakki partisi zamanında Takvim-i Garbi ismiyle 1917′de yürürlüğe konan Hıristiyan takvimi Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Cumhuriyetin kurulmasıyla gerçekleştirilen köklü devrimler sırasında resmen kabul edilmiştir. 26 Aralık 1925 tarih ve 698 sayılı “Takvimde Tarih Mebdeinin Tebdili” hakkındaki kanunla Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Hicri 1342 Ocak ayının ilk günü 1 Ocak 1926 olarak değiştirilmiş ve bu tarihten itibaren yeni takvim yürürlüğe girmiştir. T.B.M.M. tutanaklarında kanun şu şekilde resmilik kazanmıştır:
Kanun No: 698. Kabul tarihi: 26.12.1925. Madde 1. Türkiye Cumhuriyeti dahilinde resmi devlet takviminde tarih başlangıcı olarak uluslararası takvim (milâdî Gregorien) başlangıç kabul edilmiştir.

Madde 2. 1341 senesi Kânûn-i evvelinin otuz birinci gününü takip eden gün Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir1926 senesi Kânûn-i sânîsinin birinci günüdür.
Madde 3. Hicrî Kamerî takvim öteden beri olduğu üzere özel hallerde kullanılır. Hicrî Kamerî ayların başlangıcını rasathane resmen tesbit eder.

Madde 4. İşbu kanun neşri tarihinde muteberdir.
Madde 5. İşbu kanunun ahkâmını icraya İcra Vekilleri Hey’eti memurdur T.B.M.M. Kanunlar Dergisi Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir c.1 V Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Atatürk İnkılâbı Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Kültür Bak. Yay. Ankara 1984 Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir s. 497).

“1927 yılından itibaren Türkiye müslümanları ve hristiyanlar halkı ilk kez ortak bir yıl hesabı kullanmaya başladılar. Aynı şekilde Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir yine ilk kez Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir birçok Türk Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Avrupa âdetlerine uyarak yılbaşlarında birbirlerine iyi dileklerini ilettiler” (bk. Paul Geııtizon Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Mustafa Kemal ve Uyanan Doğıı Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir çev. Fethi Ülkü Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Kültür Bakanlığı yayınları Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Ankara 1983. s. 145. Gotthard Jaschke Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Yeni Türkiye’de İslamlık Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Türkçesi Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Hayrullah Örs Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir Ankara Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 1972. s. 29-30).

Cumhuriyet devrimlerinden sadece birisi olan milâdi takvimin kabulüyle Türkiye müslümanlarının bin yıllık islamî geçmişleriyle aralarına engeller konulmuş ve bundan böyle hristiyan Noel baba kültürü halk arasında yaygınlık kazanarak batılılaşma resmî devlet politikası halini almıştır. Hafta tatilleri pazar gününe alınmış Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir1935 yılında ise Yahudilerin hafta tatilleri olan cumartesi günleri yarım gün tatil edilmiş Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir 1974 yılında cumartesi tatili tam güne çıkarılmıştır. Ancak Müslümanların tatili olan cuma günleri için aynı durum söz konusu olmamıştır.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir

Miladi Takvimin Bir Yıldaki Ay Sayısı Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: hicri takvimin bir yıldaki ay sayısı nedir, miladi takvimin ayların süreleri, miladi takvim ayların süreleri, miladi takvimin ayların süreleri nelerdir, miladi takvimin ay süreleri, miladi takvimin aylarının süreleri, miladi takvimin bir yıldaki ayların süreleri, miladi takvim bir yıldaki ay süresi, hicri takvimin bir yıldaki ay süresi, miladi takvimde ayların süreleri, miladi takvimin bir yıllık ay süresi, miladi takvime göre ayların süreleri, hicri takvim bir yıldaki ay sayısı nedir, hicri takvimin bir yıldaki ay sayısı, miladi takvim bir yıldaki ayların süreleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
miladi takvimin kabulü ivaraka Soru Cevap 1 04-12-2012 03:32
Hicri Takvimin Miladi Takvime Çevrilmesi Я Soru Cevap 0 29-10-2012 02:31
pi sayısı nedir ? yalma Soru Cevap 1 21-02-2012 08:42
Avogadro Sayısı Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 04:49
e Sayısı Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 15-06-2011 01:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.