bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2013, 06:54   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir

Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir


Gözlem Nedir? (Özet) : Sistematik biçimdedoğal olayların seçilip kaydedilmesi ve bunların kural haline getirilmesi çalışmalarıdır. Bu yöntem doğal ortam araştırmalarının en güzel örneğidir. Gözlem Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir araştırma amacına hizmet etmeli Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir araştırmacı tarafından önceden planlanarak sistematik olarak kaydedilmelidir. Gözlemin sonunda elde edilen sonuçların kanıtlanması gerekmektedir. Sonuçlar ölçülesilir nitelikte olmalı ve kayda geçirilmelidir. Gözlemde amaç olayı aynen yinelemek değildir. Olayı basite indirgeyerek özetlemek ve sistemleştirmek asıl olandır.

Gözlem nedir? (Detay)

Herhangi bir olayı Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir o olay sırasında herhangi varlığı Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir o varlık üzerinde belli bir amaç ile planlı olarak inceleme yapmaya gözlem yapmak diyoruz.
Gözlem Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir bilimsel amaçlara uygun planlı ve dikkatli bir algıdır. Bakmak ve seyretmekle gözlem birbirinden çok farklıdır.

Gözlemin yararları:

a. Kişide araştırma Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir inceleme alışkanlığı kazandırır.
b. Kişileri daha dikkatli yapar.
c. Gözlem yoluyla elde edilen bilgiler daha kalıcıdır.
d. Gözlemde kişi daha bilinçli çalışır.
e. Gözlem Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir öğrencinin planlı çalışmasını sağlar.
f. Gözlem Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir öğrencinin etkin olmasını gerektirir.

Kelime anlamıyla gözlem; Bir nesnenin Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir olayın ya da bir gerçeğin Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir niteliklerini bilmek amacıyla Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdirdikkatli ve planlı olarak ele alınıp incelenmesi Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir °müşahede. İnceleme sonucu elde edilen değer Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir °müşahede. Çeşitli araç ve gereçlerin yardımıyla olayların nedenlerini bilmek için uygulanan bilimsel yöntem. Bir yazı ya da yapıtı yazmaya başlamadan önce konusuyla ilgili gerekli bilgi Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir deney Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir inceleme ve araştırma yapma işi. Bir gökcismini ya da olayını çıplak gözle ya da bir araç yardımıyla izleyerek Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir görülen değerleri saptama işlemidir

Gözlem Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir insanın bütün dikkatini bir araya toplayarak bütün ayrıntıları inceden inceye gözetlemesini gerektirir. Beceri Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir sabır ve alışkanlık isteyen bir iştir. Gözlem yapan kimse Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir birçok gözlemden sonra ne gibi düzenlilikler çıktı? Bunlar nelerdir diye kendi kendine sorar. Eğer bazen düzenliliklere rastlarsa bunları yeni gözlemlerinde de kontrol eder. Düzenliliklerin araştırılması Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir gözlem ve anlatımın kaçınılmaz bir devamıdır. Gözlem sırasında toplanan bilgilerin kolaylıkla gözden geçirilmesi için kendi içinde sınıflandırılır. Fen bilgisi derslerinde sınıflandırma önemli bir rol oynar. Gözlemler sırasında soyutlamaya gidilir.

Gözlem yoluyla pek çok şey öğrenebilirsiniz. Genellikle herkes kendini iyi bir gözlemci görür.

Gözlem Çeşitleri

a) Uzun süreli gözlem:

Geceleyin aynı saatte ay’ın gökyüzünde bulunduğu yeri gözleme Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir bir tohumun çimlenip Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir büyüyüp çiçek açıncaya kadar geçen bütün aşamalarını gözlemek uzun süreli gözleme örnektir.

b) Kısa süreli gözlem:

Bir müzenin Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir hayvanat bahçesinin Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir fabrikanın Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir inşaatın gezilip gözlenmesi kısa süreli gözleme örnektir.

c) Ani gözlem:

Bir rastlantı sonucu yapılan gözlemdir. Bir yangının başlayıp söndürülmesi Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir bir trafik kazası ani gözleme örnektir.

d) Araçlı gözlem:

Bir yardımcı araç kullanılarak yapılan gözlemdir. Büyüteçle kumaş ve çeşitli eşyanın gözlenmesi Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir mikroskop altında eşyanın Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir soğan zarının Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir amiplerin gözlenmesi Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir dürbün ile gökyüzünün gözlenmesi araçlı gözleme örnektir.

Gözlemin Zamanı

a) Konunun işlenmesinden önce yapılan gözlemler: Bu konu ile ilgili bir film olabilir. Konu işlenmeden önce film gösterilir ve gözlenir. Eskimoların yaşamı ile ilgili bir filmin gözlenmesi gibi. Böylece konu hakkında dikkat çekilmiş olur.

b) Konu işlenirken yapılan gözlem: Okullarımızda en çok başvurulan gözlem çeşididir. Sınıfa bir içeceğin getirilip gözlenmesi Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir bir tavşanın Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir kedinin gözlenmesi gibi.

c) Konunun işlenmesinden sonra yapılan gözlem: Canlı varlıklar konusu işlendikten sonra hayvanat bahçesinde yapılan gözlem gibi. Aynı şekilde beslenme konusu işlendikten sonra fırında Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir konserve fabrikasında yapılan gözlem gibi.

Gözlemin yeri

Gözlem yapılacak yer Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir genellikle varlıkların ve olayların doğal durumda bulunduğu yerlerdir. Yapı malzemelerinin gözlenmesi en iyi şekilde bir inşaatın yapıldığı yerde olabilir.

Gözlemde yardımcı araçlar

a) Duyu organlarımızın gücünü artıran araçlar: Görme duyumuzun gücünü artırmak için büyüteç Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir mikroskop Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir işitme duyumuzun gücünü artırmak için doktorların kullandığı dinleme aleti gibi araçlar kullanırız.

b) Duyu organlarımızın yanılmasını önlemek: Uzunluk ölçmede metre Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir mikrometre Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir kompas Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir ağırlık ölçmede: Terazi Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir sıcaklık ölçmede termometre gibi araçlar kullanırız.

c) Bizim yerimize gözlem yapan araçlar: Meteoroloji gözlemleri için kullanılan; barometre Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir termometre Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir higrometre gibi araçlar Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir depremlerin şiddetini Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir yerini saptamak için sismograf gibi araçlar kullanılır. Bunlar bizim yerimize gözlem yaparlar. Sonuçlarını bize bildirirler.

Gözlem nasıl yapılır?

a. Gözleme başlamadan önce bir gözlem planı yapılır.
b) Gözlem yapılırken öğrencilerin duyu organları iyice çalışmalıdır. Miyop olan bir öğrenci olayları iyi göremeyebilir. Ağır işiten bir çocuk açıklamaları izleyemez.
c) Öğrenciler psikolojik olarak gözleme hazır olmalıdır.
d) Gözlemden bütün öğrencilerin aynı derecede yararlanmaları sağlanmalıdır


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir

Gözlem Nedir Gözlem Çesitleri Nelerdir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: gözlem nedir gözlem çeşitleri neler dir, biyolojide gözlem nedir, biyolji gözlem nedir, gözlem nedir bioloji, biyoloji gözlem çeşitler, gözlem çeşitleri nedir biyoloji, gözlem nedir biyoloji,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Nicel Gözlem Nedir Örnekler elif Soru Cevap 2 17-11-2013 10:58
Gözlem Nedir? elif Soru Cevap 0 14-02-2013 06:36
Gezi Gözlem Yöntemi - Gezi Gözlem Metodu elif Soru Cevap 0 10-02-2013 03:18
Nitel ve Nicel Gözlem Nedir? elif Eğitim ve Öğretim 0 14-06-2011 01:29
Nitel Gözlem ve Nicel Gözlem Nedir? Я Biyoloji 0 17-10-2010 11:20

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 05:15 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats