bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2013, 08:42   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Konyanın Tarihi Geçmişi

Konyanın Tarihi Geçmişi

Konyanın Tarihi Geçmişi


Efsaneye göre bir zamanlar bu şehre Medüz denen bir canavar musallat olur. Zeus'un oğlu Perse Konyanın Tarihi Geçmişi Medüz'ün başını keserek şehri kurtarır. Halk da Konyanın Tarihi Geçmişi Perse'in bir heykelini şehrin meydanına diker. Bundan sonra Konyanın Tarihi Geçmişi şehrin ismi heykel şehri demek olan "İkonium" olur. Bir zamanlar Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkenti olan Konya'nın yerleşim tarihi Konyanın Tarihi Geçmişi Can Hasan Konyanın Tarihi Geçmişi Çatalhöyük ve Erbaba kazılarının sonuçlarına göre Neolitik Çağ'a (MÖ 8000-5500) kadar uzanır.Çumra Konyanın Tarihi Geçmişi Karaman Konyanın Tarihi Geçmişi Seydişehir Konyanın Tarihi Geçmişi Beyşehir dolaylarındaki alanlarda yerleşik hayata geçerek tarım ve avcılığı benimsemiş Konyanın Tarihi Geçmişi kendini savunabilmek için taştan çeşitli savaş aletleri yapmıştır.Konya büyük kentleşme evrimine maden evriyle başladı. M.Ö. 3000'de Alaeddin Tepesine yerleşip güvenliğini sağlayarak kendisini dış etkenlerden korudu. Ve yüzyıllar boyunca bağımsız yaşadı.

Anadolu'da Hitit egemenliğine son veren Frigler Trakya'dan Anadolu'ya göç etmiş kavimlerdir. Alaaddin Tepesi ve Karapınar Konyanın Tarihi Geçmişi Gıcıkışla Konyanın Tarihi Geçmişi Sızma'dan elde edilen buluntular MÖ VII. yüzyıla aittir. Frigyalılardan sonra Konya ( KAVANİA ) Lidyalılar ve İskender'in istilasına uğramıştır. Daha sonraları Anadolu'da Roma hakimiyeti sağlanınca Konya İkonium olarak varlığını korumuştur. ( MÖ 25 ). Antalya'dan Anadolu'ya çıkan Hıristiyan azizlerden St. Paul Antiochia ( Yalvac'a ) sonra İkonium'a ( Konya'ya ) gelmiştir. Bu devirde Hatunsaray Lystra-Derbe ve Laodika ( Ladik Halıcı ) ve Sille önemli Bizans yerleşim yeridir. İslamiyetin Anadolu'da yayılması ile Bizans'a ( Yani İstanbul'a ) Arap akınları başlamıştır. Emeviler Konyanın Tarihi Geçmişi Abbasiler Konyanın Tarihi Geçmişi Konya üzerinden akınlar yapmışlardır.

Klasik çağlara Konya Konyanın Tarihi Geçmişi Roma İmparatorluğu'nun sömürgesi olarak Konyanın Tarihi Geçmişi Roma'lı valiler tarafından yönetilmiş Konyanın Tarihi Geçmişi yerli halk Roma egemenliği altında yüzyıllar boyunca Diyar-ı Rum olarak yaşamıştır. Siyasal hakimiyet kurulduktan sonra kent biraz büyümüş Konyanın Tarihi Geçmişi ek işlev kazanmaya başlamıştır.

Roma İmparatorluğu'nun parçalanması ve Doğu Roma'nın Bizans ismiyle siyasal alanda boy göstermesiyle Konya garnizon aracılığı ile yüzyıllar boyunca idare edilmiştir. Hristiyan azizelerinden Saint Paul'un Konya'yı iki defa ziyaret etmesiyle kutsallık kazanan şehir Konyanın Tarihi Geçmişi Hristiyanlarca da ayrı bir önem kazanmıştır.

M.S. 1077 yılında Kutalmışoğlu Süleyman Bey tarafından köhne Bizans'ın elinden alınan Konya şehrinin fethi kolay olmuş Konyanın Tarihi Geçmişi Gevele Kalesi (Takkeli Dağ) kumandanı Konyanın Tarihi Geçmişi kalenin anahtarını ve yöneticiler de yönetimini Selçuklulara bırakmıştır. Daha sonra Haçlı Seferlerinin geçit yolu olan Konya'nın 1096 yılında başkent olmasıyla "İslam-Türk Medeniyeti Tarihi" süresi için de başlangıç olmuş ve yüzyıllarca çevreye ışık saçmıştır. Konya şehrinin büyük bayındırlık etkinlikleri başlamış; medreseler Konyanın Tarihi Geçmişi camiler Konyanın Tarihi Geçmişi kütüphaneler Konyanın Tarihi Geçmişi şifahaneler ve ilim yuvaları yapılmıştır.

Konya'nın fethi esnasında şehir Konyanın Tarihi Geçmişi Alaeddin Tepesi ve civarında dar bir alanda bulunuyordu. Pazar yerleri Konyanın Tarihi Geçmişi hanlar Konyanın Tarihi Geçmişi hammadde satan dükkanlar ile bunları işleyen sanatkarlar işlevlerini bu dar alanda yerine getirmişlerdir. Yerel pazarların yanında uluslararası pazarların yolu Konya'dan geçtiğinden Cenevizliler Konyanın Tarihi Geçmişi Venedikliler Konyanın Tarihi Geçmişi Lehler gerek iç alımlarda Konyanın Tarihi Geçmişi gerekse dış alımlarda sağladıkları mallarını Konya üzerinden Akdeniz limanlarına sevk etmişlerdir.

Konya şehrini kısa zamanda gelişmesi Konyanın Tarihi Geçmişi oturum alanlarının batıya doğru uzanması şehrin savunmasını zorlaştırmıştır. Bu durum 1222 yılında Alaeddin Keykubad tarafından dış kalenin kapılarının civarına taşınmıştır.

Bir süre Karamanoğlu egemenliği altına geçen Konya'nın Karamanoğlu-Osmanlı çekişmeleri ile bir kat daha kötüye giderek yüzyıllar boyu sürecek olan karanlık günlerin devam etmesine neden olmuştur. Zaman içerisinde Konya'nın asıl halkı Konyanın Tarihi Geçmişi bu kötü günleri tevekkül ile karşılamış; kaderinin bir gün ters döneceğine inanmış Konyanın Tarihi Geçmişi kendi gelenek ve göreneklerinyle yaşamayı kabullenmiştir.

Konya şehrinin kaba çizgileriyle anlattığımız bu tarih hikayesi 20. asrın ilk çeyreğinde de yeniden devam etmiştir; Anadolu-Bağdat demiryolunun 1895-1896'da Konya'ya ulaşması ve 1901 yılında Avlonyalı Ferit Paşa'nın Konya'ya vali olarak tayin edilmesiyle ivme kazanmıştır. Şehrin fiziki dokusu değişmiş Konyanın Tarihi Geçmişi 1912 yılından başlamak üzere modern mimari tarzında çatılı ve kargir binalar inşa edilmiştir. Ulaşıma atlı tramvay dahil edilmiş 1924 yılında ilk elektrik fabrikası açılmıştır.

1950 yılından itibaren şehirde yenilik hareketleri başlamış Konyanın Tarihi Geçmişi şehrin sanayileşmesi ile bugünkü modern Konya'nın hazırlanmasına yardımcı olmuştur.

Bügun Türkiye'nin sayılı büyük şehirlerinden olan Konya milyonluk nüfüsü Konyanın Tarihi Geçmişi fabrikaları Konyanın Tarihi Geçmişi köprüleri Konyanın Tarihi Geçmişi yolları ile modern bir şehir olmasıyla hepimizin kıvanç kaynağıdır.

Konyanın Tarihi Geçmişi


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 13-02-2013, 08:59   #2 (permalink)
Avatar Yok
 
Standart

Konya siz gelin bir de son halini görün derim.


cyberbob isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Konyanın Tarihi Geçmişi

Konyanın Tarihi Geçmişi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: konya tarihi, konyanın tarihi, konyanın tarihçesi, konyanın tarihi geçmişi, konyanın geçmişi, konyanin gecmisi, konya nın geçmişi, konyanın gecmişi, konya nın resmi, konyanin tarihi gecmisi, konya gecmişi, konyanın geçmiş tarihi, konya nın gecmışı, konyanin tarihi, konya alaaddin tepesi tarihi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bilgisayardan gözatma geçmişi nerede nasıl silinir? Я Soru Cevap 0 23-02-2012 05:21
Türk Dilinin Geçmişi Nasıldır? elif Eğitim ve Öğretim 0 16-06-2011 03:59
Sıvı Ölçü Birimlerinin Geçmişi elif Eğitim ve Öğretim 0 13-06-2011 03:16
Geçmişi ile barışmak isteyenlere; nurküllü İlişkiler, Duygular ve Hayatın İçinden 0 23-08-2010 02:03
Geçmişi Yaşamak... mormavi Psikoloji 0 18-01-2010 02:51

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 07:58 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats