bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2013, 04:12   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Agız Kenarları Kızarıklığı

Agız Kenarları Kızarıklığı-Agız Kenarları Kızarıklığı Sebepleri


20 SORUDA HASSAS CİLTLER

1. Hassas cilt nedir?

Pek çok insan hassas bir cilde sahip olduğunu söyler Agız Kenarları Kızarıklığı çünkü:

Bazı cilt bakım ürünleri veya cilde temas eden ev ürünleri Agız Kenarları Kızarıklığı ciltte batma Agız Kenarları Kızarıklığı yanma Agız Kenarları Kızarıklığı kızarma ve/veya sıkılığa neden olur.
Ürüne temas sonrasında görünür bir etki olmamasına rağmen Agız Kenarları Kızarıklığı daima ciltlerinde bir rahatsızlık hissi hissederler.

Dermatologlar Agız Kenarları Kızarıklığı yani cilt konusunda uzmanlaşmış doktorlar Agız Kenarları Kızarıklığı aşağıdaki durumlarda hassas cilt tanısında bulunurlar:

Püstüller (ciltteki kabarcıklar) Agız Kenarları Kızarıklığı ciltteki şişlikler ve/veya cilt erozyonu gibi deri reaksiyonları görüldüğünde Agız Kenarları Kızarıklığı
Deride aşırı bir kuruluk gözlemlendiğinde ki bu durumda derideki sinir uçları yeteri kadar korunamaz ve bu da kozmetik veya cilt bakım ürünleri kullanımı sonucunda deri reaksiyonlarına yol açabilir.
Hassas cilt habercisi olabilen kızarıklık eğiliminde.

2. Hassas bir cilde sahip olduğumu nasıl anlarım?

Cildinizi bir dermatologa muayene ettirin. Bu hassas bir cilde sahip olup olmadığınızı veya cilt durumunuzu anlamanın en kesin yoludur.

3. Hassas cilt reaksiyonlarına neler neden olur?

Hassas cilt reaksiyonları nedenleri şunlardır:

Altta yatan cilt hastalıkları ya da atopik dermatit gibi bağışıklık sistemi bozukluğu ile ilgili alerjik deri reaksiyonları (egzama) Agız Kenarları Kızarıklığı ürtiker (kurdeşen) Agız Kenarları Kızarıklığı akne veya alerjik kontakt dermatitdir.
Sinir uçlarını koruyamayacak derecede aşırı kuru ya da zedelenmiş deri Agız Kenarları Kızarıklığı deri reaksiyonlarına yol açar.
Güneş ve rüzgar ya da aşırı sıcak ve soğuk gibi cilde zararlı çevresel faktörlere aşırı derecede maruz kalmak.
Cilt hassasiyetinde Agız Kenarları Kızarıklığı genetik faktörler Agız Kenarları Kızarıklığı yaş Agız Kenarları Kızarıklığı cinsiyet ve ırk farklılıkları daha az tanımlanmıştır. Örneğin Agız Kenarları Kızarıklığı nummular dermatit olarak bilinen bir egzama türü en sık 60 yaş üstü erkeklerde görülür.

4. Hassas ciltler için tıbbi testler var mı?

Yama testi alerji belirtisi olarak kurdeşen Agız Kenarları Kızarıklığı genel kaşıntı veya egzama gibi cilt hassasiyetine yol açan etmenleri belirleyebilir. Aksi takdirde doktorların Agız Kenarları Kızarıklığı çok sayıda ve çeşitli faktörler nedeniyle hassas ciltleri teste tabi tutmaları zordur.

5. Erkekler hassas cilt konusunda endişe etmeli mi?

Sağlıklı bir cildin görünümü tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de çekicidir ve daha çok erkek bunun farkına varmaktadır. Belki de bu yüzden dermatologlar Agız Kenarları Kızarıklığı erkeklerin bugünlerde artan sayıda hassas ciltler konusunda tanı ve tedavi arayışında olduğunu rapor etmektedir.

6. Hassas ciltler Agız Kenarları Kızarıklığı özellikle de yüzüm için bakım ipuçları nelerdir?

Temizlik: Dermatologlar insanlardaki hassas ciltlerin farklı temizlik yöntemlerine farklı yanıt verdiğini belirtmektedir. Ancak çoğu "deodorant içeren" veya çok kokulu sabunların güçlü deterjanlar içerdiği için yüzde kullanılmaması gerektiğini konusunda hemfikir.

Pek çok sıvı yüz temizleyici ile birlikte hafif temizleme sabunları ve hassas deri sabunları gibi sabun içermeyen temizleyiciler Agız Kenarları Kızarıklığı sabundan daha düşük pH değerine sahiptir. Bunlar Agız Kenarları Kızarıklığı temizlik kremleri ve tek kullanımlık yüz tuvalet bezleri ile birlikte daha az cilt tahrişine neden olur.

Nemlendirici: Bu ürünler cildinizin nemi muhafaza etmesine yardımcı olur Agız Kenarları Kızarıklığı tahriş ve kurumaya karşı direnç gösterir. Hassas ciltler için cilt bakım ürünleri seçerken aşağıdakilere dikkat edin.

Kozmetik: Hassas ciltler için seçilecek kozmetik ürünleri için aşağıdaki yönergelere bakın.

7. Hassas ciltler için daha az tahriş edici olan cilt bakım ürünlerini seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Belirli bazı kurallar eksik ama daha "cilt dostu" ürünler şunları içerir:

Sadece birkaç içeriği olan
Az ya da hiç koku içermeyen
Koruyucu olarak metilparaben veya butilparaben içeren

Hassas bir cildiniz varsa aşağıdakileri içeren ürünlerden kaçının:

Antibakteriyel ya da deodorant içeren
Alkol içeren
Retinoidler veya alfa hidroksi asit içerenler

8. Ne tür kozmetik ürünler hassas ciltleri daha az tahriş edicidir?

Hassas bir cildiniz varsa Agız Kenarları Kızarıklığı Amerikan Dermatoloji Akademisi şunları önerir:
Az sayıda koruyucu ve cilt tahrişine karşı en az risk taşıyan yüz pudrası kullanın.
En az cilt tahrişi için silikon bazlı fondötenler kullanın.
Çıkarmak için bir çözücü gerektiğinden suya dayanıklı kozmetik kullanmayın.
İçeriği 10’dan az olan ürünleri kullanın.
En az alerjik olarak görülen siyah göz kalemi ve rimel kullanın.
Göz kalemi ve kalem kaş doldurucu kullanın Agız Kenarları Kızarıklığı lateks içerdiğinden sıvı göz kalemi alerjik reaksiyona sebep olabilir.
Lacivert gibi koyu renkler üst göz kapağı derisinde daha fazla tahrişe yol açtığından Agız Kenarları Kızarıklığı toprak tonda göz farı kullanın.
Bozulup kontamine (bulaşmış) olabildiği için eski kozmetik ürünlerinizi atın.
Kurumadan önce yüzünüze veya gözünüze değdirme riski varsa Agız Kenarları Kızarıklığı tırnak cilası kullanmayın.

9. Bilinmedik bir cilt bakım ürününü Agız Kenarları Kızarıklığı hassas bir cilt reaksiyonu için nasıl test etmeliyim?

Bilinmedik bir cilt bakım ürününü hassas cildiniz üzerinde denemeden önce aşağıdakileri yapın:

5 gün boyunca her gün kulak arkasında küçük bir miktarda uygulayın ve gece boyunca bırakın.
Cildiniz tahriş olmazsa aynı işlemi göz çevresine uygulayın.
Yine tahriş olmazsa Agız Kenarları Kızarıklığı ürünü yüzünüzün her yerine uygulayabilirsiniz.

10. Hassas ciltleri yaz-kış korumak için ipuçları nelerdir?

Öncelikle bilmeniz gereken: Amerikan Dermatoloji Akademisi güneş ışınlarına karşı yıl boyunca cildinizi korumanız gerektiğini önerir. Güneş koruma faktörü (SPF) en az 15 olan bir ürün kullanın ve bunu güneşte 20 dakikadan uzun kalacağınız her gün uygulayın.

Unutmayın Agız Kenarları Kızarıklığı güneşin zararlı UV ışınları en çok 10:00-14:00 saatleri arasında etkilidir. Yılın hangi ayında olursa olsun günün bu saatlerinde güneş altında durmaktan kaçının.

Kışın: Pullanma kaşıntı Agız Kenarları Kızarıklığı çatlama ve deri kuruluğunu önlemek için:

Evinizi aşırı ısıtmayın.
Sıcak değil az sayıda ılık duş alın Agız Kenarları Kızarıklığı sabun içermeyen temizleyiciler kullanın.
Banyodan sonra cilt kuruluğunu en aza indirin: Cildinizi hafif dokunuşlarla kurulayın ve cilt hala nemliyken nemlendirici sürün.
Vazelin Agız Kenarları Kızarıklığı mineral yağ Agız Kenarları Kızarıklığı linoleik asit Agız Kenarları Kızarıklığı seramid Agız Kenarları Kızarıklığı dimetikon veya gliserin içeren bir nemlendirici kullanın.

Yazın: Bronzlaşmanın cilde aslında zarar verdiğini unutmayın. Güneş koruma kremi sürmüş olsanız bile güneş altında yatmayın. Bir güneş kremi seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurları aşağıda okuyun.

Dışarıya çıkacaksanız Agız Kenarları Kızarıklığı geniş bir şapka ve güneş gözlüğü takın Agız Kenarları Kızarıklığı kollarınızı ve bacaklarınızı tam olarak kapatan sıkı dokunmuş kıyafetler giyin Agız Kenarları Kızarıklığı dışarı çıkmadan 15 – 30 dakika önce güneş kreminizi sürün ve her iki saatte bir Agız Kenarları Kızarıklığı yüzdükten sonra ya da aşırı terlediyseniz yeniden uygulayın.

11. Hassas cildi korumak için bir güneş kreminde nelere dikkat etmeliyim?

Yukarıda da belirtildiği gibi Agız Kenarları Kızarıklığı güneş kreminizin SPF 15 ya da üstü olması gerekir. Özellikle de kadınlarda güneş kremi Agız Kenarları Kızarıklığı sadece çinko oksit veya titanyum dioksit gibi “fiziksel” maddeleri içermelidir. Çünkü fiziksel güneş koruma kremlerine karşı alerjik bir reaksiyon pek görülmez: Bunlar Agız Kenarları Kızarıklığı kimyasal güneş korumaları gibi Agız Kenarları Kızarıklığı güneş ışınlarını emmek yerine onu yansıtırlar.

12. Doktorlar hassas ciltleri ne zaman ve nasıl teşhis ve tedavi etmeli?

Hassas cilde sahip pek çok kişi cilt bakım ürünlerinden kaynaklanan hafif derecede tahrişler için tıbbi yardım aramaz Agız Kenarları Kızarıklığı bunun yerine ciltlerini tahriş etmeyen başka bir ürün bulana dek denemeye devam ederler. Dermatoloğa Agız Kenarları Kızarıklığı genellikle hastanın rahatsızlığı akut hale geldikten sonra danışılır.

Danışıldığı zaman Agız Kenarları Kızarıklığı dermatolog ilk olarak Agız Kenarları Kızarıklığı egzama Agız Kenarları Kızarıklığı akne gibi cilt hastalıklarının ya da deride temasa bağlı kurdeşen olup olmadığına bakacaktır. Alerji için yama testi yapılabilir. Dermatolog ayrıca hastanın cilt bakım düzeni hakkında sorular soracak Agız Kenarları Kızarıklığı potansiyel bir tahriş edici olup olmadığını belirleyecek ve hassas cildi daha az tahriş edici potansiyeli olan hafif cilt bakımı ve ev ürünleri tavsiye edecektir.

13. Hangi kumaş türü hassas ciltleri daha az tahriş edicidir?

Yumuşak Agız Kenarları Kızarıklığı ince pamuk ve ipek gibi yumuşak Agız Kenarları Kızarıklığı doğal kumaşlar Agız Kenarları Kızarıklığı cilde direkt temas edecek şekilde giyildiğinde iyi hissettirir. Pamuk serin tutarken ipek ılık tutar; her ikisi de emicidir ve deriden nemi çeker. Suni ipek ve keten de hassas ciltler için rahattır ama pamuk veya ipekten daha ağırdır. Kıyafetler Agız Kenarları Kızarıklığı tahrişe yol açabilecek kırışıklık ve kat izlerinden mümkün mertebe arındırılmalı ve bol olmalıdır.

14. Hangi hastalık ve durumlar hassas ciltlerle ilgili olabilir?

Eğer akne Agız Kenarları Kızarıklığı sedef hastalığı Agız Kenarları Kızarıklığı kontakt dermatit Agız Kenarları Kızarıklığı rozasea Agız Kenarları Kızarıklığı egzama gibi cilt bozuklukları varsa Agız Kenarları Kızarıklığı sizin de hassas bir cilde sahip olmanız olasıdır. Unutmayın stres akneye neden olmaz ancak daha kötü yapabilir.

15. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) kozmetik güvenliğini düzenler mi?

FDA'nın Gıda Güvenliği ve Uygulamalı Beslenme Merkezi Agız Kenarları Kızarıklığı kozmetik ürünlerin üretim ve pazarlamasını düzenler ama reçeteli ilaçlar ve tıbbi cihazları düzenlediği şekliyle değil. FDA kozmetik üreticilerinden Agız Kenarları Kızarıklığı ürünlerinin üzerinde üretim verilerini Agız Kenarları Kızarıklığı kozmetikle ilgili yaralanmaları belirtmelerini isteyemez. Ürünlerinin veya içeriklerinin herhangi birinde aşağıda belirtilen durumlar tespit edilirse üreticilere karşı dava açılabilir:

Güvensiz
Hatalı etiketli
Hileli
Hatalı marka

16. "Hipoalerjenik" etiketli olan cilt bakım ürünleri hassas ciltler için güvenli midir?

Hipoalerjenik cilt bakım ürünleri hassas ciltler için mutlaka güvenli olmayabilir. FDA’ın Agız Kenarları Kızarıklığı "hipoalerjenik" teriminin kullanımında üreticileri denetleyen hiçbir standardı yoktur. Bu yüzden belli bir şirket ne anlam yüklerse o anlama gelmektedir.

17. Belirli bir cilt bakım veya ev ürününün benim hassas cildim üzerinde tahriş olasılığı olup olmadığını nasıl anlarım?

Bazı ulusal ve uluslararası veri tabanlarında aranılan ürünle ilgili veri sağlamaktadır. Marka adıyla ürünlere bakabilir ve içlerinde hassas cildinizi tahriş edebilecek bir şeyin olup olmadığını görebilirsiniz.

18. Sağlıklı beslenmenin hassas ciltlere faydası var mıdır?

Sağlıklı beslenme Agız Kenarları Kızarıklığı bütün vücuda olduğu gibi cilde de faydalıdır. Ama Agız Kenarları Kızarıklığı eksikliğinde Agız Kenarları Kızarıklığı kuru Agız Kenarları Kızarıklığı pul pul dökülen Agız Kenarları Kızarıklığı hassas ciltlere neden olabilen bir besin grubu vardır: B kompleks vitaminleri: riboflavin Agız Kenarları Kızarıklığı niasin Agız Kenarları Kızarıklığı B6 Agız Kenarları Kızarıklığı B12 Agız Kenarları Kızarıklığı ve biotin.

Yeterli miktarda alındığında B kompleks vitaminleri stresi azalttığı gibi cilt kuruluğunu ve kaşıntıyı da azaltmaya yardımcı olabilir. Tahıllar Agız Kenarları Kızarıklığı pirinç Agız Kenarları Kızarıklığı buğday tohumu Agız Kenarları Kızarıklığı yulaf ezmesi Agız Kenarları Kızarıklığı ay çekirdeği Agız Kenarları Kızarıklığı balık Agız Kenarları Kızarıklığı yumurta Agız Kenarları Kızarıklığı badem Agız Kenarları Kızarıklığı karaciğer Agız Kenarları Kızarıklığı maya ve düşük yağlı süt ürünlerinden öğünlerinizde nasıl yararlanabileceğinizi dermatolog veya beslenme uzmanınıza sorun.

19. Hassas cilde bağlı bir hastalığı ya da sorunu olan çocuklar bunu atlatabilir mi?

Egzama nedeniyle hassas cilde sahip bir çocuğun Agız Kenarları Kızarıklığı bunu 5 yaşından önce atlatmasında %90 ve ergenlik çağına gelmeden atlatmasında ise %40-50 ihtimal vardır. 11-30 yaş arası insanların %80’inde akne salgını vardır; ancak pek çoğunda 30’lu yaşlarda kaybolduğu düşünülmektedir. Psoriasis (sedef) kronik (ömür boyu) bir hastalık olarak kabul edilir.

20. Hassas ciltler kalıtsal mıdır?

Cilt hassasiyeti ile ilintili birtakım cilt hastalıkları ve koşullarının ırsi (kalıtımsal) olduğu bilinmekte ya da buna inanılmaktadır. Bunlar arasında sivilce Agız Kenarları Kızarıklığı egzama Agız Kenarları Kızarıklığı sedef ve rosacea vardır. Bir cilt bakım Agız Kenarları Kızarıklığı kozmetik veya ev ürününe karşı reaksiyon olarak gelişen cilt tahrişi kalıtsal değildir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 24-01-2014, 04:38   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Yanlisiniz var paraben ve türevleri asla ve asla tercih edilecek urunde bulunmamalidir. Kendisinin kanserojen oldugu kanitlanmistir zaten maliyeti düşük oldugu icin genelde ucuz markalar tarafindan kullanilir.


 

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Agız Kenarları Kızarıklığı

Agız Kenarları Kızarıklığı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: ağız kenarında kızarıklık, dudak kenarında kızarıklık, ağız kenarlarında kızarıklık, ağız kenarındaki kızarıklıklar, ağız kenarı kızarıklık, dudak kenarlarında kızarıklık, agız kenarı kızarıklığı, ağız kenarında kızarıklık ve kuruluk, dudak kızarıklığı, dudak kenarlarının kızarması, dudak kenarı kızarıklık, ağız kenarında egzama, dudak kenarında egzama, dudak kenarinda kizariklik, dudak çevresinde kızarıklık,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Yanak Kızarıklığı İçin Ne Yapmalı elif Cilt Hastalıkları 1 19-03-2015 07:56
Bohça Kenarları 1 nimlahza Diger Dantel Örnekleri 4 16-03-2011 02:09
Havlu kenarları nimlahza Havlu Kenarı Örnekleri - Modelleri 4 05-03-2011 12:13
Havlu Kenarları nimlahza Havlu Kenarı Örnekleri - Modelleri 0 04-03-2011 01:03
*Havlu Kenarları* nimlahza Havlu Kenarı Örnekleri - Modelleri 1 27-02-2011 02:23

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:06 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats