bakimliyiz
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2013, 10:34   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş

İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş


Ali Rıfat Çağatay; 1869-1935 yılları arasında yaşamış Türk udî İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş çellist İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş kemençezen ve bestekârdır. Türkiye Ulusal Marşı’nın ilk bestecisidir.

İstanbul’da doğan ve yaşamını aynı şehirde sürdüren Ali Rıfat Çağatay İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş dönemin ünlü hocalarından müzik eğitimi aldı.

1. Dünya Savaşı yıllarında İstanbul’da kurulan ve İstanbul müzik tarihinde önemli yeri olan Şark Musiki Cemiyeti’nin başkanlığını yaptı. Türk Musikisi Ocağı adlı kurumu kurdu.

1914 yılında Darülelhan (Nağmelerin Evi) adıyla açılan devlet konservatuarının öğretim kadrosunda yer aldı. Üsküdar Musiki Cemiyeti’nde öğrenci yetiştirdi. 50 civarında bestesi ve müzik üzerine çok sayıda makalesi bulunur.

Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı ve 1921’de resmi marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı’nın ilk bestesini Ali Rıfat Bey yazmıştır. Bu beste 1924’te 1930’a kadar kullanıldı; 1930’da Osman Zeki Üngör’ün batı marşları tarzındaki bestesi ile değiştirildi.

Udi Rıfat Bey adıyla da anılan Ali Rıfat Çağatay İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş şair ve dilci Sami Rıfat Horozcu’nun’in ağabeyi İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş şair Oktay Rıfat Horozcu’nun amcası İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Fenerbahçe’nin efsane ismi Ali Cafer Çağatay’ın babasıdır.

Son bestecisi. Osman Zeki Üngör

(d. 1880 İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş İstanbul – ö. 28 Şubat 1958 İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş İstanbul) Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın ilk şefi ve İstiklal Marşı’nın bestecisidir.

Santuri Hilmi Bey’in torunu olan Osman Zeki Üngör İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş 1880 yılında Üsküdar’da doğdu. On bir yaşındayken Musika-i Hümayûn’a (saray orkestrasına) alındı ve keman bölümünü bitirdi. Orkestradaki başarısı II. Abdülhamit’in dikkatini çekti ve konser kemancısı olarak yetiştirildi. Opera orkestrasına başkemancı tayin edilerek Vondra Bey’den sonra uzun yıllar başkemancı olarak çalıştı. Binbaşı rütbesine terfi eden Zeki Üngör İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş daha sonra Saray orkestrasına şef oldu.

Beşiktaş Askeri Rüştiyesi’nde okudu. 1891′de girdiği Mızıkai Hümayün’da yeteneğiyle II.Abdülhamid’in dikkatini çekti. Batı müziği öğrenimi görerek konser kemancısı oldu. Büyükbabası Santuri Hilmi Bey’in kurduğu Mızıkai Hümayun faslı Cedidi’nde ve Saffet Atabinen’in ilk defa düzenlediği senfoni orkestrasında başkemancı olarak çalıştı. Binbaşı rütbesiyle de Saray Orkestrası Şefi oldu.

Osman Zeki Bey İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Safvet Atabinen’in oluşturduğu senfonik orkestrada da başkemancı olarak görev aldı. Bir süre sonra yaylı çalgılar bölümü öğretmenliğine atandı. İstanbul Erkek Muallim Mektebi’nde müzik dersleri verdi.

Onun döneminde ilk Türk orkestrası konser için Avrupa’da turneye çıktı. I. Dünya Savaşı sırasında Musika-i Hümayûn’la Viyana İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Berlin İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Dresden İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Münih İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Budapeşte ve Sofya’da şef olarak konserler verdi (Aralık 1917-Ocak 1918). Bu gezi dönüşünde Union Française’de haftalık konserler yönetmeye başladı.

1924′te Ankara’da çok beğenilen iki konser veren topluluk İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Cumhuriyet’ten sonra Riyaset-i Cumhur Musiki Heyeti adı altında cumhurbaşkanlığına bağlandı ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın çekirdeği oluştu. Uzun süre Musiki Müesseseleri Müdürü ve Gazi Musiki Muallim Mektebi Müdürü olarak görev yaptı. Topluluğun ilk şefi olan Osman Zeki İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş 1934 yılında sağlık nedeniyle emekliliğini istedi. İstiklal Marşı dışında İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş çoğu marş türünde başka yapıtlar da bestelemiştir.

1958 yılında hayatını kaybeden sanatçının cenazesi İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş askeri armoni orkestrası tarafından İstiklal Marşı çalınarak Karacaahmet’te toprağa verilmiştir.

Mızıkai Hümayun’da öğretim görevinde bulundu. İstanbul Erkek Muallim Mektebi’nde öğretmenlik yaptı. Bağımsız kadrosu olan ilk Türk senfoni orkestrasıyla Union Française’de haftalık halk konserleri verdi. Musiki Muallim Mektebi’nin müdürlüğünü yaptı.

Avrupa şehirlerinde de orkestralar idare ederek konserler veren Üngör; asıl ününü Mehmed Akif Ersoy’un İstiklal Marşını 1922 senesinde besueleyerek elde etti. Cumhuriyet’in İlanı’ndan sonra vazifesini Ankara’ya naklederek Ankara Riyaset-I Cumhur Musıki Hey’eti Şefi oldu.

Musıki Muallim Mektebi’nin kurulmasında önemli rol oynayan Üngör; 1924-1934 seneleri arasında bu okulun müdürlüğü vazifesinde bulundu.

1934 senesinde emekliye ayrılan Üngör; bir müddet de Teşvikiye Caddesi’nde Maçka Palas’ta oturmuş İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş 1958 senesinde de İstanbul’da vefat etmiştir. Cenaze töreninde özel izinle İstiklal Marşı çalındı.

İstiklal Marşı dışında başlıca eserleri: İlim Marşı İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Azmü Ümit Marşı İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Töre Marşı İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Türk çocukları İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Cumhuriyet Marşı

BESTELENMESİ
İstiklâl Harbi’nin başlarında İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş İstiklâl Harbi’nin milli bir ruh içerisinde kazanılması imkânını sağlamak amacıyla Maarif Vekaleti İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş 1921′de bir güfte yarışması düzenlemiş İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş söz konusu yarışmaya toplam 724 şiir katılmıştır. Kazanan güfteye para ödülü konduğu için önce yarışmaya katılmak istemeyen Burdur milletvekili Mehmet Âkif Ersoy İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Maarif Vekili Hamdullah Suphi’nin ısrarı üzerine İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş İstiklâl Harbi’nin özellikle hangi ruh ve ideolojik çerçeve içerisinde verilebileceğini Türklere göstermek amacıyla İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Ankara’daki Taceddin Dergahı’nda yazdığı ve İstiklal Harbi’ni verecek olan Türk Ordusu’na ithaf ettiği şiirini yarışmaya koymuştur. Yapılan elemeler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş bazı mebusların itirazlarına rağmen Mehmet Âkif’in yazdığı İstiklal Marşı coşkulu alkışlarla kabul edilmiştir. Mecliste İstiklâl Marşı’nı okuyan ilk kişi dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver olmuştur.

Mehmet Âkif Ersoy İstiklâl Marşı’nı İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş şiirlerini topladığı Safahat’ına dahil etmemiş ve İstiklâl Marşı’nın Türk Milleti’nin eseri olduğunu beyan etmiştir.

Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katılmış İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş 1924 yılında Ankara’da toplanan seçici kurul İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş Ali Rıfat Çağatay’ın bestesini kabul etmiştir. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da 1930′da değiştirilerek İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş dönemin Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Osman Zeki Üngör’ün 1922′de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuş İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş toplamda dokuz dörtlük ve bir beşlikten oluşan marşın armonilemesini Edgar Manas İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş bando düzenlemesini de İhsan Servet Künçer yapmıştır. Üngör’ün yakın dostu Cemal Reşit Rey’le yapılmış olan bir röportajda da kendisinin belirttiğine göre aslında başka bir güfte üzerine yapılmıştır ve İstiklal Marşı olması düşünülerek bestelenmemiştir. Söz ve melodide yer yer görülen uyum (Prozodi) eksikliğinin esas sebebi de (Örneğin “Korkma İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” mısrası ezgili okunduğunda “şafaklarda” sözcüğü iki müzikal cümle arasında bölünmüştür) budur. Protokol gereği İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş sadece ilk iki dörtlük beste eşliğinde İstiklâl Marşı olarak söylenebilmektedir.
istiklal marşı İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş istiklal marşının bestecisi İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş istiklal marşının bestecileri İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş istiklal marşını kim bestelemiştir İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş istiklal marşı ne zaman bestelendi İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş istiklal marşını kim besteledi İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş istiklal marşının ilk bestecisi kimdir İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş istiklal marşı bestecisi İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş


elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş

İstiklal Marşını Kim Yazmış Kim Bestelemiş konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: istiklal marşını kim yazdı, istiklal harbini kim yazdi, istiklal marşı kim yazdı, istiklal marşını kim yazdı ve besteledi, zeki üngörden önce istiklal marşını kim yazdı, mebusan marsini kim besteledi, istiklal marşını kim bestelemişe zaman kabul edilmiştir, osman zeki gungorun bestesi ne zamana kadar kullanildi, ıstiklal harbini kim yazdi, istiklal harbini lim yazdı, istiklal harbi kim yazmış, istiklal harbini kim yazdı, harp istiklali kim yazdi, iltiklal harbini kim yazdi, istiklal harbi mi kim yazdı ne yazdı,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
İstiklal Marşı elif İlköğretim 0 10-06-2011 04:44
İstiklal Madalyası Kanunu Nedir? - İstiklal Madalyası Kanunu Hakkında elif Kadın ve Hukuk 0 28-02-2011 04:05
İstiklal Caddesi nurküllü Adım adım Türkiye 1 13-12-2010 05:56
İstiklal Marşı'nın Kabulü elif Genel Kültür Paylaşımlarınız 0 18-06-2009 12:20
İstiklal Marşımız nimlahza Tarih 0 16-02-2009 10:30

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 03:04 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats