bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2013, 07:16   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir

Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir


Enzim : Canlılardaki kimyasal reaksiyonlara girerek reaksiyonları hızlandıran ve daha kısa sürede gerçekleşmesini sağlayan canlılık yapılarıdır. (Biyolojik katalizör) Proteinden yapılmış olup tekrar tekrar kullanılabilirler.

ENZİMLER


Enzimler Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir canlı dokuların bileşiminde az miktarda bulunan Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir fakat çok önemli rolleri olan organik katalizörlerdir.Yapılarını esas olarak proteinler oluşturduğu için Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir enzimlere metabolik proteinler de denmektedir.Canlı hücrenin bütün fonksiyonları enzimlerle sağlandığından ; yaşama Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir bir anlamda birbirini izleyen enzimatik tepkimeler bütünü de denilebilir.O halde Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedirenzimler olmasaydı biyokimyasal değişmelerin hemen hepsi yaşa hızını ayak uyduramaz başka bir değişle canlılık olmazdı.
Bir biyolojik sistemde meydana gelen tepkimeleri Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedirlaboratuarda oluşturmak istersek Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedirkarşımıza çok yüksek sıcaklık Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir basınç gibi birtakım fizikokimyasal yöntemlerin uygulanması gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu fizikokimyasal yöntemlerin uygulanması halinde bile Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedirreaksiyonların birçoğu izlenemeyecek derecede yavaş seyreder. Oysa ki biyolojik sistemlerde bu tepkimeler öylesine kolay ve hızlı olmaktadır ki; örneğin karbonhidrat Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedirprotein ve yağlar ancak derişik asit Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir ya da bazik çözeltilerde kaynatılarak hidroliz edilmesine karşın; bu maddeler Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir sindirim sisteminde çok daha yumuşak koşullarda ve 370C hidroliz olabilmektedir. O halde biyolojik sistemlerde tepkimelerin kolay ve hızlı oluşmasına destek veren ya da aracı olan birtakım yapıların olması gerekir. İşte bu işlevleri yürüten organik maddeler enzim adı verilen biyolojik katalizörlerdir. Enzimler reaksiyonları hızlandıran ve reaksiyon sonunda değişmeden çıkan maddelerdir. Katalizörlerin çok azı dahi çok iş görür ve bu moleküller tekrar tekrar kullanılabilir. Katalizörler reaksiyonların aktivasyon enerjisini düşürerek vücut sıcaklığında meydana gelmesini sağlar.

Su da önemli bir katalizördür. H+ ve Cl– kuru ortamda birleşmezler; sulu ortamda ise patlayarak birleşirler. Demir Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir platin Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir nikel Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir palladyum da endüstride katalizör olarak kullanılır (pamuk yağının doyurulması). Her kimyasal tepkimenin başlayabilmesi için bir enerji engeli vardır. Hatta enerji veren tepkimelerin dahil başlayabilmesi için belirli bir enerjinin verilmesi gerekir. Bu enerjiye “aktivasyon enerjisi” denir.

Aktivasyon enerjisi Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir moleküllerin enerjisini yükselterek tepkimeye girmesini sağlar. Bu çoğunlukla ısıtma ile gerçekleşir. Ancak unutmamak gerekir ki Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir organizmaların ısıya karşı dayanma güçleri sınırlıdır. Canlı hücrelerde aktivasyon enerjisinin düşürülmesi Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir yüksek ısı kullanılarak gerçekleştirilemez. Aktivasyon enerjisinin düşürülmesinde katalizörler kullanılır.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir

Katalizör - Katalizör Nedir Nedir? Katalizör Nedir konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: katalizör nedir, biyolojik katalizörlerin kullanıldığı tepkimeler, endüstride kullanılan katalizörler, biyolojik katalizör nedir, yesil kimyada katalizor, inorganik katalizörler, organik katalizör nedir, biyolojik katalizor, katalizör madde nedir canlı sistemlerindeki katalizör ne ad verilir, protein katalizör nedir, an organik katalizör çeşitleri, biyolojik ve kimyasal katalizörler, neler katalizordur, katalizör nedir biyoloji, katalizör ne dir biyoloji,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Esrar Nedir? - Özellikleri Nelerdir? - Kullanımı Nasıldır? - Zararları Nedir? elif Sağlığımız 16 27-01-2017 02:34
nokta nedir? doğru nedir? ışın nedir? doğru parçası nedir? ralim_x Soru Cevap 36 05-11-2012 09:43
Fitrenin önemi nedir? Kimler verir, ölçüsü nedir? Я Ramazan ve Oruç 0 29-07-2011 05:13
GDO Nedir (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) Nedir? / Hakkında elif Sağlığımız 0 01-05-2011 04:51
Masal Nedir?,Halk Hikayesi Nedir?,Manzum Hikaye Nedir? elif Türkçe ve Edebiyat 0 09-02-2011 01:52

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 10:17 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats