bakimliyiz
Sponsor Reklamlar
Geri git   Bakimliyiz.Com > Bakimliyiz.com Özel > LakLak Bölümü > Soru Cevap

Kadın Portalı Kayıt Ol İletişim Forumları Okundu Kabul Et
Alt 14-02-2013, 10:39   #1 (permalink)
 
elif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart Çevre Kirliliği ile ilgili Gazete Haberleri

Çevre Kirliliği ile ilgili Gazete HaberleriSuhava toprak kirlenmekte... Bunlar çevre kirlilikleridir. Ekonomisiyaset sosyal hayat kirlenmekte... Bunların hepsinin çözümü vardır. Ancak 'çevre kirliliğinin dördüncüsü vardır ki onu temizlemek mümkün değildir' dedik ve onu izah ettik.

Türkiye'de mesela Artvin'in Camili köyleri gibi henüz kirlenmemiş temiz ve bâkir yerleri vardır. Ama her geçen gün maalesef oralar da kirlenmektedir. Buralardaki eşsiz bâkir çevre kirlenmekte maalesef çevre cinayetleri işlenmektedir.

Bu bâkir ve temiz yerlerdeki çevre cinayetleri nasıl işlenmektedir?

1. Halk ormanları ve çevredeki ekonomik değerleri bundan önceki yüzlerce yıl yaptığı gibi değerlendiremediği için kullandığı besinini ve elbisesini dışarıdan almaktadır. Halbuki bundan elli sene öncesine kadar buralardaki köylere dışarıdan yiyecek girmez hattâ giyecek bile girmezdi. Kendileri üretir kendileri yer kendileri dokur kendileri giyerlerdi.

2. Halk sadece ve sadece kendi ürettiklerini tüketirdi. Yeni tarım politikalarıyla halka fındık ektirmeye başladılar. Fındığın ilacı ve gübresi oraları kirletmektedir. Ayrıca yiyeceklerin dışarıdan gelmesiyle diğer kirlilikler sürmekte ve yaygınlaşmaktadır.

3. Bölgenin kendi doğa arıları vardı. Doğal seleksiyon sonucunda en üstün Kafkas Arı Irkını oluşturuyordu. Dışarıdan suni kovanlar getirildi. İlaçlama getirildi. Böylece arı ırkı bozuluyor. Artık oranın doğa şartları ile mücadele edebilen arılar kalmamıştır.

4. Bu eşsiz güzellikteki yörenin doğal su akıntıları vardır. Arklı değirmen suları ile küçük elektrik santralleri kuracaklarına elverişli olmayan büyük baraj ve santraller kuruluyor. Bunların işletilmesi için buraya teknik eleman geliyor. Bunların besinleri dışarıdan geliyor. İlaçları dışarıdan geliyor...

Sonuç olarak binlerce yıldır korunmuş olan bu eşsiz bölge katlediliyor.

-------

Bu konular tarafımızdan Tarım Bakanlığı'na iletilmiş Tarım Bakanlığı'na çevrenin mevcut hâliyle varlığını sürdürmesi ve korunması için projeler sunulmuştur. Oradaki bürokratlar orman köylülerine baskı yaparak 'biz bu projeleri istemiyoruz' dedirttiler!..

Maalesef doğa tahribine ve çevre katliamına devam edilmektedir.

Geçen Pazar günü o bölgeden insanların İstanbul'daki toplantılarına katıldık acı acı konuşulanları ve olanları ümitsizce izledik...

Önerdiklerimizin sahtesini kurmuşlar o eşsiz tabiatı tahrip etmeye ve belki de tamamen yok etmeye devam ediyorlar...

Bu durumda şu sonuca vardık:

Mevcut bürokrasi iktidarla ve anlayışla bir şey yapmak mümkün değildir.

Söylediklerimizi veya projelerimizi hemen dejenere edip ülke aleyhinde kullanıyorlar.

Kurtuluş sadece ve sadece "Adil Düzen ve Adil Ekonomik Düzen" ile mümkün olacaktır. Bu durumda sadece bunları yazmak araştırmalarımıza devam etmek ve ilgilileri uyarmak dışında yapacağımız şimdilik bir şey yoktur.

------

Kirlilik çevre kirliliği sadece bu güzel ve eşsiz ülkemizi değil özellikle 'vahşi kapitalizm' uygulaması başladığından beri bütün dünyayı ahtapot gibi sarmış durumda...

Kapitalizmin temel prensibi olan 'bırakınız yapsınlar' anlayışı küresel sömürü sermayesinin acımasız ve sınırsız uygulamaları dünyamızı bugünkü hâle getirdi...

Kriz krizler küresel ekonomik krizler ve ekonomik hayattaki her türlü adeta cinayete varan katliam seviyesindeki kirlilikler de aldı başını gidiyor...

Kalan temiz ve doğal çevreler korunabilir mi?..

Kirlenen çevreler yeniden temizlenebilir mi?..

Çevre dostu ekonomi ve sanayiler olabilir mi?..

Bu soruların olumlu cevapları olmalı...
Milli GazeteKonu elif tarafından (05-11-2015 Saat 09:14 ) değiştirilmiştir..
elif isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Alt 10-04-2013, 05:35   #2 (permalink)
Dede
Avatar Yok
 
Face11 no

Çok saçma yani bu kadar saçma olmaz.Biraz alakalı olsaydı.


 

Alt 10-04-2013, 05:41   #3 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Hava kirliliği bir yılda 75 bin kişiyi öldürdü

Son 30 yılda gerçekleştirdiği ekonomik büyüme ile dünyayı kendine hayran bırakan Çin tarihinin en büyük çevre felaketini yaşıyor. Dünyanın seri üretim merkezi haline gelen Çin’de fabrika ve enerji santrallerinin atıkları insan sağlığına ciddi derecede zarar verecek hava kirliliğine yol açıyor ülkenin nehirlerini zehirli sulara dönüştürüyor. Halkın giderek artan şekilde tepki göstermesi nedeniyle baskı altında kalan Çin hükümeti bir yandan ekonomik büyümeyi sürdürürken bir yandan da çevreyi korumanın yolunu bulmaya çalışıyor.

60 kentte alarm
Çin’in en az 60 kenti hava kirliliği alarmı veriyor. Akciğer kanserine yakalanan kişilerin sayısı giderek artarken resmi rakamlara göre bir yılda 75 bin kişi hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybetti. Başkent Pekin’de 600 milyon insan artık nefes alamıyor. Kent haftalardır 1.3 milyon kilometrekareyi kaplayan kirli hava katmanı altında yaşıyor insanlar maske takmadan dışarı çıkamıyor.
Ocak ayından itibaren hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği “güvenli” seviyenin 20 katına çıktı. Ülkenin en gelişmiş kentleri arasında yer alan ve bilgisayar parçaları üretiminde dünyanın bir numarası olan Güney Çin Denizi kıyısındaki Guiyu elektronik atık çöplüğüne döndü. İnci Nehri Deltası’nda yer alan Şintang kot pantolonu eskitme ve boyama işlemleri nedeniyle asidik gazlarla kaplandı. Kömür ve çimento üretilen Hainan ise çöle döndü.

Önlem paketi hazırlandı
Çevre kirliliği gündemin bir numarası hale gelirken hükümet yanlısı basın bile sorumluların cezalandırılması çağrısı yapıyor. Baskı altında kalan Çin yönetimi kirliliği ile savaşmak üzere önlem programı açıkladı. Bu ay Devlet Bakanlığı görevini devralan Şi Jinping Kongre’de yaptığı konuşmada çevre kirliliğine değinerek “Harekete geçmeliyiz” dedi. Ancak henüz somut adımların atılmamış olması halkın tepkisine neden oluyor.

kaynak: milliyet gazetesi


______________________________En büyük global tehdİt daralan su kaynakları

Geçtiğimiz günlerde Yeşil Tüketim Araştırması’nın 2’ncisi yayınlandı. Türkiye’de 1.334 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmanın sonuçlarına göre gelecekteki en büyük tehditlerden biri giderek daralan su kaynakları. Araştırmada bir numaralı sorun olarak yüzde 58.4 ile hava kirliliği ön plana çıkarken onu 25.7 ile atıklar takip ediyor. Su kaynaklarını üç numaralı tehdit olarak görenlerin oranı ise yüzde 22.2

Sürdürülebilirlik Akademisi ve Schneider Elektrik tarafından gerçekleştirilen araştırma aslında tüketicinin eğilimlerini ortaya koymak için geliştirildi. Bu çerçevede ürün satın almada ve ürünlerdeki temel beklentiler de ortaya konuldu.

Enerji verimi için A+

Ancak araştırmada su sıkıntısı üç numaralı temel sorun olarak ön plana çıkarken ‘yeşil ve çevre dostu ürün’ün yüzde 52.5 ile sadece geri dönüşüm ile sınırlandırılması karşısında su verimliliğiyle ilgili herhangi bir düşüncenin dile getirilmemiş olması oldukça dikkat çekici bir durum.

Buna rağmen 1.334 tüketici kendilerine sorulan ‘En sık satın aldığınız yeşil ürün’ sorusuna suyu ve elektriği daha verimli kullanan çamaşır ve bulaşık makinelerinin de içinde yer aldığı ‘beyaz eşya‘ olarak yanıt verdi.1.334 kişinin yüzde 6.6’lık kısmı bu yönde fikir bildirdi. ‘Organik gıda’ cevabı verenlerin oranı ise yüzde 16.7 ile başı çekiyor.

‘Enerjiyi verimli kullanmak için ne yapıyorsunuz’ sorusuna verilen cevaplar arasında yüzde 15.4 ile su tüketimine dikkat etmenin ve yüzde 20.5 ile A+ beyaz eşya kullanımının yer aldığını belirtmek gerekiyor. Bu arada 1.334 kişinin yüzde 47.7’lik kısmı enerjiyi verimli şekilde kullanmanın bir numaralı yolu olarak ‘gereksiz yanan lambaları kapatmayı’ görüyor.


kaynak: milliyet gazetesi


_____________________________________________


Hava kirliliği fetüsü etkiliyor

Hava kirliliğinin fetüsü etkilediği ve kirlilik nedeniyle bebeğin yetişkin hale geldiğinde solunum hastalıklarına yakalanma riskinin arttığı bildirildi.

İsviçre'nin Bern Üniversitesinden bilim adamları hava kirliliğinin fetüsün solunum ihtiyacını artırdığını hava kirliliğine daha az maruz kalan fetüsün dakikada ortalama 42 daha fazla kalanın 48 kez nefes almak zorunda kaldığını belirttiler.
Philipp Latzin başkanlığındaki ekip havadaki ozon ve azot dioksit seviyesi ile havada asılı kalan parçacıkların sayısını göz önüne alarak 241 bebek üzerinde araştırma yaptı.

Araştırma sonunda hava kirliliği arttıkça fetüsün nefes alma sayısının dahası solunum sistemi iltihabının oluşma riskinin arttığı ortaya çıktı.
Bilim adamları "solunum sistemine yönelik bu zararlı etkilerin bebek yetişkin hale gelince solunum hastalıklıklarına yakalanma riskinin arttırabileceğini dolayısıyla yaşam süresinin azalabileceğine" dikkati çektiler.

Araştırma Berlin'de Avrupa Pnömonoloji Derneğinin yıllık kongresinde sunuldu.

kaynak: hürriyet gazetesi___________________________
33 il havadan 22 il sudan çaktı

Türkiye çapında 81 ilin kirlilik durumunu ortaya koyan araştırmaya göre 33 şehirde hava kirliliği 23 şehirde atıklar 22 şehirde su kirliliği en önemli çevresel problem oldu.

TÜRKİYE çapında 81 ilin hava su toprak gürültü ve atık bakımından “kirlilik” karnesi oluşturuldu. Buna göre 33 şehirde hava kirliliği 23 şehirde atıklar 22 şehirde su kirliliği en önemli çevresel problem oldu. Türkiye’de çevreyi kirletenlere verilen ceza da 56 milyon liraya ulaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iki yılda bir hazırlanan Türkiye Çevre Sorunları ve Öncelikleri Raporu’na göre 81 ilin kirlilik durumu ortaya çıktı.

EN BÜYÜK ÇEVRE SORUNU

Akdeniz Bölgesi’ndeki şehirlerden Adana Isparta Kahramanmaraş ve Osmaniye’de hava kirliliği Mersin’de su kirliliği Hatay’da toprak kirliliği Antalya’da atıklar Burdur’da doğal çevrenin tahribatı birinci öncelikli sorun oldu. Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki şehirlerden Ağrı Erzincan Erzurum Hakkari Muş ve Tunceli’de atıklar; Bitlis Elazığ Kars Ardahan Iğdır’da hava kirliliği; Bingöl Malatya ve Van’da ise su kirliliği en önemli sorun olarak öne çıktı. Ege Bölgesi’nde Afyonkarahisar Denizli Kütahya Manisa ve Muğla’da yoğun hava kirliliği; İzmir Uşak’ta atıklar Aydın’da su kirliliği öncelikli çevre sorunu oldu. Adıyaman Gaziantep Mardin Kilis’te hava kirliliği; Diyarbakır Siirt Şanlıurfa Şırnak’ta atıklar; Batman’da su kirliliği sorunu çıktı.

ANKARA’NIN HAVASI

Ankara Konya Sivas Aksaray Kırıkkale’de hava kirliliği; Çankırı Niğde Yozgat ve Karaman’da su kirliliği; Kayseri Kırşehir Nevşehir’de atıklar; Eskişehir’de gürültü şikayeti var. Çorum Kastamonu Tokat Zonguldak Bayburt Bartın Karabük’te hava kirliliği; Bolu Giresun Gümüşhane Ordu Sinop Trabzon Düzce’de atık sorunu çıktı.

HAVA kirliliği oluşumunun etkili başlıca faktörünün 56 şehirde ısınma 7 şehirde meteorolojik faktörler 6 şehirde sanayi 6 şehirde topografik faktörler ve 4 şehirde de trafik kaynaklı olduğu tespit edildi. Sorunun giderilmesinde en çok karşılaşılan zorluğun toplumdaki bilinç eksikliği olduğu açıklandı. Bilinç eksikliğini ise mali imkansızlıklar yetersiz denetim ve kalitesiz yakıtlar izledi. Sorunların önlenmesi için denitimler artırılacak.


kaynak: hürriyet gazetesi


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 10-04-2013, 05:43   #4 (permalink)
Я
 
Я - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Standart

Ayrıca Çevre Kirliliği ile ilgili Gazete Haberleri başlığına bakabilirsiniz.


Я isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 01-04-2014, 08:52   #5 (permalink)
Misafir
Avatar Yok
 
Standart

slm bu haberler gerçek mı yoksa uydurmamı çok saçma


 
Alt 07-04-2015, 11:31   #6 (permalink)
Kayıtsız Üye
Avatar Yok
 
Standart

Alıntı:
Dede´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çok saçma yani bu kadar saçma olmaz.Biraz alakalı olsaydı.
Aynen öyle


 
Hızlı Cevap

Doğrulama Sorusu
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült

Seçenekler
Stil


Çevre Kirliliği ile ilgili Gazete Haberleri

Çevre Kirliliği ile ilgili Gazete Haberleri konusu, LakLak Bölümü / Soru Cevap forumunda tartışılıyor.


Konu etiketleri: çevre kirliliği ile ilgili gazete haberleri, çevre kirliliği ile ilgili haberler, çevre ile ilgili gazete haberleri, ekolojik sorunlarla ilgili gazete haberleri, ekolojik sorunlar ile ilgili gazete haberleri, çevre sorunları ile ilgili gazete haberleri, çevre kirliliği ile ilgili kısa gazete haberleri, çevre sorunlarıyla ilgili gazete haberleri, toprak kirliliği ile ilgili gazete haberleri, çevre kirliliği hakkında gazete haberleri, toprak kirliliği ile ilgili haberler, çevre kirliliği ile ilgili gazete haberi, ekolojik sorunlar ile ilgili haberler, çevre sorunlari ile ilgili gazete haberleri, çevre kirliliği ile ilgili gazete haberleri 2013,

Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevap Son Mesaj
Çevre Kirliliği ile ilgili Gazete Haberleri gizem Soru Cevap 3 05-03-2016 02:23
Çevre Kirliliği Çeşitleri ve Çevre Kirliliği Nedenleri Nelerdir? Я Genel Kültür Paylaşımlarınız 3 15-04-2014 11:19
Çevre Kirliliği ile ilgili Maddeler elif Soru Cevap 0 09-02-2013 04:03
çevre kirliliği ile ilgili uzun yazı Kayıtsız Üye Soru Cevap 3 18-04-2012 05:33
çevre kirliliği ile ilgili 1 sayfalık kompozisyon Kayıtsız Üye Soru Cevap 1 31-01-2012 03:35

Üye olmadan soru sorabilirsiniz!

Bütün Zaman Ayarları WEZ +4 olarak düzenlenmiştir. Saat şuan 04:57 .


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.5.2 ©2010, Crawlability, Inc.
Web Stats