bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2013, 06:40   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar

Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar


Omurgalılar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yerleştikleri bütün yaşama ortamlarında egemenlik kurmuştur. Ana özellikleri Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar sırtları boyunca uzanan omurgadır. Bunu dışındaki birçok özellikleriyle de diğer hayvanlardan ayrılırlar. Örneğin iki yanlı bakışım gösteren vücutlarında kas sistemi de büyük ölçüde karşılıklı çiftler halinde gelişen kas gruplarından oluşur. Merkez sinir sisteminin omurilik adını alan ve omurganın içinden geçen bölümü gövde ve uzantıları ile beyin arasında bir sinir köprüsü kurar. Omurgalılarda kıkırdaktan Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kemikten ya da her ikisinden oluşan ve hiçbir hayvan grubunda rastlanmayan bir iç iskelet sistemi vardır. Bu iskelet gelişim boyunca vücuda destek sağlayarak büyümenin sınırlarını genişletir. Bu nedenle omurgalıların çoğu Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar omurgasızlara göre daha iri yapılıdır. İskelet en ilkel türlerin dışında kafatası Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar omurga ile kol ve bacak uzantı çiftlerini kapsar. Omurga ile omurgaya bağlanan kol ve bacak kemikleri vücudu destekler. Hareket kemiklere tutunmuş kasların etkinliğine bağlıdır. Hareketin yanı sıra sindirim Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar görme Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar dolaşım ve vücut ısısını koruma gibi pek çok işleve katkıda bulunan kas dokusu aynı zamanda vücudun dış çizgilerini belirler. Vücudun dış örtüsü Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar deri ve türevleri olan tırnak Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar pul Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kıl Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar post Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar tüy gibi hem çevreye uyum sağlamaya hem de iç bölümleri korumaya yöneliktir.

Omurgalıların üreme yöntemlerinde görülen farklılıklar sudan bağımsız bir gelişme sürecine uyarlanmalarıyla ilgilidir. Bütün omurgasızlarda eşeysel yoldan gerçekleşen üreme Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bir yumurtanın döllenmesi ve bir embriyonun olgunlaşmasıyla ortaya çıkar. Döllenme ve gelişmenin 3 temel yolu vardır. İlki yumurtlayan hayvanlarda döllenmiş yada döllenmemiş yumurtalar dış ortama bırakılır. Yumurtaları dişinin içinde açılan hayvanlarda ise yavrular dişinin vücudunda beslenmeksizin canlı doğar. Sonuncu olarak doğuran hayvanlarda embriyon dişinin üreme sisteminin özelleşmiş bir bölgesinde yuvarlanarak belirli bir süre beslenip geliştikten sonra vücuttan ayrılır.

1-Kuşlar
Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: 91_bird_skeleton.jpg Görüntüleme: 34 Büyüklüğü: 28 Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar7 KB (Kilobyte)Kuşlar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Aves sınıfını oluşturan sıcakkanlı omurgalıların ortak adıdır. Vücutlarını örten ve başka hiçbir hayvan grubunda rastlanmayan yapıdaki tüyleri en ayırt edici özelliklerini oluşturur. Ön bacakları uçmaya uyarlanarak kanat biçimini Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar tüylerle örtülü ve dişsiz olan alt ve üst çeneleri uzayarak gaga biçimini almıştır. Yumurtalarını kalkerli bir kabuk örter. Gözleri Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar çevreyi algılamada kullandıkları en gelişmiş duyu organlarıdır.
Uçma yetenekleri sayesinde kuşlar tüm yeryüzüne dağılmıştır. Yeryüzünün herhangi bir yerindeki kuş türlerinin sayısı genel olarak uygun yaşama ortamlarının çeşitliliğine ve bölgenin büyüklüğüne bağlıdır.

Dünyada günümüzde 8000’e yakın tür kuş bulunmaktadır. Kuşların beslenme biçimleri de Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar türleri kadar çeşitlidir. Beslenme bakımından kuşları ana gruplarda toplarsak: Yelyutanlar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kırlangıçlar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar ve çobanaldatanlar gibi böcekle beslenenler; akbaba Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar balıkçıl Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yalıçapkını Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar sumru gibi etobur olanlar ve tohum Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar meyve Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar balözü gibi besleyici değeri yüksek bitkisel maddelerle beslenenler. Az sayıda tür ise yaprak ve tomurcuk yer.

Bacaklarının ve gagalarının dış yapısına bakarak sınıflandırılırsa eğer koşar kuşlar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar perdeayaklılar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar uzunbacaklılar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar tavuksular Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar güvercinsiler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yırtıcı kuşlar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar tırmanıcı kuşlar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar ötücü kuşlar gibi daha çeşitlilik elde ederiz. Uzun zaman boyunca bilim adamları kuşlar böyle sınıflandırıldılar. Günümüzdeki bilim adamlarıysa kuşları hem iç anatomilerini Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar hem dış özelliklerini hesaba katarak daha çok sayıda ama daha anlamlı bölümlere ayırmaktadır.
Kuşlarda Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar memelilerinkine benzeyen dolaşım sisteminde 4 boşluklu (2 kulakçık Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar 2 karıncık) bir yürek bulunur. Ne var ki erişkinde sağ büyük aort yayı vardır. (Oysa memelilerde bu yay soldadır.) Merkezi sinir sistemi karmaşıktır; beyin sürüngenlerinkinden daha iridir; beyin yarım yuvarları ve beyincik çok gelişmiştir; beyin yarım yuvarlarında çizgili cismin merkezi çok karmaşıktır.

Koku alma organı kuşlarda önemsiz bir rol oynadığı sanılır. İşitme duygusu iyi gelişmişse de algılanan sesler memelilerinkinden daha azdır. Ama sesleri çok gelişmiştir; her türün çeşitli sesleri ve çoğunlukla belli bir şarkısı vardır. Ses organı memelilerinkinin tersine gırtlak değil soluk borusunun bronşlara ayrıldığı yerde ya da Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bazen Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar soluk borusunda bulunan göğüs gırtlağıdır.

Üreme açısından kuşları incelersek Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yumurtayla ürerler. Genellikle bir yuvaya bırakılan yumurtaların sayısı türden türe değişir. (1-20 arasında Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar hatta daha çok) Embriyonun normal gelişmesi için yumurtanın belli bir sıcaklıkta bulunması gerekir. Bazı ender istisnalar dışında (iriayaklıgiller) bu sıcaklık kuluçkaya yatırılarak elde edilir. Kuluçkaya çoğu zaman dişi Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bazen hem erkek hem dişi hem erkek Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bazen de yalnızca erek kuş yatar. Kuluçkaya yatan kuşun karnında genellikle kuluçka levhaları gelişir Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bu levhaların sıcaklığı derinin geri kalanından daha yüksektir. Kuluçkaya yatma süresi Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yumurtanın boyuyla orantılı olarak 12 günle (bazı ötücü kuşlar ve ağaçkakanlar) 80 gün (kivi) arasında değişir.

Toplu yaşama alışkanlığı türden türe büyük bir çeşitlilik gösterir. Bazıları hep bir arada yaşar ve koloniler halinde yuva yapar; bazıları üreme mevsiminde birbirlerinden ayrılır; normal zamanlarda yalnız yaşayan bazılarıysa yuva kurmak için bir araya gelirler. Başlıca etkinlikleri katı içgüdülere dayanırsa da Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kuşlarda tanıma Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar seçme Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar uyum gibi yetenekler ve çok güçlü bir bellek vardır.

Yerleşim olarak kuşlar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kutuplara ve dağlardaki sürekli karlar sınırına kadar yerkürenin bütün bölgelerinde yaşarlar. Deniz kuşları bütün okyanuslarda bulunursa da hiçbiri üreme sırasında karalardan vazgeçemez. Hem tür Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar hem sayı bakımından kuşların en çok oldukları yerler yağışlı tropikal ülkelerdir. Soğuk ve ılıman bölgelerdeki kuşların çoğu kışı burada geçiremez ve bu nedenle az çok düzenli göçler yaparlar.

2-Sürüngenler
Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: seymouria.JPG Görüntüleme: 26 Büyüklüğü: 27 Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar9 KB (Kilobyte)Reptilialar; beden sıcaklığı değişken Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar amniyonlu Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar dörtayaklı omurgalılar sınıfı olarak adlandırılır. Sürüngenler amfibyumlar ile kuşlar ve memeliler arasında bir evrim basamağını oluşturur. Eldeki kanıtlar kuşlar ve memelilerin sürüngen atalarından doğduğunu göstermektedir.

Adları yürüyüş biçimlerinden gelir; karınları yerden biraz yukarda dursa bile bacaklarının yatay ve kısa olmasından dolayı sürünerek hareket ederler. Yılanlar dışında hepsi 4 bacaklıdır.Sürüngenlerin çoğunda bulunan çok küçük kancalarla donanmış tırnaklar yada pullar tırmanma sırasında önemli bir işlev görür. Ayrıca kuyruklar dallara sarılarak sıkıca tutunmayı sağlar.

Sürüngenlerin iyice keratinleşmiş bir derisi vardır Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar üzeri dışderi kökenli pullarla kaplıdır ve içinde hemen hemen hiç salgı bezi yoktur; hatta altderi kimisinde kemikleşmiştir. (kaplumbağaların bağası) Kafatası bir tek art kafa lokmasıyla omurgaya eklemlenir. 2 kulakçık ve kısmen iki boşluğa ayrılmış bir karıncıktan oluşan (timsahlarda birbirinden ayrıdır) kalpten 2 aort yayı çıkar. Akciğer karmaşık yapıdadır Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar ama arka tarafında Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar peteksiz bölümler bulunur (hava keseleri). Sindirim borusunun başlıca özellikleri şunlardır: genellikle kalın bir dil Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar beslenme rejimine uyarlanmış dişler (yalnızca timsahlarda diş yuvası vardır ve kaplumbağaların ağzı boynuzsu bir gaga biçimindedir) ve arkada sidik ve üreme yollarının açıldığı dışkılık.
Duyu organları sürüngenlerde birtakım özellikler gösterir; örneğin Jacobsob organı(ya da ek koklama organı) yılanlara Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar çatal dilleriyle yakın çevrelerini hemen yoklama olanağı sağlar. Gündüzcü sürüngenlerin retinasında koni biçimindeki hücreler pek çoktur (renkleri görme). Yılanlardan başka bütün sürüngenlerde tek kemikçikli ve kolumelalı bir ortakulak bulunur ve içkulak bir koklea halinde karın-kuyruk doğrultusunda uzanır.
Tuatara adındaki tür dışında tüm sürüngenlerin erkeklerinde çiftleşme organı vardır. Türlerin çoğu yumurtlayarak ürerken bazılarında yumurtalar dişini içinde açılır ve canlı yavrular doğar. Birkaç türde ise dişinin içindeki yavrular memelilerin etenesine benzer bir organ aracılığıyla beslenmektedir.

Toplam tür sayısı 6 bin dolayında olan günümüz sürüngenleri sıcak ve ılıman bölgelerde geniş bir coğrafi dağılım göstermekle birlikte en çok tropik kuşakta bulunur. Bir kertenkele türü ile bayağı engereğin kuzeye doğru yayılma sınırı Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar aynı zamanda tüm sürüngenlerin de kuzeyde ulaşabildiği en uç noktalardır. Bu 2 türün coğrafi dağılımı Avrasya’da Kuzey Kutup Bölgesi’ne değin girer.

3-Amfibyumlar
Amfibyum kelimesi latincedeki amphi Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar her ikisi ve bios Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yaşamın birleşiminden oluşmuştur ve 2 ayrı ortamda yaşayan anlamına gelir. Amfibyumlar amniosuz Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar alantoitsiz Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar embriyonlu Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar hiç değilse yaşamlarının başlangıcında solungaç solunumlu Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bugünkü türlerinde fanersiz derili Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar 4 bacaklı omurgalılardır. Ayrıca evrimsel gelişmede balıklar ile sürüngenler arasındaki basamağı oluştururlar.

Amfibyumların çoğu Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar önce su ortamında bir lavra (tetari yada iribaş) evresi yaşar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar daha sonra başkalaşma geçirerek karada yaşayan erişkin biçimine dönüşür. Yaşayan amfibyumlar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar aralarında önemli yapısal farklar olan 3 gruba ayrılır: Gymnophiona takımından ayaksız kertenkeleler; Urodela takımından sirenler ve çöreller: Anura takımından kurbağalar.

Ayaksız kertenkeleler solucana benzer; bacakları ve kuyrukları yoktur; basit bir bağırsakları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar ince ve pürüzsüz derilerinin içine gömülmüş olan küçük gözleri vardır. Sert ve yuvarlakça kafası Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar toprağı kazmasına yardımcı olur. Bölütlü gövdesi Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yarıklarla birbirinden ayrılmış dairesel boğumlardan oluşur. Her 2 gözün yanındaki küçük çukurların içine gömülmüş 2 dokungaçları ve çenelerinin iç yanındaki çepeçevre kemiklerin üstüne dizilmiş birkaç sıra dişleri vardır.

İkinci gruptan olan sirenler ile çöreller Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar özellikle ABD’nin güneyinde ve Meksika’da çok bol bulunur. Sirenler arka bacağı olmayan Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar ama ön bölümlerinde bir göğüs kemeri ile iki ön bacağı olan uzun gövdeli su hayvanlarıdır. Solungaçlarıyla solunum yapar ya da su yüzeyindeki hava kabarcıklarını yutarlar. Gözleri pürüzsüz derilerine gömülüdür Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar dişleri ise üst damakta sıralanır. Kuyruk yüzgeçleri suda ilerlemelerine yardımcı olur. Çörellerin hem ön Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar hem arka bacakları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kuyrukları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar pürüzsüz derileri ve belirgin bir boyunları vardır. Dişler her 2 çenede ve üst damakta yer alır. Bazı çörel türleri Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar solungaçlı birer lavra olarak bütün yaşamlarını suda geçirirler.

Kara ve su kurbağaları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar amfibyumların en büyük grubunu oluşturur. Bu hayvanların en belirgin özelliği Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar arka bacaklarındaki 3 bilek kemiğinin uzayarak Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar hayvanın zıplamasına ve yüzmesine yardımcı olan birer bölüm oluşturmasıdır. Dişler genellikle altçenede bulunur. Salgı bezleriyle kaplı olan derileri genellikle pürüzsüz ve yumuşaktır; karada yaşayan bazı türlerin derisi pürüzlü ve kuru olabilir.

Üreme açısından bakarsak: ayaksız kertenkelelerde ve çörellerde üreme genellikle iç döllenmeyle olur. Ayaksız kertenkelenin erkeği Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar sindirim borusunun alt ucundaki dışkılığın bir bölümünü dışarıya doğru uzatarak spermlerini dişinin içine boşaltır. Çörellerde ise Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar erkeğin jelatinden bir kese içine döktüğü spermleri Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar dişi kesesiyle birlikte dışkılığın içine çeker. Buna karşılık Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kara ve su kurbağalarının çoğunda dış döllenme vardır; erkek Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yumurtalarını döken dişiyi sıkıca kavrayarak spermlerinin yumurtaların üzerine serper. Amfibyumların yumurtaları genelde kabuksuz olduğundan genellikle suya yada nemli bir ortama Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar örneğin çamurların arasına yada dişinin sırtına bırakılır.
Amfibyumlar yeryüzünün her yerine yayılmış olmakla birlikte en çok tropikal bölgelerde bulunur. Sulak yerlerde ve genelde yalnız yaşarlar.

4-Balıklar
Balık Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar tatlı ve tuzlu suda yaşayan Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar evrimleşme çizgileri farklı Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar soğukkanlı omurgalıların genel adıdır. Bu terim Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bir sınıflandırmadan çok bir yaşam biçimini tanımlar. Bugün yaşayan balıklar genellikle 5 sınıf altında toplanır. Bu sınıflar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar hava soluyan hayvanların 4 sınıfı olan amfibyumlar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar sürüngenler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kuşlar ve memeliler kadar birbirinden farklıdır.

Yaklaşık 450 milyon yıllık bir geçmişi olan balıklar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bu süre boyunca Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar hemen her çeşit su ortamına uyum sağlayacak biçimde gelişmiştir. Kara ortamına geçiş sürecinde büyük bir değişime uğrayarak 4 ayaklı kara omurgalılarına dönüştüklerinden Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar aslında kara omurgalılarının ilk ataları bu su canlılarıdır.

Balık dendiğinde genellikle Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yüzgeçleri olan Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar solungaçlarıyla solunum yapan Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar gövdesi kaygan ve suda hareket etmeye elverişli olan su hayvanı akla gelir. Ne var ki Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bu tanıma uymayan balıkların sayısı Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar uyanlarından çok daha fazladır. Bazılarının gövdesi uzunlamasına genişlemiş Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bazılarınınki kısa kalmış Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar özellikle dipte yaşayanlarda yassılaşmış Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar birçoğunda da yanlardan basılmıştır. Ağızlarının Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar gözlerinin Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar burun deliklerinin ve solungaçlarının konumu da türden türe büyük bir değişiklik gösterir.

Balık vücudunun temel yapısı ve işlevi bütün öbür omurgalılarınkine benzer. Kara omurgalılarının vücudunu oluşturan 4 temel doku balıklarda da vardır: Dış yüzeyleri kaplayan epital doku Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bağ ve destek doku (kemik Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kıkırdak ve lifsi dokularla türevleri) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar sinir dokusu ve kas dokusu. Tipik balık vücudu Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yüzmeye uyarlanmış aerodinamik profilli ve iğ biçimindedir: baş Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar gövde ve kuyruk bölümlerinden oluşur.

Yaşamsal önemdeki organları içeren gövde boşluğu genellikle vücudun ön alt yanındadır. Bu boşluğun arka ucunda Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar anüs yüzgecinin tabanının hemen önünde Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar dışkıların boşaltıldığı anüs deliği bulunur. Omurilik ve omurga Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kafa iskeletinin arka bölümünden başlayıp sırt Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar gövde boşluğu ve kuyruk bölgesinden geçerek kuyruk yüzgecinin tabanında sonlanır.

Balıklarda çok değişik üreme biçimleri görülmekle birlikte Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar en yaygın olanı dişinin suya bıraktığı sayısız Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar küçük yumurtanın vücut dışında döllenmesine dayanır. Açık denizlerdeki yüzey balıklarının yumurtaları genellikle suya asılıymış gibi duru; kıyı ve tatlı su balıkları ise yumurtalarını deniz dibine yada bitkilerin arasına bırakır; hatta bazı türler bir salgıyla yumurtalarını kayalara yada bitkilere yapıştırır. Yumurtaları dölleyecek olan spermalar erkeklerin gövde boşluğundaki 2 (bazen 1) erbezi içinde üretilerek Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar süt kıvamındaki ve rengindeki bir sıvıyla suya boşaltılır. Kemikli balıklarda Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar erbezlerinin her birinden çıkan bir sperma kanalı Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar anüsün arkasındaki ürogenital deliğe Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar köpekbalıklarında ve vatozlarda ise dışkılığa açılır. Ayrıca bazı balıklarda Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar erkeğin spermalarını dişinin yumurta kanalına boşaltmasını (iç döllenme) sağlayan bir tür çiftleşme organı vardır.
Balıklara duyu organları açısından bakarsak; koku duyuları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar hemen hemen tüm balıklar için büyük önem taşır. Çok küçük gözlü bazı yılanbalıkları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar besininin yerini bulabilmek için görmeden çok koku duyusuna güvenir.

Tat duyusu da balıkların çoğunda çok gelişmiştir; yalnız ağız boşluğunda değil Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar başın ve vücudun bazı bölümlerinde de tat alma organları bulunur. Beslenme Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar tehlikelerden kaçınma ve üreyerek soyunu sürdürme açısından belki de en önemli organ gözdür. Balıkların gözü temel yapısı ve işleviyle bütün diğer omurgalılarınkine benzese de Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar çok değişik yaşam koşullarına uyarlanmış olduğundan değişik özellikler gösterirler. Karanlık ve loş ortamlarda yaşayan balıkların gözleri genellikle büyüktür. Ama başka bir duyusu aşırı gelişerek baskın duruma geçerse gözlerin işlevi azalır. Onlarda ses algılama ve denge Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar birbirleriyle çok yakın bağıntısı olan iki duyudur. Suyun içerisinde kolayca yayılan ses dalgaları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar özellikle düşük frekanslı dalgalar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar balıkların baş ve gövde içi sıvıları ile kemiklerine çarparak işitme organlarına iletilir. Balıklarca algılanabilen ses frekanslarının alanı insanlarınkinden çok değişiktir; bu da sesin sudaki yayılma hızından ileri gelir. Bir çok balığın Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar dişlerini birbirlerine sürterek yada başka yollarla birtakım sesler çıkarıp birbirleriyle iletişim kurdukları sanılmaktadır.

5-Memeliler
Mammaliaları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar sıcakkanlı omurgalılar sınıfı olarak tanımlayabiliriz. Dişiler yavrularını yalnız bu gruba özgü yapılar olan meme bezlerinin salgıladığı sütle besler. Memelilerin öbür önemli ayırt edici özellikleri arasında deri türevi olan kıllar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar alt çenenin kafatasına eklenme biçimi Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kalp ve akciğerleri karın boşluğundan ayıran kaslı bir diyaframın varlığı Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yalnız sola dönen aort yayının bulunması Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar olgunlaşmış alyuvarların çekirdeksiz oluşu sayılabilir.
Memeliler evrim sürecinde boyut Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar biçim Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yapı ve davranış özellikleri bakımından çok büyük bir çeşitlilik kazanmıştır. Memeli hayvanlarda gelişmeye yönelik başlıca üstünlük yavruların Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar ana babalarının deneyimlerini öğrenme yeteneğidir. Yavru memelilerin beslenmek için annesine bağımlı oluşu bir eğitim süresini gerektirir. Bu ise başka hiçbir canlı grubunda rastlanmayan ölçüde çevre koşullarına uyarlanmayı sağlayan davranış esnekliğine yol açar.

Memelilere has özelliklerin başında deri salgı bezlerinin bulunması gelir. 3 tip deri salgıbezi vardır: kılları temizleyen yağ bezleri; ter salgılayan ve hem boşaltımda hem de beden ısısını düzenlemede rol oynayan ter bezleri; yavruların beslenmesini sağlayan süt bezleri. Ayrıca memelilerde çok sayıda boynuzsu oluşuma rastlanır: pullar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar tırnaklar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar toynaklar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar boynuzlar; fanerlerin en niteleyici olanları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yalnızca onlarda bulunan kıllar ve tüylerdir. Kıllar kürkü oluşturur; kürkün bulunması bu hayvanların sıcakkanlı (beden sıcaklığının değişmemesi) olmasını sağlar (tüylerin ve teleklerin bir ısı yalıtkanı görevi yaptığı kuşlarda da aynı özelliğe rastlanır).

Beslenme davranışlarında görülen özelleştirme diş oluşumunu da belirler. İlkel memeliler kesmeye ve koparmaya uyarlanmış dişleri uzun ve sivri uçludur. Otçulların özelleşmiş yan (azı) dişlerinde karmaşık değme yüzeyleri ve genişlemiş taç bölümü dikkat çeker. Ayrıca bu dişler aşınmanın etkilerini değişik yollardan en aza indirecek özellikler taşır. Genel olarak memelilerin çoğu heterodonttur ve hepsi de alveollü 3 çeşit dişleri vardır: kesici dişler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar köpek dişleri Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar azı dişleri (küçük ve büyük azılar). Temel diş formülü olarak 44 dişten oluşan domuzun diş formülü kabul edilir. Memelilerin Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar genellikle Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar birbiri arkasına çıkan iki tip dişleri vardır; sütdişleri (geçici dişler) ve kalıcı dişler.

Memelilerin kalbinde kuşlarda da görüldüğü gibi sağ ve sol karıncık tümüyle birbirinden ayrılmıştır. Bu gelişim iki ayrı kan dolaşımını olanaklı kılar. Oksijen yüklü kan akciğerlerden kalbin sol kulakçığına geldikten sonra sol karıncığa geçer ve dokulara gönderilmek üzere aorta pompalanır. Alyuvarlar en yüksek düzeyde oksijeni taşıyacak biçimde evrimleşmiştir. Olgunlaştıklarında çekirdeklerinin kaybolması da oksijen taşıma kapasitelerini yükseltir.

Yalnızca memelilerde görülen bazı başka özellikler de iç organlarda ortaya çıkar: beden iç boşluğu (sölomlu) kaslı bir diyaframla ikiye ayrılır (karın boşluğu ve göğüs boşluğu). Merkez sinir sistemi yeni bir beyin bölgesinin (neokorteks; bu bölgeye nasırlı cisim Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Varol köprüsü yada beyincik yarımküreleri gibi yapılarda eklenmektedir) bulunması nedeniyle çok gelişmiştir.

Dişilerde üreme organının yapısı memeli gruplarına göre değişiklik gösterir. Eteneli memelilerde üreme organı dölyatağının biçimine bağlı olarak 4 temel tip altında toplanabilir. Kemiriciler ve Lagomorpha takımında tümüyle ayrılmış 2 dölyatağı birbirinden bağımsız olarak dölyoluna açılır. Etçillerde de dölyatağı büyük ölçüde ikiye ayrılmakla birlikte dölyoluna tek bir kanalla bağlanır. Toynaklıların birçoğunda dölyatağının dallanmış dip bölümü iyice kısalmıştır Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar gövde bölümü ise ortaktır. İnsan da aralarında olmak üzere üstün yapılı primatlarda dölyolu basitleşmiş Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar öbür gruplarda görülen dallanma tümüyle ortadan kalkmıştır.

Omurgasızlar
Omurgasızlar omurgalıların dışında kalan bütün hayvanları kapsar. Günümüz sınıflandırmalarında bir altfilumu oluşturan Vertebrata (omurgalılar) dışındaki hayvanlar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar eskiden Invertebrata (omurgasızlar) grubunda toplanıyordu. Ama artan bilgilerin ışığında böylesi bir sınıflandırma yapay duruma düşmüş ve omurgasızlar adı bir sınıflandırma düzeyini gösterecek biçimde kullanılmaz olmuştur.

Varlığını sürdüren hayvanların yüzde 90’ ından çoğu omurgasızdır. Boyutları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar ancak mikroskop altında görülebilen tekhücreliler ile dev kalamarlar arasında değişir. Omurgadan ve kasların bağlandığı sert bir iç iskeletten yoksun olmalarına karşın birçoğu sağlam bir dış iskeletle korunmuştur.

1-Süngerler
Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: glass_sponge.jpg Görüntüleme: 30 Büyüklüğü: 27 Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar3 KB (Kilobyte)Süngerler latincede Porifera olarak adlandırılır. Yaklaşık 5 bin türü tanımlanmış Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar suda yaşayan hayvan filumu olarak genelleme yapabiliriz. En ilkel çok hücreli hayvanlar arasında yer alan süngerler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar genellikle dallanmış biçimleri ve kısa süren lavra evreleri nedeniyle bitki sanılmış Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar hayvanlara özgü yapı ve özellikleri ilk 1755’te çıkarılmıştır.

Süngerlerin yalnız 20 kadar türü (Spongilla cinsi) tatlı sularda Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar geriye kalan büyük bölümü denizlerde yaşar. En derin denizlerde bile rastlanabilen süngerler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar en çok denizlerin tropik ve astropik kesimlerinde yaygındır. Birçok türün uzunluğu birkaç santimetreyi aşamazken Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bazılarının boyu 2m’ yi geçmektedir.

Süngerlerin belirli organları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar dokuları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar özgül biçimi Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar belli bir bakışımı yoktur. Ortadaki sindirim boşluğunu saran iki katlı bir çeperden (dış deri ve iç deri) oluşan (diploblastik hayvanlar) çok hücreli canlılardır;iç deri (endorm) yakalı kamçılı hücrelilerden (koanosit) oluşur. Bu hayvanlarda sinir sistemi yoktur. Hayvanın içinden geçen ve onun mikrofaj beslenmesini sağlayan su akımı Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar çok sayıda delikten girer; delikler titreyen sepetçiklere Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar onlarda bir merkezi girişe açılır. Su oradan Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar anusa benzetilebilecek büyükçe bir delikten (oskulum) dışarı çıkar. Dış ve iç hücre katmanları arasında mesoglea denen ve içinde serbestçe hareket eden amipsi hücrelerin (amibosit) bulunduğu jölemsi bir katman yer alır.

Süngerler 3 sınıf altıda toplanır: Calcispongiae (Calcarea) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Hyalospongiae (Hexactinellida) ve Demonspongiae. Calcispongiae yada kalkerli süngerlerin üyeleri Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kalsiyum karbonat iğneciklerinden kurulu iskeletleriyle ayırt edilen deniz süngerleridir.

Hyalospongiae yada silisli cam süngerlerinin iskeleti silisli ve genellikle 6 eksenli iğneciklerden kuruludur. İğnecikler kesintisiz bir ağ oluşturacak şekilde birleşebilir. Demonspongiae yada silisli süngerler 4.200 dolayında türdeki en geniş sünger sınıfıdır. İskeletleri sponjin denen Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yalnızca süngerlere özgü bir madde içerebilen bu sınıf üyelerinin çoğu sığ sularda yaşar.

Süngerlerde bulunan amipsi hücreler küre biçimli yumurtaları üretir. Döllenmeden sonra oluşan lavralar gövdelerini çevreleyen kirpiklerin yardımıyla uygun bir yüzeye tutunana dek yüzerler. Burada hızla gelişen lavra çok geçmeden erişkin sünger hayvanına dönüşür.Bazı türler tomurcuklanma yoluyla eşeysiz olarak da ürer. Tomurcuklar daha sonra ana süngerden ayrılarak gelişimini bağımsız bir biçimde sürdürür.

2-Örümceğimsiler
Arachnidalar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Arthropoda (eklembacaklılar) filumunun Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar başta örümcekler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar akrepler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar akarlar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar keneler ve uyuz böcekleri olmak üzere Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar 70 bin kadar etçil ve karada yaşayan omurgasız türüdür. Arachnida üyelerinin en belirgin özellikleri Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar iyi gelişmiş bir baş bölümü ile sert (kitinleşmiş) bir dış iskeletten oluşan bölütlü gövde yapısı ve çift sayıdaki eklemli gövde uzantılarıdır.

Büyüme sürecinde birkaç kez kabuk (dış iskelet) değiştiren bu hayvanların gövdesi başlıca 2 bölümden oluşur: Kabaca böceklerin baş ve göğüs bölümlerine karşılık düşen ve sefalotoraks yada ön gövde (prosoma) denen başlı-göğüs ile art gövde yada opistosoma denen karın bölgesi. Ön gövde 6 Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar karın 12 bölütten oluşur. Başlı-göğüs bölgesindeki 6 çift uzantının ilk çift genellikle kavrama organıdır; örümceklerde Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar zehir çengelleri denen bu kısa uzantının ikinci bölütü zehiri fışkırtmaya yarayan bir saldırı organına dönüşmüştür. Dokunma ayakları ve çene ayakları adıyla da bilinen ikinci çift (pedipalp) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar ya bacağa benzer dokunma organıdır yada hayvanın avını yakalamasına yarayan Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kıskaca benzer kavrama organıdır. Bazı türlerde Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar dokunma ayaklarından her birinin en alt bölütü kesici yada parçalayıcı bir organa dönüşerek Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar beslenme sırasında ağız parçalarına yardımcı olur; örümceklerde Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar dokunma ayaklarının en uç bölümü özel bir çiftleşme organı görevini üstlenir.

Arachnida sınıfının yaşayan 11 takımı Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yeryüzündeki dağılımlarına göre 3 büyük grup içinde toplanabilir. Araneida (örümcekler) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Opiliones Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Pseudoscorpiones (yalancı akrepler) ve Acarina (keneler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar akarlar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar uyuz böcekleri) üyeleri dünyanın her yerine yayılmıştır. Kuzey bölgelerinde oldukça seyrek Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar buna karşılık tropik ve astropik bölgelerde çok bulunan türler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Scorpionida (akrepler) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Solifugae (böğler yada poylar) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Amblypygi (kuyruksuz kamçılı akrepler) ve Uropygi (kuruklu kamçılı akrepler) takımındandır. Çok dar ve sınırlı bir dağılım gösteren takımlar ise Palpigradi Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Ricunulei ve Schizomida’dır.

Arachnida sınıfından eklembacaklıların kur yapma ve çiftleşme davranışları oldukça ilginçtir. Genelleme yapmak pek kolay olmamakla birlikte Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar erkek çoğunlukla spermini dişiye doğrudan aktarmaz. Bazı türlerin erkeği spermini yere yada ağına bırakır; akrep ve yalancı akrepler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar içinde sperma hücresinin bulunduğu bir sıvı damlacığını taşıyan Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar jelatinsi yapıda bir sperma kesesi oluştururlar. Çoğu türlerde erkek kimyasal bir madde salgılayarak dişiyi eşleşmeye çağırır; görüşü keskin olan türlerde ise göz alıcı renkleriyle dişini ilgisini çekmeye çalışır.

Arachnida üyelerinin büyük bölümü yumurtayla Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bazı türler (örn. akrep) ise doğurarak ürer. Bu türlerde Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar döllenmiş yumurtalar dişinin içinde gelişir ve yavrular canlı olarak doğar. Analık duygusu pek gelişmemiştir ama Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar dişi akrep en azından kabuk değiştirinceye kadar yavrularını sırtında taşır.
Akarlar ve kenelerin gelişme ve büyüme çevrimi Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Arachnida sınıfının öbür üyelerine göre biraz daha değişiktir. Bu türlerde yumurtadan çıkan 6 bacaklı lavra (kurtçuk) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar erişkin duruma gelmeden önce bir yada birkaç kez başkalaşım evresinden geçer (nemf). Acarina üyelerinin çoğu yumurtlar; bazıları ovovivipardır Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yani yumurtlama sırasında yada hemen ardından yavrular yumurtadan çıkmaya hazırdır; bu türler arasında döllenmesiz çoğalmaya da (partenogenez) rastlanır.

Beslenme alışkanlıkları da türler arasında oldukça büyük değişiklikler gösterir. Opiliones takımının bazı üyeleri uzun bacaklarıyla avlarının peşinde koşar yada otların arasında yiyecek ararken Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yalancı akrepler bir ava rastlayıncaya değin ağır ağır dolaşırlar. Bazı kamçılı akrepler daha çok geceleri avlanır Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar gerçek akrepler ile örümcekler ise avını yakalamak için sessizce beklemeyi tercih ederler. Arachnida üyeleri içinde en değişik beslenme alışkanlığına sahip grup Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar salgıladığı ipek iplikçiliklerini bazen bir avlanma aracı Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bazen bir tuzak gibi kullanan örümceklerdir; ağ kuran türler genelde avın tuzağa düşmesini sabırla beklerken Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bazı örümcek türleri de avlanmak için çok ilginç yöntemler geliştirmişlerdir.

3-Derisidikenliler
Echinodermatalar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar gövdeleri ser ve dikenli bir kabukla örtülü çok sayıda deniz hayvanını kapsayan filumdur. En derin okyanus çukurlarından gelgit bölgelerine kadar denizlerin bütün derinliklerinde görülebilen derisidikenlilerin 20’yi aşkın sınıfı tanımlanmıştır; bu sınıflardan çoğunun soyu tükenmiş Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yalnızca beş sınıftan 6 bin kadar tür bugüne dek varlığını koruyabilmiştir.

Derisidikenlilerin bugün var olan bu 5 sınıfı Crinoidea (denizlaleleri ve tüy yıldızlar) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Asteroidea (deniz yıldızları) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Ophiuroidea (yılan yıldızları) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Echinoidea (deniz kestaneleri) ve Holothuriodea (deniz hıyarları)’dır. Bazı uzmanlar Asterozoa altfilumu içindeki Asteroidea ve Ophiuroidea sınıflarını Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar aralarındaki yakın ilişkiye dayanarak Stelleroidea sınıfının altsınıfları olarak kabul ederler.

Derisidikenlilerin en belirgin özelliği Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kalsiyum karbonattan oluşan iskeletleri ve erişkinlerde beşli ışınlı bakışım gösteren gövde yapısıdır. İskelet yapısı ya deniz kestanelerinde olduğu gibi sert levhaların kaynaşmasıyla oluşmuş Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar içi oyuk bir kabuk biçimindedir yada pürüzsüz Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar çok sayıda ayrı ayrı kemik levhacık kaslarla birbirine bağlanmıştır. Deniz laleleri ile tüy yıldızlarda her iki iskelet biçimi birlikte görülür; asıl gövde bölümünde iskelet levhacıkları kaynaşmış Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar sap bölümünde ise eklemli bir yapı kazanmıştır. Yumuşak gövdeli deniz hıyarlarında ise Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar iskelet levhacıkları iyice küçülerek mikroskobik parçacıklara bölünmüştür.

Yaşayan derisidikenlilerin bütün sınıflarda egemen olan bakışım (simetri) düzeni Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar genellikle 5 eksenli olan ışınsal bakışımdır; soyu tükenmiş türlerde görülen iki yanlı bakışım ise Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yaşayan türlerden çoğunun yalnızca lavra evresine özgüdür. Ununla birlikte Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar deniz kestanelerinin bazı türleri erişkinlikte iki yanlı bakışımı korurken Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar erişkin deniz hıyarları da dıştan iki yanlı Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar içten ışınsal (beşli) bakışım gösterir. Özellikle savunmaya Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar ayrıca istenmeyen parçacıkların vücuttan atılmasına yarayan kıskaçsı organlar (pedisel) deniz kestanelerinde ve deniz yıldızlarında bulunduğu halde Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar öbür 3 sınıfın üyelerinde bulunmaz. Deniz kestanelerinde ayrıca 40 iskelet levhası ile kaslardan oluşan karmaşık yapılı bir çiğneme aygıtı (Aristo feneri) vardır.

Derisidikenlilerin çoğu ayrı eşeylidir. Üreme genellikle spermanın yumurtayı döllemesiyle eşeysel yoldan gerçekleşir; yalnız deniz yıldızları ile deniz hıyarlarının birkaç türünde bölünmeyle eşeysiz üreme görülür. Eşeyli üremede yumurta ve spermalar denize dökülür ve döllenme su içinde gerçekleşir. Dişiler genellikle yılda bir kez ve milyonlarca yumurta döker. Döllenen yumurtalar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yumurtanın iriliğine bağlı olarak iki ayrı gelişme çizgisi izler. Az besin içeren küçük yumurtalardan serbestçe yüzebilen lavralar çıkar; bunlar bir süreliğine planktonlarla beslendikten sonra başkalaşım geçirir ve deniz tabanına yerleşir. Daha bol besin içeren iri yumurtalarda Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar embriyon gelişmesini yumurta içinde tamamlar ve lavra evresinden geçmeksizin doğrudan erişkine dönüşür.

Derisidikenlilerin çoğu Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kopan gövde parçalarını kolayca yenileyebilir.Örneğin denizyıldızlarında Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar ortadaki gövde diskinden küçük bir parçanın kalmış olması koşuluyla Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar tek bir koldan yeni bir birey gelişebilir. Derisidikenlilerin büyük bölümü Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar dibe çökelmiş yada yüzen çok küçük organik maddelerle Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar denizkestaneleri ile denizyıldızlarının birçoğu ise bitkilerle beslenir. Yalnız bazı deniz yıldızları özellikle yumuşakçalara dadanan etçil hayvanlardır.

4-Çok bacaklılar
Çok bacaklılar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar çok ayaklılar olarak da bilinir. Omurgasızların Arhropoda (eklembacaklılar) filumundan Diplopoda (kırkayak) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Chilopoda (çıyan) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Psuropoda ve Symphyla sınıfları ile soyu tükenmiş Achipolypoda grubunun üyelerine verilen ortak addır. Bazı uzmanlar bu hayvanları Myriapoda sınıfı altında toplar ve yukarıda sözü edilen sınıfları birer altsınıf olarak kabul eder. Küçük bir grup olan çok bacaklıların günümüze değin 11 bin yaşayan türü sayılmıştır.

Çok bacaklılar bir çift duyarga Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar çiğneyici çeneler ve solunum trakerleri gibi birçok çift bacakla donanan kara eklembacaklıları sınıfıdır. Bir çok bacaklının çoğunlukla birbirinin aynı birçok halkasının her biri bir yada iki çift bacak taşır. Cinsellik deliği ya bir tanedir ve arkada bulunur (Chilopoda sınıfı) yada iki tanedir ve öndedir (üyelerinin her halkasında iki bacak bulunan kırkayaklar ve gelişmemiş sineklere benzeyen Symphyla alt sınıfı). Bütün çok bacaklılar yumurtlayarak ürer.

Çok bacaklılar genellikle seyrek görülen hayvanlardır. Bazıları geniş kitlesel göçlerle dikkat çekerken Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bazıları da ev ve öbür yapıların kuytu köşelerinde barınır. Yaşayan 4 sınıfı ile tropik ve ılıman bölgelere büyük ölçüde dağılmış olan çok bacaklılar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bazı yerlerde toprağın organik bölümünü (humus) kaplayarak toprak faunasında öne çıkarlar. Çeşit ve sayıca en çok ormanda bulunursalar da Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar çıyanlar başta olmak üzere kimi kırkayak türleri otlak yada yarı kurak çevrelerde bulunur.

5-Solucanlar
Solucan sınıfı Platyhelminthes (yassı solucanlar) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Anelida (halkalı solucanlar) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Aschelminthes (yuvarlak solucanlar) ve Pogonophora (sakallı solucanlar) filumlarını kapsar. Bazen Aschelminthes grubunu oluşturan Nematoda (iplik solucanlar) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Rotifera Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Gastrotricha Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Kinorhyncha ve Pripalida sınıfları filum düzeyine yükseltilerek sınıflandırılmaktadır. Yer solucanları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Oligochaeta sınıfından halkalı solucanların karada yaşayan en tanınmış üyeleridir.

Solucanların gövdesi ince uzun Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar silindir biçiminde yada yassılaşmış ve genellikle uzantılardan yoksundur. Uzunlukları 1mm ‘nin altından başlayarak 15m’yi aşabilir. Denizlere Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar tatlı sulara ve karalara yayılmış olan bu hayvanların bir bölümü asalak Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar öbürleri serbest yaşar.

6-Böcekler
Böcekler Arhropoda (eklembacaklılar) filumunun Insecta (böcekler) sınıfını oluşturur. Böcekler hayvanlar aleminin en geniş filumudur: hem birey sayısı hem de uyum sağlama ve yeryüzüne dağılım açısından.

Böcekler sınıfı 2 alt sınıfa ayrılır: Apterygota (kanatsız böcekler) ve Pterygota (kanatlı böcekler). Apterygota altsınıfının Protura Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Thysanura (kılkuyruk) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Diplura ve Collembola (yay kuyruk) gibi 4 takım içinde sınıflandırılan üyeleri ilkel Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kanatsız ve genellikle başkalaşmasız böceklerdir; bunlarda Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar erişkinlerin ağız parçaları baş kapsülüne tek bir noktada eklemlenir. 27 takımdan oluşan Pterygota altsınıfının üyeleri daha üstün yapılı Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kanatlı Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kanatlı ve başkalaşma geçiren böceklerdir; bunlarda Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar erişkinlerin ağız parçaları baş kapsülüne iki noktada eklemlenir. Bu altsınıfın iki bölümünden biri olan Exopterygota Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yarı başkalaşmalı böcekleri içerir ve 17 takıma ayrılır: gün sinekleri Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar hamamböceği Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar cırcırböceği Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kulağa kaçanlar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar cadı çekirgeleri Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar eşkanatlılar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar termitler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar ısırıcı bitler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar tahta kurusu... Altsınıfın ikinci bölümü olan ve tüm başkalaşmalı böcekleri içeren Endopterygota bölümü ise 10 takıma ayrılır: deve sinekleri Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kelebek Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar arı Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar karınca Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar sinekler Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklarpireler.

Bütün eklem bacaklılarda olduğu gibi Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar böceklerin de bacakları eklemli Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar gövdeleri bölütlü ve genellikle bir dış iskeletle korunmuştur. Bu sınıfın üyelerini eklembacaklıların öbür sınıflarından ayıran temel özellikler ise şunlardır: Öbür eklembacaklılarda gövde 2 bölümden oluşurken Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar böceklerde baş Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar göğüs ve karın olmak üzere 3 bölümden oluşur; Öbür eklembacaklıların hiçbirinde kanat bulunmazken Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bu sınıfın üyelerinin çoğu kanatlıdır; öbür eklembacaklılardaki en az 4 çift bacağa karşılık böceklerin 3 çift bacağı vardır. Nitekim bazı uzmanlar böcekler sınıfını Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar altı bacaklı anlamına gelen Hexapoda terimiyle adlandırır.

Böceklerin başlıca özelliklerinden biri olan kanat yapısı ise Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar sınıflandırma ve adlandırmada temel olarak alınır: Düzkanatlılar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yarım kanatlılar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kın kanatlılar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar pul kanatlılar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar zar kanatlılar gibi.

Böceklerin yaşam çevrimi genellikle yumurtayla başlar. Türlerin çoğunda Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar çevre koşulları elverişli olmadıkça lavra yumurtanın içinden çıkmaz ve türden göre ya duraklama durumuna geçerek gelişmesini erteler yada gelişmesini tamamladıktan sonra uyku durumuna geçerek koşulların düzelmesini bekler. Yumurtadan çıkan lavra Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kitinli kabuğu sertleşinceye değin hava yutarak şişer. Bu dış iskelet bir kez sertleştikten sonra artık büyümediği için Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar böcek geliştikçe bu daralan kabuğu atıp Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yeni ve daha geniş bir kabuk oluşturarak birkaç kez deri değiştirir. Böceklerin lavra biçimleri 5 grupta toplanabilir : tırtıla benzeyen lavralar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar tombul ve kıvrık lavralar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar uzun Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklaryassı ve hareketli lavralar Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar telkurduna benzeyen lavralar ve bacaksız lavralar.

Hemen hemen bütün böceklerde eşeyli üreme Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bazılarında döllenmesiz çoğalma Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bir bölümünde de tek eşeylilik görülür.

7-Yumuşakçalar
Latince adı Molusca dır. Tipik bir yumuşakçanın bedeni bir baş Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bir iç organlar kütlesi ve bir ayaktan oluşur; bunların hepsi manto denilen bir zarla kaplıdır. Mantonun başlıca görevi kavkı salgılamaktır. Kavkı iki çenetli Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar koni biçiminde Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar helezon gibi kıvrık Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar deri altında körelmiş durumda Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar birçok levhaya bölünmüş (kiton) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar sarmal bölgelere ayrılmış (Nautilus) olabilir; kavkı erişkinde büsbütün yok olabilir ama embriyonda muhakkak bulunur.
Yumuşakçalarda bakışım hemen hemen iki yanlıdır; beden bölütlü değildir Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar ama bazı organlarda bölütlenme izlerine rastlanır Genellikle etli olan ayak çoğunda sürünerek yürümeye (karından bacaklılar) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yeri delmeye (iki çenetliler) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yüzmeye ve besinleri yakalamaya yarar(kafadan bacaklılar).
Yumuşakçalar beş sınıfa ayrılır: İlkel yumuşakçalar(kiton) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar karındanbacaklılar (genelde sarmal kavkılıdırlar) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar Scaphopoda (sayıca çok azdırlar) Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar iki çenetliler ve kafadan bacaklılar(ahtapot Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklarmürekkep balığı).

Sölom iki boşluk halindedir; birinde eşeysel bez Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar ötekinde perikart bulunur. Yumuşakçaların yumurtaları bol vitellüslü olduğundan genellikle iridir. Yumurtalar genellikle çok karmaşık organlarda ayrı ayrı yada bir arada bulunabilir. Lavra yüzücüdür ve bir perdeyle kaplı örtülü bir evre geçirir; bu evre kafadan bacaklılarda yoktur ve karından bacaklı kara yumuşakçalarında lavra iri bir vitellüsle örtülüdür.

8-Kabuklular
Kabukluların iki çift duyargaları Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar birleşik gözleri Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar çoğunlukla göğüsle kaynaşmış bir başları vardır. Bu sınıfa ıstakoz Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar yengeç gibi solungaçlarla donanan eklem bacaklılar dahildir.

Kabuklular temel özellikleriyle öbür hayvanlardan ayrılır. Bedenleri bir baş ile iki ayrı bölgede toplanan (göğüs ve karın) bir dizi bölüt (yada halka) içeren bir gövdeden oluşur. Bölütlerin sayısı gelişmiş kabuklularda 19 yada 20’dir. Çoğunlukla bir yada birçok göğüs bölütüyle kaynaşarak baş Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar bir başlı göğüs oluşturur. Göğüs bölütlerinin her birinde Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar pereiopot adı verilen ve çiğneyici organlara Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar kıskaçlara yada ayaklara(yürümeye yada yüzmeye yarar) dönüşebilen bir çift eklenti vardır. Malacostraca cinsinin her kalın bölütünde pleopot denen bir çift eklenti bulunursa da öbür öbeklerin üyelerinde genellikle bu eklentilere rastlanmaz.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar

Omurgalı ve Omurgasız Hayvanların Arasındaki Farklar konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: omurgali ve omurgasiz hayvanlar arasindaki farklar maddeleri, omurgali omurgasiz farklari, omurgalı ve omurgasız hayvanla farklarr, omurgalı ve omurgasız arasın daki temel fark nedir, omurga ve omurgasız hayvanlar arasındaki farklar, omurgali ve omurgasiz aradindaki 5 fark, kafadan bacaklı ve omurgalı goz farkı, omurgalılarla omurgasızlar arasındaki farklar kısaca, omurgasız ve omurgalı hayvanlar arasındaki farklar, omurgalı ve omurgasız farkları, 5sınıf hayvanlar arasındaki farklar, omurgalı hayvanları omurgasızlardan ayıran özellikler, omurgalı ve omurgasız hayvanlarin farkları madde, omurgalı ve omurgasız hayvanlar arasındaki farklar, omurgalı ve omurgasız hayvanlar arasındaki farklar kısaca,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Omurgalı Hayvanların Sınıflandırılması Я Soru Cevap 12 13-03-2017 04:48
Tavuk Omurgalı mı Omurgasız mı? gizem Soru Cevap 0 13-08-2012 06:27
Omurgasız Hayvanların Özellikleri elif Biyoloji 0 16-06-2011 11:52
Omurgalı Hayvanların Özellikleri elif Biyoloji 0 16-06-2011 11:51
Omurgalı hayvanların yaşadığı ortamlar Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 17-10-2010 09:48

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 01:28 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats