bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2013, 08:43   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Canlıların Çoğalma Şekilleri

Canlıların Çoğalma ŞekilleriCanlıların ortak özelliklerinden biri de çoğalmadır. Belirli büyüklüğe ve olgunluğa erişen tüm canlılar Canlıların Çoğalma Şekilleri nesillerinin devamı için kendilerine benzer canlılar oluştururlar. Bu olaya çoğalma denir.
Canlılarda eşeysiz ve eşeyli olmak üzere iki çeşit çoğalma görülür.
1. Eşeysiz Çoğalma
Basit bir çoğalma şeklidir. İlkel canlılarda görülür eşeysiz çoğalma yumurta yada sperm olmaksı- zın yani gametlere gereksinim duyulmadan gerçekleştirilen çoğalma şeklidir. İkiye bölünerek çoğalma Canlıların Çoğalma Şekilleri çok parçaya bölünerek çoğalma Canlıların Çoğalma Şekilleri tomurcuklanma ve sporlanma gibi çeşitleri vardır.
Bölünme ile çoğalma : Bakteri alg Canlıların Çoğalma Şekilleri bir hücrelilerden terliksi hayvan Canlıların Çoğalma Şekilleri amip ve kamcılı hayvan gibi canlı- larda görülen çoğalma şeklidir. Hücrenin ikiye bölünmesi ile gerçekleşir. Bölünmenin temelini mitoz bö- lünme oluşturur.
Tomurcuklanma ile çoğalma : Bira mayası Canlıların Çoğalma Şekilleri bazı bir hücreli canlılar Canlıların Çoğalma Şekilleri süngerler ve sölenterlerde (tatlı su hidrası Canlıların Çoğalma Şekilleri mercan) görülen çoğalma şeklidir.
Ana canlı vücudunun herhangi bir yerinde zamanla bir çıkıntı oluşur. Bu çıkıntının büyüyüp geli- şerek yeni bir canlı oluşturmasına tomurcuklanma denir.
Sporla çoğalma : Algler Canlıların Çoğalma Şekilleri kara yosunları sporla çoğalan çok hücreli organizmalardır. Sıkma etkeni olan plazmodyumun yaşam döngüsünde sporla çoğalma görülür. Sporlar uygun koşullarda açılarak gelişir ve yeni canlılar oluşturur. Bu şekildeki çoğalmaya sporla çoğalma denir.
Bu eşeysiz çoğalma şekillerinden başka yumru ve çelikleme şeklinde de çoğalmalar vardır. Pata- tes Canlıların Çoğalma Şekilleriyer elması gibi bitkiler yumruları ile çoğalır. Ayrıca bazı basit yapılı canlılarda yenilenme (rejeneras- yon) şeklinde çoğalma görülebilir.
Planarya adı verilen Canlıların Çoğalma Şekilleri tatlı sularda yaşayan yassı solucanlar enine ve boyuna parçalara kesilirlerse her bir parça gelişerek yeni bir planarya oluşur. Deniz yıldızı kopan kollarını yenileyebilir. Merkezi disk- ten parça almak kaydıyla kopan her kol bir deniz yıldızına dönüşebilir.
2. Eşeyli çoğalma
Süngerler Canlıların Çoğalma Şekilleri solucanlar Canlıların Çoğalma Şekilleri böcekler Canlıların Çoğalma Şekilleri balıklar Canlıların Çoğalma Şekilleri sürüngenler Canlıların Çoğalma Şekilleri memeliler eşeyli çoğalan hayvanlara örnek- tir. İnsanlar da eşeyli çoğalır. Çiçekli bitkiler ve kara yosunu Canlıların Çoğalma Şekilleri eğrelti otu gibi çiçeksiz bitkilerde eşeyli ço- ğalan bitkilerdir. Eşeyli çoğalma ile çoğalan canlının iki atası bulunur. İki ataya ait bu farklı eşey hücrele- rinin birleşmesiyle oluşan çoğalma şekline eşeyli çoğalma denir.
Farklı iki ataya ait kalıtsal özellikler Canlıların Çoğalma Şekilleri eşeyli çoğalma ile oluşan bireyde ortaya çıkar. Böylece canlı çeşitliliği artar. Daha güçlü bireyler oluşur.
3. İnsanda çoğalma
İnsanda erkek üreme hücresine sperm dişi üreme hücresine yumurta denir. İnsan vücudunda üre- me Canlıların Çoğalma Şekilleri hücrelerini oluşturan organlar vardır. Sperm Canlıların Çoğalma Şekilleri er benzerlerinde (testislerde) Canlıların Çoğalma Şekilleri yumurta Canlıların Çoğalma Şekilleri yumurtalıklarda (ovaryumda) oluşur. Yumurta hücresi bol sitoplazmalı Canlıların Çoğalma Şekilleri büyük ve hareketsizdir. Sperm hücresi ise yumur- ta hücrelerine göre küçük Canlıların Çoğalma Şekilleri az sitoplazmalı ve kamçılıdır. Kamcı Canlıların Çoğalma Şekilleri spermin sıvı organda hareketlerini sağlar.
Döllenme : Sperm ve yumurta hücre çekirdeklerini birleşmesine döllenme denir. döllenme dişinin fallop borularında gerçekleşir. Döllenmiş yumurtaya zigot denir. Dut meyvesi görünümünde olan bu hücre gru- buna morula denir. Zigotun mitoz bölünme sonucu gelişimini sürdürdüğü Canlıların Çoğalma Şekilleri ilk yedi haftalık evredeki hali- ne embriyo denir. Bu evreden sonra embriyo küçük Canlıların Çoğalma Şekilleri bir insan minyatürü Canlıların Çoğalma Şekilleri halini alır. Yedinci haftadan do- ğuma kadar geçen sürede canlıya fetüs (cenin) denir.
Embriyonun Gelişiminde Plâsentanın Rolü : Embriyoyu döl yatağına bağlayan Canlıların Çoğalma Şekilleri döl yatağı duvar doku- larından oluşmuş özel yapıya plâsenta denir. Embriyo geliştikçe plâsenta da büyür. Plâsenta ile embriyo- nun bağlantısı göbek kordonu ile olur. Gelişmekte olan embriyonun beslenme sonulum ve boşaltım göre- vlerini plâsenta Canlıların Çoğalma Şekilleri ile göbek kordonu Canlıların Çoğalma Şekilleri gerçekleştirir. Fetüs Canlıların Çoğalma Şekilleri döl yatağı Canlıların Çoğalma Şekilleri içerisinde Canlıların Çoğalma Şekilleri gelişimini tamamladıktan sonra doğum olayı gerçekleşir.

Annenin sağlıklı bir bebeğe sahip olabilmesi için hamileliği süresince; Dengeli ve düzenli beslenmeli- dir. Hamile bir bayanın beslenmesi bebeği gelişimini etkiler. Yetersiz beslenen hamilelerde bebeğin geli- şimi geri kalır. Bol proteinli Canlıların Çoğalma Şekilleri vitamin ve özellikle demir Canlıların Çoğalma Şekilleri kalsiyum gibi mineralleri yeterince içeren besin- ler almalıdır. Hamilelik süresince gaz yapıcı Canlıların Çoğalma Şekilleri fazla şekerli ve yağlı yiyecekler yenmelidir. Hamileler Canlıların Çoğalma Şekilleri dok- tor izni olmadan ilaç almamalılar röntgen ışıklarına maruz kalmamalılardır Ağır yük kaldırmamalılar dok- tor kontrolünde olmalılar


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Canlıların Çoğalma Şekilleri

Canlıların Çoğalma Şekilleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: sürüngenlerin çoğalma şekli, insan bitki ve hayvan çoğalma şekilleri, sürüngenlerin çoğalması, sürüngenlerin cogalmasi, sürüngenlerin üreme şekilleri, yerelması ureme sekıllerı nelerdır, sürüngenlerin çoğalma şekilleri, yer elmasının üreme şekilleri, sürüngenlerde çoğalma, surungenlerin çoğalma sekilleri, sürüngenlerde üreme şekli, tatlı su incisi bölünerek çoğalır mı, yer elması üreme şekli, surungenlerin ureme sekilleri, şime cyan çeşitleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Canlıların Kromozom Sayıları Я Biyoloji 5 18-09-2014 09:48
Canlıların sınıflandırılması elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 05:30
Çoğalma! nimlahza Karikatürler 1 03-06-2011 11:59
Canlıların bilinmeyen yönleri daywest Biyoloji 0 21-02-2010 09:08
Kompozisyon Anlatım Şekilleri Nelerdir?-Kompozisyonda Anlatım Şekilleri Hakkında elif Türkçe ve Edebiyat 0 25-06-2009 02:12

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:23 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats