bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2013, 07:19   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Su kirliliğinin sonuçları nelerdir?

Su kirliliğinin sonuçları nelerdir?


Doğal olarak kirlenmemiş bir su ortamında bulunan canlılar Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? o su ortamıyla belirli bir denge içindedirler. Dıştan gelen herhangi bir olumsuz etken o ortamdaki doğal dengeyi bozabilir. En genel anlamıyla su kirlenmesi Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? su ortamının doğal dengesinin yani mineral oranı Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? tat Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? berraklık Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? asılı partüküllerin bozulması şeklinde tanımlanabilir. Ancak su kaynağındaki doğal dengenin bozulması Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bazı kullanım amaçları içim önemli olmayabilir. Örneğin bir su kaynağı salt ulaşım amacıyla kullanılıyorsa Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bu su kaynağının Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? doğal dengenin bozulması Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? su ürünleri yetiştirilmesinde kullanılan bir su
kaynağındaki doğal dengenin bozulması kadar önem taşımayabilir. Bu yaklaşımla su kirlenmesinin diğer bir tanımı Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? su kaynağının belli bir amaç için kullanılabilirliğinin azaltılması veya yok olmasıdır.

Yer yüzündeki sular Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? güneşin sağladığı enerji ile sürekli bir döngü içinde bulunur . İnsanlar Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? ihtiyaçları için Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? suyu bu döngüden alır ve kullandıktan sonra tekrar aynı döngüye iade eder. Bu süreç sırasında suya karışan maddeler Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? suyu fiziksel Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kimyasal ve biyolojik özelliklerini değiştirerek. “SU KİRLİLİĞİ” olarak adlandırılan durum ortaya çıkar.

Su kirlenmesi Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? su kaynağının fiziksel Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kimyasal Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bakteriyolojik Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? radyoaktif ve ekolojik özelliklerinin olumsuz yönde değişmesi şeklinde olur.

a) NEDENLERİ VE ÇEŞİTLERİ
Su kirliliğine etki eden ana unsurları dört başlık altında toplama mümkündür :

Sanayileşme
Kentleşme
Nüfus artışı
Tarımsal mücadele ilaçları ve kimyasal gübreler.

Özellikle Türkiye’de sanayi kuruluşlarının Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? sıvı atıkları ile su kirliliğine neden oldukları bilinmektedir. Ayrıca sanayileşme hareketleri ile kente göç olayı da başlamış ve bu durum Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? hızlı ve düzensiz kentleşmeye sebep olmuştur. Nüfus artışı Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? tarımsal mücadele ilaçların ve kimyasal gübrelerin bilinçsizce aşırı kullanımda göz önüne alındığında su kirlenmesine etki eden unsurlar açıkça ortaya çıkmaktadır.

Bu unsurların meydana getirdiği su kirliliğine neden olan başlıca kirleticiler Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? endüstriyel ve evsel atıklar Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kimyasal kirleticiler ve tarımda verimli arttırma amacıyla kullanılan doğal ve yapay maddelerdir. Tarım ilaçları Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? deterjanlar Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? maddecilikte kullanılan maddelerin asitli atıkları Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? radyoaktif atıklar bu kirleticilerden birkaçıdır.

Bu atıklar Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? arttırılmadan su ortamlarına boşaltıldıklarında ya da bu atıklarla kirlenen topraklardan sulara taşındıkları zaman su kirliliğine neden olurlar.

SU KİRLİLİĞİ
Doğal olarak kirlenmemiş bir su ortamında bulunan canlılar Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? o su ortamıyla belirli bir denge içindedirler. Dıştan gelen herhangi bir olumsuz etken o ortamdaki doğal dengeyi bozabilir. En genel anlamıyla su kirlenmesi Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? su ortamının doğal dengesinin yani mineral oranı Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? tat Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? berraklık Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? asılı partüküllerin bozulması şeklinde tanımlanabilir. Ancak su kaynağındaki doğal dengenin bozulması Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bazı kullanım amaçları içim önemli olmayabilir.

Örneğin bir su kaynağı salt ulaşım amacıyla kullanılıyorsa Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bu su kaynağının Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? doğal dengenin bozulması Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? su ürünleri yetiştirilmesinde kullanılan bir su kaynağındaki doğal dengenin bozulması kadar önem taşımayabilir. Bu yaklaşımla su kirlenmesinin diğer bir tanımı Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? su kaynağının belli bir amaç için kullanılabilirliğinin azaltılması veya yok olmasıdır.

Bu kullanımlar arasında öncelik sıralaması toplımun yapısına göre değişir. Toplumun yapısı değişip kentleşme ve endüstrileşme süreci geliştikçe Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? su kaynaklarının çok yönlü kullanımı artmakta ve karmaşık bir hal almaktadır.

Örneğin Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? toplumların yaşama düzeyi yükseldikçe kişi başına kullanılan su miktarı arttığı gibi Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? teknolojik gelişmeye bağlı olarak etkileri henüz bilinmeyen birçok kirletici de sulara karışmaktadır. Bunun sonucunda su kaynaklarının sulama Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? su ürünleri Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? dinlenme ve spor gibi amaçlarla kullanılabilirliği azalmaktadır.

Su Kirliliğinin Sebepleri
1. Tarımsal Faaliyetlerin Sonucu
2. Toprak Erezyonu
3. Bitkilerin Çürümesi
4. Hayvansak Atıklar
5. Tarımsal Mücadele İlaçları
6. Endüstriden Kaynaklana Kirlenmeler
7. Kimyasal Kirlilikler
8. Fizyolojik Kirlilikler
9. Biyolojik Kirlilikler
10. Atmosferik Kirlilikler
11. Zehirli Varil veya Tehlikeli Atıkların Gizli Gizli Gömülmesi veya Atılmasından Kaynaklana Kirlenmeler
12. Yerleşim alanlarından Gelen Kirlenmeler
13. Rüzgarın Etkisiyle Taşınanlar
14. Ulaşım ile Taşınanlar
15. Endüstri ve Evsel Atıkların ( lağım ) Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? Dere Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? Göl Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? Gölet ve Yüzey Sularına Direkt Bırakılmasıyla Oluşan Kirlenmeler
16. Bulaşıcı Hastalıklı Medikal Malzemelerin Sulara Atılması ile Uzak Mesafelere Kirliliğn Taşınma Olayı
17. Katı Çöplerin Ham Sulara Bırakılması

Su içinde tek hücrelinin yaşaması için 1lt. Su içi eriyik oksijenin 1 ½ miligram olması gerekir ve 4.5-5 cm. Boyunda bir balığı yaşamasıiçin 1 lt.de en azında 5 ½ miligram eriyik oksijen bulunma şartı vardır. Ancak kıyılarda bir enerji reaktörü faaliyet halinde ise kondansatörlerde dolaşan suyun ısısının 7 dereceye indirilmeden hamsuya bırakılması WHO ( Dünya sağlık Örgütü ) standartlarına ve 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’na ve Anayasa’nın 56. maddesine ters düşmektedir. Şayet kondansatörlerden çıkan su 7 derece üzerinde hamsuya bırakılırsa su içi canlıları şok tesiri görerek ölmekte ve su içi beslenme zincirinin ekolojik halkası bozulmaktadır.

Su kirliliği denince sadece su üzerinde görülen katı parçalar veya suların içine atılan Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bırakılan organik madde miktarları ile su içinden çekilen oksijen miktarları da gözardı edilemez. Organik maddelerin su içindeki artışlarından dolayı otrifikasyon hızlanır ve oksijen aylığı H2S oluşumunu da zamanla hızlandırır. Özellikle sıcak aylarda çıkan gazlar esen rüzgarın yönü ve pis kokunun çevreye dağılması ile burnumuzun alt mukozalarını da etkiler. Yol temizleyicileri ile pis kokulu yerlerde çalışan veya çöplüklerde çöplerin ayrımını yapan şahıslarda belirgin bir şekilde
koklama kaybı görülür.

Su içindeki aşırı bulanıklık da ışığın derinlere kadar inmesine maniolduğu için fitaplankontlar Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? yeşil algler gibi bitkisel ve bunlarla geçinen birçok hayvansal organizmaların yaşaması aşırı derecede
sınırlanmaktadır.

b) Su Kirlenmesinin Çevreye Etkileri
Su kirlenmesinin çevreye etkilerini Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? insan sağlığına olan etkileri ve ekonomik etkileri olarak 2 grupta toplayabiliriz. Ancak bu etkilerin birbirinden ayrı düşünülmesi imkansızdır. İnsan sağlığının etkilenmesi Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? sonuçta ekonomik kayıplara neden olabileceği gibi Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? ekonomik kayıplar da beslenme ve giderek sağlık üzerinde etkili olabilir.

Su kirlenmesi Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? insan sağlığını Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? içme veya çeşitli amaçlarla kullanma sonucu etkiler. İnsan sağlığı Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? zehirli maddeler veya hastalık taşıyan mikroorganizmalarla kirlenmiş sulardan Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bir defa kullanma sonucu zarar görebilir. Bunun yanısıra Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? biyolojik birikime yolaçan kalıcı kirleticilerin etkileri uzun süre kullanım sonucu görülür. Bazen birden fazla maddenin birarada buluması Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bu maddelerin sağlık üzerindeki etkilerinin artışına yol açar. Bileşik etki adı verilen bu olguya örnek olarak kadminyum ve siyanürün su ortamında birarada bulunduklarında zehirli etkilerinin artışı verilebilir.

Nüfus arttıkça Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? teknoloji ilerledikçe suyun daha fazla tüketilmesi doğladır. 20. yüzyılın başlarında Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? batıda kişi başına su tüketimi günde 15lt’den 60 lt’ye yükseldi. Bir yandan dünya nüfusu hızla artarken diğer yandan otomotik yıkayıcılar ve pekçok yeni cihazların kullanılmasıyla su giderek yetmez oldu. Tarımda Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? üstün nitelikli bol ürün alınması Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? sulamada daha fazla suyun kullanılmasını gerektirdi. Endüstrinin gelişmesine bağlı olarak su gereksinimi de arttı. Özellikle günümüzde çevre kirlenmesinin artmasıyla canlıların yaşamında önemli rol oynayan suyun temini ve
temizlenmesi de önemli bir çevre sorunu olarak karşımız çıkmaktadır.

Su canlıların yaşamı için vazgeçilmezdir. Canlı organizmaların % 60-90′ı sudan oluşmaktadır. Canlılar için bu kadar önemli olantatlı su doğada çok kısıtlı olarak bulunmaktadır. Yeryüzü su kaynaklarının yalnızca % 1 Su kirliliğinin sonuçları nelerdir?5′i canlı organizmaların kullanabileceği tatlı sudur. Bukadar kısıtlı olan su kaynaklarının kirletilmeden korunabilmesi canlılığın sürebilmesi için çok gereklidir. Su ancak temiz vesağlıklı olduğu durumda yararlı olabilir.

Değişik doğal kaynaklardan (yağmur Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kar ve dolu gibi meteor suları Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? yeryüzü ve yeraltı suları) elde edilebilen su Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? havzalarda depolandıktan sonra arıtılarak şebeke aracılığıyla kullanıcıya ulaştırılır. Su farklı biçimlerde kirlenir ve kirli su Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? sağlığını değişik biçimlerde etkileyip yaşamı tehlikeye sokabilmektedir. Mutlak ve kısa mesafeli koruma alanında yapılaşma kesinlikle yasak Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? diğer alanlarda kisıtlı olmasına karşın yapılaşma kontrol edilememiş ve bu alanların yağmalanmasına yerel yönetimler seyirci kalmış Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? merkezi hükümetler ise oluşan yerleşim alanlarını ilçe ya da belde yaparak adeta ödüllendirmiş Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? altyapı ve değişik devlet olanaklarının sunulması ise yapılaşmayı teşvik etmiştir.

Her seçim öncesi dönemde adayların söylemleri ve getirilen imar afları su havzalarının iyi birer rant alanı olmasına neden olmuştur.
1980 – 97 döneminde Türkiye Nüfusu % 41 İstanbul Nüfusu % 124 Su havzaları Nüfusu % 515 Ömerli havzası Nüfusu % 1170 oranında artmıştır.

İstanbul su havzalarındaki yaklaşık 750.000 kişilik nüfus suyun kalitesinin bozulması için yeterli olmuş ve İstanbul’un su kalitesi 3-4. sınıf su konumuna gelmiştir. Dünya Sağlık Örgütü 4. sınıf suyun içilemez Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? 3. sınıf suyun ise dikkatle kullanılması gereken su olduğunu vurgulamaktadır. Suyun bakteriyolojik kirlenmesi sonucu; ishaller Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? tifo Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kolera Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? dizanteri Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? hepatit-A Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? çocuk felci ve paraziter hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Suyun kimyasal olarak kirlenmesi sonucuise zehirlenmeler hatta bazı kanserlerin oluşumu kolaylaşmaktadır.

Su kalitesinin korunabilmesi için öncelikle su havzalarının korunması gereklidir; Su havzalarındaki yapılaşmanın derhal durdurulması ve kaçak olarak yapılanların ortadan kaldırılması gereklidir Su kirliliğinin sonuçları nelerdir?

İstanbul’un kalan ormanlarının yok olması engellenmeli Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? su havzalarının mutlak ve kısa mesafeli koruma alanları yağışı artırıcı cins ağaçlarla ağaçlandırılmalıdır Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? Yerüstü ve yeraltı sularının atıklarla kirlenmesinin önlenmesi için katı Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kimyevi ve radyoaktif atıkların kontrollü olarak depolanması sağlanmalıdır Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? Önemli bir kirlilik kaaynağı olan konutlardaki su depolarının kontrolü ve denetlenmesi için gerekli yasal uygulama ve kontrol sistemleri geliştirilmelidir Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? Çevre ve Sağlığın korunması ile ilgili ulusal mevzuat ile uluslararası sözleşmelerin gerekleri yerine getirilmelidir.
SULARIN KİRLENMESİYLE ORTAYA ÇIKAN HASTALIKLAR
Sular Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? biyolojik kirlenme sonucunda önemli bir hastalık kaynağıdırlar. Sularda fenol türevleri Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kurşun Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? amonyak olduğunu düşünerek Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bunların hangi rahatsızlıklara yol açtığını görelim.
Fenol türevleri: Beyin ve dolaşım sisteminde bozukluk. Böbrek yetmezliği. Boğazda şiddetli yanma Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kusma Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? mide kanaması Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? idrarda azalma Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? mide krampları Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? şok Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? solunum durması.
Kurşun: Beyin Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? böbrekler Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? karaciğer ve mide Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bağırsak sistemi ile kemik iliğinde hastalıklar.
Amonyak: Boğaz Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? yemek borusu ve bağırsak sisteminde tahrişler. Bulantı Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kusma Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? mide ağrıları yanı sıra metabolik ani doz gelişimine yol açar.

Tifo Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kolera Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? virütik sarılığın kirli sularla taşındığı bilinmektedir. Çocuk felci Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? amipli dizanteri ve basili dizanteri de sularla yayılmaktadır. Sıtma Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? sarı humma gibi hastalıkların aktarılmasında sular dolaylı bir rol oynamaktadırlar. Nüfusun büyük merkezlerde aşırı yoğunlaşması Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? içme sularına kanalizasyon sularının karışması Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? XXI. yüzyıla girerken hemen bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’nin en önemli çevre ve halk sağlığı sorunu olarak çözümlenmeyi bekleyen sorunlarıdır.
Türkiye’deki Deniz Kirliliğinin Boyutları
Çeşitli yollardan meydana gelin deniz kirliliği toplumların korunması ve insanlığın gelişimi açısından önemli gelişmeleri bünyesinde bulundurmaktadır. Belirli bir eko-sistem içinde yer alan toplumlar Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kullandıklan üretim teknolojisi sonucu eko dengeyi tahrip etmekte Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kısa dönemde geçimlerini sağlama endişesi içinde Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? uzun vadede geleceğin birçok imkanlarını yok etmektedirler.

Kirlenmenin en uygun olduğu deniz ortamı Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? insanlığın gelecekteki besin deposu olma özelliğini hızla kaybetmektedirler. Denizlerin biyolojik olarak gelecek için olduğu kadar bugün içinde tehlikelidir. Kirlilik besin zinciri boyunca yürümekte ve insan dahil bütün canlılara zarar vermektedir.

Denizdeki biyolojik hayatın verimliliği ve sürekliliği sudaki oksijen ve ısı miktarı ile su ısısına bağlıdır. Bu uç fiziki şartı belirleyen en kritik bölge ise yüzeyin ilk milimetreleridir. Bu bölgenin önemini şu şekilde açıklayabiliriz:

a- Suda oksijenin büyük çoğunluğu direkt olarak atmosferden gelir. Atmosferdeki oksijen miktarının sudan daha fazla olması nedeni ile yavaş yavaş atmosferdeki oksijen deniz suyu içinde çözülür ve akıntılar sayesinde denizin farklı derinliklerine dağılır. Bu atmosfer ile deniz arasındaki oksijen değişimi ise deniz yüzeyinde gerçekleşir.

b- Sudaki besin zincirinin en alt tabakası olan zooplanktonlar ve fitoplanktonlar fotosentez ile beslenir. Fotosentez için en gerekli öğelerden birisi ise güneş ışığıdır. Denize giren güneş ışığın önüne ne kadar az bariyer çıkarsa Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? güneş ışığı o kadar daha derine inebilir. Yani deniz yüzeyi ne kadar berrak ve temiz ise güneş ışığı da o kadar derin bölgeye ulaşabilir.

c- Deniz suyu sıcaklığı da eko-denge açısından çok önemli bir unsurdur. Deniz suyu ısısını hem güneş ışığından hem de atmosferden alır. Atmosferle temas eden deniz yüzeyi atmosferin ısısını emer. Bu ısı alışverişinin miktarı ise deniz yüzeyinin ilk milimetrelerindeki temizliğe bağlıdır. Denizlerdeki kirlenme en yoğun deniz yüzeyinde görülür. Yukarda açıkladığım nedenlerle bu bölgede görülen aşırı kirlenme denizlerin soğuma kapasitesini zayıflatmakta Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? hava ve güneş ile temas etmeyen denizde eko-denge bozulmaktadır. Böylece denizlerin gelecekteki potansiyeli yitirilmektedir.

Deniz Kirliliğine Neden Olan Unsurların Sınıflandırılması

A- Denizin havadan kirlenmesi
Hava taşıtlarının yağlı atıkları genelde açık denize dökülmektedir. Ancak bu atıkların neden olduğu zararlar henüz çok önemli boyutlara ulaşmamıştır. Bu soruna en kısa zamanda çözüm bulanacağı umulmaktadır.

Denizin havadan kirlenmesinin en önemli nedeni ise sanayiler veya konutlar tarafindan oluşturulan hava kirliliğidir. Atmosfere bırakılan zehirli gazlar ve moleküller (kükürt gibi) asit yağmuru şeklinde deniz ve tatlı sularımıza karışmaktadır. Asit yağmuru Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? yağmurun atmosferden geçerken karşılaştığı gazlarla tepkimeye girerek bu doğa açısından zararlı olan molekülleri yeryüzüne geri indirmesidir.

B- Denizlerin denizden kirlenmesi
Deniz kirliliğine neden olan en önemli maddelerden biri akaryakıttır. Denizlere akaryakıt sürekli olarak gemilerdeki kaçaklardan girmektedir. Bu kaçaklar az miktarda oldukları için genelde ekosistemde çok ciddi bir soruna yol açmazlar. Henüz daha çok iyi bilinmeyen bir bakteri tarafından bu az miktardaki petrol zararsız hale getirilir. Asıl sorun deniz kazaları sonucu büyük miktarlarda denize dökülen akaryakıttan kaynaklanır. Bu tarz kazaların en bilineni 24 Mart 1989’da Alaska’da Prince William Sound’da meydana gelen Exxon Valdez kazasıdır. Bu kazada 10 milyon galonluk ham petrol okyanusa dokunulmuştur. Bu kazada da gözlendiği gibi büyük miktarlardaki akaryakıtın denizlere dökülmesinde ki en büyük sorun kıyılarda görülmektedir. Sahil yüzeyini kaplayan petrol kum ve taşlarda yaşayan midye gibi deniz canlılarının oksijene ulaşmasını imkansızlaştırdığı için toplu ölümlere neden olur. Deniz yüzeyini kalın bir tabaka halinde kaplayan petrol denizle atmosfer arasındaki oksijen alışverişini engellediği için de deniz eko-sisteminde sorunlara yol açar. Ayrıca toksik özelliği olan petrol toplu balık ölümlerine neden olur. Yüksek miktarda petrol sindiren balıklar Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kendileri ölmese bile besin zincirindeki bir üst canlı (deniz memelileri Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? deniz kuşları ve insanlar gibi) tarafından yenildiğinde bu canlıda da zehirlenmeye hatta ölüme neden olurlar. Exxon Valdez olayının Türkiye’deki bir benzeri de 1979 yılında İstanbul limanının da patlayan Independenta tankeridir. Bu tankın taşıdığı petrol İstanbul Boğazından başlayarak Marmara Denizi’nin büyük bir kısmına yayılmıştır. Bu kazayı takiben de Marmara Denizi’nde büyük miktarlar da balık olumu gözlenmiştir.

C- Denizlerin karadan kirlenmesi
Karadan denize dökülen atıklar iki başlıkta toplamak mümkündür: domestik atıklar ve sanayi atıklar.

Domestik atıklar daha çok arıtılmaksızın denizlere dökülen kanalizasyon sulandır. Bu kanalizasyon suları organik madde içerirler. Bu organik maddeler suda bakteriler tarafından kuşatılır Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kararlı ve zararsız inorganik bileşik haline dönüştürürler. Bu işlemi yapan bakteriler çoğunlukla aerob bakterilerdir ve sudaki oksijeni kullanırlar. Ancak suda ne kadar çok organik madde varsa bu bakterilerin sayıları da o kadar artar ve dolayısıyla sudaki oksijen miktarı da o kadar azalır. Bu tarz kirliliğin çok uç olduğu bölgelerde sudaki bütün oksijenin tükendiği Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? dolayısıyla toplu balık ölümleri gözlenmiştir. Oksijenin olmadığı sularda tek yaşayabilen canlı anaerob bakterilerdir. Anaerob bakteriler artık olarak sülfir ürettikleri için suda çok kötü bir kokuya neden olurlar. Bu tarz bir kirlenmenin sonuçlarının Türkiye’deki en iyi örneği Haliç’tir. Sudaki bütün oksijenin bitmesiyle çoğalan anaerob bakteriler Haliç’in o bildiğimiz kokusuna neden olmuştur.

Su kirliliğine neden olan en önemli sanayi dalları Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kağıt Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kimya Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? petrol ve demir çeliktir. Bu sanayilerin deniz sularına attığı çözülebilen tuzlar Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? gazlar ve kimyasal maddeler organik moleküllerin arıtıldığı gibi doğal yollarla arıtılamazlar. Bu sanayi atıklar ayrıca kadmiyum Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? cıva ve kurşun gibi zehirli metallerde içerirler.

Sanayi tesislerinden denize verilen atıklar da Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? yarattıkları kirlilik nedeniyle tüm dünyada önemle tartışılmaktadır. Üretim teknolojisinin bir sonucu olarak Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kullanılan kimyevi maddeler deniz ortamını hızla bozmaktadırlar. Gelişmiş ülkelerde daha yoğun yaşanan bu sorun Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bütün ülkeleri etkileyerek zarara sebep olmaktadır. Gelişmiş ülkelerde Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? temiz sanayiler kurarken Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? diğer yandan kirli sanayilerini gelişmekte olan ülkelere aktarmaya çalışmaktadırlar. Teknoloji ve yer seçimi son yıllarda her zamankinden büyük önem kazanmıştır. Sınai atıkların çevreye verdiği zarar Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? sanayilerin ekonomiye yaptıkları katkıların bir kısmını getirmektedir. Karlılık hesaplarına bu zararlar dahil edilmelidir. Tesisin kuruluş aşamasında Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? verimlilik hesaplarına Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? çevrenin nitelikleri de dahil edilip Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? yer ve teknoloji seçimi konusunda yeterli dikkat ve özen gösterildiği taktirde Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? ekonomik ve toplumsal maliyeti Deniz kıyılarında kurulu termik ve nükleer enerji santrallerinin Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? deniz ekosisteminde dengesizliklere yol açtığı kanıtlanmış bir olgudur. Enerji santralleri çevresinde Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kondenserlerin soğutma suyunun devamlı olarak boşaltılması yüzünden denizsuyu ısısı yükselmekte ve ortamın doğal karakterin bozulmasına neden olmaktadır. Böylece Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bölgede eko-denge yok olmakta ve bu da pek çok canlının kaybolmasına yol açmaktadır. Isının yüksek Olduğu bu ortamda Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? yoksun türü bazı bitkiler hızla çoğalmaktadır. Deniz akarsu ve göllerdeki en belirgin kirlenme çeşitlerinden biri de işte bu aşırı üretim yani öttofikasyondur. Suyun Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? yeşil ve bulanık bir renge dönüşmesine Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kıyılarda yosun birikmesine yol açar. Aşırı ötrofikasyon durumunda Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? çok büyük miktarlarda yosun üremesi ve bu yosunlann dibe çöküp ayrışması sonucu Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? dip sularında oksijen tükenir ve hidrojen sülfit gazı ortaya çıkar.

Akarsularda ve Çoğu denizlerde sular sürekli karıştığı için Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? ötrofikasyon olayı genellikle hidrojen sülfit gazının çıkmasıyla sonuçlanmaz. Ancak Baltık Denizi gibi yarı kapalı ve özel yapısı nedeniyle suların fazla karışmadığı denizlerde ve önemli kanalizasyon girdisi olan çoğu körfez (İzmit Körfezi) ve göllerde ötrofikasyon; su ürünleri Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? turizm ve rekreasyon değerlerinin yitirilmesiyle sonuçlanan önemli bir ekonomik sorun şeklinde ortaya çıkar.

Türkiye’de ötrofikasyonun en iyi örneklerinden biri Köyceğiz Dalyan Gölü’nde görülür. Uzunca bir kanalla Ege’ye bağlanan Köyceğiz Gölü’nün 30 metreye kadar varan dip suları tuzlu; yüzey suları ise tatlıdır. Tanm alanlarından Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? yörenin kasaba ve köylerinin evsel atıklarından göle eklenen organik atıklar besleyici tuzlar nedeniyle Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? ciddi bir ötrofikasyon problemi ortaya çıkmıştır. Ege ile su alışvenşiin hemen hemen hiç olmayışı ve ölün yıllık tatlı su girdisinin azlığı nedeniyle gölün sularının kendi kendini yenileme kapasite

Besleyici tuzlann gölü zenginleştirmesiyle artan alg (yosun) üretimi ve bu alglerinde dibe çöküp ayrışmasıyla dipteki oksijen tüketilmektedir. Dolayısıyla dipte hidrojen sülfit gazı birikmektedir. Bu zehirli gaz da suyun kanşmasıyla zaman zaman yüzeye çıkarak hem kötü kokulann yayılmasına Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? hemde Köyceğiz Gölü’nde balık ölümüne neden olmaktadır. Köyceğiz Gölü’ndeki ötrofikasyon sorunun çözümü için ya giren sudaki fosfat konsantrasyonu azaltılmalı ya da suyun gölde kalış süresi kısaltılmalıdır. Köyceğiz Gölü’nün su girdi ve akıntısını değiştirmek çok zor ve masraflı olacağı için Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? yapılması gereken göle giren fosfat konsantrasyonunu azaltmak olacaktır. Uzun vadede Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? Köyceğiz Gölün’Deki akıntının değiştirilmeside Ege denizinde artan bir kirliliğe sebebiyet verir.

Tarımda kullanılan zehirli ilaçların Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? topraktan sulara karışarak denizlere akması Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bu tür maddelerin çok kullanıldığı günümüzde Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? denizlerde tarımsal kökenli bir kirliliğin gündeme gelmesine neden olmaktadır. Örnek olarak Doğu Akdeniz’in tarım ilaçlarıyla kirlenmekte olan bir deniz olarak nitelendirilmesi verilebilir. Bu zehirli maddeler Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? balıkların vücudunda depolanarak Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? insanların besin zincirine gitmektedirler. Bunu iki başlık altında incelemek mümkündür.
Kirletici Kaynaklar
Bunları 4 ana başlık altında toplayabiliriz.
1) Kentsel kirletici kaynaklar : Kontrol edilebilen ve kontrol edilemeyen kaynaklar olarak 2’ye ayrılmaktadır.

- Kontrol edilebilen kaynak : Bu kaynaktan gelen kirleticiler Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? alıcı su Ortamına Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? pis su toplama şebekesi yoluyla ulaşan kirleticilerdir. Bu kirleticiler alıcı ortama karışmadan önce temizleme sistemlerinden geçirilebilir. Temizleme sistemlerinin verimliliği ölçüsünde bu kaynaktan gelen kirleticilerin kontrolü artar.

- Kontrol edilemeyen kaynak : Alıcı su ortamına pis su toplama şebekesi ve atık toplama sistemlerinden geçmeden ulaşan tüm kentsel atıklar bu kaynağı oluştururlar. Kontrol edilemeyen kaynaktan alıcı su ortamına kirletici taşınması genellikle değişiktir. Bu taşıma yağmur ve kentte oluşan diğer yüzeysel akışlarla olur. Bugün tarımsal kirleticilerin kontroluna yönelik Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? erezyonu önleme ve toprak korunması çalışmalarının dışında çalışmalar yapılmamaktadır. Tarımsal kirleticilerin tamamen kontrol altına alınmasına olanak bulunmadığından Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bunların büyük kısmı akarsulara ve göllere ulaşır.

2) Endüstriyel Kirletici Kaynaklar : Nitelik ve nicelik yönlerinden değişiklik göstermelerine karşın endüstriyel atıkların kontrol edilebilme olanakları daha fazladır. Bazı endüstriyel atıklar doğrudan Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? o endüstriye ait atık temizleme sistemlerinde temizlenir. Bazı durumlarda ise endüstriyel atıklar kentin pis su toplama şebekesine verilebilir. Böylece bir tek atık su toplama sisteminde hem kentsel hem de endüstriyel atıklar temizlenebilir. Ancak kentin pis su toplama sistemine bağlanacak endüstriyel atıkların Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? atık temizleme sisteminde sorun yaratmayacak nitelikte ve nicelikte olması gereklidir.

Endüstri faaliyeti yapan kuruluşların çoğu Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? faaliyet sonucu atıklarını ya ham sulara ya da bizzat topraklara bırakmaktadırlar. Bugünr kadar herhangi bir atık suyun arıtılması konusunda suyun bünyesine uyan reçete şeklinde bir çözüm yolu tam olarak gerçekleşmemiştir. Bu nedenle çok çeşitli kirliliklerin temizlenmesi için Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? endüstri sularının çok iyi etüd edilmesi gerekir. Kirli suyun içinde ne gibi kirlilik parametreleri olduğu önceden tespit edilmelidir. Örneğin; nehirlerin üzerine kurulmuş olan çok çeşitli fabrikalar atık sularını meyil yönünde akıtınca deniz Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? göl gibi bir su çanağını kirletmektedirler. Çanağın kirlenmesi ile su altı yaşamı büyük zarar görmektedir.

3) Tarımsal Kirletici Kaynaklar : Günümüzde tarımda kullanılan kimyasal gübreler Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? zararlı ot ve böcek ilaçları kirlenme kaynağı olarak gittikçe artan bir önem kazanmaktadırlar. Hayvan gübreleri de uzun süre toprakta bırakıldığında Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bunların içindeki maddelerin çoğu yağışlarla topraktan ayrılarak su kaynağına taşınır. Kirleticiler tarım alanlarından su kaynaklarına 2 şekilde ulaşır. Bunlardan biri drenaj sistemleri Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? diğeri de yağmur suları ile taşınma ve erezyondur.

Drenaj sistemleri tarımda kullanılan kimyasal madde kalıntılarını da içeren sızıntı suları toplar ve bu sular hiçbir temizleme işleminden geçmeden su kaynaklarına karışırlar. Kullanılan yapay gübredeki azotun yaklaşık %70’inin drenaj sistemleri ile akarsulara taşınmasına karşılık Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? fosfor ile ot ve böcek ilaçlarının çoğu toprakla tutulur ve akarsulara taşınmasına karşılık Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? fosfor ile ot ve böcek ilaçlarının çoğu toprakla tutulur ve akarsulara ancak erezyon yolu ile ulaşır. Bugün tarımsal kirleticilerin kontroluna yönelik Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? erezyonu önleme ve toprak korunması çalışmalarının dışında çalışmalar yapılmamaktadır. Tarımsal kirleticilerin kontrol altına alınmasına olanak bulunmadığından Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bunların büyük bir kısmı akarsulara ve göllere ulaşır.

4) Doğal Kirletici Kaynaklar : Her akarsu Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? çevresinde insan olmasa bile bir miktar kirlenmiştir. Bu kirlenme Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? yağmur sularından ve bataklıklardan sızmalar ile sudaki yaşamdan doğmaktadır. Yağmur suları Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? akarsulara Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? çürüyen bitki ve hayvanlardan çok miktarda organik madde Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? toprak erezyonu ve kıyı aşınmalarından inorganik madde taşırlar.

Yeraltından sızan sular ise bu kaynaklara ulaşıncaya kadar geçtiği topraklardan çözdüğü çeşitli kimyasal bileşikleri su kaynağına taşır.

Bataklık sızıntılarından gelen sular da bir miktar bulanıklık ve renkl maddeler ile organik ve inorganik bileşenler içerir. Bu suların genellikle pH’ı ve çözünmüş oksijen miktarı düşüktür. Sudaki yaşam da bir kirletici kaynağıdır. Sudaki bitki ve hayvan yaşamı su kaynağına ulaşan besleyicilere bağlıdır. Ölen ve bozulan canlıların atıkları ise organik kirletici yükünü artırır ve özellikle eğer sakin akarsu uzantılarında ve göllerde birikiyorlarsa çözünmüş oksijeni azaltırlar. Doğal kirleticilerin tümü Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bütün su kaynaklarında bir dereceye kadar kalite bozulmasına neden olurlar ve bunların ortadan kaldırılmasına olanak yok gibidir.

Kirleticilerin Sınıflandırılması
Bir su kaynağına boşaldıktan sonra kentsel Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? endüstriyel Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? tarımsal ve doğal kirleticiler büyük ölçülerde özelliklerini kaybeder ve heterojen bir karışım oluştururlar. Akarsuda Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? doğal temizlenme sürecinde kirleticiler 5 tip olarak sınıflandırılabilirler.

1. Organik
2. Mikrobiyolik
3. Radyoaktif
4. İnorganik
5. Isısal kirleticiler

1) Organik Kirleticiler : Su ortamındaki kirleticilerin büyük bir kısmını oluştururlar. Bazı endüstriyel atıklaar ve kentsel atıkların çoğu bozulabilir Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kararsız organik maddelerdir. Doğada Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? ölü bitki ve hayvanlardan gelen organik maddelere biyolojik yaşam zincirlerini hızla diğer canlılar tarafından kullanılabilecek kararlı maddelere dönüştürürler. Bir dönüşüm için gerekli oksijen akarsu tarafından sağlanır. Bu nedenle organik kirletici yükü Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? biyokimyasal dönüşüm için gerekli olan oksijen miktarının bir fonksiyonu olarak ölçülebilir.

2) Mikrobiyolojik Kirleticiler : Mikrobiyolojik kirleticilerin en önemlileri bakteriler Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? virüsler ve insanda hastalık yapan diğer mikroorganizmalardır. Bu kirleticilerin esas kaynağı şehir pis suyu Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? yağmur suları ve hayvanlardır. Bazı endüstrilerin atıklarında Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kullanılan hammaddeye bağlı olarak mikroorganizmalar bulunabilir. Bir kişiden suya günde yaklaşık 200 milyon koliform bakteri karıştığı
düşünülürse Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? birkaç pis su boşaltım noktasından suya ne kadar büyük bir kirletici yükü verildiği kolayca görülür.

3) Radyoaktif Kirleticiler : İnsan sağlığı açısından büyük tehlike yarattıklarından Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? radyoaktif kirleticiler kaynakta kesin olarak kontrol edilmelidirler. Günümüz teknolojisinde radyoaktif madde kullanımındaki artış Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? enerji üretiminde nükleer santrallerin kullanılması ve yapılan nükleer denemelr genelde yeryüzü su kaynaklarındaki radyoaktif kirlenmeyi artırmaktadır.

4) İnorganik Kirleticiler : İnorganik kirleticiler su kaynaklarına Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? çözünmüş Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kolloidal ve askıdaki katı madde haline karışırlar. Endüstriyel Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kentsel Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? tarımsal ve doğal kaynaklardan gelen bu kirleticiler kalıcı niteliktedir ve organik kirleticiler gibi biyokimyasal olarak bozulmazlar. Askıdaki katı maddeler ve kollidal halinde bulunan inorganik maddelerin çoğu artı temizleme sistemlerinde tutulabilirler. Bazı inorganik maddeler Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? örneğin klorürler Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kalıcı Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? birikici ve temizlenmeye direnç gösteren maddelerdir. İnorganik maddelerin çoğu da su kaynaklarında çökerek birikintilere neden olurlar.

5) Isısal Kirleticiler : Çeşitli endüstriler Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? üretim süreçlerinde soğutma suyu kullanırlar. Üretim süreci sonunda ısınmış olarak alıcı ortama gelen bu sular ısısal kirleticileri oluştururlar. Isısal kirleticiler genellikle su ortamındaki biyolojik yaşamı etkilerler.

Su Kirlenmesinin Çevreye Etkileri
Su kirlenmesinin çevreye etkilerini Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? insan sağlığına olan etkileri ve ekonomik etkileri olarak 2 grupta toplayabiliriz. Ancak bu etkilerin birbirinden ayrı düşünülmesi imkansızdır. İnsan sağlığının etkilenmesi Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? sonuçta ekonomik kayıplara neden olabileceği gibi Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? ekonomik kayıplar da beslenme ve giderek sağlık üzerinde etkili olabilir.

Su kirlenmesi Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? insan sağlığını Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? içme veya çeşitli amaçlarla kullanma sonucu etkiler. İnsan sağlığı Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? zehirli maddeler veya hastalık taşıyan mikroorganizmalarla kirlenmiş sulardan Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bir defa kullanma sonucu zarar görebilir. Bunun yanısıra Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? biyolojik birikime yolaçan kalıcı kirleticilerin etkileri uzun süre kullanım sonucu görülür. Bazen birden fazla maddenin birarada buluması Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? bu maddelerin sağlık üzerindeki etkilerinin artışına yol açar. Bileşik etki adı verilen bu olguya örnek olarak kadminyum ve siyanürün su ortamında birarada bulunduklarında zehirli etkilerinin artışı verilebilir.

Nüfus arttıkça Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? teknoloji ilerledikçe suyun daha fazla tüketilmesi doğladır. 20. yüzyılın başlarında Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? batıda kişi başına su tüketimi günde 15lt’den 60 lt’ye yükseldi. Bir yandan dünya nüfusu hızla artarken diğer yandan otomotik yıkayıcılar ve pekçok yeni cihazların kullanılmasıyla su giderek yetmez oldu. Tarımda Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? üstün nitelikli bol ürün alınması Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? sulamada daha fazla suyun kullanılmasını gerektirdi. Endüstrinin gelişmesine bağlı olarak su gereksinimi de arttı. Özellikle günümüzde çevre kirlenmesinin artmasıyla canlıların yaşamında önemli rol oynayan suyun temini ve temizlenmesi de önemli bir çevre sorunu olarak karşımız çıkmaktadır.

Su canlıların yaşamı için vazgeçilmezdir. Canlı organizmaların % 60-90′ı sudan oluşmaktadır. Canlılar için bu kadar önemli olantatlı su doğada çok kısıtlı olarak bulunmaktadır. Yeryüzü su kaynaklarının yalnızca % 1 Su kirliliğinin sonuçları nelerdir?5′i canlı organizmaların kullanabileceği tatlı sudur. Bukadar kısıtlı olan su kaynaklarının kirletilmeden korunabilmesi canlılığın sürebilmesi için çok gereklidir. Su ancak temiz vesağlıklı olduğu durumda yararlı olabilir. Değişik doğal kaynaklardan (yağmur Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? kar ve dolu gibi meteor suları Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? yeryüzü ve yeraltı suları) elde edilebilen su Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? havzalarda depolandıktan sonra arıtılarak şebeke aracılığıyla kullanıcıya ulaştırılır. Su farklı biçimlerde kirlenir ve kirli su Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? sağlığını değişik biçimlerde etkileyip yaşamı tehlikeye sokabilmektedir.
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Su kirliliğinin sonuçları nelerdir?

Su kirliliğinin sonuçları nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: su kirliliğinin sonuçları maddeler halinde, su kirliliğinin etkileri nelerdir, su kirliliğinin sonuçları, kirli denizler canlıların ölümlerine neden olmaktadır nedenleri, toprak kirliliğininsonuçları, su kirliliği sonuçları kısaca, suyun kirli olmasının sonuçları nelerdir, su kirliliğin sonuçları, su kirliliginin sonuclari maddeler halide, türkiye de su kirliliğinin nedenleri nelerdir, suların kirlenmesinin sonuçları, maddeler halinde hava ve su kirliliğinin sonuçları, su kırlılıgının sonucları kesın cevap, su kirliliğinin sonuçları nelerdir, toplımun gelişmesine fiziğin ne katkısı olur,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Hava Kirliliğinin Sebepleri Nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 2 14-04-2016 02:52
Hava kirliliğinin sebepleri ve alınacak tedbirler nelerdir? elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 1 27-09-2014 08:14
Deniz Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 05-02-2013 02:54
Deniz Kirliliğinin Ekosisteme Etkileri Nelerdir elif Eğitim ve Öğretim 0 05-02-2013 02:53
Çevre kirliliğinin nedenleri nelerdir? elif Eğitim ve Öğretim 0 18-04-2012 10:02

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:24 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.