bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2013, 07:27   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir?

Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir?


Doğu Cephesi
Ermeni Devleti Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? Rusya’da Çarlık sisteminin yıkılıp yerine Sosyalist bir devlet kurulması üzerine 1918′de ortaya çıktı. Taşnak Partisi tarafından idare ediliyordu. Ermeniler Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? sınırlarımıza saldırıyor Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? Müslüman halka aşırı zulüm Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? haksızlık ve katliam yapıyordu. Bunun üzerine Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? TBMM Ermenilere karşı askeri harekete geçilmesine karar verdi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? İcra Heyeti’ne (Bakanlar Kuruluna) mütareke hükümlerine uyularak boşaltılan Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? “Elviye-i Selâse” (doğuda bulunan 3 ilimiz) Kars Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? Artvin ve Ardahan’ın tekrar geri alınması için gereğinin yapılması yolunda ayrıca yetki vermişti. Doğu Cephesi Komutanı Kâzım Karabekir Paşa 30 Mayıs ve 4 Haziran 1920 tarihinde Doğu’daki durum hakkında hükümete rapor verdi. Bu raporda; “Ermenilerin ilk fırsatta Erzurum’u dahi ellerine geçirmek için teşebbüslerde bulunacakları Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? Ermeni ordusuna karşı hâkim ve müsait bir vaziyet almanın zorunluluğu Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? Brest Litovsk ve Batum Antlaşması ile Türkiye’ye bırakılan Elviye-i Selâse’yi işgal etmek üzere harekete geçmenin gerekliliği” açıklanmış ve hükümetçe de bu durum uygun görülmüştü. Taarruz için 7 Haziran’da emir verildi. Ancak Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? Sovyet Dışişleri Bakanının Ermenistan Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? İran ve Türkiye sınırlarının belirlenmesinde Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? Rus Sovyet Hükümeti’nin arabuluculuğu ile meselenin siyasi yollardan halledilmesinin mümkün olduğunu bildirmesi üzerine Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? ordunun taarruzu geciktirilmişti. Bu arada Ermenilerin Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? Türk topraklarına ve halkına karşı tecavüzü Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? Oltu’yu işgal etmeleri ve Gürcülerin de 25 Temmuz’da Artvin’i almaları üzerine Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? 28 Eylül 1920′de ordumuz taarruza geçti. 29 Eylül’de Sarıkamış Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? 30 Ekim’de Kars (15. Kolordu Kafkas Tümeni Komutanı Albay Halit Bey (Karsıalan) yönetiminde) Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? 7 Kasım’da Gümrü geri alındı. Kesin barış antlaşması 2-3 Aralık gecesi imzalandı. Gümrü Barış Antlaşması Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? TBMM Hükümetinin imzaladığı ilk antlaşmaydı ve Misak-ı Milli’nin Doğu sınırlarını da kısmen belirliyordu.
Güney Cephesi
Mondros Ateşkes Antlaşması’nın Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? İtilaf Devletleri tarafından tek taraflı Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? haksız ve yanlış bir şekilde uygulanışı çerçevesinde Güney Anadolu’nun işgali Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? bu bölgede milli mücadele cephelerinin kurulmasına ve düşman saldırısına karşı direnmeye sebep olmuştu. Fransızların Adana’yı Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? İngilizlerin ve Fransızların beraberce Urfa Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? Maraş ve Antep’i işgal etmeleri halk arasında korku Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? nefret ve endişe oluşturmuştu. Fransızların Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? Ermenilerle işbirliği yaparak sömürge yönetimi usullerini burada uygulamaları Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? yer yer bölgesel savunma tertiplerinin alınmasına ve milli kuvvetlerin kurulup teşkilatlanmasına etken oldu.


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir?

Kurtuluş Savaşı'nda Doğu Ve Güney Cephelerinde Yapılan Mücadeleler Nelerdir? konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: doğu ve güney cepheleri, doğu ve güney cephesi, kurtuluş savaşında doğu ve güney cephelerinde yapılan mücadeleler, doğu ve güney cephesinde yapılan mücadelelerin sebep ve sonuçları, kurtuluş savaşında dogu ve güney cephelerinde yapılan mücadeleler, kurtuluş savaşında doğu cephesinde yapılan mücadeleler, kurtuluş savaşında doğu ve güney cephesi, güney cephesinde yapılan savaşlar, güney cephesi özet, kurtuluş savaşı doğu ve güney cephesi, doğu cephesinde yapılan mücadelelerin sebep ve sonuçları, kurtuluş savaşında doğu ve güney cephelerinde yapılan mücadele ile ilgili, kurtuluş savaşında doğu ve güney cephelerinde yapılan mücadelelerin sonuçları, doğu ve güney cephesinin sebepleri, kurtuluş savaşında dogu ve güney cephelerinde yapılan sebep ve sonuçlar nelerdir,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Kurtuluş Savaşı Güney Cephesi Özet Я Soru Cevap 1 21-12-2014 06:43
İngiltere İşgalleri ve İşgalle Karşı Yapılan Mücadeleler elif Soru Cevap 0 12-02-2013 01:53
Kurtuluş Savaşında Güney Cephesi Nasıldı? elif Tarih 0 09-02-2011 02:16
Kurtuluş Savaşı ve Doğu Cephesi Olayları elif Tarih 0 09-12-2010 04:01
Kurtuluş Savaşı ve Güney Cephesi Olayları elif Tarih 0 09-12-2010 03:56

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:51 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats