bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2013, 06:48   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?


İnsanlar tarafından atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması sonucunda dünya yüzeyinde sıcaklığın artmasına küresel ısınma deniyor. Daha ayrıntılı açıklamak gerekirse dünyanın yüzeyi güneş ışınları tarafından ısıtılıyor.
Dünya bu ışınları tekrar atmosfere yansıtıyor ama bazı ışınlar su buharı Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? karbondioksit ve metan gazının dünyanın üzerinde oluşturduğu doğal bir örtü tarafından tutuluyor.küresel ısınma nedir Bu da yeryüzünün yeterince sıcak kalmasını sağlıyor. Ama son dönemlerde fosil yakıtların yakılması Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? ormansızlaşma Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? hızlı nüfus artışı ve toplumlardaki tüketim eğiliminin artması gibi nedenlerle karbondioksit Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? metan ve diazot monoksit gazların atmosferdeki yığılması artış gösterdi. Bilimadamlarına göre işte bu artış küresel ısınmaya neden oluyor. 1860’tan günümüze kadar tutulan kayıtlar Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? ortalama küresel sıcaklığın 0.5 ila 0.8 derece kadar artığını gösteriyor.

Bilimadamları son 50 yıldaki sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde farkedilebilir etkileri olduğu görüşünde.

Üstelik artık geri dönüşü olmayan bir noktaya yaklaşılıyor.
Hiçbir önlem alınmazsa bu yüzyıl sonunda küresel sıcaklığın ortalama 2 derece artacağı tahmin ediliyor.

2007’nin de dünya genelinde kayıtların tutulmaya başlandığı son 150 yıllık dönem içinde en sıcak yıl olabileceği öngörüsü var.


Peki bu sıcaklık artışı yani küresel ısınma nelere yol açıyor Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? hayatımızı nasıl etkiliyor?

Dünya iklim sisteminde değişikliklere neden olan küresel ısınmanın etkileri en yüksek zirvelerden Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? okyanus derinliklerine Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her yerinde hissediliyor.

Kutuplardaki buzullar eriyor Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? deniz suyu seviyesi yükseliyor ve kıyı kesimlerde toprak kayıpları artıyor.Örneğin 1960’ların sonlarından bu yana Kuzey Yarıküre’de kar örtüsünde yüzde 10’luk bir azalma oldu. 20’inci yüzyıl boyunca deniz seviyelerinde de 10-25 cm arasında bir artış olduğu saptandı.

Küresel ısınmaya bağlı olarak dünyanın bazı bölgelerinde kasırgalar Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? seller ve taşkınların şiddeti ve sıklığı artarken bazı bölgelerde uzun süreli Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? şiddetli kuraklıklar ve çölleşme etkili oluyor.

Kışın sıcaklıklar artıyor Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? ilk bahar erken geliyor Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? sonbahar gecikiyor Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? hayvanların göç dönemleri değişiyor. Yani iklimler değişiyor.

İşte bu değişikliklere dayanamayan bitki ve hayvan türleri de ya azalıyor ya da tamamen yok oluyor.

Küresel ısınma insan sağlığını da doğrudan etkiliyor
Bilimadamları Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? iklim değişikliklerinin kalp Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? solunum yolu Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? bulaşıcı Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? alerjik ve bazı diğer hastalıkları tetikleyebileceği görüşünde.

Biz neler yapabiliriz ? sorusunun cevabı Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Neler yapabiliriz ? başlıklı içeriğimizde. Ayrıca Yapmamız Gerekenler başlığına da bakabilirsiniz.
Kaynak: kuresel-isinma.org

Küresel Isınmanın Nedenleri: Hava koşullarının uzun bir zaman kesiti içinde ortalama durumu iklim olarak tanımlanır. Dünya son bir milyar yıl içinde yaklaşık ikiyüzelli milyon yıl süren sıcak dönemler ve bunların ardından gelen dört büyük soğuk dönem geçirmiştir. Dünya yaklaşık elli milyon yıl önce soğuk bir döneme daha girmiş Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? bu dönemde yüzbin yılda bir on bin yıl süreyle görülen sıcak dönemlerin haricinde soğuma eğilimi göstermiştir. Şu an bu sıcak dönemlerden biri yaşanmaktadır. Dört bin yıl önce başlayan sıcaklık düşüşleri sonucunda Dünya'nın soğuma eğiliminin artması beklenmekteydi fakat bu artış son yüzelli yıldır gerçekleşmemiştir.

Güneş gibi doğal etkenlerle büyüyen bu artışın nedeni Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? özellikle son dönemlerde Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? büyük ölçüde insan kaynaklı olan sera etkisiyle oluşan küresel ısınmadır.
küresel ısınmanın sebepleri:küresel ısınma küresel ısınma nedir küresel ısınmanın sebepleri küresel ısınmanın nedenleri küresel ısınmanın etkileri

Doğal Nedenler :

Güneşin Etkisi:
ESA bilim adamlarından Paal Brekke; iklim bilimcilerinin uzun süredir Güneş beneklerinin 11 yıllık döngüsel hareketini ve Güneş'in yüzyıllık süreçler içinde parlaklık değişimini incelediklerini belirtmiştir. Bunun sonucunda Güneş'in manyetik alanı ve protonlar ile elektronlar biçiminde ortaya çıkan güneş rüzgarının Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Güneş sisteminde kozmik ışımalara karşı bir kalkan görevinde olduğu açıklanmaktadır. Güneş'in değişken aktivitesiyle zayıflayabilen bu kalkan Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? kozmik ışımaları geçirmektedir. Kozmik ışımaların fazla olması bulutlanmayı arttırmakta Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Güneş'ten gelen radyasyon oranını değiştirerek küresel sıcaklık artışına neden olmaktadır.

Güneş'ten gelen ultraviyole ışınım aynı zamanda kimyasal reaksiyonların oluştuğu (ve dolayısıyla atmosferin tamamını etkileyen) ozon tabakası üzerinde değişikliğe yol açacaktır.

Dünya'nın Presizyon Hareketi:
1930 yılında Sırp bilim adamı Milutin MİLANKOVİÇ Dünya'nın Güneş çevresindeki yörüngesinin her doksanbeş bin yılda biraz daha basıklaştığını göstermiştir. Bunun dışında her kırkbir bin yılda Dünya'nın ekseninde doğrusal bir kayma ve her yirmi üç bin yılda dairesel bir sapma bulunduğunu belirtmiştir. Günümüz bilim adamlarının bir çoğu Dünya'nın bu hareketlerinden dolayı zaman zaman soğuk dönemler yaşadığını ve bu soğuk dönemler içindeyse yüz bin yıllık periyotlarda on bin yıl süreyle sıcak dönemler geçirdiğini bildirmektedir. Bu da Dünya'nın doğal ısınmasının bir nedenini oluşturmaktadır.

El Nino'nun Etkisi:
"Güney salınımı sıcak olayı" olararak tanımlanabilecek El Niño hareketi Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? 1990-1998 yıllarında tropikal doğu Pasifik Okyanusu'nda deniz yüzeyi sıcaklıklarının normalden 2-5º daha yüksek olmasına neden olmuştur. Özellikle 1997 ve 1998 yıllarındaki rekor düzeyde yüzey sıcaklıklarının oluşmasında Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? 1997-1998 kuvvetli El Niño olaylarının etkisinin önemli olduğu kabul edilmektedir. 1998'deki çok kuvvetli El Niño bu yılın küresel rekor ısınmasına katkıda bulunan ana etmen olarak değerlendirilebilir.


Yapay nedenler :


Fosil Yakıtlar:
Kömür Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? petrol ve doğalgaz dünyanın bugünkü enerji ihtiyacının yaklaşık u'lik bölümünü sağlamaktadır. Yapılarında karbon ve hidrojen elementlerini bulunduran bu fosil yakıtlar Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? uzun süreçler içerisinde oluşmakta fakat çok çabuk tüketilmektedir. Dünyanın belirli bölgelerinde toplanmış bu yakıtların günümüz teknolojisiyle ¾'ünün yarısının çıkarılması imkansız; diğer yarısının ise çıkarılması teknik olarak çok pahalıdır. Bu da fosil yakıtları yenilenemeyen ve sınırlı yakıtlar sınıfına sokmaktadır.


Sera gazları:

Sera Gazları Oluşumu:
Güneş'ten gelen ışınların bir bölümü ozon tabakası ve atmosferdeki gazlar tarafından soğurulur. Bir kısmı litosferden Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? bir kısmı ise bulutlardan geriye yansır. Yeryüzüne ulaşan ışınlar geriye dönerken atmosferdeki su buharı ve diğer gazlar tarafından tutularak Dünya'yı ısıtmakta olduğundan yüzey ve troposfer Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? olması gerekenden daha sıcak olur. Bu olay Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Güneş ışınlarıyla ısınan ama içindeki ısıyı dışarıya bırakmayan seraları andırır; bu nedenle de doğal sera etkisi olarak adlandırılır

sera etkisinin Önemi:
Sera etkisi doğal olarak oluşmakta ve iklim üzerinde önemli rol oynamaktadır. Endüstri devrimi ile birlikte Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? özellikle 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? insan aktivitesi sera gazlarının miktarını her geçen yıl arttırarak yüksek oranlara ulaştırmıştır.

Bu etkinin yokluğunda Dünya'nın ortalama sıcaklığının -18ºC olacağı belirtilmektedir. Ancak yaşamsal etkisi olan sera gazlarının miktarının normalin üzerine çıkması ve bu artışın sürmesi de Dünya'nın iklimsel dengelerinin bozulmasına neden olmaktadır.

Bu doğal etkiyi arttıran karbondioksit Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? metan Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? su buharı Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? azotoksit ve kloroflorokarbonlar sera gazları olarak adlandırılmaktadır. Ozon tabakasının incelmesi de başka bir etkendir.


Sera Gazları : Karbondioksit (CO2):
Dünya'nın ısınmasında önemli bir rolü olan CO2 Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşması sırasında bu ışınlara karşı geçirgendir. Böylece yeryüzüne çarpıp yansıdıklarında onları soğurur.

CO2'in atmosferdeki kosantrasyonu 18. ve 19. yüzyıllarda 280-290 ppm arasında iken fosil yakıtların kullanılması sonucunda günümüzde yaklaşık 350 ppm'e kadar çıkmıştır. Yapılan ölçümlere göre atmosferdeki CO2 miktarı 1958'den itibaren %9 artmış ve günümüzdeki artış miktarı yıllık 1 ppm olarak hesaplanmıştır.

Dünyada enerji kullanımı sürekli arttığından Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? kullanılmakta olan teknoloji kısa dönemde değişse bile Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? karbondioksit artışının durdurulması olası görülmemektedir.

Sera Gazları: Metan (CH4):
Oranı binlerce yıldan beri değişmemiş olan metan gazı Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? son birkaç yüzyılda iki katına çıkmış ve 1950'den beri de her yıl %1 artmıştır. Yapılan son ölçümlerde ise metan seviyesinin 1 Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?7 ppm'e vardığı görülmüştür. Bu değişiklik CO2 seviyesindeki artışa göre az olsa da Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? metanın CO2'den 21 kat daha kalıcı olması nedeniyle en az CO2 kadar dünyamızı etkilemektedir.

Amerika ve birçok batı ülkesinde çöplüklerin büyük yer kaplaması sorun yaratmaktadır. Organik çöplerden pek çoğu ayrışarak büyük miktarda metan salgılamakta Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? bu gaz da özellikle iyi havalandırması olmayan ve kontrol altında tutulmayan eski çöplüklerde patlamalara ve içten yanmalara neden olmaktadır. Daha da önemlisi atmosfere salınan metan oranı artmakta ve bunun sonucu olarak da sera etkisi tehlikeli boyutlara varmaktadır.

Sera Gazları: Azotoksit ve Su Buharı:
Azot ve oksijen 250ºC sıcaklıkta kimyasal reaksiyona giren azotoksitleri meydana getirir. Azotoksit Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? tarımsal ve endüstriyel etkinlikler ve katı atıklar ile fosil yakıtların yanması sırasında oluşur. Arabaların egzosundan da çıkmakta olan bu gaz Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? çevre kirlenmesine neden olmaktadır.

Sera etkisine yol açan gazlardan en önemlilerinden biri de su buharıdır. Fakat troposferdeki yoğunluğunda etkili olan insan kaynakları değil iklim sistemidir. Küresel ısınmayla artan su buharı iklim değişimlerine yol açacaktır.

Sera Gazları: Kloroflorokarbonlar (CFCs):
CFC'ler klorin Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? flüorin Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? karbon ve çoğunlukla da hidrojenin karışımından oluşur. Bu gazların çoğunluğu 1950'lerin ürünü olup günümüzde buzdolaplarında Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? klimalarda Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? spreylerde Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? yangın söndürücülerde ve plastik üretiminde kullanılmaktadır. Bilimadamları bu gazların ozonu yok ederek önemli iklim ve hava değişikliklerine neden olduklarını kanıtlamışlardır. Bu gazlar; DDT Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Dioksin Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Cıva Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Kurşun Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Vinilklorid Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? PCB'ler Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Kükürtdioksit Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Sodyumnitrat ve Polimerler'dir.

Sera Gazları: Kloroflorokarbonlar (CFCs):
1- DDT: 1940-1950 yılları arasında dünya çapında tarım alanlarındaki böcekleri zehirlemek için kullanılmıştır. Kimyasal adı 'diklorodifeniltrikloroetan'dır. Klorin içeren bu gazın insan dahil diğer canlılar için de öldürücü olduğu fark edildikten sonra üretimden kaldırılmıştır.

2- Dioksin: 100'ün üstünde çeşidi vardır. Bitkilerin ve böceklerin tahribatı için kullanılır. Çoğu çeşidi çok tehlikelidir; kansere ve daha birçok hastalığa neden olmaktadır.

3- Cıva: Cıvanın en önemli özelliği diğer elementler gibi çözünmemesidir. 1950-1960 yılları arasında etkisini önemli ölçüde göstermiş Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Japonya'da birkaç yüz balıkçının ölümüne neden olmuştur. Bir ara kozmetik ürünlerinde kullanılmışsa da daha sonra son derece zehirli olduğu anlaşılıp vazgeçilmiştir.

4- Kurşun: Günümüzde kalemlerin içinde grafit olarak kullanılmaktadır. Vücudun içine girdiği takdirde çok zehirleyicidir; sinir sistemini çökertip beyne hasar verir.

5- Vinilklorid: PVC yani 'polyvinyl chloride' elde etmek için kullanılan bir gaz karışımıdır. Solunduğunda toksik etkilidir.

6- PCB'ler: PCB Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? İngilizce bir terim olan 'polychlorinated biphenyls' ten gelmektedir. Bu endüstriyel kimyasal toksik ilk olarak 1929'da kullanılmaya başlanmış ve 100'ün üstünde çeşidi olduğu tespit edilmiştir. Bunlar büyük santrallerdeki elektrik transformatörlerinin yalıtımında Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? birçok elektrikli ev aletlerinde aynı zamanda boya ve yapıştırıcıların esneklik kazanmasında kullanılmaktadır. Bunun yanında kansere yol açtığı bilinmektedir.

7- Sodyumnitrat: Füme edilmiş balık Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? et ve diğer bazı yiyecekleri korumak için kullanılan bir çeşit tuzdur. Vücuda girdiğinde kansere yol açtığı bilinmektedir.

8- Kükürtdioksit (SO2): Bu gaz sülfürün Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? yağın Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? çeşitli doğal gazların ve kömürle petrol gibi fosil yakıtların yanması sonucu açığa çıkar. Kükürtdioksit ve azotoksidin birbiriyle reaksiyonu sonucunda asit yağmurlarını oluşturan sülfürürik asit (H2SO4) oluşur.

9- Polimerler: Doğal ve sentetik çeşitleri bulunmaktadır. Doğal olanları protein ve nişasta içerirler. Sentetik olanlarıysa plastik ürünlerinde ve el yapımı kumaşlarda bulunup naylon Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? teflon Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? polyester Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? spandeks Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? stirofoam gibi adlar alırlar.

Sera Gazları: Ozon:
Ozon tabakasının incelmesi "Küresel Isınma"yı dolaylı yoldan arttırmaktadır. USNAS'ın 1979'da yayınladığı raporda Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? ozon tabakasında %5 -  arasında bir azalma olduğu gözlemlendiği öne sürülmüştür.

Oysa bundan bir yıl önce Kasım 1978'de uzaya fırlatılan Nimbus-7 uydusundan alınan verilere göre toplam atmosferik ozon seviyesi 1979-1991 yılları arasında orta enlemlerde %3-%5 Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? yukarı enlemlerde %6 ila %8 arasında azalmıştır (Gleason 1993). 1992 yılında Antartika'daki Ozon seviyesi ise 1979'daki seviyenin P'sine inmiştir. 1950 ve 60'lı yıllardaki ozon kalınlığı da 1990'lı yıllardan sonra 1/3'üne kadar inmiştir. "The National Research Council"ın 1982 Mart raporuna göre CFC salınımı bu şekilde devam ederse 21. yy'nin sonunda stratosferdeki ozon miktarı %5 ile  arasında bir değerde azalacaktır.

Sera Gazlarının Bilinen ve Olası Etkileri:
Dünyanın sıcaklığı sanayi devriminden bu yana 0 Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?45ºC artmıştır. Bunun esas nedeni fosil yakıtların yanması sonucu açığa çıkan CO2 ve diğer sera gazlarıdır. Artan nüfus ve büyüyen ekonominin enerji gereksinimleri de fazlalaşmaktadır. Bu gereksinimin karşılanması ise fosil yakıt tüketiminin artmasına ve atmosferdeki CO2 miktarının büyük ölçüde çoğalmasına neden olmaktadır. Sıcaklık artışının olası etkileri teoriler biçiminde incelenmektedir.

Şehirlerin Isı Adası Etkisi:

Güneşli ve sıcak günlerde Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? yoğun nüfuslu ve yüksek binaların sıklıkla görüldüğü kentsel bölgelerin çevrelerine göre daha sıcak olmaları Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? şehirlerin ısı adası etkisini oluşturur. Bu asfaltlanmış alanlar Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?bitki topluluklarının köreltilmiş olduğu bölgeler ve siyah yüzeyler "ısı adası etkisi"nin başlıca nedenleridir.

Kentleşmiş alanlarda hava dolaşımının yapılaşmanın artışıyla engellenmesi ve doğal iklim ortamının bozulması yerel bir ısınmaya yol açar. Bu tür yerel ısınmalar da küresel ısınmayı arttırıcı etkidedir.

Şehir planlamasında ve bina yapımında güneş ile yapı arasındaki ilişkinin iyi ayarlanması ısı adası etkisini engelleyecektir.

Örnek Şehirler:Detroit (USA) Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Los Angeles (USA) Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?Hong Kong (ÇİN)...

Smog:

Havaya salınan fazla miktardaki gazlar Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? atmosferdeki havayı yoğunlaştırır Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? gaz tabakasını kalınlaştırır. Bu yüzden gelen güneş ışınları daha fazla emilir Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? daha az yansıtılır ve yapay bir sera etkisi oluşur. Gazlar Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? özellikle büyük şehirlerde Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? Hava Yoğunluğu (Smog) oluşturarak etkili olmaktadır.

Smog oluşumunun bulunduğu yerleşim yerlerinde yaşayan insanlarda
- Akciğer ağrıları
- Hırıltı
- Öksürük
- Baş ağrısı
- Akciğer iltihapları görülür.

Sera Gazlarının Bilinen ve Olası Etkileri:
Kuraklık ve seller: Sera etkisi çeşitli iklim değişikliklerine yol açacaktır. Önlem alınmadığı takdirde bazı doğa olaylarının olumsuz etkileri çok büyük boyutlara ulaşacaktır.

Güç üretiminde azalma: Elektrik güç santrallerinin tamamı suya ihtiyaç duymaktadır. Sıcak geçen yıllarda elektrik istemi artacak fakat su miktarının azalmasından dolayı elektrik üretimi düşecektir. Bu da devlet ve halklara ekonomik sıkıntılar yaşatacak Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? çeşitli sorunlara neden olacaktır.

Nehir ulaşımında problemler: Sıcaklık artışına bağlı olarak nehir sularının alçalması Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? suyolu ticaretine engel oluşturup ulaşım giderlerini arttırmaktadır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir?

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sebepleri Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: küresel ısınmanın yan etkileri nelerdir, küresel ısınma nedir yan etkileri, küresel sorunlar nelerdir bakımlıyız biz, küresel sorunlar nelerdir bakimliyiz biz,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Küresel Isınmanın Türkiye Üzerindeki Etkileri elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 16-03-2015 06:31
Küresel Isınma ve Alınacak Önlemler Nelerdir? elif Coğrafya 4 04-01-2014 05:53
Küresel Isınma ve Yan Etkileri Nelerdir? elif Coğrafya 0 05-02-2011 01:47
Küresel Isınmanın Etkileri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 04-02-2011 03:20
Küresel Isınmanın Bitki ve Hayvanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 08-12-2010 05:11

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 11:33 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats