bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et

 

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13-02-2013, 08:48   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Teknoloji Tasarım Örnekleri Yapım Kuşağı

Teknoloji Tasarım Örnekleri Yapım Kuşağı

Öğrenci isterse tasarımın uygulamasını yapar. Öğrenci çevresinde var olan ve günümüz şartlarında çalışabilecek bir sorunu yada geliştirmek istediği bir konuyu ele alır. Yapım aşamasında ya çalışan gerçek bir üretim yapar yada ürünün maketini gerçekleştirir. Gerçekleştireceği ortam yoksa başkasından da destek alabilir. Önemli olan fikrin öğrenciye ait olması. Tüm olumsuzluklara rağmen ürünü gerçekleştirme aşamasında sıkıntı yaşarsa süreçte değerlendirilebilir. Dersin temel hedefi öğrencinin ilgi ve yeteneğine göre tasarım yapması veya kullandığımız bir nesneyi daha kullanışlı hale getirmek için değişiklikler yapmaktır. Tüm çalışmalar tasarım sürecine göre yapılır.

Yapım Kuşağı Teknoloji ve Tasarım Etkinlik Örnekleri Yapım Kuşağı İcatlar


6. SINIF TEKNOLOJİ VE TASARIM


NASIL ÜRETELİM

Öğrenciler gruplara ayrılır ve tasarımlar içerikestetikgörselkullanışlılıkboyutmalzeme özellikler açılarından değerlendirilir ve tartışılıröncelik sırasına konuryapım aşaması ve zamanlaması yapılırbu gelişmeler formlara kaydediliristeyenlere 3 boyutlu çizim veya renklendirme ölçülendirme yaptırılır.Öğretmen bu bölümde tasarım için kullanacağı araç ve gereçleri sınıfa getirerek bilgi verir.Karşılaştıkları sorunlarda öğretmenden yardım alır.

TASARIMIMI ÜRETİYORUM

Öğrenci tasarımını ortamaraç gereçmalifizikiaçılardan yapabilecek durumdaysa yapması için teşvik edilir.Bu süreçte bile öğrenci sürekli tasarımını geliştirmesi ve değiştirmesi için teşvik edilir. İş güvenliği koşulları bilgisi verilir.Öğretmen rehberdir araçgereç bulmada ve araç kullanılmasının öğretilmesinde yol gösterir . Tasarımı erken biten yada yapmayan öğrenciler ne yapacak sorusuna cevap olarak o öğrenciler yeni bir tasarıma başlayacak. Yine aynı yöntem izlenecek yani tasarım bireysel ve grup olarak değerlendirildikten sonra isterse yapabilecek. Tabii öğrencileri sıkı takip etmek gerek tasarımı hafife alıp kaynatmak isteyenler belirlenip uyarılıp teşvik edilmeli.

7. SINIF TEKNOLOJİ VE TASARIM


ÜRETİYORUM

Belirlediği tasarımın genel genel özelliklerini listeler.Niçinkimbiçimişlevkullanışlı mı sorularına cevap arar ve yazar.Tasarımını estetikyapısalboyutrenkvb. açısından belirler.Taslak tasarım çizimini yapar.Tasarımını malzeme dokuağırlıktaşıma vb. özelliklere göre inceler ve listeler ve bunları sınıfta tartışır. Yapım resmine son şeklini verirtüm ayrıntıları gösterir.Tasarımı araç-gereç-yöntem ve teknikler açısından planlar. Tüm işlemler bittiğinde yapıma başlar ama önce alet ve araçları tekniğine uygungüvenli kullanmayı öğretmeni rehberliğinde öğrenir.Uygulamasını yapar.Yaptıklarını günlüğe yazar.Yaptığını işlev ve estetik açıdan değerlendirir.test eder.Eğer değişiklik yapacaksa nedenlerini yazar.Öz değerlendirme formunu doldurur.Gelecek yıl gerekli olacaktır. Görüldüğü gibi geçen yıldan daha gelişmiş bir tasarım yapması amaçlanır.

8. SINIF TEKNOLOJİ VE TASARIM

ÜRETELİM TANITALIM

Seçtiği tasarımı gerçekleştirmeden önce değiştirebilirgeliştirebilir ve bunun için tartışır grubuyla. Sonuçta tasarımın genel özelliklerini belirler biçim boyutrenkfonksiyon vb. bunları listeler.Bu taslak tasarımını öğretmeniyle tartışır problem ve sorunları çözerler.Geliştirmek için çalışmalar yapar. ÖZGÜN ÇALIŞMA olduğu SONUCUNA VARILIRSA yapması istenir. İşlem basamaklarınıaraç-gereç-teknik ve yöntemleri belirler. Bunları nasıl yapacağını öğretmeniyle tartışır ve öğrenir. Tasarımını yapar. Yaptığını test eder değerlendirir ve gerekirse değişiklikler yapar.İNOVASYON hakkında öğretmenden bilgi alır ve buna göre marka-logo-reklam-ambalaj-vb. özellikleri belirle ve PAZARLANABİLİR duruma getirir. Görüldüğü gibi öğrenciden düşünce ve hayal gücünü kullanarak yeteneği ve ilgi alanı doğrultusunda tasarım yapması hedefleniyor.

Yapım Kuşağında Neler Yapılır

*Tüm çalışmalar tasarım sürecine göre sıralanarak yapılır.
*Düşünce öğrenciye özgün olmalı..
*Merak hayal ettiği ve geliştirmek istediğin ne varsa onu ele almalı
*Hayal düşünce ve tasarım yapmak istediği konu günümüz şartlarında çalışabilmeli.
*Çözüm önerileri günümüz teknolojisiyle nasıl yapılacağı endişesi taşımalıdır
*Etkinlik sürecinde yapilan tüm çalismalar kayit altina alinir. Yani tasarım günlüğü yazılır..
*Bireysel çalismalarda yazilanlar ürün dosyasina konur.
*Grup çalismalari sergi kurallarına uygun düzenlenir. Ürünü kendisi yada maketi yapılır. Büyük boy bir fon kağıdına tüm tasarım günlüğü grup adi grup üyeleri düşünülen çözüm tasarısının resmi grup çalışmasını değerlendirme formu vb. çalışmalar yapıştırılır.
*Çözüm önerilerinin çizilerek ifade edilmesinde teknik resim kaygısı taşınmaz.
*Çözüm önerilerini yazarak ve çizerek ifade ederler.
*Öz değerlendirme formu doldurulur.
*En sonda isteyen öğrenci etkinlik sürecini anlatır.


Yapım Kuşağında Neler Yapılmaz

*Çıkış noktası var olan bir sorunu bulma yada sorunu çözme değildir. Daha çok merak ve hayal etmedir.
*Düşünce ürünü günümüz şartlarında çalışması gerekir..
*Başkasından kopya edilemez.
*Fikir düşünce olarak yaratıcılık açısından size özgü olmalı
*Günümüzde var olan ve çözümü bulunmuş bir düşünce ele alınamaz.
*Tasarım günlüğünü zamanında yazın. Diğer bir güne yada haftaya bırakılamaz.

Teknoloji Tasarım Örnekleri Yapım Kuşağı

YAPIM KUŞAĞI

Yapım kuşağı etkinliklerine yönelik kılavuz kitapta yer alan bilgilere ek olarak aşağıdaki
açıklamalar verilmiştir

1. Öğrenciler 8. sınıfta gerçekleştireceği “Nasıl Tanıtalım?” etkinliğini “pazarlanabilir hâle getirme” aşamasından başlatabilir. Bu amaçla önceki yıllarda Yapım kuşağında yaptığı bir çalışmasını ya da herhangi bir ürünü kullanabilirler. İstekli öğrenciler “pazarlanabilir hâle getirmek” için yeni bir ürün elde edebilirler. Öğrenciler bu konuda esnek bırakılmalıdır. Tasarım sürecinde öğrenciler yakından takip edilmeli ve gerekli rehberlik yapılmalıdır.

2. Yapım kuşağı etkinliğinin özünün; bir sorun veya ihtiyaca çözüm bulmak olduğu unutulmamalıdır. Öğrenci gözlemlerine dayalı olarak tespit ettiği bir sorun veya ihtiyaca çözüm bulma kaygısı taşımalıdır. Çalışmada ortaya ürünün kendisi maketi veya modeli çıkabilir.

3. Yapma aşamasında dışarıdaki imkânlardan yararlanılabilir. Yapım işleminde öğrencinin yaptığı planlamalara sadık kalınmalı tasarımı gerçekleştiren kişi verilen kararlara müdahale etmemelidir. Tasarımdaki eksiklikler değerlendirme basamağında öğrenci tarafından tespit edilmeli ve çözüm önerileri getirilmelidir.

4. Okulda işlik imkânları ile ortaya çıkan çalışma ile dışarıda yaptırılan çalışma kıyaslanmaz. Üründe sergilenen işçiliğin niteliği değerlendirmeye etki etmemelidir. Öğrencilerin tasarımın sürecindeki kişisel kararları planlamaları projelendirmeleri vb. işlemler dikkate alınmalıdır.

5. Yapım kuşağında ortaya herhangi bir üründe çıkmayabilir. Bu durumda öğrenci dereceli puanlama anahtarında yer verilen tasarım sürecinin diğer aşamalarındaki çalışmalarına ayrılan puanlara göre değerlendirilir. Bir başka ifade ile çalışmanın tamamlanan boyutuyla öğrenci değerlendirilir.

6. Yapım kuşağı kazanımlarında geçen “araştırma” ifadesinden öğrencilerin kişisel bilgi beceri deneyim ve gözlemlerine dayalı bir süreç anlaşılmalıdır. Farklı kaynaklardan elde edilen bilgiler analiz ve sentez edilmelidir.

7. Öğrencilere inovasyon konusunda bilgi vermek amacıyla kılavuz ekinde verilen bilgilerden yararlanılır. Ayrıca konu ile ilgili bilimsel kaynaklardan bilgi toplanabilir. Konu uzmanları okula davet edilerek öğrencilerin inovasyon konusunda bilgilendirilmesi sağlanır. Öğrencilere günlük hayatta kullandıkları eşyalara yönelik basit inovasyon etkinlikleri yaptırılabilir. Bu amaçla zümre olarak kısa inovasyon etkinlikleri planlanabilir. Öğrenciler var olan ürünlere yeni fonksiyonel özellikler katma konusunda cesaretlendirilir.

8. “Bulunan Eşyaları Sahiplerine Ulaştıralım” etkinliği yerine zümre öğretmenlerince farklı bir sorunun çözümüne yönelik etkinlik planlanabilir. Ayrıca programda önerilen tasarım sürecinin yaşatıldığı aşamalardaki istenilen sorgulamaların genel ifadelerle açıklandığı etkinliğin sınıf içi akışında çevrenin ve sınıfın beklentileri doğrultusunda şekillenecek farklı sorun ve ihtiyaçların çözümlenmesine fırsat verecek etkinlikler de planlanabilir.
Ancak bu etkinlikler Yapım kuşağında verilen ve öğrencilerin bireysel etkinliklerinde kullanacakları tasarım sürecinin kavratılması amacıyla grup olarak gerçekleştirilmelidir.

9. Grup çalışması olarak verilen kaybolan eşyaların sahiplerine ulaştırılabilmesi için yapılacak çalışmada çözümün yalnızca kayıp eşya dolabı yapmak olmadığı bir sorunun birden çok çözümü olabileceği unutulmamalıdır. Aynı sonuna her grup farklı çözümler bulup üzerinde çalışabilir. Ayrıca grup etkinliği için her gruba farklı sorunlar da verilebilir.

10. İsteyen öğrenciler Kurgu kuşağı etkinliğindeki çözüm önerisini Yapım kuşağında gerçekleştirebilirler. Ancak çalışmasını Yapım kuşağına özgü yeniden planlanması gerekmektedir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 18-02-2013, 09:14   #2 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Ya Elif Abla Çok Teşekuur Ederim Cok İyi Ve Amaçlı Oldu Saoğulasın :) :)


 

Alt 03-03-2013, 03:01   #3 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

Burada aradığım şeyi bulabiliyorum.


 
Alt 09-01-2014, 09:43   #4 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face29 çok kötü

Bence kötü olmuş aradığımı gerçekten bulamadım ben internete ne yazdım burda ne dio.


 
Alt 10-02-2014, 05:25   #5 (permalink)
sanene laaaan
Avatar Yok
 
Face11 Kötüüü

Ben hiç beğenmedimm :(


 
Alt 10-02-2014, 08:13   #6 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

ya ödev yaparken bile Çağatay Ulusoyu görüyorum. heryerde sen karşıma mı çıkıcaksın yakışıklı. yapma ya bari ödev yapayım.


 
Alt 03-03-2014, 09:04   #7 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

bizim öğretmenimizin yazdırdığının aynısı güzel ama örnek yok ne yapmalıyım????:((:)))


 
Alt 05-03-2014, 09:24   #8 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Face41 yapılan yanlışlar

resimsiz ve yazılar çok karışık


 
Alt 13-03-2014, 05:58   #9 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

hiç beğenmedim çok kötü.


 
Alt 12-05-2014, 05:40   #10 (permalink)
TEKNOLOJİ TASARIM DÜŞMANI
Avatar Yok
 
Face11

ben bu dersten nefret EDİYORUM


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Teknoloji Tasarım Örnekleri Yapım Kuşağı

Teknoloji Tasarım Örnekleri Yapım Kuşağı konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: 7sınıf teknoloji tasarım yapım kuşağı örnekleri, 7 sınıf teknoloji tasarım yapım kuşağı örnekleri, yapım kuşağı icatlar, 7sınıf yapım kuşağı örnekleri, 6sınıf teknoloji tasarım yapım kuşağı örnekleri, 6 sınıf teknoloji tasarım yapım kuşağı örnekleri, 7 sınıf teknoloji tasarım yapım kuşağı projeleri, teknoloji tasarım yapım kuşağı 7 sınıf örnekleri, 7 sınıf yapım kuşağı tasarım örnekleri, 6 sınıf teknoloji tasarım yapım kuşağı projeleri, teknoloji tasarım yapım kuşağı örnekleri, yapım kuşağı örnekleri, 7 sınıf yapım kuşağı örnekleri, teknoloji tasarım 7sınıf yapım kuşağı örnekleri, teknoloji tasarım proje örnekleri,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kurgu Kuşağı Tasarım örnekleri elif Eğitim ve Öğretim 3 11-01-2015 10:27
Teknoloji ve Tasarım Dersi İle İlgili Sorular elif Soru Cevap 0 08-02-2013 03:56
Teknoloji Tasarım Yapım Kuşağı elif Eğitim ve Öğretim 4 06-01-2013 08:29
Teknoloji tasarım projeleri elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 19-12-2011 10:29
Teknoloji Tasarım Örnekleri elif Eğitim ve Öğretim 0 17-06-2011 01:19

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:52 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats