bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2013, 10:26   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Şahmeran Gerçek Hikayesi

Şahmeran Gerçek Hikayesi


ŞAHMERAN EFSANESİ


Anadolu’ nun sadece sözlü halk edebiyatında değil Şahmeran Gerçek Hikayesi el sanatlarında da etkisini sürdüren bir efsanedir. Şahmaran yada Şahmeran. Özellikle genç kızların çeyizlerinde ki işlemelerde ve duvar resimlerinde kem gözlerden korunmak için kullanılmaktadır.

Kimilerine göre Ceyhan ile Misis arasında Ortaçağda yapılan Yılankalede yaşamıştır. Bu söylencenin izleri Adana’nın selle Şahmeran Gerçek Hikayesi Ceyhan’ın yelle Şahmeran Gerçek Hikayesi Misis’in yılanla gideceği şeklindeki bir tekerlemeyle bütün canlılığını korumaktadır. Bu tekerlemede Yılankalenin koruyucu yılanlarının efendileri Şahmeran’ın öldürüldüğünü bilmedikleri ve bunu duydukları gün insanlardan intikam almak için Misis’e inerek insanları öldüreceklerine inanılır.


Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Yılankaleden bahsederken ”Evsafı Kal’ai şah Maran” yani Şahmaran Kalesi olarak söz eder ve bu kalede sürü sürü yılanın yanında boynuzlu ve ensesi tüylü bir yılanın görüldüğünü yazar. (Evliya Çelebi Şahmeran Gerçek Hikayesi1935:340)

Misis’te Şahmeran Gerçek Hikayesi Tarsus’ta ya da herhangi bir yerde anlatılan efsanelerde yoksul bir ailenin oğlu olan Lokman’ın odunculuk yaparak geçimini sağlarken Şahmeran’la tesadüfi karşılaşması anlatılır. Bu karşılaşmadan sonra Lokman uzunca bir süre Şahmeran’ın himayesinde yaşar. Daha sonra Lokman Şahmeran’ın yaşadığı yeri kimseye söylemeyeceği sözünü vererek evine döner. Ülkenin hükümdarının bir gün amansız bir hastalığa yakalanması ve hastalığın tek çaresinin Şahmeranın etinde olması üzerine Lokman’dan zorla Şahmeran’ın yeri öğrenilir. Şahmeran Lokman’ın ihanetine karşılık yine de ona iyilik yapar. Kesildikten sonra etinin kaynatılan ilk suyunun zehirli Şahmeran Gerçek Hikayesi ikinci suyunun ise şifalı ve iksirli olduğunu söyler. İkinci suyu içen Lokman bütün hastalıkların çaresini de bulmaya başlar.

Şahmeran’ın ölümü Medusa’nın ölümüne benzer. Her iki ölümle ele geçen sihirli güç insanlığın sağlık ve şifa bulması için kullanılmıştır. Yunan mitolojisinde geçen Gorgo canavarlarının mı Şahmeran’a mı yoksa Şahmeranın mı Gorgolara kaynak olduğu düşüncesi tartışılmaktadır.


Özellikle Hesiodos’un Tanrıların Doğuşu adlı eserinde anlatılan Ekhidna Şahmerana çok benzerlik göstermektedir.
Hesiodos eserinde ;

“Ne ölümlülere Şahmeran Gerçek Hikayesi ne de ölümsüzlere benzeyen.
Bir mağarada doğdu bu azgın yürekli
Ekhidna.
Yarı bedeni bir genç kızdı onun Şahmeran Gerçek Hikayesi
Güzel yanakları ve gözleri fıldır fıldır Şahmeran Gerçek Hikayesi
Yarı bedeniyse koskoca bir yılandı Şahmeran Gerçek Hikayesi korkunç Şahmeran Gerçek Hikayesi
Her yanı benek benek amansız bir yılan
Yerin gizli deliklerinde kaybolan;
Mağarasında otururdu Ekhidna Şahmeran Gerçek Hikayesi

diyerek tanımlamıştır Ekhidna’yı (Eyuboğlu Şahmeran Gerçek Hikayesi Erhat Şahmeran Gerçek Hikayesi1977:114). Mitolojiye göre Ekhidna’nın ini Arima dağları denen Kilikya’da yerin altındadır. Yani efsanenin kaynağı Kilikya bölgesi olsun ya da olmasın yaşadığı yer burasıdır.

Efsanelerin çoğunda Şahmeran erkek olarak ifade edilir. Fakat özellikle Tarsus dahil olmak üzere Anadolunun her yerinde kullanılan Şahmeran motifinde Şahmeran kadın olarak resmedilir. Öykülerdeki bu cinsiyet değişikliği belki adının başındaki Şah kelimesinden kaynaklanmaktadır.

Efsanenin Hatti ve Hurrilerin etkisindeki Hitit mitolojisinden de izler taşıdığı düşünülmektedir. Hatti kökenli olan gök tanrısı Telepinu’nun Illuyanka ejderi ile savaşı Hitit mitolojisinin bir parçasıdır. Telepinu mitosunun ele geçen iki anlatısının birinde Illuyanka adlı ejdere yenilen gök tanrısı Şahmeran Gerçek Hikayesi ejderi yenmek için tanrıça İnar’ın Hupasiya adlı bir ölümlüye aşkını vaat etmesini kullanır. Aşka karşılık bu ölümlü Şahmeran Gerçek Hikayesi Illuyankayla yer içer Şahmeran Gerçek Hikayesi onu sarhoş eder. Bu fırsattan yararlanan gök tanrısı gelir Şahmeran Gerçek Hikayesi ejderi öldürür. Diğer hikayede ise gök tanrısını yenen Illuyanka gök tanrısının yüreğini ve gözlerini alır. Gök tanrısı öç almak için Arm adlı bir ölümlünün kızıyla evlenir ve ondan bir oğlu olur. Oğul büyüyünce ejderin kızıyla evlenir ve babasının yüreğiyle gözlerini geri alır. Gök tanrısı eski gücüne kavuşunca ejderi öldürmeye gider. oğlu araya girerek “Ejderi öldüreceksen beni de öldür ” der ve babası oğluyla beraber ejderi öldürür. Bu efsanenin benzeri Yunan mitolojisinde de vardır. Zeus ile Typhon arasında geçen savaşta Şahmeran Gerçek Hikayesi Illuyanka efsanesinin ana öğeleri bulunur (Akurgal Şahmeran Gerçek Hikayesi1993:107).
Typon omuzlarından yüz yılan başının yükseldiği Şahmeran Gerçek Hikayesi korkunç bir tanrı olarak ifade edilir. Yanardağ tanrısı olarak da tanımlanır. Ekhidnayla birleşerek korkunç canavarlar üretmişlerdir(Erhat Şahmeran Gerçek Hikayesi1989:316).

Helen anlatısında Typhon tanrı Zeus’un yüreğini ve gözlerini değil Şahmeran Gerçek Hikayesi kollarının ve bacaklarının kas lifini almıştır.Bu örnekte ejderin gözcülüğünü yapan kızını Aigipan adlı bir kadın oyalarken Zeus’un kas liflerini tanrı Hermes geri alır. Efsanenin Kilikya bölgesinden geldiğini de yer adları açığa vurur. Helen anlatısında Typhon’un oturduğu yer Mersin civarınaki Korykos mağarasıdır. Adı geçen Casius Dağı ise Antakya yakınlarındadır. Efsanelerin hepsinde bir ölümlünün ihaneti söz konusudur.

Kimilerine göre Typhon’la Ekidna’nın kızı olan ve Odyseia’da sözü geçen mitolojik deniz canavarı Skylla da Şahmeran’a benzerlik gösterir. Skylla M.S. III. yüzyılda Tarsus sikkelerinin üzerine de basılmıştır. Sikkenin ön yüzünde Şua taçlı PUPIENUS arka yüzünde cepheden duran SCYLLA vardır. (SNG Levante 1633 ) Kaynağı ne olursa olsun bu gün hala Misis yakınında Çokçapınar köyünde Şahmeran Mağarası adı altında bilinen kutsal bir mekan vardır.
Alıntı

ŞAHMERAN VE LOKMAN HEKİM EFSANESİ

Vaktiyle Şahmeran Gerçek Hikayesi binlerce yılanın yaşadığı bir mağaraya yanlışlıkla giren bir adam Şahmeran Gerçek Hikayesi yılanlar tarafından padişahları Şahmeran'a götürülür. Şahmeran adama canını bağışlayacağını ancak kendisini misafir etmek zorunda olduğunu söyler. Yerini bilen birini serbest bırakarak kendi hayatını tehlikeye atmak istememektedir. Şahmeran ona çok iyi davranır. Adam bir dediği iki edilmeden bütün ihtiyaçları sağlanarak yaşamakta Şahmeran Gerçek Hikayesi günlerinin büyük bölümünü Şahmeran'la sohbet ederek geçirmektedir.

Ne kadar rahat da olsa Şahmeran Gerçek Hikayesi gerçek dünyadan uzak bir mağarada süren bu hayattan sıkılan adam Şahmeran Gerçek Hikayesi bir gün yeryüzüne dönmek için Şahmeran'dan izin ister. Şahmeran adama güveninin tam olduğunu Şahmeran Gerçek Hikayesi yerini kimseye söylemeyeceğine inandığını belirterek gitmesine izin verir. Ancak kendisini gördüğü için vücudunun pul pul olacağını Şahmeran Gerçek Hikayesi bu yüzden vücudunu kimseye göstermemesi gerektiğini de tembih eder.

Yeryüzünde normal hayatına dönen adam Şahmeran Gerçek Hikayesi Şahmeran'ı gördüğünü hiç kimseye söylemez. Bu arada padişahın kızı hasta olmuş Şahmeran Gerçek Hikayesi tedavisi için bütün ülke seferber edilmiştir. Kızın iyileşmesini en çok isteyenlerden biri de vezirdir. Gerçek amacı kızla evlenip oğlu olmayan padişahın yerine ülke yönetimini ele geçirmek olan vezir Şahmeran Gerçek Hikayesi bütün büyücüleri toplayarak Şahmeran Gerçek Hikayesi bu hastalığa çare bulmalarını ister. Büyücülerden birisi Şahmeran Gerçek Hikayesi Şahmeran'ın bulunup öldürülmesi ve vücudundan alınacak bazı parçaların kaynatılıp içirilmesi durumunda kızın iyi olacağını söyler. Şahmeran'ı bulabilmek için de vücudu pullu kişilerin aranması gerektiğini ekler. Vezir ülkedeki herkesi zorunlu olarak hamama götürüp soydurarak Şahmeran Gerçek Hikayesi Şahmeran'ı gören kişiyi bulur. Adam Şahmeran Gerçek Hikayesi Şahmeran'ı öldüreceğini vaat ederek mağaraya gider.

Şahmeran'a bütün gerçekleri anlattıktan sonra Şahmeran Gerçek Hikayesi ne yapması gerektiğini sorar. Şahmeran: "Ölümümün senin elinden olacağını zaten biliyordum" diyerek kendisini öldürmesini Şahmeran Gerçek Hikayesi ancak bunun gizli tutulmasını ister. Çünkü öldüğü duyulursa Şahmeran Gerçek Hikayesi dünyadaki bütün yılanlar Şahmeran Gerçek Hikayesi insanlardan öç almaya kalkacaklardır. Daha sonra: "Kuyruğumun suyunu kaynat ve vezire içir ki kısa zamanda ölsün. Gövdemin suyunu kaynat ve kıza içir ki iyileşsin. Kafamın suyunu kaynat ve iç ki Lokman Hekim olasın" diye ekler. Adam biraz da buruk bir şekilde bunları dinler. Şahmeran yılanlara Şahmeran Gerçek Hikayesi adamın misafiri olarak gideceğini Şahmeran Gerçek Hikayesi çok uzun yıllar dönmeyeceğini Şahmeran Gerçek Hikayesi kendisini merak etmemelerini söyler ve yeryüzüne çıkarlar. Adam Şahmeran'ın dediklerini yapar. Vezir ölür. kız iyileşir Şahmeran Gerçek Hikayesi kendisi de Lokman Hekim olur...

Dr.Fulya Tüşümel


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Şahmeran Gerçek Hikayesi

Şahmeran Gerçek Hikayesi konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: şahmeran hikayesi, şahmeranın hikayesi, sahmeran hikayesi, şahmeran ın hikayesi, gerçek şahmeran, şahmeran resmi, sahmeranin hikayesi, şahmeran gerçek resmi, şahmeranın gerçek hikayesi, sahmaranin hikayesi, şahmeran gerçek hikayesi, http wwwbakimliyizcom soru cevap 112235 sahmeran gercek hikayesihtml, şahmeranin hikayesi, şahmaranın hikayesi, şahmeran yılanının hikayesi,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Halk Hikayesi Nedir?-Halk Hikayesi Türleri elif Türkçe ve Edebiyat 3 21-04-2014 04:07
İşte GerÇek Aşk Hikayesi mormavi Aşk, Sevgi Köşesi & Aşk Hikayeleri 5 03-03-2013 05:09
Gerçek Aşk nurküllü Dini Resimler 1 03-08-2011 12:51
Şahmeran! nimlahza Destanlaşan Halk Hikayelerimiz 0 08-05-2011 01:14
Gerçek Aşk nurküllü LakLak Bölümü 2 03-12-2009 05:36

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 12:20 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats