bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2013, 08:40   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Mendel Yasalari Nelerdir?

Mendel Yasalari Nelerdir?-Mendel Yasalari Hakkında


1-Monohibritler ve Dominant Resesif Kanunları

Kırmızı renkli homozigot bir bezelye ile homozigot beyaz çiçekli bir bezelyenin çaprazlanması sonucu elde edilen Fi dölünde kırmızı renkli bi*reyler elde edilmektedir. Elde edilen kırmızı bireylerin kendilenmesi yani aynı genotipte bir birey ile çaprazlanması sonucunda F2 dölünde 3 kırmızı ve 1 beyaz birey oluşmaktadır. Bu durumda belli karakterlerin döllere geçi*şinde dominansinin varlığından sözedilir. Bu örnekte kırmızılık renginin dominant (baskın) karakter olduğu buna karşılık beyaz rengin resesif bir ka*rakter olduğunu anlıyoruz.

Buna karşılık aslan ağzı bitkisinin kırmızı çiçekli bir bireyi beyaz çi*çekli bir bireyle çaprazlandığı zaman meydana gelen F1 dölü pembe renkli olmaktadır. Bu birey tekrar pembe renkli bir bireyle çaprazlandığı zaman 1 bireyin kırmızı Mendel Yasalari Nelerdir? 2 bireyin pembe Mendel Yasalari Nelerdir? 1 bireyin ise beyaz renkte olduğu görül*mektedir. Anne ve baba olarak ele alınan kırmızı ve beyaz bireyler renk ba*kımından homozigottur. Çünkü kırmızı çiçekli bireyler KK buna karşılık be*yaz çiçekli ise kk olan renk genini taşımaktadır. F1 dölü heterezigottur. Çün*kü bu döldeki bireylerle anneden gelen K Mendel Yasalari Nelerdir? kırmızılık renk geni ile babadan gelen k beyazlık geni bir arada bulunurlar Mendel Yasalari Nelerdir? bunlar farklı değer ve özellikteki allel genlerdir.

Taşıdığı farklı özellikteki K=kırmızılık ile k=beyazlık geni eşit etkiye sahip oluşu ile renk pembe olmaktadır.Bu olaya eş baskınlık veya yarı do-minantlık denilmektedir. Fenotipi pembe çiçekli F1 dölü yine kendi gibi heterezigot pembe çiçekli bir bireyle çaprazlanırsa (kendileşirse) F2 dölünde 11 oranı ortaya çıkar.

2- Dihibrit Kalıtım

Atasal dölün bireyleri iki karakter çifti bakımından farklı yani heterezigot iseler buradaki kalıtıma dihibrit kalıtım denilmektedir.

3- Trihibrit Kalıtım

Benzer kurallar ve prensiplere göre karakterlerin dölden döle geçişini gördüğümüz ikiden fazla bağımsız gen bakımından farklı olan homozigot bi*reyler melezlendiğinde daha karışık fakat belli bir açılım gösteren durumlar görülür. Örneğin; 2 farklı mısır varyetesinde yapılan bir çaprazlama ele alı*nabilir. Taneleri düzgün Mendel Yasalari Nelerdir? endospermi sarı ve mavi renk taşıyan bir mısır çe*şidi ile taneleri buruşuk Mendel Yasalari Nelerdir? taneleri san olmayan ve kabuğun üst kısmı mavi o-lan bir diğer mısır varyetesi çaprazlandığmda 27933:1 gibi bir oran ortaya çıkmaktadır. Bu çaprazlamalara trihibrit (polihibrit) kalıtım denil*mektedir. Hayvanlarda da yapılan bu çaprazlamaların sonuçlan aynı oranlar*da ortaya çıkmıştır.
Tüm bu çaprazlama deneylerine göre Mendel üç önemli kanun ortaya koymuştur. Bunlar:

1) Farklı karakterde homozigot iki canlının çaprazlanması sonucunda oluşan melezde bireylerin hepsi birbirine benzerler. Yani izotipiktirler. Bu kanuna izotipi (benzerlik) kanunu denir.
2) Bir melezde bir araya gelmiş bulunan anne ve babadan geçmiş genler o melezden dişi ve erkek gametler yaratılırken birbirinden ayrılırlar. Melez bireye geçen ve ayrı karakterlere ait genler aynı gamette bir arada bulunamazlar. Buna ayrılma kanunu denir.

3) Heterozigot Fİ dölünün meydana gelişinde birbirinden bağımsız ayrılabilen ve birbirine bağlı olmadan yeni gen kombinasyonlarını yapabilen genlerle ilgilidir. Buna bağımsızlık kanunu denir.

Genlerin Karşılıklı Etkileri ve Melez Döllerde Mendel Ku*rallarına Uymayan Oranlar

Modern genetik alanında yapılan deneylerde genlerin birbirine karşı olan davranış etkilerinde Mendel Yasalari Nelerdir? yukarıda belirtilen mendel kurallarına uymayan sonuçlar ortaya çıkmıştır. Genlerin birbirine karşı gösterdiği ekivalent Mendel Yasalari Nelerdir? do*minant ve resesif davranışların dışında çeşitli bazı etkilerinde var olduğu ka*nıtlanmıştır.

Bir genin iş gördüğü ortamdaki değişmelerin Mendel Yasalari Nelerdir? bir gen çiftinin karşılıklı etkileşiminin sonucunda o genin farklı özelliklere sebep olabileceği anlaşıl*mıştır. Bu sapmalara aşağıdaki örnekler verilebilir:

1-Komplementer (Tamamlayıcı) Genler

Bağımsız iki gen çiftinin biri tek başına idiotipte bulunduğu zaman bir karakterin belirmesini sağlayamaz. Ancak ikisi bir araya geldiği zaman kararkter ortaya çıkabilir. Örnek; Beyaz çiçekli iki burçak bitkisi çaprazlandığı zaman F1 dölünde erguvan renkli Mendel Yasalari Nelerdir? F2 dölünde ise çoğunlukla erguvan renkli bitkilerin ortaya çıkması.

2-Epistazi Olayı

Allel olmayan genlerden birinin Mendel Yasalari Nelerdir? diğeri üzerinde dominansi göstermesi durumudur. Örnek; meyveleri beyaz renkli olan bir kabak bitkisi ile Mendel Yasalari Nelerdir? meyve*leri yeşil renkli olan bir kabağın birleşmesinden çoğunlukla beyaz renkli meyveler meydana gelir.

3-PoIimeri (Kat Faktörlülük) Olayı

İki veya daha fazla bağımsız gen çiftinin Mendel Yasalari Nelerdir? aynı karakterin ortaya çıkmasında aynı yönde etki göstererek o karakterin fenotipte belirmesine et*ken olması haline denir. Bu tip etkilere sahip genlere de polimer genler de*nir. Örnek; kalpsi ve oval meyveli çoban çantası bitkisinin çaprazlanması ile büyük oranda kalpsi meyvelerin meydana gelişi.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Mendel Yasalari Nelerdir?

Mendel Yasalari Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: komplementer gen erguvan,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kalıtım ve Mendel Konu Anlatımı elif Soru Cevap 0 08-02-2013 03:14
Gregor Mendel Kimdir? Я Soru Cevap 0 16-12-2012 03:21
Mendel çalışması hakkında bilgi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-12-2011 09:39
Çaprazlamalar Ve Mendel Kuralları Nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 02:26
Johann Gregor MENDEL ada44 Felsefe Bilimi 0 01-04-2009 09:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.