bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 13-02-2013, 09:23   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri

Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri

Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri


Apollonia (Kılınçlar)
Apollonian Harabeleri Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Kekova yolu üzerinde Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Kaş'a 22 km uzaklıkta bulunan Kılıçlı Köyü'ndeki tepededir. Arabayla harabenin bulunduğu tepenin yakınında kadar gidilir ve buradan tepeye tırmanış başlar.

İstanbul Arkeoloji Müzesi
Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Sultanahmet Semti'ndeki Gülhane Parkı girişinin sağından Topkapı Sarayı Müzesi'ne çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu üzerindedir.
İstanbul Arkeoloji Müzeleri; Arkeoloji Müzesi Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere 3 müzeden oluşmaktadır.

Efes Artemis Tapınağı
İzmir Selçuk'ta Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Efes (Ephesos) Antik Kenti'nin dünyanın 7 harikasından sayılan ünlü tapınağıdır. Astemision olarak da bilinir. Önce M.Ö. 560-550 yıllarında Lydia Kralı Kroisos tarafından İon düzeninde yaptırıldı. M.Ö. 356'da bir delinin yakması üzerine aynı büyüklükte ancak 3 m. yüksek olarak yeniden inşa edildi.
55.10 x 115 m. boyutlarında mermer heykelleriyle de ünlü tapınak Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Hellenistik Dönem tapınaklarının en büyüğüydü. M.Ö. 262'de Gotlar tarafından yıkıldıktan sonra onarılmadı.
Bristish Museum adına 1869-1874'te J. T. Wood ve 1904-1905'te David G. Hogart'ın yaptığı kazılarda bulunan tapınak kalıntıları Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri İngiltere'ye götürüldü.

Aspendos (Belkıs)
Antalya'nın 48 km. doğusunda İlkçağ'da kurulmuş bir antik kenttir. En önemli yapısı tiyatrosudur. Bu tiyatro Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri sahnesiyle birlikte günümüze ulaşabilen Anadolu'daki Roma tiyatrolarının en sağlam örneğidir. 15.000 seyirci kapasitelidir. İmparator Antonius Pius döneminde (138-164) Zenon adlı bir mimar tarafından yapılmıştır.

Aynalı Kavak Kasrı
300 yıl boyunca Haliç Kıyılarını süsleyen ve günümüzde Aynalıkavak Kasrı adıyla tanınan yapı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Osmanlı İmparatorluğu Dönemi'nde "Ayanalıkavak Sarayı" ya da "Tersane Sarayı" olarak bilinen yapılar grubundan günümüze ulaşabilen tek örnektir.

Edirne Bedesteni
Çelebi Sultan Mehmet tarafından Eski Cami'ye (Cami-i Atik) gelir temini amacıyla yaptırılmıştır.

Beylerbeyi Sarayı
Bugünkü Beylerbeyi Sarayı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Sultan Abdülaziz tarafından II. Mahmud’un ahşap Sahil Sarayı yıktırılarak 1861-1865 yılları arasında Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri dönemin tanınmış mimarı Serkis Balyan’a yaptırılmıştır.
Saray Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri genellikle yaz aylarında Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri özellikle de yabancı devlet başkalarının ağırlanmasında kullanılmıştır. Sırp Prensi Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Karadağ Kralı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri İran Şahı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Fransız İmparatoriçesi Eugenie bunlardan bazılarıdır. Sultan II. Abdülhamid de 1918 yılında Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri ömrünün son altı yılını geçirdiği bu sarayda ölmüştür.

Valens V (Bozdoğan) Kemeri
İstanbul Saraçhane'dedir. Yapımına I. Constantinus Dönemi'nde (306-337) başlanmış Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 378'de İmparator Valens tarafından tamamlanmıştır.
Alibeyköy'den gelen içme suyunu kente taşıyordu. İki sıra kemerden oluşmaktadır. Bir kilometre uzunlukta iken bugün 800 metrelik bir bölümü ayakta kalmıştır.

Dolmabahçe Sarayı
17. yüzyıla kadar Boğaziçi’nin koylarından biri olan bu yörenin; Altın Post'u aramaya çıkan Argonotların efsanevi gemisi Argos’un demirlediği Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sırasında Haliç’e indirmek üzere gemilerini karaya çıkardığı yer olduğu ileri sürülür.
Beşiktaş Sahil Sarayı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Sultan Abdülmecid Dönemi'nde (1839-1861) ahşap ve kullanışsız olduğu gerekçesiyle Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 1843 yılından başlayarak yıktırılmış ve aynı yerde günümüze dek gelen Dolmabahçe Sarayı’nın temelleri atılmıştır. Yapımı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri çevre duvarlarıyla birlikte 1856 yılında bitirilen Dolmabahçe Sarayı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 110.000 metrekareyi aşan bir alan üstüne kurulmuştur.
Dönemin önde gelen Osmanlı mimarları Karabet ve Nikogos Balyan tarafından yapılan sarayın ana yapısı; Mabeyn-i Hümâyûn (Selâmlık) Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Muayede Salonu (Tören Salonu) ve Harem-i Hümâyûn adlarını taşıyan üç bölümden oluşur.
Mabeyn-i Hümâyûn; devletin yönetim işleri Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Harem-i Hümâyûn; padişah ve ailesinin özel yaşamı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri bu iki bölümün arasında yeralan Muayede Salonu’ysa; padişahın devlet ileri gelenleriyle bayramlaşması ve kimi önemli devlet törenleri için ayrılmıştır.

3. Ahmet Kütüphanesi Çeşmesi
Topkapı Sarayı'nın üçüncü avlusunda 3. Ahmet Kütüphanesi'nin kapısı önündedir. 1719 yılında 3. Ahmet tarafından yaptırılmıştır.

Afrodisias
Aydın'ın Karacasu İlçesi yakınlarında bir antik kenttir. Tanrıça Afrodit adına kurulmuştur. Tunç Çağı'ndan Bizans Dönemi'ne değin (M.Ö. 2800 - M.S. 220) büyük bir yerleşim merkeziydi. Arkeolojik kazılarda Afrodit tapınağı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri odeon Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri stadium ve agorası Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri hamamları gün ışığına çıkarılmıştır.
Afrodisias Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri İlkçağ'da önemli bir heykel yapım merkezi olarak tanınmıştır. Anadolu antik kentleri içinde Afrodisias'ın stadyumu iyi korunmuş stadyumlar arasındadır.

Sultanahmet Meydan Çeşmesi
İstanbul'da Topkapı Sarayı'nın birinci kapısı önündeki meydandadır. 3. Ahmet tarafından 1728-1729 yıllarında Kayserili Mehmet Ağa'ya yaptırılmıştır.
Lale Devri'nin önemli yapıları arasındadır. 10 x 10 m. plan üzerine inşa edilmiştir. Her yüzünde birer çeşme Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri köşelerinde birer sebil bulunmaktadır. Mimarisi ve bezemeleriyle ünlüdür.

Akdamar Kilisesi
Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan kilise Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 915-921 yılları arasında yapıldı. Mimarı Keşiş Manuel'dir. Ermeni Kralı I. Gagik tarafından yaptırılmıştır. Dört kollu Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri haç biçiminde bir planı vardır. Taş işçiliği ve duvarlarındaki kabartma figürlerle Ermeni mimarlığının önemli yapıları arasındadır.

Anavarza
Roma İmparatorluğu Dönemi'nde Caesarea ad Anabarsum olarak anılan yer Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Adana İli Kozan İlçesi'nin 28 km. güneyindedir. Antik şehir duvarlarının hemen dışına kurulmuş küçük köyün ismi Dilekkaya'dır.

Antik Gordion Yerleşimi
Frigya Krallığı'nın başkentidir. Ünlü Gordion Şehri'nin kalıntıları; Ankara-Eskişehir Karayolu'nun yakınında Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Sakarya (Sangarios) ve Porsuk Nehirlerinin birbirlerine yaklaştıkları yerde Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Polatlı’nın 18 km. kuzeybatısındadır. (Ankara’dan 90 km.)
Alman ve Amerikan kazıları süresince buradan çıkan ve çeşitli yayınlarda tanıtılan buluntular Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri bu yerleşimin tarihini Erken Bronz Çağı'na (M.Ö. 3000) kadar götürür.

Noel Baba Kilisesi
Aziz Nicholaos öldüğünde yapılan kilise veya şapel Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 529 yılındaki zelzelede yıkılınca Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri daha büyük belki de bazilika tipinde bir kilise yapılmıştır. Peschlow Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri büyük apsisin güney tarafında eşit apsisli iki küçük mekân ile bugünkü binanın kuzey yan nefinin büyük kısmının bu ilk yapıya ait olduğunu tahmin etmektedir.
Bu kilise Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 8. yüzyılda zelzele veya Arap akınlarıyla yıkılmış Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri daha sonra tekrar yenilenmiştir. 1034 yılında Arap Donanması'nın denizden yaptığı akınlarla harap olmuştur. 10 yıl harap durumda kalan kilisenin Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 1042'de Bizans İmparatoru IX. Konstantin Monomakhos ve eşi Zöe tarafından tamir ettirildiği kitabesinden anlaşılmaktadır. 12. yüzyılda binaya bazı ekler yapılmış Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri kilise tekrar onarılmıştır.

Selçuk-Efes
İzmir İli Selçuk İlçesi sınırları içindeki Antik Efes Kenti'nin ilk kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Neolitik Dönem olarak adlandırılan Cilalı Taş Devri'ne kadar inmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar ve kazılarda Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Efes çevresindeki höyükler (tarih öncesi tepe yerleşimleri) ve kalenin bulunduğu Ayasuluk Tepesi'nde Tunç Çağı'na ve Hittitler'e ait yerleşimler saptanmıştır.

Ankara Etnoğrafya Müzesi
Etnografya Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Ankara’nın Namazgâh adı ile anılan semtinde Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Müslüman mezarlığı olan tepede kurulmuştur. Anılan tepe Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Vakıflar Genel Müdürlüğünce 15 Kasım 1925 tarihli Bakanlar Kurulu kararı gereğince Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Milli Eğitim Bakanlığı'na müze yapılmak üzere bağışlanmıştır. "Burası 10.11.1938'de sonsuzluğa ulaşan Atatürk’ün 21.11.1938'den 10.11.1953 e kadar yattığı yerdir.
Florya Atatürk Deniz Köşkü
Marmara Denizi kıyısında Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Yeşilköy ile Küçükçekmece arasında bir yerleşim bölgesi olan Florya’nın 19. yüzyılda sönük bir avcı uğrağı konumunda olduğu bilinmektedir. Atatürk’ün buraya olan ilgisiyle önem kazanan Florya Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri giderek yazlık bir dinlenme merkezine dönüşmüştür.
Atatürk için İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında mimar Seyfi Arkan’a projelendirilen köşk Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri yazlık bir konut olarak yapılmış ve aynı yıl 14 Ağustos tarihinde kullanıma açılmıştır.

Galata Mevlevihanesi
İstanbul Galata (Kulekapısı) Mevlevihanesi Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 1491'de İskender Paşa tarafından yaptırıldı.

Gök Medrese
Sivas'tadır. Sahip Ata tarafından 1271 yılında Mimar Kaluyan'a yaptırılmıştır. Çifte minareli taçkapısı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri taş süslemeleriyle yapının en görkemli bölümüdür. 12 tür hayvan başı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri yıldız ve hayat ağacı motifleri dikkati çeker. Taçkapıdan dört eyvanlı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri havuzlu avluya girilir. Avlunun yanlarında Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri arkada medrese odalarının yeraldığı revaklar vardır.

Hacıbektaş Dergahı
Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi'ndedir. Hacı Bektaş Veli adına bir külliye olarak inşa edilmiştir. Selçuklular Dönemi'nde ilk bölümleri yapılan dergah Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Osmanlılar Dönemi'nde ekler ve onarımlarla bugünkü durumunu almıştır. I. avlu Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri II. Avlu Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri mescid Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 3. Avlu Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Huzuz-u Pir ve türbe Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Balım Sultan türbesi dergahın başlıca bölümleridir. Bektaşilikle ilgili eserlerin bulunduğu bir müze haline getirilerek 1964'te hizmete açılmıştır.

Bodrum - Halikarnas Masoleumu
Pers Valisi Maussolos'un Bodrum - Halikarnassos'taki mezarı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri dünyanın yedi harikası arasındadır. Maussolos Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri M.Ö. 352'de ölünce Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri karısı Artemisia tarafından yapımına başlanmıştır.
Mimarlar Pytheos ve Satyrus'tur. Skopas Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Timotheos Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Bryaris ve Leochares adlı ünlü heykeltraşlar birer cephesini çalışmışlardır. 60 x 80 m. boyutlarında ve 46 m. yüksekliğinde olduğu belirlenmiştir. 9 x 11 sütunludur. Bazı parçaları Bodrum Kalesi'nin yapımında kullanılmıştır. Mausoleum'a ait parçalar 19. yüzyılın ortalarında Londra British Museum'a götürülmüştür.

Hattusaş Boğazköy Örenyeri
Çorum İli'nin 82 km. güneybatısında yeralmakta olup Ankara'ya uzaklığı ise 208 km'dir. Hitit Devleti'nin eski çekirdek bölgesinin merkezinde bulunan Boğazköy (Hattuşaş) Örenyeri Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Budaközü Çayı vadisinin güney ucunda Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri ovadan 300 m. yükseklikteki sayısız kaya kütleleri ve dağ yamaçlarının bölünmesiyle çevrili olarak kuzey ve batıda derin yamaçlarla sınırlandırılmıştır. Şehir kuzeye doğru açık olup kuzey kısmı dışında diğer kısımları surla çevrilidir.

Hoşap Kalesi
Van-Başkale Karayolu üzerinde Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Van'a 60 km. mesafedeki Güzelsu Bucağı'ndadır. 16. yüzyılda Mahmudi Aşireti Beyi Süleyman Bey tarafından yaptırılmıştır. İçinde iki cami Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri üç hamam Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri çeşmeler ve zindanlar bulunmaktadır. İskender Lahdi Osman Hamdi Bey tarafından Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 1887 yılında Sayda'da yapılan arkeolojik kazılarda bulunmuştur.
İki uzun cephesinde Makedonya Kralı Büyük İskender'in Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Perslerle yaptığı savaşlara ilişkin rölyefler bulunduğu için "İskender Lahdi" adıyla tanımlanmıştır. Yüksekliği 2.12 m. Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri uzunluğu 3.18 m. ve genişliği 1.67 m.'dir. Üçgen alınlıklı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri çatı kapaklıdır.
İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi
Türk ve İslâm Eserleri Müzesi Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Türk ve İslâm sanatı eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesidir. 19. yüzyılın sonunda başlayan kuruluş çalışmaları Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 1913 yılında tamamlanmış ve müze Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Mimar Sinan'ın en önemli yapılarından bir olan Süleymaniye Camii külliyesi içinde yeralan imaret binasında 1914'de "Evkaf-ı İslâmiye Müzesi" (İslâm Vakıfları Müzesi) adı ile ziyarete açılmıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra ise "Türk ve İslâm Eserleri Müzesi" adını almıştır.

Kapalıçarşı
İstanbul Kapalıçarşısı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Fatih tarafından kurulmuş Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Kanuni Dönemi'nde (1520-1566) büyütülmüş Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 1701 yılında bugünkü planıyla inşa edilmiştir.

Karatay Medresesi
Konya'da 1251 yılında Selçuklu veziri Karatay tarafından bu Selçuklu medresesinin duvarlarında ve kubbe içindeki çini mozaik dekorasyon gözalıcı güzelliktedir. Çini Eserler Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Küçüksu Kasrı
Küçüksu Kasrı’nın bulunduğu Boğaziçi’nin bu şirin yöresinde Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri yerleşim tarihi Bizans Dönemi'ne dek inmektedir. Osmanlılar Dönemi'nde de ilgi çeken ve "Kandil Bahçesi" adıyla Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri padişahın has bahçelerinden biri olarak kullanılan Küçüksu ve çevresini IV. Murad’ın (1623-1640) çok sevdiği ve buraya "Gümüş Selvi" adını verdiği bilinmektedir.

Kültepe Örenyeri
Kayseri-Sivas Karayolu'nun 20. km.'sinde yolun 2 km. kuzeyindedir. Yüksekliği 22 m. çapı 50 metreyi bulan bir höyük tepe ile onun etrafını çeviren "Karum" adı verilen aşağı şehirden ibarettir. 1948 yılından beri Prof. Dr. Tahsin Özgüç başkanlığındaki heyet tarafından sistemli olarak kazılmaktadır.
Kazılarda Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri höyükteki en eski yerleşimin Geç Katolik Çağ (M.Ö.300-2500) olduğu Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri onu Eski Tunç Hitit Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Frig Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Helenistik-Roma Çağlarının takip ettiği tesbit edilmiştir.

Kutsal Emanetler
Hz. Muhammed'e dostlarına ve bazı peygamberlere ait eşyalardır. Yavuz Sultan Selim'in 1517'de Mısır'ı fethinden sonra İstanbul'a getirilmiş Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri bir bölümü de İslam Ülkelerinden derlenmiştir. Topkapı Sarayı Hırka-i Saadet Dairesi'nde korunmakta ve sergilenmektedir.

Malabadi Köprüsü

Diyarbakır-Silvan yakınlarında ve Batman Çayı üzerindedir. 7 m. eninde ve 150 m. uzunluğunda bir köprüdür. Yüksekliği Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri su seviyesinden kilit taşına değin 19 m.'dir. Renkli taşlarla inşa edilmiş Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri onarımlarla günümüze kadar ulaşmıştır.

Lidya (Karun) Hazineleri
Uşak İli Güre yakınlarındaki Toptepe tümülüsünü 1965 Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri İkiztepe tümülüsünü 1966 ve Aktepe I tümülüsünü 1968 yılında gizlice kazan eski eser kaçakçılarının 1970 yılında ABD'deki Metropolitan Sanat Müzesi'ne sattıkları eserlerdir.
Bu eserler Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri M.Ö. 6. yüzyıl Lidya sanatının en güzel örnekleridir. Kültür Bakanlığı'nca verilen uzun bir hukuk savaşından sonra 1993 yılında Türkiye'ye geri gönderilmiştir.

Meryem Ana Kilisesi
Gymnsasium Limanı'nın kuzeyine bakan bina Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri bir kiliseye dönüştürülmüştü ve M.S. 313 yılında Hıristiyanlığı resmi bir dine dönüştüren İmparator Konstantin Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Meryem Ana'nın anısına Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri kiliseye onun ismini verdi. İlk bazilikanın uzunluğu 260 m. idi ve kiliseye dönüştürülmüştü.
Önceleri bu bina Deigma adıyla anılan bir çeşit bankaydı. M.S. 431 yılında 200 piskopostan oluşan 111 genel kurul ilk defa bu binada toplandı ve Hıristiyanlığın doğuşuyla ilgili bir bildiri ilan ettiler. Onlara göre Meryem Ana Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Tanrı'nın anasıydı. Papa 6. Paul Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri önünde dua etmiştir.

Mevlana Türbesi
Konya'nın Mevlevi Dergahı içindedir. İlk türbe Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Tebrizli Bedreddin tarafından 1274 yılında yapılmıştır. Eklemeler ve onarımlarla günümüze ulaşmıştır. Dört fil ayağı üzerine oturan türbe Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 25 m. yüksekliğindedir. Gövde ve külah Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri turkuaz renkli çinilerle kaplıdır. Bu yüzden konik kubbeye "Kubbe-i Hadra (Yeşil Kubbe)" denilmiştir.
Türbenin içinde Mevlana'nın babasına Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Mevlana'ya Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri eşi ve çocuklarına Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri akrabalarına ve postnişinlere ait 65 sanduka bulunmaktadır. Türbenin kalemişleri de çok değerlidir.

Konya Mevlevi Dergahı
Selçuklular Dönemi'nde 1274 yılından itibaren ilk bölümleri inşa edilen Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Beylikler ve Osmanlı Dönemlerinde yapılan onarım ve eklerle bugünkü şeklini alan dergah; şadırvanlı avlu Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri tilavet odası Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri türbe Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri semahane Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri mescid Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri derviş odaları Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri matbah (mutfak) Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri çelebi dairesi ve meydan-ı şerif bölümlerinden oluşmaktadır.
Avluda Sinan Paşa Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Fatma Hatun Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Hürrem Paşa Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Hasan Paşa Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Mehmet Bey Türbeleri bulunmaktadır. 1927 yılında müze haline getirilmiştir.

Mihrişan Sultan Meydan Çeşmesi
İstanbul'da Küçüksu'dadır. II. Mahmut tarafından 1806 yılında yaptırılmıştır. Milet M.Ö. 2000'in ortalarında önemli bir Miken kolonisi olan kent Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri oldukça gelişmiş bir kültür ve ticaret merkeziydi. Bu özelliği ile Roma Çağı'nda da önemini sürdüren Milet Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Bizanslılar zamanında Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Latmos Körfezi'nin dolması ile ticari önemini yitirmiştir.
13. yüzyılda Menteşe Beyliği tarafından Türk Balat'ı haline getirilen Milet Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Menteşeoğulları'nın başkenti olarak parlak bir dönem yaşamıştır.
Söke-Milet yolunda ilerlerken göze ilk çarpan yerler tiyatroyla Bizans Kalesi'dir. Tiyatro gezildikten sonra önündeki Kervansaray Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Faustina Hamamı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri İlyas Bey Camii Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Serapis Mabedi Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Bouleuterion Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Kutsal Yol Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri İonik Stoa Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Kuzey Agora Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Delphinion Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Hanikah Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Liman Anıtı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri St. Michael Kilisesi Hereon gibi başlıca yapıtlar görülmeye değerdir.

Mısır Çarşısı
İstanbul'da Eminönü'ndedir. IV. Mehmet'in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından Yeni Cami'ye vakıf olarak yaptırılmıştır. Yapımına Mimar Kasım Ağa başlamış Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 1660 yılında Mimar Mustafa Ağa tarafından tamamlanmıştır. 6 kapısı ve 86 dükkanı bulunmaktadır. Son şeklini 1943 restorasyonunda almıştır.

Myus
Bafa Gölü Kıyısı'nda Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Miletos'un 15 km. doğusunda Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Avşar Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Strabon Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Myus'un Atina Kralı Kodros'un oğlu Kydrelos tarafından kurulduğunu bildirmektedir. Yine Strabon'un anlattığına göre Panionion Birliği'ne dahil kentlerden birisidir.
Herodotos Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri M.Ö. 499'da Pers Donanması'nın Myus Kenti açıklarına demirlediğini bildirmektedir. Ancak Herodotos Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Myus'un M.Ö. 494'teki Lade Deniz Savaşı'na sadece üç gemi ile katıldığını bildirmektedir. Yapılan kazılarda Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri antik kaynaklarda adı geçen ve beyaz mermerden yapıldığı bilinen Dionysos Tapınağı ortaya çıkarılmıştır. Kent üzerinde bugün Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Dionysos Tapınağı'na ait parçalar Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Arkaik Dönem'e ait sur duvarları ve Bizans Kalesi kalıntıları görülmektedir.

Nevşehir Müzesi
Nevşehir'de müze kurulması Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 1967'de gerçekleşmiştir. Müzenin kurulması ile yıllar önce ihmal edilen örenyerlerinin çevre düzeni Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri kiliselerin restorasyon ve konservasyonu ile yeraltı şehirlerinin temizlenmesi ve ışıklandırılması gündeme gelmiştir.

Göreme Açık Hava Müzesi
Nevşehir'e 13 km. uzaklıkta ve Göreme Kasabası'nın 2 km. doğusunda yeralan bir kaya yerleşim yeridir. Rahibeler ve Rahipler Manastırı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri müze girişinin solunda yeralan 6-7 katlı kaya kütlesi "Rahibeler Manastırı" olarak bilinir.

Aziz Basil Şapeli
Göreme Açık Hava Müzesi'nin girişindedir.

Elmalı Kilise
Dokuz kubbeli Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri dört sütunlu Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri kapalı Yunan haçı planlı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri üç apsislidir. Asıl girişi güney yönünden olan kiliseye Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri kuzeyden açılan bir tünel vasıtasıyla girilebilmektedir.

Azize Barbara Şapeli
Elmalı Kilise'nin bulunduğu kaya blokunun arkasındadır.
Yılanlı (Aziz Onuphrius) Kilisesi
Girişi kuzeydendir. Ana mekân Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri enlemesine dikdörtgen planlı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri beşik tonozlu Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri güneyde mezarların bulunduğu ek mekân ise düz tavanlıdır. Apsisi sol uzun duvara oyulmuş Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri kilise tamamlanmadan bırakılmıştır.

Karanlık Kilise
Kuzeydeki kavisli bir merdivenden Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri kilisenin dikdörtgen Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri beşik tonozlu narteksine çıkılır. Narteksin güneyinde bir mezar bulunmaktadır. Kilise Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri haç planlı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri haç kolları çapraz tonozlu merkezi kubbeli Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri dört sütunlu Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri üç apsislidir.

Azize Catherine Şapeli
Karanlık Kilise ile Çarıklı Kilise arasında yeralan Azize Catherine Şapeli'nde Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri hem narteks Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri hem de naos serbest haç planlı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri merkezi kubbelidir; haç kolları beşik tonozlu ve apsis templonludur. Narteks zemininde dokuz mezar Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri duvarlarında ise iki nişli mezar yeralmaktadır.

Çarıklı Kilise
İki sütunlu (diğer sütunlar duvar köşelerinde paye şeklindedir) Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri çapraz tonozlu Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri üç apsisli ve dört kubbelidir. Sahnelerde İsa'nın hayatını konu alan siklus Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri İbrahim Peygember'in misafirperverliğini gösteren Tevrat sahnesi Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri aziz ve bani tasvirleri iyi muhafaza edilmiştir. Elmalı ve Karanlık Kilise'ye benzemekle beraber Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri İsa'nın çarmıha gerilişi ve çarmıhtan alınış sahneleri kilisenin farklı özelliğidir. Figürler genelde büyük ve uzundur.

Tokalı Kilise
Bölgenin bilinen en eski kaya kilisesi olup 4 mekândan oluşur: Tek Nefli Eski Kilise Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Yeni Kilise Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Eski Kilise'nin altındaki Kilise Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Yeni Kilise'nin kuzeyindeki Yan Şapel.

Çavuşin Kilisesi
Göreme-Avanos Yolu kenarında Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Göreme'ye 2.5 km. uzaklıktadır. Tek nefli Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri beşik tonozlu Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 3 apsisli olup narteksi yıkılmıştır.

Açıksaray Harabeleri
Gülşehir'e 3 km. uzaklıktadır. Tüf kayalar içinde oyulmuş sayısız mekânlar ve kiliseleriyle önemli bir örenyeridir. 9-10.yüzyıla tarihlenmektedir. Bu yörede bulunan mantar şeklindeki peribacası Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Kappadokya'da sadece bu örenyerinde görülmektedir.

Kaymaklı Yeraltı Şehri
Nevşehir İli Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Kaymaklı Kasabası'ndadır. Nevşehir'e 20 km. mesafededir. 8 katlı olup Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri ilk katı Hititler Dönemi'nde yapılmıştır. Roma ve Bizans Dönemlerinde de diğer alanların oyularak genişletilmesi suretiyle yeraltı şehri haline dönüştürülmüştür. Bugün 4 katı ışıklandırılmış ve ziyarete açılmıştır.
Derinkuyu Yeraltı Şehri
Nevşehir-Niğde Karayolu üzerinde ve Nevşehir'e 30 km. uzaklıkta bulunan Derinkuyu İlçesi'ndedir. Kaymaklı yeraltı şehrinde olduğu gibi burada da büyük bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekânlar vardır. Bu yeraltı şehri Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 8 kattır. Kaymaklı Yeraltı Şehri'nden farklı olarak burada misyonerler okulu Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri günah çıkartma yeri Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri vaftiz havuzu ve ziyaretçilerin ilgisini çeken kuyu mevcuttur.
Yeraltı şehirleri sadece Kappadokya Bölgesi'nin jeolojik oluşumlarına özgü yapılar olup diğer bölgelerde bu tür örneklere rastlanmamaktadır.

Mazı Yeraltı Şehirleri
Antik adı "Mataza" olan Mazı Köyü Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Ürgüp'ün 18 km. güneyinde Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Kaymaklı Yeraltı Şehri'nin ise 10 km. doğusundadır.

Özlüce Yeraltı Şehri
Eski adı "Zile" olan Özlüce Köyü merkezindeki yeraltı şehri Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Nevşehir- Derinkuyu Karayolu üzerindeki Kaymaklı Kasabası'nın 6 km. batısındadır. Girişte bazalttan yapılmış Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri birbirine geçmeli iki kemerli mekân bulunmaktadır. Daha sonra yine moloz taşlarla örülü 15 m. uzunluğunda bir geçit vasıtasıyla asıl tüf kayaya ulaşılmaktadır.
Yeraltı şehrine girişi sağlayan taştan yapılmış mekânlar Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri asıl yeraltı şehrini oluşturan kaya oyma mekânlara nazaran daha yenidir. Bu koridorun bitiminde 1.75 m. çapında sert granit taştan yapılmış sürgü taşı bulunmaktadır. Girişteki ana mekân Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri yeraltı yerleşiminin en geniş alanı olup iki bölümden ibarettir. Büyük mekânın sağında erzak depoları Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri solunda ise oturma odaları bulunmaktadır. Oldukça uzun olan galerilerin kenarlarında hücre tipi odalar Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri tabanlarda ise tuzaklar yeralır. Özlüce yeraltı şehrinin elektrik tesisatı ile çevre düzenin yapılması halinde turizme açılabilecek durumdadır.

Tatlarin Kilisesi ve Yeraltı Şehri
Nevşehir İli Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Acıgöl İlçesi'ne 10 km. uzaklıktadır. Tatlarin Kasabası'nın "Kale" olarak adlandırıldığı tepesinin yamacında yeralır. İki nefli Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri iki apsisli Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri beşik tonozlu olan kilisenin narteksi yıkılmıştır. Oldukça iyi korunmuş olan fresklerdeki sahneler bantlarla birbirinden ayrılmıştır. Zeminde koyu gri Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri tasvirlerde ise mor Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri hardal ve kırmızı renkler kullanılmıştır.

Olympos (Çıralı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Yanartaş Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Deliktaş)
Antalya-Finike Yolu'ndan Olympos'a gitmek için Ulupınar'dan harabe levhasının olduğu yola sapmak gerekir. Dar Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri fakat nefis güzellikteki yol Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri bizi Olympos'un sahiline kadar indirir. Harabeye ulaşmak için çayı geçip geniş kumsalda biraz yürüdükten sonra Olympos'un içinden geçen çay kenarına ulaşılır. Çay'ın yanından giden patika yol Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri bizi harabenin içine götürecektir.

Osmaniye-Karatepe-Aslantaş Geç Hitit Kalesi
Karatepe-Aslantaş; Adana (bugün Osmaniye) İli Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Kadirli İlçesi sınırlarında M.Ö. 8. yüzyılda Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri yani Geç Hitit Çağı'nda Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri kendisini Adana Ovası hükümdarı olarak tanıtan Asativatas tarafından Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri kuzeydeki vahşi kavimlere karşı bir sınır kalesi olarak kurulmuş Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Asativadaya diye adlandırılmıştır.

Patara (Gelemiş Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Ovagelmiş Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Kelemiş)
Patara Antik Kenti Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Fethiye-Kalkan arasındaki bereketli Xanthos Vadisi'nin güneybatı ucunda yeralır. Anayoldan Gelemiş yoluna sapıldığında 5 km.lik yol Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri bizi Patara Harabeleri'ne götürür. Son yapılan kazılarda M.Ö. 7. yüzyıla ait seramiklerin ve paraların bulunması Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Patara'nın tarihini daha eskilere götürmemize sebep olmaktadır.

Perge Tiyatrosu
Perge Tiyatrosu kazıları Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 1985-1993 yılları arasında Türk bilim heyetleri tarafından gerçekleştirildi. Kazılar sırasında Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri şu anda tiyatro içerisinde orijinal yerinde duran Dionysos frizinden başka Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Kentauromakhia ve Gigantomakhia frizlerine ait parçaların yanısıra Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri ilginç bir biçimde bezemelerinin bir kısmı tamamlanmış Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri bir kısmı ise yarım kalmış çok sayıda mimari eleman bulunmuştur.

Priene
Söke İlçe Merkezi'ne 15 km. uzaklıktaki Güllübahçe Kasabası yakınındadır. Miletoslu ünlü mimar Hippodamos'un planına göre kurulmuş olan şehir Helenistik karakterdedir. Günümüze diğer kentlerden daha sağlam olarak ulaşmış olan Priene önce Pergamon Krallığı'nın Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri daha sonra ise Roma ve Bizans'ın egemenliğine geçmiştir.

Rumelihisarı
İstanbul Boğazı'nın Rumeli yakasındadır. Bizans'a kuzeyden yardım gelmesini önlemek amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından 1452 yılında yaptırılan bir kaledir. 1000 usta ve 2000 işçinin çalışmasıyla 4 ayda yapılmıştır. Üç büyük kulenin yapımını Çandarlı Kara ****** Saruca ve Zaganos Paşalar üstlendiklerinden Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri kuleler bu adlarla anılır. Beş kapısı bulunan kale Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 30.000 m²lik bir alanı kaplamaktadır.

Sümela Manastırı
Trabzon'un Maçka İlçesi'nin 17 km. güneyindedir. Meryem Ana Manastırı olarak da bilinir. Ortodoks Kilisesi'nin Anadolu'daki en önemli kutsal yerlerindendir. Rivayete göre Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 385 yılında Atina'dan gelen iki keşiş tarafından kurulmuştur. 14. yüzyıl ortalannda Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri keşiş hücreleri eklenerek Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri bugünkü durumunu almıştır.
Yöre 1461'de Osmanlıların eline geçince de manastır hizmetlerini sürdürmüştür. 1972'ten itibaren koruma altına alınarak turistlerin ziyaretine açılmıştır.

Telmessos (Fethiye)
Fethiye Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Mendos Dağı'nın eteklerinde Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri adını verdiği körfezin kenarına Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri eski Telmessos'un üzerine kurulmuştur. Bu nedenle harabeler Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri bugün bu şirin ilçenin altında kalmıştır.

Topkapı Sarayı Müzesi
Osmanlı İmparatorluğu'nun Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri başkent İstanbul'da yönetim sarayı ve hanedanlık ikametgâhı olarak kullanılan Topkapı Sarayı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesinden kısa bir süre sonra 1473 yılında tamamlanmıştır. Osmanlı Hanedanı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Topkapı Sarayı'nı 19. yüzyılda Boğaziçi saraylarına yerleşene kadar kullanmıştır. Saray Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Cumhuriyet'in ilanından sonra 3 Nisan 1924'te Atatürk'ün emriyle müze haline getirilmiştir.

Tripolis
Denizli İl Merkezi'nin 40 km. kuzeyindedir. Buldan İlçesi Yenicekent Kasabası'nın doğusunda Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Büyük Menderes Nehri ile kasaba arasındaki yamaçlar üzerinde kurulmuştur. Batıya açılan Büyük Menderes Ovası ile hem Ege Kıyılarına hem de İç Anadolu ve Akdeniz'e bağlanmaktadır.

Yerebatan Sarayı (Sarnıcı)
İstanbul Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Sultanahmet Meydanı'ndadır. 4. yüzyılda Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Bizans İmparatoru I. Constantinus tarafından yaptırılmış Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Justinianus Dönemi'nde 6. yüzyılda onarılıp genişletilmiştir. Suları Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Cebeciköy kemeriyle Belgrat Ormanları'ndan getiriliyordu. Uzunluğu 141 Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri genişliği 73 m.'dir. İçinde 12 sıra halinde 5'er m. aralıkla 8 m. yüksekliğinde 336 sütun bulunmaktadır.

Yeşil Türbe
Bursa'da I. Mehmet'in yaptırdığı külliyenin içindedir. 1421 yılında Mimar Hacı İvaz Paşa tarafından yapılmıştır. Sekizgen planlı yapının dışı Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri turkuaz renkli çinilerle kaplanmıştır. Türbenin içinde I. Mehmet'le ailesine ait 9 sanduka (mezar) bulunmaktadır. I. Mehmet'in sandukası Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri türbe iç duvarları ve mihrap Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri dönemin renkli sır tekniğinde en güzel çinileriyle bezenmiştir.Çiniler Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Mehmet Mecnun adlı sanatçının eseridir.

Yıldız Sarayı
Beşiktaş Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Ortaköy ve Balmumcu arasında Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri Boğaziçi’ne egemen bir konumda Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri 500.000 m2’lik bir alanı kaplayan Yıldız Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri yerleşim tarihi Bizans Dönemi'ne dek inen bir koruluktur. İstanbul’un Türklerin eline geçmesinden sonra "Kazancıoğlu Bahçesi" adıyla anılan bu koruluk Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri büyük bir olasılıkla Sultan I. Ahmed Dönemi’nde (1603-1617) Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri padişahın "Has Bahçe" leri arasına katılmıştır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri

Türkiyenin Bilinmiş Turistik Yerleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: türkiye nin eskı kutlelerı olarak bılınen, ülkemizin bilinen tarihi ve turistik yerleri, anadolu nun turistik yerleri, turkıyenın eskı kutlerı olarak bılınen, türkiyenin en tanınmış ve en bilinmiş yerleri, türkiye nin eski kütleleri olarak bilinen yerleri, türkiyenin bilinen yerleri, konyanın turistik yerleri, türkiye nin eski kütleleri olarak bilinen en önemli yerler, türkiyemizin tarihi ve turistik yerleri ile ilgili soru ve cevaplar, türkiye nin eski kütleleri olarak bilinen, turkiye turizm mekanlari ilginc tasvirler, türkiyedeki turistik yerler haritası büyütülmüş hali, turkiyede bilindik yerler, turkiyede bilinen turistik yerler,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Ege Bölgesinin Turistik Yerleri Nerelerdir? gizem Ege Bölgesi 11 11-04-2016 09:11
Ankara'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎-Ankara'nın Tarihi elif Soru Cevap 1 21-10-2015 05:38
Akdeniz Bölgesi Tarihi ve Turistik Yerleri Nelerdir? gizem Akdeniz Bölgesi 1 02-11-2013 03:21
Şanlıurfa'nın Tarihi ve Turistik Yerleri‎- Şanlıurfa'nın Tarihi elif Soru Cevap 0 11-02-2013 02:50
İngiltere'nin Tarihi ve Turistik Yerleri elif Soru Cevap 0 11-02-2013 02:41

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:08 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats