bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2013, 06:49   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Dilin Toplumdaki Yeri ve Önemi Nedir

Dilin Toplumdaki Yeri ve Önemi Nedir


Dil insanın anlatma yetisi çevresinde oluşan anlaşma araçlarının en kullanışlı ve gelişmiş olanıdır. Her-şeyden önce dil iletişim anlatma ve anlama aracıdır. İletişim birlikte yaşamanın temelidir. İletişim olmaz*sa insanlar bir araya gelerek toplum oluşturamazlar. Anlaşma olmadan toplumdan söz edilemez. Anlaşmak için de anlatmaya ihtiyaç vardır. Anlaşma anlatma iletme bir bütündür.

Doğadaki canlılar kendilerini korumak varlıklarını sürdürmek için bazı yetenek ve güçlerle donatılmış*tır. Bazılarının "beden gücü. bazılarının görme duyusu bazılarının koku alma duyusu gelişmiştir. Bazıları çok ürer bazıları daha hızlı koşar. İnsan da anlaşma yetisiyle donatılmış bir varlıktır. İnsanın her türlü ileti*şimini bu yeti çevresinde düşünmek gerekir.

Dilden önce bazı işaret ve seslerle insanlann kendi aralarında iletişimi sağlayarak anlaşma sağladıkları bilinmektedir. Günümüzde de dil dışında başka araç ve durumlarla anlaşma sağlandığı bilinmektedir. An*cak hiç şüphesiz en gelişmişi ve kullanışlı olanı dille gerçekleştirilen iletişimdir. İletişim bir bilginin niyetin duygunun düşüncenin göndericiden alıcıya iletilmesidir. İnsanlar arasında iletişimin gerçekleşmesi için gön*dericiyle alıcı arasında ortak bir işaret sisteminin kullanılması gerekir. Her dil onu konuşan insanlann tari*hî oluş içinde oluşturdukları doğal bir şifre sistemidir. Kendine özgü söyleyiş tonlamaları ve kuralları vardır.

Bütün bu özellikleriyle dil bir sistem özelliği taşır. Bu sistem; insanların anlaşma anlama-anlatma ye*teneği çevresinde birlikte yaşayan insan grupları tarafından oluşturulmaktadır. Her dilin en küçük birimi olan kelime sesle kavramın kaynaşmasıyla oluşur. Kelime ve kurallar o dili konuşan insan kitlesinin dün*ya ve insanla ilişkilerine ve oluşturup yaşadıkları kültüre göre şekil kazanır. İnsan grupları bu anlaşma ye*teneği çevresinde bir araya gelerek hem dili oluştururlar hem de o dille deneyimlerini ve birikimlerini ken*dilerinden sonra gelen kuşaklara aktarırlar.

Günümüzde kültür alanı olarak adlandırılan (tinsel tabaka) insanı diğer varlıklardan ayıran her türlü et*kinliğin oluştuğu alan dille gerçekleşir ve dille ifade edilir. Dil insanın yaşadığı grup içinde kültürel kişiliği*ni oluşturan öğelerden biridir. Aynı dili konuşan insanlar görünmeyen ama anlaşılan ve sezilen bağlarla bir*birlerine bağlanırlar.

İnsan iç dünyasını da ana dilinin imkânlarıyla şekillendirir. Çünkü insan; severken nefret ederken dü*şünürken kelimeleri kullanır. Onların sağladığı imkânlarla hisseder ve düşünür. İnsan dış dünyayı da dilin imkânlarıyla algılar ve sezer. İçle dış birleşir iç içe girer ve ayrılmaz bütün olur.

Doğada hiçbir şeyin etiketi yoktur. İnsan dilinin verdiği imkânlarla onları sezer algılar ve değerlendi*rir. Dil kültür taşıyıcısı olarak tarihî ve sosyal olanla iç içedir; onlarla zenginleşerek akışını sürdürür. Onu konuşan her birey de kendi sezgi izlenim duygu ve düşüncelerini dille ifade eder. Dili kendi bireyselliğiyle zenginleştirir.

Bütün bunlar dilin o dili konuşan toplumun kültürünü oluşturan ve ifade eden bir araç olduğunu orta*ya koyar. Kültür-dil ilişkisi tek yönlü değil çift yönlü bir ilişkidir. Doğal dil kültür alanının benimsediği üze*rine durduğu tartışıp zevk değer ve anlayışa göre yeni öge ve söyleyişlerle zenginleşerek varlığını sürdü*rür. Kişilerin zevk ve anlayışlarını belirlemelerinde dilin rolü vardır. Dili olmayan varlıkların düşünceleri ge*lişmez. İnsan düşüncesi duygusu sezgisi ve hayali dilin dünyasında oluşur ve zenginleşir. Ayrıntıları ifade edemeyen renkleri birbirinden ayıramayan bir insanın dili zengin ve renkli olamaz.

İnsan günlük ihtiyaçlarını dille karşılar. Burada doğal dilin imkânlannı kullanır. Bilimsel eserlerde dil kesin olanı ifade edecek bir yapı ve söyleyiş kazanır. Felsefe metinlerinde de düşünceyi dile getiren kav*ramlar ön plana çıkar. Dil dille ilgili metinlerde de başka işlev yüklenir. Dil iletişimde yüklendiği işleve gö re anlam ve ses değeri kazanır. İletişim tablosunda gönderici-alıcı gönderge bağlam kanal ileti bulunmak*tadır. İletişimde "gönderge" ön plandaysa dil de göndergesel işlevde kullanılır. Göndericinin iletiye katılı*mıyla ifade farklı boyut kazanır. Gönderge. göndericinin duygularıyla heyecanlarıyla ve coşkularıyla birlik*te tanıtılır.

İleteşimin amacı alıcıyı uyarmak onu harekete geçirmek ise ileti bu amaca göre düzenlenir. Bazen de ileti kanalını kontrol etme ihtiyacı duyulur. Dil ve dil kuralları üzerinde konuşurken dil ötesi bir dil kullanı-ır. Dil şiirsel işlevde de kullanılır. Bu işlevinde ileti dil göstergelerini sergiler öne çıkarır. Kurmaca metin*lerde dil bu işleviyle kullanılır. Aynı metinde dilin bir iki işlevinin birlikte kullanıldığı görülür.

Dilin işlevleriyle kültürle ve düşünceyle ilişkisini birlikte düşünmek yararlıdır. Her bağlamda işlevler ay*nı kalmak üzere kültür ve düşünceden kaynaklanan bir derecelenmenin varlığı hissedilir. Bütün bunlar da dilin biyopsişik varlık olan bir canlıyı;

- Anlayan

- Yaşama düzenini kendisi kuran

- Algılayan duyan düşünen hisseden sezen ve bunların bilincinde olan

- Değerleri duyan geliştiren

- Kendisinden öncekileri anlayan yorumlayan

- Farklı biçimlerde ifade eden her an geliştirip zenginleştiren bir varlık hâline getiren bir imkân ve araç
olduğunu ortaya koymaktadır.

Dil insanın kimliğidir. Dilin hayatımızdaki yeri ve değeri "dil-düşünce" "dil-toplum" "dil ve gerçekli-lik" söz gruplarında dile getirilen ilişkiler çevresinde ele alınabilir. Bu konuda Berke Vardar'ın "Dil Olgusu*na Genel Bir Bakışı" başlıklı yazısından bazı bölümler aşağıya alınmıştır.

Dil ve Düşünce

Dil düşünme eylemi ve düşünce açısından ele alındığında insanı insan yapan her şeyin büyük ölçüde dilde yer aldığı ya da dile yansıdığı görülür. Gerçekten de dil bireyin bilincini oluşturan ben*liğini biçimlendiren temeldir; bilincin köklerine bilinçaltının derinliklerine uzanan başlıca insansal işlevdir. Düşünce us bilgi buluş insansal anlamda ancak dille olanak kazanır. Düşünsel-ruhsal olu*şum etkeni olan dil dünyayı anlığımızın egemenliği altına sokan temel araçtır başlıca anlatım yön*temidir. İnsan yaşamının tüm görünümleriyle de iç içedir: İnsanın hem içindedir hem dışında; hem özneldir hem nesnel. Somut uyaranlar düzlemini ancak onun aracılığıyla aşabilir insanoğlu. Günde*lik gereksinimlerin birincil düzeyi de onun alanıdır kimi sanatsal yaratım etkinliklerinin yüce katla*rı da. İnsan nesnelerin varlığını ancak onları adlandırarak kavrayabilimştir. Dünya ancak düşünce düzlemine aktarılarak "bilgi konusu olduğunda bir karışıklıklar bütünü olmaktan çıkar. Çünkü bilgi her nesneyi içinde boğulduğu yığından çekip çıkararak bu karışık bütüne düzen getirir onu anlaşılır kılar. Görüldüğü gibi düşünce dille bütünleşerek görevini yapabilir. Çünkü "dil basit bir yardımcı de*ğil düşüncenin vazgeçilmez ortağıdır." Düşüncenin tüm boyutlarına ulaşabilmesi için dil gereklidir; kendisine belli bir biçim verecek anlatım kalıbı bulunmayan yerde düşünce de gelişemez.Berke Vardar Dilbilim Temel Kavram ve İlkeleri
Diğer Başlıklar:

Sokrates'ten anlamlı bir test.Mutlaka...
İnsan Gerçekten Değerli Midir?
Stanislaw Lec - Aforizmalar
Zİhİn ÇÖkerten ÜÇ Soru!
Yildizlar Dilin Toplumdaki Yeri ve Önemi Nedir Güneş Ay Ve Gezegenlerin Yaşami
beyindeki Tanrı noktası
Toplumdaki 3 Kişilik ...
Julius Lachelier (Julius Lachelier Kimdir? -...
Sokrates Öncesi -Parmenides VE Zenon
Mutluluk Ve Hayatın Anlamı


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  





Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Dilin Toplumdaki Yeri ve Önemi Nedir

Dilin Toplumdaki Yeri ve Önemi Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: dilin insan ve toplum hayatındaki yeri ve önemi özet, toplumuzdaki dilin önemi, dilin insan toplumundaki yeri kısaca, dilin toplumdaki yeri ve önemi kısaca özeti, dilin toplum hayatındaki yeri uzun, gönderge, dilin toplumdaki yeri ve önemi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Bilimin insan hayatındaki yeri ve önemi nedir? gizem Soru Cevap 45 01-12-2016 04:16
İnternetin Hayatımızdaki Yeri ve Önemi Nedir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 12-10-2015 01:51
Milli Kültürün Korunmasında Dilin Önemi Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 5 13-11-2014 08:32
Dilin İşlevi Nedir?-Toplumdaki Önemi Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 1 29-11-2012 05:12
Dilin insan ve toplum hayatındaki yeri elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 13-02-2012 10:57

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:13 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats