bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2013, 09:05   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır

Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılıra) Böbrekler :
Böbrekler Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır vücutta yaşamsal faaliyetler sonucu oluşan su Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır üre Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır ürik asit ve madensel tuzlardan oluşan atık maddelerin kandan süzülerek idrar şeklinde vücut dışına atılmasını sağlar. Yani insanlarda boşaltım olayını gerçekleştiren organ böbreklerdir.
Böbrekler karın boşluğunun arkasında ve bel hizasında Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır bel omurlarının (omurganın) iki yanında biri sağda biri solda olmak üzere iki tane olan ve kuru fasulyeye benzeyen (10 cm uzunluğundaki) koyu kırmızı renkli organlardır. Böbreklerin çukur olan orta kısımları birbirine dönüktür. (Böbrekler Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır eller bele konduğunda Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır belin arkasında başparmakların geldiği yerlerde bulunur).
Böbreklerin üst kısımlarında hormon salgılayan böbrek üstü bezleri bulunur. Böbreklerin etrafında kalın yağ tabakası bulunur. Bu yağ tabakası böbrekleri dış etkilere karşı korur. Böbreğin en dışında yer alan saydam Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır ince ve dayanıklı olan yapıya da böbrek zarı denir.
Böbreklerin birbirine bakan kısımları çukur olup Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır bu kısımlara göbek denir. Böbreklerin çukur olan orta kısımlarına böbrek atardamarı Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır böbrek toplardamarı ve idrar borusu bağlıdır. (Aorttan ayrılarak Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır süzülecek kanı böbreğe getiren böbrek atardamarı göbeğe girer; böbrekten kan götüren böbrek toplardamarı ve idrar kanalı göbekten çıkar).
Böbrekler Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır kabuk bölgesi Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır öz bölgesi ve havuzcuk olmak üzere üç kısımdan oluşur.

1- Kabuk Bölgesi (Korteks) :
Böbrek zarının hemen altında yer alan Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır toplu iğne başı görünümündeki kırmız renkli taneciklerden oluşan kısımdır. Kabuk bölgesine böbrek atardamarı bağlıdır. Böbrek atardamarı ile gelen kandaki su Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır üre Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır ürik asit ve madensel tuzlar gibi zararlı ve atık maddelerin süzüldüğü yerdir.
Kabuk bölgesinde Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır kandaki atık maddeleri süzen taneciklere (kısma) süzücü cisimcik veya nefron (malpighi tanecikleri) denir. Nefronlar Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır böbreğin en küçük görev birimidir. (Her böbrekte yaklaşık 1 milyon nefron vardır).
2- Öz (Medulla) Bölgesi :
Kabuk bölgesindeki nefronlar tarafından kandan süzülen su Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır üre Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır ürik asit ve madensel tuzlar gibi zararlı ve atık maddelerin yani süzüntünün yani idrarın havuzcuğa taşındığı yerdir. Atık maddeler yani idrar Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır öz bölgesindeki idrar kanalcıklarından geçerek havuzcuğa taşınırlar.
Öz bölgesine böbrek toplardamarı bağlıdır. Süzülen ve temizlenen kan Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır böbrek toplardamarı ile alınarak böbreklerden uzaklaştırılır.

3- Havuzcuk (Pelvis) Bölgesi :
Böbreğin ortasında bulunan ve kandan süzülen su Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır üre Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır ürik asit ve madensel tuzlardan oluşan idrarın böbreklerde toplandığı yerdir. Havuzcuğa Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır idrar borusu (kanalı) bağlıdır. (Sağlam bağ dokudan yapılmıştır).

b) Üreter (İdrar (Sidik) Borusu (Kanalı)) :
Böbreğin havuzcuk kısmına bağlı olan ve havuzcukta toplanan idrarı Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır idrar torbasına (kesesine) taşıyan 22 – 25 cm uzunluğundaki borudur.

c) İdrar (Sidik) Torbası (Kesesi) (Mesane) :
Üreter (idrar borusu) ile böbreklerden gelen idrarın vücutta toplandığı yerdir. İdrar torbası kuvvetli kaslardan yapılmıştır ve gerektiğinde genişleyerek idrarı bir süre depolar. İdrar torbasında depolanan idrar Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır buraya bağlı olan idrar yolundan (üretradan) ile vücut dışına atılır.

3- Boşaltım Yapan Diğer Organlar :
İnsanlarda akciğerler Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır deri ve karaciğer boşaltım yapan diğer organlardır.

a) Akciğerler :
Hücrelerde solunum olayı sonucu oluşan karbondioksit gazını ve su buharını Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır soluk verme yoluyla vücut dışına atarak boşaltım yapar.

b) Deri :
Vücutta fazla olan su ve madensel tuzları terleme yoluyla vücut dışına atarak boşaltım yapar. Ayrıca terleme yoluyla (dışarı atılan su molekülleri Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır ısı moleküllerini taşır) vücudun ısı dengesi sağlanmış olur.

c) Karaciğer :
Hücrelerde solunum olayında bazı besinler (proteinler) parçalandığında amonyak denilen ve çok zehirli olan bir sıvı oluşur. Karaciğer Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır çok zehirli olan amonyağı Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır daha az zehirli olan üre ve ürik aside çevirerek boşaltıma yardımcı olur.
Karaciğer Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır yaşlanmış alyuvarlar hücrelerini parçalar ve oluşan atıklarını safra sıvısı ile bağırsaklara göndererek boşaltım yapar.

d) Kalın Bağırsak :
Kalın bağırsak Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır ince bağırsaktan kana geçemeyen besinler ile su Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır madensel tuzlar (mineraller) Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır besin atıkları ile safra sıvısının bir süre depolanmasını ve sindirim sisteminin son bölümü olan anüse iletilip anüsten de dışkı yoluyla vücut dışına atılmasını sağlar.

NOT : 1- Atık maddeleri vücuttan uzaklaştıran organlar;
• Böbrekler
• Akciğerler
• Deri
• Kalın bağırsak
• Karaciğer (Boşaltım yapmaz).

SORU : 1- Vücudumuzdaki atık maddeleri uzaklaştıran organlar hangileridir?


4- İnsanda Boşaltım Olayının Gerçekleşmesi :
Hücrelerde yaşamsal faaliyetler sonucu oluşan su Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır madensel tuzlar Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır karbondioksit gazı ve amonyak kana verilir ve toplardamarlar ile kalbe getirilir.
Kalbe gelen kirli kan önce akciğer atardamarı ile akciğerler gönderilir ve içindeki karbondioksit gazı solunum sisteminden soluk verme yoluyla vücut dışına atılır. Temizlenen kan akciğer toplardamarı ile kalbe geri gelir. Kalbe gelen kan aort atardamarı ile vücuda pompalanır. Vücuda pompalanan kan Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır karaciğere gelir ve kandaki amonyak Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır üre ve ürik aside çevrilir. Kan daha sonra böbrek atardamarı ile böbreklere gelir. (Böbrek atardamarı Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır aorttan ayrılan damarlardan biridir.)
Böbreklere gelen kirli kandaki su Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır üre Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır ürik asit ve madensel tuzlar Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır kabuk bölgesindeki nefronlar tarafından süzülür. Süzülen ve temizlenen kan Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır böbrek toplardamarı ile böbreklerden uzaklaştırılır. (Böbreğe gelen kan oksijen yönünden Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır böbrek toplardamarı ile böbreklerden giden kan karbondioksit yönünden zengindir. Böbrek toplardamarı Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır alt ana toplardamara bağlanır).
Kabuk bölgesindeki nefronlar tarafından süzülen su Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır üre Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır ürik asit ve madensel tuzlardan oluşan süzüntü yani idrar Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır öz bölgesindeki idrar kanalcıklarından geçerek havuzcukta toplanır. Havuzcuktaki idrar Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır idrar borusu ile idrar torbasına taşınır ve idrar torbasından da idrar yoluyla vücut dışına atılır.
(Süzüntüdeki suyun büyük bir bölümü Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır glikoz ve diğer besin maddeleri öz bölgesindeki toplama kanalcıkları tarafından emilerek tekrar kana geçer. Bu olaya geri emilim denir. Böylece yararlı maddelerin vücut dışına atılması engellenmiş olur. Süzüntüdeki su ve besinler emildikten sonra havuzcukta kalan sıvıya idrar denir).


SORU : 1- Böbrek yetmezliği hastaların günlük yaşantısını nasıl etkiler?
2- Diyaliz cihazı Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır böbrek yetmezliği hastalarının tedavisinde nasıl kullanılır? (Böbreklerin görevini yerine getirir ve kandaki idrarı süzer).
3- Böbrek nakli Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır böbrek hastalarının hayatı açısından nasıl bir öneme sahiptir? (Böbrek yetmezliği hastalığının kesin tedavisi olduğu için diyaliz makinesine bağlanmaya ihtiyaç duymazlar).
4- Böbrek yetmezliği hastaları için teknolojik gelişmelere bağlı olarak başka hangi tedavi yöntemleri vardır?
5- Ülkemizde böbrek nakli ihtiyacı karşılanabiliyor mu?
6- Hastalara böbrek nakli nasıl yapılır?
7- Boşaltım sistemi ile ilgili hastalıklarda hangi teknolojik gelişmeler kullanılır?


6- Boşaltım Sisteminin Sağlığı ve Korunması :

1- Yeterli miktarda sıvı alınmalıdır. (Böbreklerin rahat çalışması için bol sıvıya ihtiyacı vardır. Alınan sıvı miktarı sıcak ve kuru havalarda arttırılmalıdır. Günlük en az 2 litre su alınmalıdır.)
2- İdrar uzun süre tutulmamalıdır. (Böbrek taşları oluşabilir).
3- Böbrekler ve idrar yolları soğuktan korunmalıdır. (Böbrek sağlığı için).
4- Aşırı acı ve baharatlı yiyecekler yenilmemelidir.
5- Düzenli banyo yapılmalıdır. (Derideki gözeneklerin açılması için).
6- İçilen su ve yenilen besinler temiz olmalıdır.
7- Böbrek iltihabı rahatsızlıklarında tedavi yarıda kesilmemeli ve ilaçlar zamanında alınmalıdır.
8- Diş çürükleri ve boğaz iltihabı hemen tedavi ettirilmelidir. (Çürük veya iltihaba yol açan mikroorganizmalar Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır kalıcı böbrek rahatsızlıklarına yol açabilir.)
9- Kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.

NOT : 1- Boşaltım sistemi Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır solunum ve dolaşım sistemleri ile birlikte çalışır.
2- İdrarda safra sıvısı olduğu için idrar sarı renklidir.
3- Kandan süzülen idrarda glikoz (şeker) varsa bu kişi şeker hastasıdır.
4- Bel soğukluğu ve AİDS Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır cinsel yolla veya kan yoluyla bulaşan bulaşıcı hastalıklardır ve bu hastalıklar böbreklerin çalışmasını engellerler.
5- Böbreklerin en küçük görev birimi nefronlardır. Nefronlar Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır süzme ve geri emilme yoluyla çalışırlar.
6- • Her böbrekte yaklaşık 1 milyon tane nefron bulunur.
• Vücutta her 1 dakikada kanın 1 litresi böbreklerden geçer. Günde ortalama 500 litre kan böbrekler tarafından süzülür.
• Böbrekler her 10 – 20 dakikada bir vücuttaki kanın tamamının süzülmesini sağlar. Bu işlem günde 100 – 150 kez tekrarlanır.
• Böbreklerde süzülen kanın %98–99’u geri emilerek böbreklerden uzaklaştırılır.
• Günde ortalama 1 Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır5 – 2 litre idrar oluşur. (Hayat boyu yaklaşık 45.000 litre).
• İdrar kesesi Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır yetişkin insanlarda 600–700 mlt kadar Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır çocuklarda ise 500 mlt kadar idrar tutabilir. Çocuklarda idrar kesesinin ¼ ü dolunca çocuk idrar yapma ihtiyacı duyar.
7- Kalın bağırsak Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır boşaltım sistemi organı değildir Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır sindirim sistemi organıdır.
8- Böbrek atardamarı → Oksijeni bol Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır taşıdığı kanda zehirli atıklar fazla.
Böbrek toplardamarı → Karbondioksiti bol Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır taşıdığı kan zararlı maddelerden arındırılmış.
9- Bir nefronun yapısı üç kısımdan oluşur:
1- Glomerül : Kılcal damarların oluşturduğu yumaktır.
2- Bowman Kapsülü : Kılcal damar yumağının ( glomerül’ün )
çevresini saran zarsı yapıdır.
3- Boşaltım Kanalcıkları : Bowman kapsülünün devamıdır.
Kanalcıklar kıvrımlı olup Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır yer yer ‘U’ görünümü alırlar.(U kısım kabuk bölgesinde değildir Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır öz bölgesine sarkmıştır.) Boşaltım kanalcıkları Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır böbreğin ortasına açılan toplama kanallarına uzanırlar.
10- Öz bölgesinde taban kısmı kabuk bölgesine Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır tepe kısmı havuzcuğa bakan Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır piramit şeklinde yapılar vardır. Bunlara malpighi piramitleri denir. Bu piramitler idrar toplama kanallarından oluşur. Ayrıca boşaltım kanalcıklarının U kısmı da öz bölgesindedir.
Öz bölgesi süzülen sıvıdaki faydalı maddelerin geri emildiği yerdir.
11- İdrarın oluşması ve vücuttan atılması :
• Kan Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır böbrek atardamarları yoluyla böbreklere gelir ve nefronlarda süzülür.
• Kan içindeki yararlı maddeler Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır süzülme sırasında nefronlarda emilir (geri emilim) ve tekrar kana geçer.
• Süzülerek temizlenen bu kan Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır böbrek toplardamarı ile böbreklerden çıkar.
• Süzülmeden sonra kalan tuzun ve suyun fazlası ile üre idrarı oluşturur.
• Oluşan idrar Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır üreterde ve idrar kesesinde toplanır.
• İdrar üretra ile vücuttan dışarı atılır.
12- Boşaltım sistemi hastalıklarını inceleyen bilim dalına nefroloji denir.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır

Atık Maddeler Vücudumuzdan Hangi Organlarla ve Nasıl Uzaklaştırılır konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: anything, bosaltim organlarindan hangi maddeler uzaklaştırılır, vücudumuzdaki atiklar nasil uzaklastirilir, amonyak vücuttan nasıl uzaklaştırılır, bosaltim sirasinda hangi atik maddeler vücuttan uzaklastirilir, kalın barsakta zararlı maddeleri nasıl uzaklaştırılır,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Atık maddeler nasıl değerlendirilir? Я Soru Cevap 5 28-04-2017 09:17
Nasıl Güzel Konuşulur? ( maddeler halinde ) Я Soru Cevap 1 07-08-2014 10:36
Kanun (yasa) nasıl çıkartılır? maddeler halinde Я Soru Cevap 0 02-12-2012 02:02
Atık Pillerin Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır? gizem Soru Cevap 0 15-08-2012 01:58
Atık eşyalardan yapabileceğim icat canavar_375 Soru Cevap 0 23-03-2012 04:44

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:36 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats